Announcement

Collapse
No announcement yet.

"Ψαρεμα" μελών για φοιτητικες βιζες ,απο επιτηδειους ,στο φορουμ

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    "Ψαρεμα" μελών για φοιτητικες βιζες ,απο επιτηδειους ,στο φορουμ

    Παρακαλουνται τα μέλη ,που λαμβανουν προσωπικα μηνυματα απο "μέλη" ,που τους προτεινουν να τους φερουν σε επαφη με συμβουλους σπουδων....για φοιτητικες βιζες, ή δηλωνουν τα ιδια ,οτι ειναι συμβουλοι σπουδων.....να το αναφερουν στους διαχειριστες. Το patriotaki.net ,δεν ειναι ο χώρος προς άγραν πελατών...

    Και γνωριζουμε καλα ,πώς διαφοροι επιτηδειοι ,παρασυρουν κοσμο σε φοιτητικες βιζες ,βαζοντας τους να κουβαλουν και οικογενειες με παιδια ,παρουσιαζοντας τους ,ολα ροδινα κι οτι με 40 ωρες δουλεια το δεκατετραημερο,μια χαρά θα τα βγαζουν πέρα...Που βεβαια ,δεν φτανουν ουτε για ενα ατομο ,να τα βγαλει πέρα ,με εξοδα διαβιωσης και σπουδων...Οταν δε υπαρχουν και παιδια ,τα κοστη των σχολειων για τα παιδια των φοιτητων ,ειναι πολυ μεγαλα....Πολλοι γυριζουν ,οπως πηγαν ,βαζοντας σε ψυχικη ταλαιπωρια ,οχι μονο τον εαυτο τους ,αλλά και την οικογενεια τους..

    Η φοιτητικη βιζα ,δεν ειναι βιζα μεταναστευσης ....
    Και βεβαια ,με τις λιγες ωρες εργασιας που επιτρεπει,ειναι δυσκολα τα πραγματα.Γι αυτο και ζηταει το υπουργειο ,να εχει 18000 δολλαρια ,ανα ετος σπουδων αυτος που θελει να σπουδασει..Και προσαυξανεται το ποσό ,οταν υπαρχει γυναικα και παιδια....Και δηλωνει οτι τα εχει....Αλλο ,αν για Ελληνες ,μπορει και να μη ζητησουν αποδεικτικα των χρηματων...Οχι ομως κι οτι αποκλειεται....Οι ωρες εργασιας ,που επιτρεπουν οι φοτητικες βιζες ,δεν ειναι για να τα βγαλει περα ,ο φοιτητης του εξωτερικου ,αλλά σαν συμπληρωμα ,στα ποσά ,που θα πρεπει να ,κατεχει ,οταν εκανε την αιτηση...Βεβαια ,σε υποψηφιους απο high risk χωρες ,ζητανε και αποδεικτικα ,οτι υπαρχουν αυτα τα χρηματα...Αλλά ,οχι κι οτι αποκλειεται να ζητησουν απο καποιον απο low risk χωρα ,να αποδειξει οτι τα εχει...Δεν θα επεκταθω στο θεμα της μαυρης εργασιας ,για πολλους φοιτητες του εξωτερικου...Αυτα ,ειναι ρισκα ,που παιρνει ο καθενας και δεν ειναι του παροντος....Αλλά ειναι του παροντος ,οτι υπαρχουν καποιες σχολες ,που βαζουν ψευτικες παρουσιες...Εχουν πιαστει ,διαφοροι...





    Οταν λεμε συνεχεια ,να ειναι προσεκτικοι ,οσοι θελουν να βγαλουν φοιτητικη βιζα...δεν ειναι χωρις λογο....Υπαρχουν συμβουλοι σπουδων...που προωθουν κοσμο σε συγκεκριμενες σχολες ,απ οπου παιρνουν και προμηθεια για καθε ετος σπουδων...Απο κει βγαζουν τα λεφτα...Και επισης ,καποιοι...συμβουλοι σπουδων ή και καποιοι συμβουλομεσαζοντες...που απλα ,ψαρευουν πελατες...χωρις να νοιαζονται σε τί περιπετειες μπορει να μπει ο φοιτητης,αν τους εμπιστευτει με κλειστα τα ματια...κατευθυνουν τον κοσμο ,σε συγκεκριμενες σχολες....Το αν δεν εχουν σχεση με τυχον ειδικοτητα ,που μπορει να εχει ο υποψηφιος....ειναι ενα θεμα,που καποιες φορές ,δειχνει , το τί παιζεται και πως για καποιους ,χωρις ηθικη ,το χρημα ,ειναι το παν.... Υπαρχει νοσοκομα ,που επειδη δεν μπορουσε να περασει το IELTS ,ωστε να ζητησει skilled visa ....την επεισαν να κατεβει με φοιτητικη...Οχι ,ομως ,σε σπουδες σχετικες με το επαγγελμα της..,αλλά για business administration...Αφου η σχολη ,που εδινε τις προμηθειες ,στον επιτηδειο ,που την προσεγγισε...δεν ειχε σπουδες ,σχετικες με το επαγγελμα της...Οπως ειναι θεμα κι αν οι σπουδες ,που θα τους κατευθυνουν ,μπορουν να οδηγησουν σε temporary graduate visa .Ή κι αν ναι...δεν τους λενε ,οτι για ενα συγκεκριμενο επαγγελμα ,ζητειται skills assessment ,προκειμενου να χορηγηθει η Temporary graduate visa...Κι ειναι ενα απ αυτα ,που καποιοι επιτηδειοι κατευθυνουν σωρηδον...φοιτητες απο Ελλαδα ....Κι οι recent graduates ,δεν θα μπορουν να δειξουν εργασιακη εμπειρια ,ωστε να παρουν το skills assessment ...Η σχετικη αρχη αναγνωρισης ,για αυτο το επαγγελμα , αναγνωριζει μονο senior------ skills....

    Γι αυτο ,μεγαλη προσοχη ,ποιον εμπιστευεται ,οποιος αποφασισει να βγαλει φοιτητικη βιζα.Να ψαξει μόνος του και να τσεκαρει τί του λενε ,διαφοροι.Δοξα τω Θεω,στην εποχη του internet ,ολες οι σχετικες πληροφοριες ,ειναι ευκολα προσβασιμες...

    Εχω προσωπικη αποψη,με μια γνωστη ,μαλιστα ,συμβουλο σπουδων ,που ερχεται για ημεριδες ενημερωσης και στην Ελλαδα...

    Καποτε ,σε μια ομαδα του fb ,ειχε δημιουργηθει ενα θεμα ,με συζυγο κυριας ,που προωθουσε την γυναικα του ,ως ειδικη σε βιζες για Αυστραλια ,ενω δεν ειχε καμμια επισημη ειδικοτητα σαν migration agent....Και κυριως ,"ψαρευε " φοιτητες....
    Οταν η καλυτερη μου φιλη ,πηρε κι αυτη μερος και εγραψε κατι...της ηρθε αμεσως πμ....Απο την γνωστη συμβουλο σπουδων....Οτι αν θελει φοιτητικη βιζα ,θα την βοηθησει.

    Της απαντησε η φιλη μου ,οτι δεν ενδιαφερεται αυτη ,αλλά ενας συγγενης της ,για skilled visa...κι οτι εχει επαγγελμα στην Sol list ,πτυχιο πανεπιστημιου , ηλικια που δινει πολλους ποντους , γνωριζει παρα πολυ καλα Αγγλικα και εχει προυπηρεσια...

    Η απαντηση της συμβουλου σπουδων;...

    Οτι αν δεν κατεβει με φοιτητικη βιζα ,δεν μπορει να κανει αναγνωριση πτυχιου,ενω ειναι Ελλαδα ,ωστε να ζητησει skilled visa ...

    Τα γραφομενα ,τα ειδα με τα ματια μου...Μου τα δειξε η φιλη μου.Δεν τα στειλε σε μενα ,αλλιως θα την ξεμπροστιαζα στο fb...Στις διαφορες ομαδες ,που ηταν μέλος...Κι ας μην επιτρεπεται να αναρτωνται δημοσια ,τα προσωπικα μηνυματα..

    Γι αυτο ,θα παρακαλεσω ,οποιο μελος ,λαβει πμ ,απο το πουθενα...επειδη ο επιτηδειος που εγινε μελος ,για να ψαρευει φοιτητες και μόνο, ειδε posts ,οπου το μελος που πηρε το πμ ,ειχε γραψει οτι ενδιαφερεται να παει Αυστραλια...κι οπου στο πμ ....του προτεινουν γραφειο που συμβουλευει για σπουδες ...και βοηθαει να βγουν φοιτητικες βιζες , να ενημερωνει τους διαχειριστες ...

    Δυστυχως ,δεν εχουμε άλλο τροπο να προφυλαξουμε τα μέλη ,απο επιτηδειους...Που γραφονται ως μελη ,μονο και μονο για να μπορουν να στελνουν προσωπικα μηνυματα και βεβαιως ,σχεδον ποτέ ,κανεις τους ,δεν εχει γραψει ενα post...

    Ακριβώς ,για να περνανε ,απαρατηρητοι....
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    #2
    Παρακαλουνται τα μέλη ,οταν ειδοποιουν τους διαχειριστες ,για προσωπικα μηνυματα ,ψαρεματος φοιτητων, να παραθετουν και τα στοιχεια του " μελους" ,που εστειλε ,τετοιο πμ...και το κειμενο....

    Οπως ακριβως θα εκαναν και θα κοπιαραν ολο το πμ ,αν ενα άλλο μέλος ,τους εβριζε πχ και ηθελαν να κανουν αναφορα σε διαχειριστη.

    Μου ηρθαν αρκετα πμ ,απο χθες.Κι ολα μ αφορουν ,ενα νεο "μελος" .
    Που πια δεν ειναι μέλος.
    Τετοια ατομα ,ομως ,ειναι σιγουρο ,πώς θα ξανακανουν λογαριασμο...

    Γι αυτο ,παρακαλω τα μέλη ,να ειναι ιδιαιτερως προσεκτικα και οταν τους ερθει πμ ψαρεματος ,να μας ειδοποιησουν άμεσα...Αλλά με στοιχεια.

    Μολις τωρα ,διαβασα πμ απο μέλος ,που με ενημερωσε οτι ειχε τετοιο πμ και καλα κανουμε και ενημερωνουμε τον κοσμο.

    Ομως ,δεν μου στειλε το πμ ,ουτε μου εγραψε ,ποιος το στειλε.Αν δεν ξερουμε ,ποιος , πώς θα προφυλαξουμε τα μέλη;;;
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment

    Working...
    X