Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (14)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by danai View Post
    οχι υπαρχουν εισοδηματικα κριτηρια.
    Danai αν απαντησες στη δικη μου ερ τηση για τα επιδοματα των παιδιων σε ευχαριστω.
    Ομως τι εννοεις ακριβως λεγοντας οτι υπαρχουν εισοδηματικα κριτηρια;
    Keep calm, make dreams..!!

    Comment


      Γειά σας. Επειδή ψιλό χάθηκα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Μόλις ήρθε το πιστοποιητικό της γυναίκας μου από Αυστραλία και είμαστε έτοιμοι να υποβάλλουμε αίτηση για έκδοση διαβατηρίου στο προξενείο της Θεσ/νίκης. Διάβασα ότι χρειάζεται να υπογράψει την φωτογραφία ένας μάρτυρας-εγγυητής ο οποίος να είναι Αυστραλός πολίτης και ότι δεν δέχονται μετρητά και χρεωστική κάρτα. Έχω κολλήσει στο ότι δεν έχω κάποιο τέτοιο άτομο αλλά ούτε πιστωτική κάρτα. Κάποια συμβουλή ως προς αυτά; Ευχαριστώ.

      Comment


        Originally posted by Giorgos D View Post
        Γειά σας. Επειδή ψιλό χάθηκα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Μόλις ήρθε το πιστοποιητικό της γυναίκας μου από Αυστραλία και είμαστε έτοιμοι να υποβάλλουμε αίτηση για έκδοση διαβατηρίου στο προξενείο της Θεσ/νίκης. Διάβασα ότι χρειάζεται να υπογράψει την φωτογραφία ένας μάρτυρας-εγγυητής ο οποίος να είναι Αυστραλός πολίτης και ότι δεν δέχονται μετρητά και χρεωστική κάρτα. Έχω κολλήσει στο ότι δεν έχω κάποιο τέτοιο άτομο αλλά ούτε πιστωτική κάρτα. Κάποια συμβουλή ως προς αυτά; Ευχαριστώ.
        Ο μαρτυρας δεν ειναι υποχρεωτικο να ειναι Αυστραλος πολιτης,αν ειναι Ελληνας πολιτης θα πρεπει το επαγγελμα του να ανηκει σε ενα απο την κατηγορια που εχουν (πχ αστυνομικος,μηχανικος,φαρμακοποιος κτλπ).....οσο αφορα το προξενειο της Θεν/νικης για το διαβατηριο,ναι,δεν δεχονται μετρητα η χρεωστικη,μονο πιστωτικη,κι εγω δεν εχω,αλλα χρησιμοποιησα ενος φιλου μου και δεν υπαρχει προβλημα,ευτυχως που τον ειχα και μαζι μου γιατι χρειαστηκε να συμπληρωσει μια αιτηση για την καρτα και δεν το γνωριζα.....και μετα ολα ενταξει,κανενα προβλημα.....

        Comment


          Ευχαριστώ φίλε μου.

          Comment


            Καλημέρα σε ολους!Συμπληρώνω τις αιτησεις για τις υπηκοότητες των παιδιων αλλα καπου μπερδευτικα, μαλλον.
            1) Ως αποδεικτικό αυστραλιανης υπηκοότητας, στελνω το διαβατηριο του πατερα. Χρειαζεται να στειλω και φωτοτυπια της ταυτότητάς του, ως αποδειξη του γνησιου της υπογραφής του; το διαβατηριο ειναι και στις δυο περιπτωσεις, ως πιθανό απαραιτητο εγγραφο, άρα καλύπτει και τα δυο;
            2) ως αποδεικτικό της ελληνικης υπηκοότητας του πατερα εχω μια ληξιαρχική πραξη γεννησης, απο το ειδικό ληξιαρχείο και ενα πιστοποιητικό γεννησης (ελληνικό), που γραφει "ελληνικη υπηκοότητα" αλλα γραφει, βεβαια, κανονικά τόπος γεννησης Σίδνεϊ. Ποιο να στειλω καλύτερα;
            3)Τι χαρτι στελνουμε για να δειξουμε:"evidence to show the lιnk between the child and the australian parent"? αφου στο birth certificate του παιδιου φαινεται το ονομα των γονιων; θελουν και κατι αλλο;
            4) το ποσό που θα γραψω, το υπολογίζω σε λιρες αγγλίας ή δολάρια;

            Comment


              Originally posted by Nikitse View Post
              Καλημέρα σε ολους!Συμπληρώνω τις αιτησεις για τις υπηκοότητες των παιδιων αλλα καπου μπερδευτικα, μαλλον.
              1) Ως αποδεικτικό αυστραλιανης υπηκοότητας, στελνω το διαβατηριο του πατερα. Χρειαζεται να στειλω και φωτοτυπια της ταυτότητάς του, ως αποδειξη του γνησιου της υπογραφής του; το διαβατηριο ειναι και στις δυο περιπτωσεις, ως πιθανό απαραιτητο εγγραφο, άρα καλύπτει και τα δυο;
              2) ως αποδεικτικό της ελληνικης υπηκοότητας του πατερα εχω μια ληξιαρχική πραξη γεννησης, απο το ειδικό ληξιαρχείο και ενα πιστοποιητικό γεννησης (ελληνικό), που γραφει "ελληνικη υπηκοότητα" αλλα γραφει, βεβαια, κανονικά τόπος γεννησης Σίδνεϊ. Ποιο να στειλω καλύτερα;
              3)Τι χαρτι στελνουμε για να δειξουμε:"evidence to show the lιnk between the child and the australian parent"? αφου στο birth certificate του παιδιου φαινεται το ονομα των γονιων; θελουν και κατι αλλο;
              4) το ποσό που θα γραψω, το υπολογίζω σε λιρες αγγλίας ή δολάρια;
              Καλημερα Nikitse
              1)Ως αποδεικτικο σαφως και στελνεις το αυστραλιανο διαβατηριο του πατερα,αφου αυτο φερει την υπογραφη του, η ταυτοτητα η ελληνικη προφανως και ειναι αχρηστη.
              2)Για την ελληνικη ιθαγενεια εγω εβαλα πιστοποιητικο γεννησης μου μεταφρασμενο το οποιο το εγραφε μεσα,θα πρεπει να βαλεις και το πρωτοτυπο ελληνικο μαζι με το μεταφρασμενο ομως.
              3)Τωρα αυτο δεν το πολυθυμαμαι τι εβαλα μεσα,νομιζω οτι εβαλα την ληξιαρχικη πραξη του παιδιου μαλλον....
              4)Το ποσο το εβαλα σε δολαρια Αυστραλιας...

              Comment


                Originally posted by Kostas Pap View Post
                Καλημερα Nikitse
                1)Ως αποδεικτικο σαφως και στελνεις το αυστραλιανο διαβατηριο του πατερα,αφου αυτο φερει την υπογραφη του, η ταυτοτητα η ελληνικη προφανως και ειναι αχρηστη.
                2)Για την ελληνικη ιθαγενεια εγω εβαλα πιστοποιητικο γεννησης μου μεταφρασμενο το οποιο το εγραφε μεσα,θα πρεπει να βαλεις και το πρωτοτυπο ελληνικο μαζι με το μεταφρασμενο ομως.
                3)Τωρα αυτο δεν το πολυθυμαμαι τι εβαλα μεσα,νομιζω οτι εβαλα την ληξιαρχικη πραξη του παιδιου μαλλον....
                4)Το ποσο το εβαλα σε δολαρια Αυστραλιας...
                Ευχαριστω, kostaspap, η ληξιαρχική πραξη γεννησης του παιδιου, ετσι κι αλλιως μπαινει, για να πιστοποιήσει τα στοιχεια του παιδιου. Οπότε καλύπτει και το ερωτημα 3. Αυτο δεν ειχα καταλαβει, μηπως χρειαζεται και κατι αλλο... αλλα τι, αφού απο εκει φαινεται και η μεταξυ τους σχεση. Ευχαριστω και παλι κι ελπιζω να τα εχω σωστά, πάντα με αγχώνουν τα γραφειοκρατικά.

                Comment

                Working...
                X