Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία IΙΙ H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by eleni91 View Post
    ---
    Ναι εγω εχω σπουδασει λογιστικα απο το οτι εχω ψαξει ανηκει στη λιστα SCOL αλλα οπως μου λες θα πρεπει να να βρουμε εναν εργοδοτι να πληρωσει τοσα και να μπει σε ολη αυτην την διαδικαδια.....
    Αυτο φανταζει πολυ δυσκολο......

    ----.
    Το επαγγελμα αυτο ,υπαρχει και στην SOL list...
    Αρα σου δινει κι άλλες επιλογες.Δεν ειπα οτι η βιζα με εργοδοτη -χορηγο ,ειναι η μονη επιλογη.Ουτε κι αν το επαγγελμα ηταν μόνο στην CSOL list ,ο εργοδοτης-χορηγος ειναι η μόνη επιλογη.
    Εχεις μελετησει καλά και τα σχετικα με τις βιζες εδω και στο site του Αυστραλιανου υπουργειου μεταναστευσης;
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #17
      STUDENT VISA CHANGES AS OF 1st JULY 2016
      Brief update. Full description will be prepared and uploaded to Immigration Information Album.
      (1) Only 2 subclasses as of 1/7/16: 500 (Student) and 590 (Student Guardian)
      Subclasses 570, 571, 572, 573, 575 and 580 removed (holders of these visas will maintain their visa until its expiry).
      (2) Assessment Levels removed. All applicants one assessment level.
      (3) Holders of subclasses 426, 402, 995 and 600 Visitor visa (ONLY Sponsored Family Stream and Approved Destination Stream) added to those not eligible to apply for a student visa on shore.
      (4) Financial capacity required for grant of visa, increased for primary applicant and accompanying family members. Evidence required for all applicants.
      (5) Minimum English language test scores (e.g. IELTS, TOEFLiBT, etc) required for ALL studies, except registered ELICOS courses. Visas for courses packaged with ELICOS also require minimum English language test scores. Exemptions apply for applicants who have completed studies in specific “English speaking” countries.
      English language test scores validity 2 years.

      LS

      Comment


        #18
        STUDENT VISA CHANGES AS OF 1st JULY 2016
        Brief update. Full description will be prepared and uploaded to Immigration Information Album.
        (1) Only 2 subclasses as of 1/7/16: 500 (Student) and 590 (Student Guardian)
        Subclasses 570, 571, 572, 573, 575 and 580 removed (holders of these visas will maintain their visa until its expiry).
        (2) Assessment Levels removed. All applicants one assessment level.
        (3) Holders of subclasses 426, 402, 995 and 600 Visitor visa (ONLY Sponsored Family Stream and Approved Destination Stream) added to those not eligible to apply for a student visa on shore.
        (4) Financial capacity required for grant of visa, increased for primary applicant and accompanying family members. Evidence required for all applicants.
        (5) Minimum English language test scores (e.g. IELTS, TOEFLiBT, etc) required for ALL studies, except registered ELICOS courses. Visas for courses packaged with ELICOS also require minimum English language test scores. Exemptions apply for applicants who have completed studies in specific “English speaking” countries.
        English language test scores validity 2 years.
        Further updates on matters reflected in the changes to take effect as of 1 July 2016.
        Under the new simplified student visa framework:
        Level of evidence for financial capacity and English language proficiency that a student is required to provide with their visa application will be based on the immigration risk outcomes associated with the student’s education provider and country of citizenship.
        Risk ratings will NOT be published, but an online tool is intended to go live on 1 July 2016 and education providers, students and agents will be able to access the online tool at any stage of the visa application process.
        Applicants who have completed a substantial component of a course leading to an AQF qualification at the CIV level or higher, conducted in Australia in English while holding a student visa MAY be exempted from the English proficiency evidenciary requirement.

        Please note the above are NOT the only required criteria to be met.
        All applicants will continue to have to meet all other core visa criteria, such as the Genuine Temporary Entrant requirement and health and character criteria.


        LS

        Comment


          #19
          Γεια σας,ειμαι 18 χρονων και τον ιουνιο τελειωνω το λυκειο.
          Σκεφτομαι να φυγω Αυστραλια (Μελβουρνη) για σπουδες.
          Εχω συγγενεις 1ου βαθμου εκει.
          θελω να παω με τουριστικη βιζα και εκει να την κανω φοιτητικη.
          Με ενδιαφερει να σπουδασω Μαγειρικη, και σαν δευτερη επιλογη ανδρικη κομμωτικη.
          Γνωριζει καποιος να μου πει ποσο κοστιζουν αυτες οι σχολες και ποσα χρονια/μηνες διαρκουν..επισης αν χρειαζετε το IELTS?? (εχω lower)

          σας ευχαριστω!!

          Comment


            #20
            Overview of key changes – from 1 July 2016

            https://www.border.gov.au/Trav/Stud/...isas-1july2016

            Comment


              #21
              10 πανεπιστήμια στην Αυστραλία που προσφέρουν 100% δωρεάν δίδακτρα !

              10 Australian Universities That offer 100% Free Tuition Now - Page 10 of 10 - Coursebank.org

              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

              Comment


                #23
                Καλημερα,
                θελω να σε ρωτησω, αυτα τα πανεπιστημια ειναι στη Μελβουρνη?Εγω που ειμαι 18 χρονων και θελω να φυγω,θα μπορω να παρακολουθησω δωρεαν τα μαθηματα??Και θα μου χορηγηθει φοιτητικη βιζα??
                Ευχαριστω!

                Comment


                  #24
                  Originally posted by nikosid View Post
                  Καλημερα,
                  θελω να σε ρωτησω, αυτα τα πανεπιστημια ειναι στη Μελβουρνη?Εγω που ειμαι 18 χρονων και θελω να φυγω,θα μπορω να παρακολουθησω δωρεαν τα μαθηματα??Και θα μου χορηγηθει φοιτητικη βιζα??
                  Ευχαριστω!
                  Αυτα τα πανεπιστημια του post # 21 ,δεν ειναι ολα στην Μελβουρνη...
                  Δωρεαν ,εννοει αν δοθει υποτροφια.Το λεει ξεκαθαρα στο link που αναφερεσαι.Οπως λεει να επισκεφτεις το site του καθε πανεπιστημιου.Εκει θα δεις τις προϋποθεσεις.
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    #25
                    Καλησπέρα!
                    Υπάρχει κάποιος που έχει πάει Αυστραλία με βίζα σπουδών και κατάφερε να μείνει μετα ή ειναι στη διαδικασία; Δηλαδή να βρήκε σπόνσορα ή δουλειά λόγο των σπουδών εκει!
                    Αν υπάρχει και μπορει να μας μεταφέρει κατα ποσό ήταν εύκολο όλο αυτο να συμβεί!
                    Το ρωτάω γιατι το σκέφτομαι καιρό να το κάνω αλλα δεν εχω ακούσει απο κάποιον να το έχει κανει και φοβάμαι μήπως όλο αυτο πάει στραφεί μιας και όπως πολύ σωστά γράφεται "η βίζα σπουδών ΔΕΝ ειναι βίζα μετανάστευσης"

                    Comment


                      #26
                      panosps, διαβασε την ανταποκριση του Constantin. Γενικα έχε κατα νου οτι για να μπορεσει καποιος να τα καταφερει με φοιτητική βίζα, θα πρεπει να έχει ενα σεβαστο κεφάλαιο(οι 20 ωρες που σου επιτρεπει να δουλευεις δεν ειναι αρκετες) και αυτο που θα σπουδασει να μπορει να του φέρει δουλεια και βιζα εργασίας στο τελος των σπουδων. Αυτο τουλάχιστο, έχω καταλάβει εγω. Ας με συμπληρώσει κάποιος για περισσότερες πληροφορίες.

                      Comment


                        #27
                        Originally posted by Nikitse View Post
                        panosps, διαβασε την ανταποκριση του Constantin. Γενικα έχε κατα νου οτι για να μπορεσει καποιος να τα καταφερει με φοιτητική βίζα, θα πρεπει να έχει ενα σεβαστο κεφάλαιο(οι 20 ωρες που σου επιτρεπει να δουλευεις δεν ειναι αρκετες) και αυτο που θα σπουδασει να μπορει να του φέρει δουλεια και βιζα εργασίας στο τελος των σπουδων. Αυτο τουλάχιστο, έχω καταλάβει εγω. Ας με συμπληρώσει κάποιος για περισσότερες πληροφορίες.

                        Ευχαριστώ Nikitse, αν και ειμαι σε λιγο διαφορετική θέση είναι αρκετα κατατοπιστικό το ποστ.
                        Αν υπάρχει κάποιος/α που εχει να μεταφέρει κατι περισσότερο θα ηταν καλο.
                        Θα ψάξω λίγο καλύτερα μηπώς βρω κάποια παρόμοια περίπτωση.

                        Comment


                          #28
                          Η κόρη μου τέλειωσε φέτος το Λύκειο εδώ στην Ελλάδα και σκέφτεται για σπουδές στην Αυστραλία.
                          Είναι Αυστραλή υπήκοος οπότε θα σπουδάσει ως domestic student.
                          Έχουμε επικοινωνήσει με κάποια πανεπιστήμια στο Queensland οπότε γνωρίζουμε τα βασικά :
                          Δίδακτρα 8.700€ ετησίως.
                          Δικαιούται δάνειο που θα αρχίσει να ξεπληρώνετε όταν ο μισθός της θα υπερβεί τα 50.000 AUD, κλπ
                          Αυτό που δεν μπορούμε να υπολογίσουμε είναι τι θα στοιχίζει ο μήνας. Ενώ μπορούμε να υπολογίσουμε τα μηνιαία έξοδα (στέγη, σίτιση, κλπ) δεν μπορούμε να υπολογίσουμε τα μηνιαία έσοδα από τα διάφορα επιδόματα (π.χ. Youth Allowance, επίδομα ενοικίου) που δικαιούται ως υπήκοος Αυστραλίας κατά την περίοδο σπουδών της. Tο Centrelink είναι δαιδαλώδες:

                          Σε κάποια παλαιότερη ανάρτησή στο patriotaki είχε γραφτεί ότι ένας υπήκοος Αυστραλίας σπουδάζει σχεδόν δωρεάν με τα διάφορα επιδόματα που δικαιούται.
                          Επίσης για κάποια επιδόματα που μπορεί να δικαιούται μήπως υπάρχει waiting period από την εγκατάσταση στην Αυστραλία, μπορεί και 2 χρόνια.
                          Γι΄ αυτό, αν έχει περάσει κάποιος το στάδιο αυτό ή γνωρίζει παρόμοια περίπτωση με μας να έρθουμε σε επικοινωνία για να μας πει κάποια πράγματα σχετικά πάντα με το οικονομικό κομμάτι του όλου εγχειρήματος.
                          Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια μου δώσετε.

                          Comment


                            #29
                            Καλά νέα για τους σπουδαστές: αλλαγές στην φοιτητική βίζα

                            Το Υπουργείο Μετανάστευσης ανακοίνωσε αλλαγές για όσους φοιτητές έχουν εκπονήσει έρευνα σε Αυστραλιανά πανεπιστήμια. Συγκεκριμένα, θα προστεθούν πέντε πόντοι στο πρόγραμμα βαθμολόγησης (Points Tested Skilled Migration progamme) για τους μεταπτυχιακούς φοιτητές στους τομείς Επιστήμης, Τεχνολογίας, Μηχανικής και Μαθηματικών (STEM) και στους τομείς της Πληροφορικής (ICT). Οι επιπρόσθετοι πόντοι θα τους βοηθήσουν να εξασφαλίσουν μόνιμη άδεια παραμονής στη χώρα.



                            Ο ανασχηματισμός της άδειας παραμονής έγινε λόγω των αποτελεσμάτων έρευνας της Αυστραλιανής Στατιστικής Υπηρεσίας ότι τα επαγγέλματα που απορροφούν απόφοιτους των συγκεκριμένων ειδικοτήτων, σημείωσαν αύξηση κατά 50 τοις εκατό από το 2006 μέχρι το 2011.
                            Επίσης διαπιστώθηκε ότι ενώ υπάρχουν περισσότερες επαγγελματικές ευκαιρίες για απόφοιτους στον τομέα της πληροφορικής, υπάρχει μειωμένη ζήτηση από φοιτητές να ειδικευτούν στο συγκεκριμένο τομέα σε επίπεδο τριτοβάθμια εκπαίδευσης.
                            Oι αλλαγές στην άδεια παραμονής για τους Μεταπτυχιακούς Φοιτητές STEM θα αρχίσουν να ισχύουν από το Δεκέμβριο.

                            Comment


                              #30
                              Metaapo 4 xronia stin Australia me foititiki visa vrika sponsora,alla eimai apo tous tixerous.
                              An den iparxei stiriksi oikonomiki apo kapou, i den vrethei mauri ergasia (kai fisika me tin sinepagomeni ekmetalleusi) oi 20 ores einai to apolito tipote. Afiste pou den se pairnei kaneis akoma ki an psaxnoun atomo gia 10 ores...theloun permanent residents.
                              Ta didaktra einai polla kai oi sxoles tou kolou pou prosferoun ta fthina mathimata kai prosferoun flexibility prwta pairnoun ta lefta kai meta den se pernane tipote kai sou to paizoun kai tsampoukades apo panw. Thelei gero stomaxi i na parakoloutheis ta mathimata (alla tote pos tha douleueis...)
                              Genikos kanonas gia ipikoous kai mi ipikoous einai na kserete agglika, alliws douleia den exei. Eidika gia osous elpizoun gia sponsora ki exoun ptixia ktl kante to ielts ki an parete katw apo 6.5 overall kai se kapoio band, kaitera ksexaste to. Tha erthete, tha sas ta paroun ola an vreite douleia ta didaktra,enoikia, dikigoroi ktl. Osoi exete anilika paidia kai den eiste ipikooi i den exete tin kali independend working visa oute na to skefteste, 1200% apotixia oloi osoi irthan, osous kserw tous valame ta eitiria na girisoun pisw refene ,giati tous lipithikame. Einai kati grafeia kai sxoles pou pane Ellada kai iposxontai mathimata pou sou dinoun magika to diploma xwris prospatheia kai douleies kai kai kai, kai sou poulane to paramithi tou sponsora, mi masate.
                              An eiste sto xeilos tou gremou, xwris paidia,me kala agglika,mporeite na douleuete sa ta skilia kai antexete tin ekmetalleusi oso paei mpas kai mia mera vrethei sponsoras i gampros/nifi , tote kante to kai exete elpides.
                              (pira ki egw plirofories apo auto to blog prin 4 xronia, meta apo ti skilisia douleia to ksexasa entelws kai twra me aformi enan filo pou ton kseskisan sto institute pou pigene kai twra girizei pisw, to ksanathimithika kai eipa na grapsw ki egw ti zoume edw,ki enan anthrwpo na voithisa na apofasisei aksizei)

                              Comment

                              Working...
                              X