Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία IΙΙ H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία IΙΙ H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης

    Η Student Visa ΔΕΝ είναι Visa μετανάστευσης

    Εκπαίδευση και Σπουδές

    #2
    Για όσους νομίζουν,ότι η student visa σου εξασφαλίζει μόνιμη παραμονή....
    Το post ανέβηκε σε group στο Facebook,για ευνόητους λόγους έχω "κρύψει" τα στοιχεία του χρήστη


    Comment


      #3
      Μου αρέσει το σχέδιο που βγήκε όπως έσβησες τα στοιχεία του χρήστη
      Μάλλον είναι προφητικό
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        #4
        Originally posted by jimathens View Post
        Μου αρέσει το σχέδιο που βγήκε όπως έσβησες τα στοιχεία του χρήστη
        Μάλλον είναι προφητικό
        Δίκιο έχεις,δεν είχα καμία πρόθεση...αφηρημένη τέχνη!

        Comment


          #5
          Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.. είναι δυνατόν κάποιος παντρεμένος με Αυστραλό υπήκοο να κατέβει με φοιτητική βίζα για να μάθει σε ιδιωτική σχολή αγγλικά (εννοείται δεν έχει IELTS) και αφού κατέβει να κάνει αίτηση για partner visa? Ένας γνωστός μου, σκόπευε να καταθέσει τα χαρτιά του για partner visa αλλά λόγω του ότι καθυστερεί πολύ, κάποιοι (δεν ξέρω ακριβώς ποιοι), του πρότειναν αυτή την λύση.

          Comment


            #6
            Originally posted by oinoi-mitsos View Post
            Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.. είναι δυνατόν κάποιος παντρεμένος με Αυστραλό υπήκοο να κατέβει με φοιτητική βίζα για να μάθει σε ιδιωτική σχολή αγγλικά (εννοείται δεν έχει IELTS) και αφού κατέβει να κάνει αίτηση για partner visa? Ένας γνωστός μου, σκόπευε να καταθέσει τα χαρτιά του για partner visa αλλά λόγω του ότι καθυστερεί πολύ, κάποιοι (δεν ξέρω ακριβώς ποιοι), του πρότειναν αυτή την λύση.
            Οι σύζυγοι αυστραλών υπηκόων συνήθως έρχονται με τουριστική βίζα και κάνουν την αίτηση για την partner βίζα πριν λήξει η τουριστική τους και μόλις πάρουν την προσωρινή ξεκινάνε το σχολείο αγγλικών όσοι το χρειάζονται φυσικά.
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              #7
              Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου Jimathens.. Αυτό του πρότεινα κ εγώ ως εναλλακτική... Αλλά επειδή θέλει να πιάσει δουλειά άμεσα, κάποιος (δεν κατάλαβα ακριβώς ποιος, αλλά μου είπε ότι έχουν γραφεία σε Αυστραλία κ Ελλάδα κ ασχολούνται με αυτά) του είπε να κατέβει με φοιτητική βίζα και με το που φτάσει Αυστραλία να κάνει και την αίτηση για την partner visa. Ώστε μέχρι να λήξει η φοιτητική θα του έχει βγει η άλλη. Εγώ του είπα γενικά να προσέχει, γιατί έχω διαβάσει τόσα και τόσα εδώ μέσα και από τα λίγα που έχω καταλάβει σχετικά με την φοιτητική βίζα, μιας κ δεν με αφορά, ξέρω ότι πρέπει να έχεις IELTS και αρκετά χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό. Τώρα κατά πόσο μπορεί κάποιος να πάρει φοιτητική βίζα για να μάθει σε ιδιωτική σχολή, αγγλικά, και να μπορεί την ίδια στιγμή να κάνει αίτηση και για partner, δεν ξέρω.. Εμένα μου φάνηκε κάπως... απλά επειδή ο ίδιος ήταν σίγουρος δεν ήθελα να είμαι εγώ η αρνητική και απλά του είπα καλή τύχη... Και ρώτησα εδώ μπας και κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με αυτό..

              Comment


                #8
                Originally posted by oinoi-mitsos View Post
                Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου Jimathens.. Αυτό του πρότεινα κ εγώ ως εναλλακτική... Αλλά επειδή θέλει να πιάσει δουλειά άμεσα, κάποιος (δεν κατάλαβα ακριβώς ποιος, αλλά μου είπε ότι έχουν γραφεία σε Αυστραλία κ Ελλάδα κ ασχολούνται με αυτά) του είπε να κατέβει με φοιτητική βίζα και με το που φτάσει Αυστραλία να κάνει και την αίτηση για την partner visa. Ώστε μέχρι να λήξει η φοιτητική θα του έχει βγει η άλλη. Εγώ του είπα γενικά να προσέχει, γιατί έχω διαβάσει τόσα και τόσα εδώ μέσα και από τα λίγα που έχω καταλάβει σχετικά με την φοιτητική βίζα, μιας κ δεν με αφορά, ξέρω ότι πρέπει να έχεις IELTS και αρκετά χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό. Τώρα κατά πόσο μπορεί κάποιος να πάρει φοιτητική βίζα για να μάθει σε ιδιωτική σχολή, αγγλικά, και να μπορεί την ίδια στιγμή να κάνει αίτηση και για partner, δεν ξέρω.. Εμένα μου φάνηκε κάπως... απλά επειδή ο ίδιος ήταν σίγουρος δεν ήθελα να είμαι εγώ η αρνητική και απλά του είπα καλή τύχη... Και ρώτησα εδώ μπας και κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με αυτό..
                Πες του ότι τον έχουν για πολύ "δάγκωμα" αυτό είναι το μόνο "σίγουρο"...!!!
                Δηλαδή θα πληρώσει καμιά 60.000 δολάρια και θα περιμένει δύο χρόνια να τελιώσει το σχολείο για να κάνει την αίτηση ή να πάρει την βίζα...???
                Με φοιτητική βίζα θα δουλεύει μόνο 20 ώρες την εβδομάδα ενώ με την partner 60 ώρες αν μπορεί και θα έχει όλα τα δικαιώματα που δίνει το κράτος από τον 4 μήνα σχεδόν.
                Δικά του τα λεφτά ας τα κάνει ότι θέλει....!!!!!!
                Δυστυχώς θα κλαίει τα λεφτά του αν κάνει κάτι τέτοιο...!!!!
                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  #9
                  Κοίτα κ μένα αν και δεν μου αρέσει να προδικάζω καταστάσεις κάτι τέτοιο φοβάμαι ότι θα γίνει στο τέλος.. Και μετά θα φταίνε οι κακοί οι Αυστραλοί... Τώρα τι σχολή είναι αυτή που κοστίζει 500$ το μήνα και σου δίνουν και φοιτητική βίζα, τι να σου πω... Θα δείξει... Να 'σαι καλά που μπήκες στο κόπο να απαντήσεις... προ στιγμήν ένιωσα ανόητη που περιμένω τόσους μήνες την έγκριση της δικής μου βίζας..

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by oinoi-mitsos View Post
                    Κοίτα κ μένα αν και δεν μου αρέσει να προδικάζω καταστάσεις κάτι τέτοιο φοβάμαι ότι θα γίνει στο τέλος.. Και μετά θα φταίνε οι κακοί οι Αυστραλοί... Τώρα τι σχολή είναι αυτή που κοστίζει 500$ το μήνα και σου δίνουν και φοιτητική βίζα, τι να σου πω... Θα δείξει... Να 'σαι καλά που μπήκες στο κόπο να απαντήσεις... προ στιγμήν ένιωσα ανόητη που περιμένω τόσους μήνες την έγκριση της δικής μου βίζας..
                    Το συγκεκριμένο ή οποιοδήποτε άλλο γραφείο βρει καμιά 1.000 σαν αυτόν και τους πάρει από 1.000 € έκαστος για τα πρώτα έξοδα το συνολικό κέρδος είναι 1.000.000 €υρωπουλα...
                    Είναι πολλά τα λεφτά Αρη...!!!
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      #11
                      Πήγε στην Αυστραλία για καλύτερα όμως επέστρεψε στην Τριανδρία! ΦΩΤΟ | Karfitsa.gr
                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        #12
                        Τρεις μηνες πλεον στην Αυστραλια και μπορω να πω οτι οι εντυπωσεις μου δεν ειναι και οι καλυτερες. Οσον αφορα τις προοπτικες, ναι, ειναι καλυτερες εδω αλλα καποιος πρεπει να αναφερει και τα κακως κειμενα. Η κυρια στο παραπανω αρθρο εχει δικιο. Οι Ελληνες εδω περα ειναι ακραια εκμεταλλευτες και τους νοιαζουν μονο τα χρηματα. Βοηθεια σε νεοφερμενους δεν προσφερουν στο ελαχιστο (εκτος απο καποιες εξαιρεσεις). Απο την αλλη συγκεκριμενες τακτικες των κρατικων υπηρεσιων, του Centrelink βασικα, δεν μου πολυαρεσουν! Δινει επιδοματα σε τεμπελοσκυλα που δεν εχουν δουλεψει ποτε στη ζωη τους και ουτε θελουν να δουλεψουν και σε μενα, ως τεκνο εργαζομενης ( που δουλευει πολλες ωρες μεν, ξεχρεωνει σπιτι δε) δε δινει τιποτα! Απιστευτο! Παροτι ειμαι υπηκοος και σπουδαζω (αρα εχω κι ενα επιπεδο γνωσης καλυτερο συγκριτικα με αλλα κοθονια) το να βρεις δουλεια δεν ειναι και η πιο ευκολη υποθεση! Ακομα και για ημι-απασχοληση απαιτειται εμπειρια και φυσικα μιλαω για κατι νομιμο, οχι για μαυρα χρηματα σε ελληνικα καταστηματα! Μακρια απο δαυτα! Εν ολιγοις χεσε μεσα (συγγνωμη κιολας!)

                        Comment


                          #13
                          Φοιτητική βίζα-Αυστραλία

                          Καλησπέρα σε ολούς παιδία και μπραβο σε ολους οσους μπορουν και βοηθανε μεσα απο αυτο το φορουμ
                          Ειμαι η Ελενη απο την Θεσσαλονικη ετων 25.
                          Μπορεί αυτο το θεμα να εχει υποθει πολλες φορες αλλα θα ηθελα ρωτησω καποια πραγματα.
                          Σκεφτομαστε με τον αντρα μου την μεταναστευση στην Αυστραλια με φοιτητικη βιζα καθως ειναι ο μονος στοπος να φυγει κανεις.
                          Ας πουμε οτι φεγουμε με φοιτητικη βιζα διαρκειας ενος ή δυο χρωνων. Εχουμε διακαιωμα νομιμης εργασιας 20 ωρες την εβδομαδα. ( αν καπου κανω λαθος παρακαλω να με διορθωσετε) .
                          Και ας πουμε ολα καλα μεχρι εδω.....μεσα σε αυτα τα 1-2 χρονια ειναι αδυνατων να βρουμε εναν εργοδοτη ωστε να παρει ενας απο τους δυο μας βιζα εργασιας....?Οποιος εχει την καλοσυνη και γνωριζει κατι παρακαλω να μου απαντηση.

                          Με εκτιμηση,
                          Ελενη

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by eleni91 View Post
                            ----
                            Σκεφτομαστε με τον αντρα μου την μεταναστευση στην Αυστραλια με φοιτητικη βιζα καθως ειναι ο μονος στοπος να φυγει κανεις.
                            Ας πουμε οτι φεγουμε με φοιτητικη βιζα διαρκειας ενος ή δυο χρωνων. Εχουμε διακαιωμα νομιμης εργασιας 20 ωρες την εβδομαδα. ( αν καπου κανω λαθος παρακαλω να με διορθωσετε) .
                            Και ας πουμε ολα καλα μεχρι εδω.....μεσα σε αυτα τα 1-2 χρονια ειναι αδυνατων να βρουμε εναν εργοδοτη ωστε να παρει ενας απο τους δυο μας βιζα εργασιας....?Οποιος εχει την καλοσυνη και γνωριζει κατι παρακαλω να μου απαντηση.

                            -----
                            Το υπουργειο μεταναστευσης της Αυστραλιας ,δεν κατατασσει τις φοιτητικες βιζες ,στις βιζες μεταναστευσης....Οποτε ,δεν μπορει να πουμε οτι η φοιτητικη βιζα ,ειναι για μεταναστευση...
                            (Αν και εχω διαβασει σε διαφορες ομαδες στο fb ,να θεωρουν τους εαυτους τους μεταναστες ,αρκετοι Ελληνες που κατεβηκαν με φοιτητικες βιζες και να απαιτουν δωρεαν σχολεια για τα παιδια τους και δωρεαν ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη.Το πώς θεωρουν οτι το Αυστραλιανο κρατος ,θα επρεπε να ξοδευει υπερογκα ποσά για να τα παρεχει αυτα , σε ατομα που υποτιθεται για σπουδες ηρθαν και θα γυρισουν στην πατριδα τους οταν ολοκληρωσουν ,ειναι άλλο θεμα κι απλα το αναφερω ,επειδη το θυμηθηκα).

                            Επισης ...ποιος το λεει οτι η φοιτητικη βιζα ειναι ο μονος τροπος να φυγει καποιος για Αυστραλια;Υπαρχουν κι οι βιζες μεταναστευσης και συγκεκριμενα ,οι βιζες εργασιας...


                            Εχετε δικαιωμα 40 ωρών per fortnight ,οταν λειτουργει η σχολη.

                            Για να ρωτας αν ειναι αδυνατον μεσα σ αυτα τα 1 με 2 χρονια ,
                            να βρειτε εργοδοτη -σπονσορα ο ενας απ τους δυο σας ,υποθετω οτι ο ενας ή κι δυο σας ,εχετε επαγγελμα μεσα σ αυτα που ζηταει η Αυστραλια στην CSOL list και απλα η φοιτητικη βιζα εναι για να κερδισετε χρονο ,ωσπου να βρειτε σπονσορα .

                            Ποιο ειναι αυτο το επαγγελμα που εχετε εσυ κι ο αντρας σου ,για το οποιο ενας εργοδοτης ,θα ηταν προθυμος να μπει στην διαδικασια αυτη και να πληρωνει και 53.900 $ τον χρόνο; Εκει εγκειται η απαντηση σ αυτο που ρωτας.
                            Αφου θα επρεπε να δειξει στο immigration οτι δεν μπορεσε να καλυψει την θεση απο την τοπικη αγορα εργασιας ,με Αυστραλο υπηκοο ή μονιμο κατοικο ,ή οτι βρηκε αλλά δεν μπορεσε ν ανταπεξελθει .

                            Για να μην ξαναγραφω σχετικα με την βιζα αυτη και τις υποχρεωσεις του σπονσορα ,δες παρακατω ,τα posts μου ,185 ,188, 189, 190




                            Για να μιλας για σπονσορα ,σιγουρα εχετε ηδη επαγγελμα στην λιστα CSOL , σωστα;
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              #15
                              Vertigo

                              Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.
                              Ναι εγω εχω σπουδασει λογιστικα απο το οτι εχω ψαξει ανηκει στη λιστα SCOL αλλα οπως μου λες θα πρεπει να να βρουμε εναν εργοδοτι να πληρωσει τοσα και να μπει σε ολη αυτην την διαδικαδια.....
                              Αυτο φανταζει πολυ δυσκολο......

                              Οκ θα διαβασω οτι μου εστειλες
                              Σε ευχαριστω και παλι.....

                              Comment

                              Working...
                              X