Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (14)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Kαλημέρα,

    Μήπως γνωρίζει κανείς για θέματα υπηκοότητας σχετικά με την πληρωμή, αν το Λονδίνο κάνει δεκτές ελληνικές πιστωτικές κάρτες?

    Ευχαριστώ

    Comment


      #32
      Originally posted by calipso_ View Post
      Kαλημέρα,

      Μήπως γνωρίζει κανείς για θέματα υπηκοότητας σχετικά με την πληρωμή, αν το Λονδίνο κάνει δεκτές ελληνικές πιστωτικές κάρτες?

      Ευχαριστώ
      Kαλησπέρα, εμείς προσπαθήσαμε με debit card και δεν τη δέχτηκε. Δεν ξέρω για credit card, αλλά τελικά εμείς πληρώσαμε με αγγλική κάρτα.

      Comment


        #33
        Originally posted by George311 View Post
        Εννοεις οταν θα παει Αυστραλια ετσι? Γεννηθηκε εκει ? Αν ναι , το Birth certificate ( πιστοποιητικο γεννησεως) κ το διαβατηριο φτανουν ,ανανεωμενο η καινουργιο .Δεν χρεαζεται κατι αλλο. Η καρτα Medicare δεν ισχυει πλεον . Τα αλλα τα χαρτια δεν μας λες ποια ειναι !
        Καλησπέρα δεν γεννηθηκε εκεί ..και εφυγε ανήλικος απο Αυστραλία. αν ανανεώσει απλά το διαβατήριο θα είναι οκ; αυτο μου λές; δεν υπάρχει διαδικασία απο την στιγμή που ήταν παιδί;
        ευχαριστώ

        Comment


          #34
          Originally posted by bpetros View Post
          Eδώ θα βρείς τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

          Proof of citizenship

          Μόλις πάρετε citizenship certificate, θα μπορείτε να ξεκινήσετε διαδικασία για χορήγηση υπηκοότητας by descent στα παιδιά σας.
          καλησπέρα ..το κοιτάζω σε ευχαριστώ!!!

          Comment


            #35
            Originally posted by Giotasmar View Post
            Καλησπέρα δεν γεννηθηκε εκεί ..και εφυγε ανήλικος απο Αυστραλία. αν ανανεώσει απλά το διαβατήριο θα είναι οκ; αυτο μου λές; δεν υπάρχει διαδικασία απο την στιγμή που ήταν παιδί;
            ευχαριστώ
            Απο την στιγμη που εχει διαβατηριο Αυστραλιας ειναι κ υπηκοος Αυστραλιας ,δεν υπαρχει κανενα προβλημα .Απλα θα χρειαστει να βγαλει καινουργιο δεν ειναι προβλημα αυτο . Εγω γεννηθηκα εκει κ γυρισα Ελλαδα 4 χρονων κ νομιζα οπως κ εσυ θελει καποια διαδικασια οπως αυτο που ειπες πως θα αποδειξω οτι ειμαι αυστραλος . Εβγαλα διαβατηριο καινουργιο πηρα το πιστοποιητικο γεννησεως κ εφυγα ουτε μεταφρασεις ουτε τιποτα . ,εμενα αυτο μου ζητουσαν στο centrelink medicare κ στην εφορια . Ο αντρα σου αφου δεν γεννηθηκε εκει λογικα θα πρεπει να δειχνει το ελληνικο πιστοποιητικο Γεννησεως μεταφρασμενο ,το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα εχει κανενα προβλημα απο τι στιγμη που εχει διαβατηριο.

            Comment


              #36
              Να δεις που με λυπήθηκαν απ' την Αγγλία και είπαν να μ' αφήσουν να κάνω γιορτές

              Εχθές ταχυδρομήθηκε το πακετάκι και σήμερα μου παραδόθηκε από ACS!

              Έφτασε που λέτε το πακετάκι με το λογότυπο της Αυστραλίας, την ένδειξη Royal Mail, και πίσω από τον φάκελο γράφει ότι ταχυδρομήθηκε από Neuenstein - Germany (από Γερμανία; Είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι :p ).

              Εύχομαι χαρούμενα Χριστούγεννα και ευτυχισμένο 2016 σ' όλον τον Ελληνισμό, όπου κι αν βρίσκεται ο καθένας σας παιδιά. Καλύτερες ζωές για όλους μας, υγεία και ευημερία.

              Comment


                #37
                Καλή χρονιά σε όλα τα πατριωτάκια, όπου κι αν βρίσκεστε!
                Θα ήθελα, αν είναι εύκολο, να μου γράψει κάποιος το λινκ από όπου ζητάμε πιστοποιητικα γέννησης απο το Σιδνευ.

                Comment


                  #38
                  Καλή χρονια!

                  Για δες εδώ: https://www.service.nsw.gov.au/trans...th-certificate

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by bpetros View Post
                    Καλή χρονια!

                    Για δες εδώ: https://www.service.nsw.gov.au/trans...th-certificate
                    Ευχαριστω πολύ bpetros

                    Comment


                      #40

                      Comment


                        #41
                        Καλησπέρα σε όλους,

                        είμαι 24 χρονών και φοιτήτρια στην Πολυτεχνική Σχολή του ΑΠΘ.
                        Ο πατέρας μου ζούσε στην Αυστραλία πολλά χρόνια και μετά την ενηλικίωση μου, μου έδωσε την αυστραλιανή υπηκοότητα .
                        Θα ήθελα να σας ρωτήσω τί ακριβώς διευκολύνσεις έχω όσο αφορά μεταπτυχιακές, διδακτορικές σπουδές και ευκαιρίες εργασίας.

                        Σας ευχαριστώ.

                        Comment


                          #42
                          Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες αν μπορείτε. Ο μπαμπάς Μ είναι Αυστραλός υπήκοος κ ήρθε στην Ελλάδα όταν ήταν πολύ μικρός.το διαβατήριο του έχει λήξει το 1998. Θέλει να μου μεταφέρει κ μένα την υπηκοότητα γιατί θέλω να φύγΩ. ΕυχαΡΙΣΤΩ

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by Vaso1991 View Post
                            Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες αν μπορείτε. Ο μπαμπάς Μ είναι Αυστραλός υπήκοος κ ήρθε στην Ελλάδα όταν ήταν πολύ μικρός.το διαβατήριο του έχει λήξει το 1998. Θέλει να μου μεταφέρει κ μένα την υπηκοότητα γιατί θέλω να φύγΩ. ΕυχαΡΙΣΤΩ
                            Βάσω ξεκίνα διαβάζοντας αυτό Australian citizenship
                            και αυτό immi_citz_greek

                            Οι φόρμες που πρέπει να συμπληρώσεις, αφού συγκεντρώσεις και μεταφράσεις (στη μεταφραστική υπηρεσία του ΥπΕξ) τα απαραίτητα δικαιολογητικά είναι
                            http://www.border.gov.au/forms/Documents/118.pdf και
                            https://www.border.gov.au/Forms/Documents/80.pdf .

                            Στις παραπάνω φόρμες θα βρεις και τον κατάλογο των εγγράφων που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

                            Ρίξε μια ματιά, και επανέρχεσαι.

                            Comment


                              #44
                              Καλημερα παιδια,μια ερωτηση,αν μπορει να με βοηθησει καποιος....ημουν ετοιμος να στειλω την αιτηση στην Μελβουρνη για το birth certificate,ωστε να ξεκινησω να βγαλω το διαβατηριο μου,ελα ομως που απο το τιποτα βρηκα το διαβατηριο μου το Αυστραλιανο το οποιο ειναι παλιο ομως,γνωριζει καποιος να μου πει αν αυτο μπορω να το ανανεωσω;Εχει φωτογραφια μου απ'οταν ημουν 9 ετων,η πρεπει να ζητησω το birth certificate για να βγαλω καινουργιο;Ευχαριστω!!

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by Kostas Pap View Post
                                Καλημερα παιδια,μια ερωτηση,αν μπορει να με βοηθησει καποιος....ημουν ετοιμος να στειλω την αιτηση στην Μελβουρνη για το birth certificate,ωστε να ξεκινησω να βγαλω το διαβατηριο μου,ελα ομως που απο το τιποτα βρηκα το διαβατηριο μου το Αυστραλιανο το οποιο ειναι παλιο ομως,γνωριζει καποιος να μου πει αν αυτο μπορω να το ανανεωσω;Εχει φωτογραφια μου απ'οταν ημουν 9 ετων,η πρεπει να ζητησω το birth certificate για να βγαλω καινουργιο;Ευχαριστω!!
                                Απο την στιγμή που εχει ληξει πανω απο 2 χρόνια, πρεπει να κανεις την διαδικασία απο την αρχή, σα να βγαζεις διαβατήριο για πρωτη φορά .

                                Comment

                                Working...
                                X