Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (14)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Γειά σου ΕΛΕΝ, σου απάντησε ο bpetros στο chat αλλά μάλλον δεν το είδες.. (γράφει 120AD για το πρώτο και από 95 για τα άλλα δυο..Σύνολο 310 δολ.) σου έχει και ένα λινκ.Καλό σου απόγευμα! :-)

    Comment


      #17
      Σας ευχαριστω πολυ!

      Comment


        #18
        Καλησπερα παιδια,
        Μολις ελαβα το Αυστραλεζικο διαβατηριο και θελω να ξεκινησω να δηλωσω τα παιδια υπηκοοι Αυστραλιας.Τι κανω; εχω διαβασει το σιτε uk.embassy.gov.au/lhlh/immi_citz_greek.html αλλα δε ξερω απο που να αρχισω.
        1. Παιρνω ληξιαρχικη πραξη απο το Δημο (ν/ο)
        2. Πρεπει να βαλω σφραγιδα της Χαγης (ν/ο)
        3. Στελνω Ληξιαρχικες πραξεις των παιδιων μου στο Υπουργειο για μεταφραση μαζι με το λογαριασμο τις ΔΕΗ πχ για αποδειξη μονιμης κατοικιας (ν/ο)
        Απο που να ξεκινησω πρωτα.
        Μενω στη Λαρισα πρεπει να παω στην αθηνα να κανω επικυρωσεις καποια εγγραφα (πχ το διαβατηριο μου) για να το στηλω στο λονδινο;
        Πειτε μου απο που ναρχησω
        Ευχαριστω πολυ

        Comment


          #20

          ΚΑΛΗΜΕΡΑ
          Ερωτηση, πρεπει να στηλω στο μεταφραστικο και το λογαρισμο τις ΔΕΗ για μεταφραση;

          Comment


            #21
            Originally posted by Zoi Karadimou View Post
            ΚΑΛΗΜΕΡΑ
            Ερωτηση, πρεπει να στηλω στο μεταφραστικο και το λογαρισμο τις ΔΕΗ για μεταφραση;
            Nαι, όλα πρέπει να είναι μεταφρασμένα. Απλά όλα τα δημόσια έγγραφα (ληξιαρχικές πράξεις, ποινικά μητρώα κλπ) πρέπει να έχουν και Σφραγίδα της Χάγης για να μεταφραστούν.

            Comment


              #22
              Καλησπερα
              Προσπαθω να επικοινωνησω με το μεταφραστικο τμημα για να δω πως θα γινει η συναλλαγη μου για τις μεταφρασεις και απλα εχουν ενα τηλεφωνητη (ειμαι απο επαρχια). Δε το σηκωνη κανενας υπαλληλος.
              Εχω να κανω μεταφραση τις ληξιαρχικες πραξης γεννησεως τον παιδιων μου (εχουν σφραγιδα Χαγης) και ενα λογαριασμο τις ΔΗΕ (χωρις σφραγιδη Χαγης γιατι μου ειπαν οτι δε χρειαζεται απλα μια μεταφρση για να δουν την μονιμη κατοικια).Θελω να ξερω και ποσα λεφτα πρεπει να δωσω.Ειδα τον τιμοκαταλογο στο internet και απ' οτι καταλαβα ειναι 8,5 ευρω για καθε ληξ. πραξ. (δηλ 17 ευρω) συν 8,5 για καθε σφραγιδη χαγης( 17ευρω) συν και για τον λογαρισμο τις ΔΕΗ (9,5 ευρω) συνολο 17 +17+ 9,5= 43,5 ευρω. Ειναι σωστα ή οχι;
              ευχαριστω πολυ

              Comment


                #23
                Originally posted by Zoi Karadimou View Post
                Καλησπερα
                Προσπαθω να επικοινωνησω με το μεταφραστικο τμημα για να δω πως θα γινει η συναλλαγη μου για τις μεταφρασεις και απλα εχουν ενα τηλεφωνητη (ειμαι απο επαρχια). Δε το σηκωνη κανενας υπαλληλος.
                Εχω να κανω μεταφραση τις ληξιαρχικες πραξης γεννησεως τον παιδιων μου (εχουν σφραγιδα Χαγης) και ενα λογαριασμο τις ΔΗΕ (χωρις σφραγιδη Χαγης γιατι μου ειπαν οτι δε χρειαζεται απλα μια μεταφρση για να δουν την μονιμη κατοικια).Θελω να ξερω και ποσα λεφτα πρεπει να δωσω.Ειδα τον τιμοκαταλογο στο internet και απ' οτι καταλαβα ειναι 8,5 ευρω για καθε ληξ. πραξ. (δηλ 17 ευρω) συν 8,5 για καθε σφραγιδη χαγης( 17ευρω) συν και για τον λογαρισμο τις ΔΕΗ (9,5 ευρω) συνολο 17 +17+ 9,5= 43,5 ευρω. Ειναι σωστα ή οχι;
                ευχαριστω πολυ
                Στην αίτηση που θα συνοδεύει τα προς μετάφραση έγγραφα, μπορείς να επιλέξεις αν θέλεις να μεταφραστεί η σφραγίδα της Χάγης ή όχι. Από την στιγμή που η Αυστραλιανή πρεσβεία δε ζητάει την σφραγίδα, δε χρειάζεται να την μεταφράσεις.

                Comment


                  #24
                  Γεια σας και σημερα,
                  Πηγα σημερα στο courier για να στηλω τα χαρτια στο μεταφραστικο τμηκα και ο ανθρωπος μου ειπε οτι εμεις τα χαρτια θα τα στηλουμε αλλα εαν δει οτι εχει ουρα το παιδι στο μεταφραστικο μπορει να φυγει και να μην περιμενει και δεν ξερουν εαν τα καταθεσουν. Δε μπορει να περιμενει 2 ωρες ο courier στην ουρα. Θα δειξει στο μελλον.Αυτα

                  Comment


                    #25
                    Originally posted by Zoi Karadimou View Post
                    Γεια σας και σημερα,
                    Πηγα σημερα στο courier για να στηλω τα χαρτια στο μεταφραστικο τμηκα και ο ανθρωπος μου ειπε οτι εμεις τα χαρτια θα τα στηλουμε αλλα εαν δει οτι εχει ουρα το παιδι στο μεταφραστικο μπορει να φυγει και να μην περιμενει και δεν ξερουν εαν τα καταθεσουν. Δε μπορει να περιμενει 2 ωρες ο courier στην ουρα. Θα δειξει στο μελλον.Αυτα
                    Καλημερα, εμεις τα στειλαμε με Γενικη Ταχυδρομικη, πληρωσαμε 30€, και δεν ειχαμε κανενα θεμα. Ψαξε και σε αλλες εταιριες.

                    Αν θεωρηθει διαφημιση, παρακαλω διαγραψτε το.

                    Comment


                      #26
                      Ξανα ματά γεια σας

                      Μπήκα να σας πω τα νέα μου. Λοιπόν, προτίμησα την ταχυδρομική οδό (μην μπω στη διαδικασία του σκαναρίσματος και τελικά έχω προβλήματα με την κάρτα).

                      Έστειλα τα χαρτιά όλα την Τετάρτη 11 του μήνα, Παρασκευή βράδυ είχαν ήδη φτάσει Αγγλία, παραδόθηκαν Δευτέρα πρωί, και Τρίτη 17/11 πρωί είδα δέσμευση ποσού στο web banking, χωρίς όμως να φαίνεται ποιος τα δέσμευσε. Χάρηκα διότι είδα ότι ήταν περίπου το ποσό της Αγγλίας (λίγο παραπάνω) και αφού δεν είχα κάνει άλλες αγορές, λέω, Αυτοί Είναι :D
                      Έλα όμως που δεν γινόταν επιβεβαίωση χρέωσης μιάμιση βδομάδα μετά και άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια (σας έχω πει ότι είμαι πολύ αγχωνευρωτική, ε; :D ). Λέω: Να δεις που κάπου κόλλησε, ή κάτι με τα χαρτιά του μεγάλου, ή επειδή η μικρή ενηλικιώνεται σε 3 μήνες και θα θέλουν κι από αυτή αίτηση 80... άγχχχχοοοοοςςςς!

                      Ε! Λοιπόν! Με χαρά σας αναγγέλλω ότι από σήμερα τα παιδάκια μου (με την υπέροχη βοήθεια όλων σας) είναι και επισήμως Αυστραλεζάκια! Η χρέωση του ποσού εμφανίστηκε στον λογαριασμό, οπότε το μόνο που μένει είναι να περιμένω τα χαρτιά σπίτι (στέλνουν χαρτιά, δεν στέλνουν; ).

                      Οπότε τώρα θα αγχώνομαι μέχρι να έρθουν μην και χαθούν στο δρόμο, και μετά, όταν φτάσουν, θα αγχωθώ για τα διαβατήρια :D Σε άγχος να βρίσκομαι, δηλαδή!

                      Σας ευχαριστώ όλους σας πολύ πολύ

                      Comment


                        #27
                        Μπραβο katterin, καλη συνεχεια με τα χαρτια! Κι οσο ειμαστε στο πατριωτακι, δεν υπαρχει λογος αγχους.... πραγματικα μας βοηθουν ολοι πολυ με τις γνωσεις τους

                        Comment


                          #28
                          Καλημέρα ... καλησπέρα!! δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα ... χρειάζομαι την βοήθεια σας.ο σύζυγος μου έμενε στην Αυστραλία με την οικογένεια του για κάποια χρόνια (ήταν ανήλικος) έχουμε στα χέρια μας τα διαβατήρια (έχουν λήξει), κάρτα απο medicare και καποια χαρτιά ακομη αλλα όχι
                          κάποιο έγγραφο υπηκοότητας καθώς χαθήκαν όταν επέστεφαν στην Ελλάδα. πως μπορώ να επιβεβαιώσω οτι όντως ειναι αυστραλος πολίτης καθως ήταν ανήλικος οταν εφυγε ; ευχαρίστω πολύ και να είστε όλοι καλά!

                          Comment


                            #29
                            Εννοεις οταν θα παει Αυστραλια ετσι? Γεννηθηκε εκει ? Αν ναι , το Birth certificate ( πιστοποιητικο γεννησεως) κ το διαβατηριο φτανουν ,ανανεωμενο η καινουργιο .Δεν χρεαζεται κατι αλλο. Η καρτα Medicare δεν ισχυει πλεον . Τα αλλα τα χαρτια δεν μας λες ποια ειναι !

                            Comment


                              #30
                              Originally posted by Giotasmar View Post
                              Καλημέρα ... καλησπέρα!! δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα ... χρειάζομαι την βοήθεια σας.ο σύζυγος μου έμενε στην Αυστραλία με την οικογένεια του για κάποια χρόνια (ήταν ανήλικος) έχουμε στα χέρια μας τα διαβατήρια (έχουν λήξει), κάρτα απο medicare και καποια χαρτιά ακομη αλλα όχι
                              κάποιο έγγραφο υπηκοότητας καθώς χαθήκαν όταν επέστεφαν στην Ελλάδα. πως μπορώ να επιβεβαιώσω οτι όντως ειναι αυστραλος πολίτης καθως ήταν ανήλικος οταν εφυγε ; ευχαρίστω πολύ και να είστε όλοι καλά!
                              Eδώ θα βρείς τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

                              Proof of citizenship

                              Μόλις πάρετε citizenship certificate, θα μπορείτε να ξεκινήσετε διαδικασία για χορήγηση υπηκοότητας by descent στα παιδιά σας.

                              Comment

                              Working...
                              X