Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (14)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (14)

    Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι

    #2
    Καλημέρα! γνωρίζει κανείς εάν μπορώ να μάθω την πρόοδο της αίτησης μου εάν τηλεφωνήσω στο Λονδίνο ? εχθές μου πήραν το πόσο ολόκληρο από την κάρτα!

    Comment


      #3
      Προεπιλογή Καλως σας βρηκα
      Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
      Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: μένω Ελλάδα και πρώτα ο Θεός σε ένα εξάμηνο θα παντρευτώ. Η μέλλουσα σύζυγος έχει αυστραλιανή υπηκοότητα (έχει γεννηθεί Αυστραλία και ήρθε Ελλάδα 13 χρονών) και μόλις τον προηγούμενο μήνα ανανέωσε το αυστραλιανό διαβατήριό της. Θα προσπαθήσουμε να μείνουμε Ελλάδα (αν και είμαστε συνεχώς σε συζητήσεις λόγω των οικονομικών δυσκολιών για μετακόμιση στην Αυστραλία) γιαυτό θέλουμε να εξαντλήσουμε όλες τις πιθανότητες. Γνωρίζετε αν λόγω της αυστραλιανής υπηκοότητας της μέλλουσας συζύγου, υπάρχουν φορολογικές ελαφρύνσεις εδώ στην Ελλάδα; Πχ απόκτηση αυτοκινήτου με ξένες πινακίδες, εύρεση δουλειάς μέσω αυστραλιανής πρεσβείας ή κάτι παρόμοιο;
      Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

      Comment


        #4
        Φυσικα ....... κ οχι !!! Ειμαι κ εγω υπηκοος Αυστραλιας γιαυτο στο λεω ,παντως το καλητερο κατα την αποψη μου ειναι να φυγεις αν μπορεις γιατι εδω δεν βλεπω να στρωνουν τα πραγματα . Να εχεις υποψη σου παντος ,αν τελικα το αποφασισεις κ φυγεις , πως χρεαζεσαι ενα μικρο κομποδεμα στην αρχη αλλα αργοτερα θα εισαι πολυ καλυτερα .Πηγα πριν λιγους μηνες μια βολτα κ ειδα οτι ειναι παρα πολυ καλητερα απο εμας και αυτα που λενε οτι ειναι ακριβη χωρα κ τετοια να τα ακους βερεσαι ,στα ενοικια ναι ειναι ,αλλα εχεις τριπλασιο μισθο απο εμας( εδω βγαζεις 25 ευρω την ημερα κ εκει το ελαχιστο ειναι 18-22 δολλαρια την ωρα ) στα υπολοιπα δηλαδη super market , αυτοκινητα ,βενζινη , ρουχα , ειδη σπιτιου κ.τ.λ σε μερικα ειναι ιδιες τιμες σε αλλα λιγο παραπανω κ σε αλλα φθηνοτερα .

        Comment


          #5
          Ξανακαλησπέρα
          Κατάφερα να μεταφράσω όλα τα χαρτιά μου (yeahhhh ) και είμαι έτοιμη και συμπληρώνω τις αιτήσεις για τα παιδιά.

          Φυσικά, βρήκα πρόβλημα (πάλι :D ) ίσως μπορεί να μου απαντήσει ο giannis23 που είναι πιο πρόσφατος στις αιτήσεις ή όποιος άλλος.

          Εκεί που βάζεις τον αριθμό της πιστωτικής κάρτα για να τραβήξουν τα λεφτά, περισσεύουν 3 κουτάκια. Αυτωνών είναι μεγαλύτερος ο αριθμός ή μήπως πρέπει να γράψω στη συνέχεια και τους τρεις αριθμούς που έχει το πίσω μέρος της κάρτας; (Καμιά φορά από το τηλέφωνο μου τα ζητάνε αυτά τα νούμερα όταν κάνω τηλεφωνική παραγγελία).

          Αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό να είναι σε συνέχεια τα νούμερα (κάρτας + τρία τελευταία πίσω όψης).

          Comment


            #6
            Originally posted by katterin View Post
            Ξανακαλησπέρα
            Κατάφερα να μεταφράσω όλα τα χαρτιά μου (yeahhhh ) και είμαι έτοιμη και συμπληρώνω τις αιτήσεις για τα παιδιά.

            Φυσικά, βρήκα πρόβλημα (πάλι :D ) ίσως μπορεί να μου απαντήσει ο giannis23 που είναι πιο πρόσφατος στις αιτήσεις ή όποιος άλλος.

            Εκεί που βάζεις τον αριθμό της πιστωτικής κάρτα για να τραβήξουν τα λεφτά, περισσεύουν 3 κουτάκια. Αυτωνών είναι μεγαλύτερος ο αριθμός ή μήπως πρέπει να γράψω στη συνέχεια και τους τρεις αριθμούς που έχει το πίσω μέρος της κάρτας; (Καμιά φορά από το τηλέφωνο μου τα ζητάνε αυτά τα νούμερα όταν κάνω τηλεφωνική παραγγελία).

            Αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό να είναι σε συνέχεια τα νούμερα (κάρτας + τρία τελευταία πίσω όψης).
            Μια ενημέρωση και από εμένα, για όποιον έχει σκοπό να στείλει την αίτηση για κτήση αυστραλιανής υπηκοότητας ηλεκτρονικά.

            Στείλαμε την αίτηση online μαζί με τα απαραίτητα έγγραφα σκαναρισμένα την 18/10/2015. Χθές Τρίτη 3/11, μας έστειλε email η υπάλληλος που ανέλαβε την υπόθεσή, για να μας ζητήσει να ξανανεβάσουμε κάποια αρχεία καθώς δεν ήταν καλά σκαναρισμένα. Τα έστειλα επιτόπου, και την επόμενη ημέρα Τετάρτη 4/11 μας ξαναέστειλε email όπου μας ανακοίνωσε ότι η σύζυγος είναι πλέον Αυστραλή πολίτης. Το citizenship certificate στάλθηκε την ίδια μέρα, οπότε το περιμένουμε μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα.

            Κατερίνα τα τρία κουτάκια είναι για τους τρεις αριθμούς που είναι από πίσω , το CVV number. Να σου πω πως εμάς δεν δούλεψε η ελληνική κάρτα στην online αίτηση, και τελικά χρησιμοποιήσαμε αγγλική κάρτα.

            Για οποιαδήποτε διευκρίνιση αναφορικά με την online αίτηση, είμαι στη διάθεσή σας.

            Comment


              #7
              Καλημερα.
              Μηπως μπορεις να μου πεις πως βρηκατε την αγγλικη καρτα?
              Θελω να πληρωσω για την υπηκοοτητα του παιδιου μου και δεν μπορω.

              Comment


                #8
                Originally posted by SPIROS PIRAEUS View Post
                Καλημερα.
                Μηπως μπορεις να μου πεις πως βρηκατε την αγγλικη καρτα?
                Θελω να πληρωσω για την υπηκοοτητα του παιδιου μου και δεν μπορω.
                Χρησιμοποίησα κάρτα φίλου μου. Εάν έχεις κάποιον έμπιστο σε οποιαδήποτε χώρα, μπορείς να κάνεις τι δουλειά.
                Είτε Κύπρο, είτε Αγγλία είτε Γερμανία, εγώ έχω και στις 3 χώρες φίλους ή συγγενείς μετανάστες.

                Επίσης αν κάποιος έχει συλλέξει τα έγγραφα που χρειάζονται, μεταφράσεις κλπ, θα του συνιστούσα να καταθέσει την αίτησή του online.
                Το μεγάλο θετικό είναι πως ακόμα και λάθος να έχεις στα χαρτιά σου, δεν θα σου επιστραφεί η αίτηση με αποτέλεσμα να χάσεις κανέναν μήνα, αλλά θα σου ζητηθεί να ανεβάσεις κάποιο χαρτί συμπληρωματικά, δηλαδή ξεμπερδεύεις σε 1 ημέρα.

                Comment


                  #9
                  Υπηκοότητες

                  Καλησπέρα στη παρέα σας, θα ήθελα να ρωτηήσω σε πόσο καιρό φτάνουν οι υπηκοότητες απο το καιρο που θα στειλεις τα χαρτιά?
                  Σας ευχαριστω εκ των προτέρων

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by tafidisa View Post
                    Καλησπέρα στη παρέα σας, θα ήθελα να ρωτηήσω σε πόσο καιρό φτάνουν οι υπηκοότητες απο το καιρο που θα στειλεις τα χαρτιά?
                    Σας ευχαριστω εκ των προτέρων
                    Εμείς στείλαμε την αίτηση online μαζί με τα απαραίτητα έγγραφα σκαναρισμένα την 18/10/2015. Την Τρίτη 3/11, μας έστειλε email η υπάλληλος που ανέλαβε την υπόθεσή, για να μας ζητήσει να ξανανεβάσουμε κάποια αρχεία καθώς δεν ήταν καλά σκαναρισμένα. Τα έστειλα επιτόπου, και την επόμενη ημέρα Τετάρτη 4/11 μας ξαναέστειλε email όπου μας ανακοίνωσε ότι η σύζυγος είναι πλέον Αυστραλή πολίτης. Το citizenship certificate στάλθηκε την ίδια μέρα, οπότε υπολογίζουμε να το έχουμε σε 5-7 εργάσιμες, μέσα στην επόμενη εβδομάδα. Χοντρικά δηλαδή γύρω στις 25 ημέρες.

                    Αν τα στείλεις με ταχυδρομείο, υπολόγιζε συν 10 μέρες. Το κακό με το ταχυδρομείο είναι πως αν υπάρχει κάποιο θέμα με τα χαρτιά, σου τα στέλνουν πίσω, οπότε ξεκινάς πάλι από την αρχή.

                    Comment


                      #11
                      δηλ απο τη στιγμη που τραβηξαν τα λεφτα ολα καλα πιστευω. thank you ταχυδρομικα τα εστειλα

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by bpetros View Post

                        Κατερίνα τα τρία κουτάκια είναι για τους τρεις αριθμούς που είναι από πίσω , το CVV number. Να σου πω πως εμάς δεν δούλεψε η ελληνική κάρτα στην online αίτηση, και τελικά χρησιμοποιήσαμε αγγλική κάρτα.
                        Eυχαριστώ πολύ bpetros

                        Ίσως να έπρεπε να κοιτάξω κι εγώ την online κατάθεση, αλλά με την σφραγίδα της Χάγης είναι τόσα πολλά τα ρημαδιασμένα τα έγγραφα για δύο παιδιά! Χώρια οι αιτήσεις που είναι πολυσέλιδες. Αλήθεια τι έκανες μ' αυτές; Εκτύπωσες τις σελίδες των υπογραφών μόνο και μετά τις σκάναρες ή όλες τις σελίδες; (Και τις φωτογραφίες πώς τις στέλνεις ηλεκτρονικά; Τις τυπώνουν αυτοί; )

                        Δηλαδή, συγγνώμη, ακόμη δεν λύθηκε το πρόβλημα με τις ελληνικές κάρτες; Ή μόνο για την online αίτηση; Γιατί από την τράπεζα μού είπαν ότι μέχρι κάποιο ποσό είναι οκ οι συναλλαγές.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by katterin View Post
                          Eυχαριστώ πολύ bpetros

                          Ίσως να έπρεπε να κοιτάξω κι εγώ την online κατάθεση, αλλά με την σφραγίδα της Χάγης είναι τόσα πολλά τα ρημαδιασμένα τα έγγραφα για δύο παιδιά! Χώρια οι αιτήσεις που είναι πολυσέλιδες. Αλήθεια τι έκανες μ' αυτές; Εκτύπωσες τις σελίδες των υπογραφών μόνο και μετά τις σκάναρες ή όλες τις σελίδες; (Και τις φωτογραφίες πώς τις στέλνεις ηλεκτρονικά; Τις τυπώνουν αυτοί; )

                          Δηλαδή, συγγνώμη, ακόμη δεν λύθηκε το πρόβλημα με τις ελληνικές κάρτες; Ή μόνο για την online αίτηση; Γιατί από την τράπεζα μού είπαν ότι μέχρι κάποιο ποσό είναι οκ οι συναλλαγές.
                          Την σφραγίδα της Χάγης δεν χρειάζεται να την σκανάρεις, δεν τη ζητάνε. Εγώ τα εκτύπωσα όλα, τα συμπλήρωσα, και μετά τα σκάναρα.
                          Από αιτήσεις, αν στείλεις online δεν χρειάζεται να στείλεις Form 118, γιατί την συμπληρώνεις online. Χρειάζεται να σκανάρεις και να στείλεις την Form 80 (Personal Particulars) και την Form 1195 (Identity declaration), που είναι τέσσερις σελίδες και ουσιαστικά δήλωση από το άτομο πουυπέγραψε τις φωτογραφιές ότι σε γνωρίζει προσωπικά.
                          Τις φωτογραφίες κανονικά τις σκανάρεις μπρος-πίσω και τις στέλνεις, δεν ξέρω τι κάνουν αυτοί μετά.

                          Αναφορικά με την κάρτα, πιθανότατα να ισχύει μόνο για την online αιτηση, γιατί η πληρωμή γίνεται επιτόπου, και ίσως το βλέπει σαν ηλεκτρονική αγορά, και όχι σαν μεταφορά χρημάτων.

                          Μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό στο immi, και να φτιάξεις την αίτησή σου, έτσι και αλλιώς, πρέπει να πατήσεις υποβολή για να "φύγει", άρα μπορείς να την φτιάξεις, να δεις πως δουλευει, και αν δεν σε βολέυει η σε δυσκολέψει κάτι, την αφήνεις.

                          Comment


                            #14
                            Με ημερομηνια 10/11/2015! Αφορά τους κατοικους της Β.Ελλαδας με Αυστραλιανη υπηκοότητα. Η νεα επιτιμη προξενος στην Θεσσαλονικη ,δεχεται πλεον ,αιτησεις για εκδοση Αυστραλιανων διαβατηριων.Διευθυνση και τηλεφωνο ,στην παρακατω εικονα.

                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              #15
                              Αυστραλεζικο διαβατηριο

                              Παιδια γεια σας.Εχω ετοιμασει τα χαρτια των παιδιων (2 ενηλικα,1 ανηλικο) για να τα στειλω Λονδινο για αυστραλεζικο διαβατηριο.Εγω εχω αυστραλεζικη βιζα που εχει ληξει.Μηπως ξερετε ποσα λεφτα θα πρεπει να στειλω και τι χαρτια θελουν απο εμενα?

                              Comment

                              Working...
                              X