Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία IΙΙ H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by nitazzle View Post
    Metaapo 4 xronia stin Australia me foititiki visa vrika sponsora,alla eimai apo tous tixerous.
    An den iparxei stiriksi oikonomiki apo kapou, i den vrethei mauri ergasia (kai fisika me tin sinepagomeni ekmetalleusi) oi 20 ores einai to apolito tipote. Afiste pou den se pairnei kaneis akoma ki an psaxnoun atomo gia 10 ores...theloun permanent residents.
    Ta didaktra einai polla kai oi sxoles tou kolou pou prosferoun ta fthina mathimata kai prosferoun flexibility prwta pairnoun ta lefta kai meta den se pernane tipote kai sou to paizoun kai tsampoukades apo panw. Thelei gero stomaxi i na parakoloutheis ta mathimata (alla tote pos tha douleueis...)
    Genikos kanonas gia ipikoous kai mi ipikoous einai na kserete agglika, alliws douleia den exei. Eidika gia osous elpizoun gia sponsora ki exoun ptixia ktl kante to ielts ki an parete katw apo 6.5 overall kai se kapoio band, kaitera ksexaste to. Tha erthete, tha sas ta paroun ola an vreite douleia ta didaktra,enoikia, dikigoroi ktl. Osoi exete anilika paidia kai den eiste ipikooi i den exete tin kali independend working visa oute na to skefteste, 1200% apotixia oloi osoi irthan, osous kserw tous valame ta eitiria na girisoun pisw refene ,giati tous lipithikame. Einai kati grafeia kai sxoles pou pane Ellada kai iposxontai mathimata pou sou dinoun magika to diploma xwris prospatheia kai douleies kai kai kai, kai sou poulane to paramithi tou sponsora, mi masate.
    An eiste sto xeilos tou gremou, xwris paidia,me kala agglika,mporeite na douleuete sa ta skilia kai antexete tin ekmetalleusi oso paei mpas kai mia mera vrethei sponsoras i gampros/nifi , tote kante to kai exete elpides.
    (pira ki egw plirofories apo auto to blog prin 4 xronia, meta apo ti skilisia douleia to ksexasa entelws kai twra me aformi enan filo pou ton kseskisan sto institute pou pigene kai twra girizei pisw, to ksanathimithika kai eipa na grapsw ki egw ti zoume edw,ki enan anthrwpo na voithisa na apofasisei aksizei)
    Η Μετανάστευση μοιάζει σαν το Αγγούρι κ τρώγεται αναλόγως σε ποια κατηγορία ανήκει ο καθένας
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #32
      Καλησπέρα απο Λάρισα.
      Είμαι Αυστραλος υπήκοος και προσφατα έκαννα υπηκόους και τα δυο μου παιδιά.Επειδη τα Αγγλικα δεν ειναι και το καλυτερο μου μετα απο πολλα χρονια απουσιας(ημουν παιδακι οταν φυγαμε)τωρα 47,ενδιαφερομαι αν καποιος μπορει να με ενημερωσει για το συστημα σπουδων στην Αυστραλια.Ενδιαφερομαι για το γυιο μου,συγκεκριμενα για την Ιατρικη σχολη.ΠΟΙΑ ειναι τα βηματα μεχρι και την ειδικοτητα.Απο οτι καταλαβα σερφαροντας στο διαδυκτιο ειναι 4 χρονια η σχολη και μετα ειδηκοτητα.Εδω ειναι 6 χρονια η σχολη και μετα ειδηκοτητα.Παρακαλω αν καποιος μπορει να με ενημερωσει ή να με παραπεμψει σε καποιο κατατοπιστικο link.Δεν βαζω τον γυιο μου να ασχοληθει διοτι ειναι εν μεσω διαβασματος για τις εξετασεις (πανελληνιες),Το ψαχνω εγω επειδει το θελει πολυ και σε περιπτωση που δεν πετυχει εισαγωγη στις Ιατρικες Ελλαδος(πολυ υψηλα μορια)λεμε να ερθει ΑΥΣΡΑΛΙΑ.Οποιαδηποτε αλλη πληροφορια (κοστος σπουδων,πανεπιστημια,κ,α) θα την εκτιμουσα πολυ.Μιλαω για Μελβουρνη λογω καποιων παλιων γνωστων που ειναι ομως αρκετα ηλικιωμενοι να ψαξουν πληροφοριες.Ευχαριστω εκ των προτερω

      Comment


        #33
        Γεια σε όλους! Έχω δύο ερωτήσεις είπα να τις κάνω και τις δύο μαζί σε αυτό το θέμα. 1: Ο μπαμπάς μου είναι γεννημένος το 1965 στην Αυστραλία και διαθέτει μέχρι και σήμερα την υπηκοότητα (μετά γύρισαν στην Ελλάδα). Εγώ και η αδερφή μου γεννηθήκαμε εδώ στην Ελλάδα και δεν κάναμε ποτέ τις διαδικασίες για να πάρουμε την υπηκοότητα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω λοιπόν είναι αν υπάρχει όριο στην ηλικία που μπορείς να κάνεις την αίτηση(έχω κλείσει τα 25 πέρυσι). 2:Αν έπαιρνα την υπηκοότητα υπάρχουν κάποια φοιτητικα δικαιώματα/προνόμια/μείωση διδάκτρων ίσως; Ευχαριστώ πολυ

        Comment


          #34
          καλησπερα Κλεοπατρα.Ναι μπορειται να παρετε και εσυ και η αδερφη σου! Και αν παρετε την υπηκοοτητα εννοειται εχετε ολα τα προνομια του εκει γεννημενου υπηκοου(επιδοματα,διδακτρα απο το κρατος κλπ). Δεν τα εχω ψαξει ακριβως αλλα σιγουρα δικαιουσαι αρκετα.
          Originally posted by Kleopatra91 View Post
          Γεια σε όλους! Έχω δύο ερωτήσεις είπα να τις κάνω και τις δύο μαζί σε αυτό το θέμα. 1: Ο μπαμπάς μου είναι γεννημένος το 1965 στην Αυστραλία και διαθέτει μέχρι και σήμερα την υπηκοότητα (μετά γύρισαν στην Ελλάδα). Εγώ και η αδερφή μου γεννηθήκαμε εδώ στην Ελλάδα και δεν κάναμε ποτέ τις διαδικασίες για να πάρουμε την υπηκοότητα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω λοιπόν είναι αν υπάρχει όριο στην ηλικία που μπορείς να κάνεις την αίτηση(έχω κλείσει τα 25 πέρυσι). 2:Αν έπαιρνα την υπηκοότητα υπάρχουν κάποια φοιτητικα δικαιώματα/προνόμια/μείωση διδάκτρων ίσως; Ευχαριστώ πολυ
          Ο τολμόν θα νικήσει...

          Comment


            #35
            Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! θα το ψάξω!

            Comment


              #36
              καλησπερα σε ολο το φορουμ. ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος αν παιρνεις student visa για γλωσσομαθεια κ ποσο κοστιζουν τα διδακτρα.

              Comment


                #37
                Καλησπερα σε ολους.

                Από όσα γνωρίζω, οι permanent residents δεν πληρώνουν δίδακτρα στα πανεπιστήμια. Αληθεύει αυτό;

                Ευχαριστω.

                Comment


                  #38
                  Originally posted by lazeon View Post
                  Καλησπερα σε ολους.

                  Από όσα γνωρίζω, οι permanent residents δεν πληρώνουν δίδακτρα στα πανεπιστήμια. Αληθεύει αυτό;

                  Ευχαριστω.
                  Καλησπερα.Οχι ,δεν αληθευει αυτο.

                  "An Australian permanent resident is a non-citizen who holds a permanent visa. Permanent residents can live, work and study in Australia without restriction, and are given most of the rights and entitlements of Australian citizens. Permanent residents also have access to Medicare, the Australian Government’s national health scheme. The Higher Education Loan Programme (HELP), which allows students to defer the cost of their tertiary education tuition fees, is only available to Australian citizens."

                  Μπορείς να διαβασεις εδω ,σχετικα ,απο site πανεπιστημιων



                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    #39
                    Καλημερα,

                    Εyχαριστω πολυ για την απαντηση. Μπηκα στα sites κι αν καταλαβα σωστα, οι permanent residents ειναι υποχρεωμενοι να πληρωσουν τα ιδια διδακτρα με τους Australian citizens αλλα μπροστα (up front). Ωστοσο, ενας permanent resident δεν μπορει να παρει φοιτητικο δανειο.

                    Και παλι, ευχαριστω.

                    Comment


                      #40
                      Γεια σας, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Ειμαι Αυστραλος υπηκοος λογο του πατερα μου (ειμαι κανονικος Αυστραλος πολιτης). Του χρονου δινω Πανελληνιες και εχω στο μυαλο μου το ενδεχομενο, αν δεν περασω στην σχολη που θελω (Νοσηλευτικη για τους περιεργους ) να φυγω για σπουδες στην Αυστραλια. Εχω διαβασει ΟΛΑ τα αρθρα για σπουδες στην Αυστραλια και ΟΛΑ μιλανε για ατομα που δεν ειναι πολιτες ή μιλανε για το κοστος διαβιωσης εκει. Για οποιον γνωριζει θα εκτιμουσα να μου απαντησει στην εξης ερωτηση. Χρειαζονται εξετασεις για να μπω σε καποιο Πανεπιστημιο; και γενικοτερα πως δουλευει γενικοτερα το συστημα ενταξης σε καποια ανωτατη εκπαιδευτικη σχολη. Ευχαριστω εκ των προτερων.

                      Comment

                      Working...
                      X