Announcement

Collapse
No announcement yet.

Φροντιστές στην Αγγλία...Ξέρει κανεις κάτι;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by viki View Post
    Υποτίθεται πως 18-11 ανεβαίνω Αγγλία και πάλι (ζούσα Λονδίνο κάποιους μήνες) για να εργαστώ σαν carer (βοήθεια κάποιες ώρες στο σπίτι).. τα λεφτά είναι 10 λίρες την ώρα, πολύ καλά σε σχέση με αυτά που διαβάζω και ακούω...
    Βέβαια το γεγονός ότι θέλουν κάποιον για κάποιες ώρες σημαίνει πως δεν είναι βαριά περιστατικά γιατί πραγματικά δεν θα το άντεχα.
    Είμαι πολύ μπερδεμένη αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να παραμείνω στην Ελλάδα και να περιμένω το τίποτα... :(
    Προχώρα, τα λεφτά είναι καλά, αρκεί να μπορέσεις να εξασφαλίσεις συγκεκριμένες ώρες εργασίας ανά εβδομάδα. Άρχισε σιγά σιγά να γράδεις προυπηρεσία, κάνε λίγες οικονομίες και κοίτα με τον εργοδότη σου να σε συγχρηματοδοτήσει ή έστω μόνη σου να μπορέσεις να πάρεις κάποιο πτυχίο nvq level 2 ή 3. Για τιμές και περισσότερες πληροφορίες κοίτα εδώ: Last Minute Learning - Health and Social Care Course Finder.
    Άνοιξε λογαριασμό και φτιάξε ένα προφίλ εδώ: https://www.liveincarejobs.co.uk/.
    Θα βρεις πολλές θέσεις ερεγασίας...
    Καλή τύχη

    Comment


      #92
      Δεν έχεις άδικο αλλά να σου πω την αλήθεια φοβάμαι λίγο. Ακριβώς επειδή τα χρήματα είναι πολύ καλά για να είναι αληθινά...
      Θα μου πεις πρόκειται και για το λίβερπουλ που είναι από τις πιο μάπα περιοχές κατά την γνώμη μου.
      Δεν είναι η δουλειά που θέλω να κάνω όπως και να έχει. Το σκέφτομαι για λίγο καιρό για να συντηρηθώ να εξασκήσω την γλώσσα ώστε να βρω κάτι στο αντικείμενο μου.
      Όσο περνούν οι μέρες φοβάμαι περισσότερο να το κάνω.. και αυτό δεν είναι τόσο καλό.. :(

      Comment


        #93
        Originally posted by viki View Post
        Δεν έχεις άδικο αλλά να σου πω την αλήθεια φοβάμαι λίγο. Ακριβώς επειδή τα χρήματα είναι πολύ καλά για να είναι αληθινά...
        Θα μου πεις πρόκειται και για το λίβερπουλ που είναι από τις πιο μάπα περιοχές κατά την γνώμη μου.
        Δεν είναι η δουλειά που θέλω να κάνω όπως και να έχει. Το σκέφτομαι για λίγο καιρό για να συντηρηθώ να εξασκήσω την γλώσσα ώστε να βρω κάτι στο αντικείμενο μου.
        Όσο περνούν οι μέρες φοβάμαι περισσότερο να το κάνω.. και αυτό δεν είναι τόσο καλό.. :(
        Είναι καλά και είναι και αληθινά. Το κάνω 18 μήνες τώρα και τα χρήματα αυτά είναι πραγματικά, τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση και όσων άλλων συναδέλφων γνωρίζω

        Comment


          #94
          Καλησπερα σε ολους Με λενε Σοφια και ειμαι εσωτερικη φροντιστης Live In Care Worker ειναιι ο τιτλος απο τον περασμενο Ιουνιο Ηρθα με γραφειο απο Θεσσαλονικη χωρις να πληρωσω προμηθειες,ι εαν σας ζητανε ειναι παρανομο και εαν καποιος χρειαζεται πληροφοριες ευχαριστως να βοηθησω.
          Να σας πω μονο πως ειναι δουλεια η οποια θελει γερα νευρα αλλα τα χρηματα ειναι παρα πολυ καλα και σχεδον περισσευουν ολα καθως καποιος εχει ελοαχιστα εξοδα. Αξιζει τον κοπο για καποιον που χρειαζεται χρηματα αμεσα και χρωσταει οπως εγω στην Ελλαδα ! και σιγουρα ειναι πολυ καλη αρχη οικονομικα μεχρι να συνηθισει κανεις τη χωρα και να μαθει πως δουλεουν τα πραγματα εδω.Ενα καλο που εχει επισης ειναι πως δουλευεις επι ενα μηνα ας πουμε και φευγεις για Ελλαδα και ξαναρχεσαι αυτο που εκανα εγω δηλαδη .Δολεψα 2 μηνες γυρισα πισω 20 ημερες και ξαναρθα .Και τα Χριστουγεννα θα επιστρεψω παλι .
          Αυτη τη στιγμη ειμαι σε σπιτι με πελατη .Θα συνεχισω για λιγο καιρο μεχρι να αποφασισω εαν θα μεινω και μετα θα δολευω ωρες με 10 λιρες την ωρα.
          Κατι τελευταιο .Η αντιμετωπιση των εργαζομενων σε αυτο τον τομεα στην Αγγλια δεν εχει καμμια σχεση με την Ελλαδα .Τιποτα εδω δεν εχει σχεση με την Ελλαδα αλλωστε. Και αυτο ειναι παρα πολυ καλο τελικα.

          Comment


            #95
            Ανεβαίνω 10 Δεκέμβρη σε γηροκομείο νότια Αγγλία.κανεις που δουλεύει ήδη να δώσει τα φώτα του.σχετικα με το σπίτι και τα έξοδα του και τον μισθό.το τι θα συναντήσω είναι έτοιμη από πλευρά δουλειας

            Comment


              #96
              Καλησπερα
              Φιλος απο Θεσσαλονικη ειναι εδω απο 10/11 στο Κεντ .Επιασε δουλεια πληρωνεται απο το Τρεινιγκ ακολη και εχει ενα μηνα διαμονη δωρεαν εως οτου βρει σπιτ.
              Θα βρει με κοπελλα που ταξιδευαν μαζι και η Εταιρεια τους κατευθυνει σε σπιτια και βοηθαει στα ενοικια και κραταει απο το μισθο. Φαγητο και στο Ιδρυμα απο οτι ξερω και θα εχουν και υπερωριες.
              Ειναι 7.20 την ωρα δεν τα λες και πολλα αλλα ειναι αρχη .Μετα βρισκεις την ακρη .
              Ολο αυτο εχει πολυ ζητηση εδω ! Θελειι υπομονη για κανενα εξαμηνο μετα οπως ειπα εγω στην οχι και τοσο ευχαριστη δουλεια που κανω Αρκει να τρουπωσω καπου μετα ξερω εγω!!

              Comment


                #97
                Κι εγώ θα κοιτάξω για pet friendly σπιτ ι να ανεβάσω το σκυλασκυλάκι μου σε κάνα 2μηνο.ειναι μικρό το Ίδρυμα που πάω ευτυχώς.ευχαριστω

                Comment


                  #98
                  Γεια σου Stellagr. Είμαι και εγώ κανά τρίμηνο νότια Αγγλία. Ο μίνιμουμ μικτός μισθός είναι 7.2p/ώρα δλδ γύρω στα 5.5. Λογικά θα εργαστείς για 36-48 ώρες ανά εβδομάδα. Αν υπολογίσεις ότι ο καθαρός μισθός σου είναι γύρω στα 1200 θα σου κάνω ένα πρόχειρο υπολογισμό σύμφωνα με τα δικά μου έξοδα. 400 δωμάτιο+50 μινιαιο εισητήριο+20 κινητο+150 σούπερ μάρκετ+έξοδος ή κανα ρούχο (άνθρωποι είμαστε). Υπολόγισε 600-700 πάγια έξοδα και περίπου 500 αποθεματικό. Για αρχή δεν είναι τόσο άσχημα. Να γνωρίζεις ότι στην αρχή ζητάνε προπληρωμή ενοικίου και κάποιο αποθεματικό εγγύησης. Από θέμα δουλειάς αν υποθέσω ότι εργαστείς ως φροντίστρια να γνωρίζεις ότι είναι σκληρή εργασία αλλά αυτό εξαρτάται και απο το γηροκομείο, πόσο σύγχρονο είναι, πόσο προσωπικό έχει, διαχείρηση κτλ. Μην αγχώνεσαι για τίποτα. Ότι θες με ρωτάς

                  Comment


                    #99
                    Σπίτι σου βρήκε η εταιρία?είχες περιθώριο επιλογής, Σε Ίδρυμα είσαι κι εσυ?

                    Comment


                      Stellagr σου έχω στειλει πμ

                      Comment


                        Καλησπέρα Σοφια με λενε Γιωτα μενω Θεσσαλονικη κι ενδιαφέρομαι αμεσα να ρθω Αγγλια για να δουλεψω σαν care assistant..μηπως θα μπορουσες να μου δωσεις καποιες πληροφοριες γι αυτό το γραφειο στη Θεσσαλονικη ? Η και οποιος άλλος γνωριζει θα το εκτιμουσα πολύ..

                        Comment


                          Παιδια καλησπερα σε ολους. Κι εγω τα ίδια.... Ειμαι 31 και μετανιωνω που δεν εφυγα όταν ειχα την ανεση και ημουν πιο μικρη. Εδωσα την ευκαιρια εδω και πηρα πισω μια μεγαλη μουτζα σε ολους τους τομεις.... Τελος παντων, κι εγω το ιδιο σκεφτομαι να κανω στην αγγλια, βρηκα ενα γραφειο που εχει και εναν ελληνα αντιπροσωπο και μου εστειλε μαιλ εχθες για συνεντευξη. Να γραψω το γραφειο; Μηπως ξερει κανεις τι παιζει....

                          Το κινητρο μου ειναι και εμενα να αρχισω μια τετοια δουλεια για αρχη και να βρω κατι πιο κοντα στα προσοντα μου ή και να συνεχισω σπουδες κτλ. Να κυλησει η ζωή μου με λιγα λογια γιατι στην Ελλαδα εχει μπει σε αναμονη....

                          Εχω πτυχιο και παρακολουθω on line courses. Κατι οικονομικο που βρηκα, αλλα οχι με health care, αλλα στον τομεα που θελω μετα να παω.

                          Το θεμα ειναι οτι εγω εστειλα στη συγκεκριμενη εταιρια επειδη εγραφε οτι σε βοηθουν να βρεις σπιτι στην αρχη, να βγαλεις τον αριθμο εθνικης ασφαλειας και να ανοιξεις τραπεζικο λογαριασμο. Αυτην την αρχη δηλαδη που ειναι τα δυσκολα και δεν εχω τροπο να το κανω μονη μου.

                          Οποιος θελει και ηδη δουλευει με καλα λεφτα και καλο περιβαλλον εξω, ας μου στειλει κανενα πμ με εταιριες που μπορω να στειλω ενα βιογραφικο, γιατι γενικα ψαχνω στο ιντερνετ αλλα εχω ζαλιστει τελευταια.

                          Επισης, τωρα δινω για διπλωμα οποτε ελπιζω σε κανενα μηνα το πολυ να ειμαι οκ. Για την ωρα μαζευω καποια λεφτα απο μια ημιαπασχοληση που εχω και τελειωνει τον Ιουνιο.... Σιγα τα λεφτα αλλα ότι μπορω...

                          Καθε πληροφορια ευπροδεκτη.
                          Όπου και να ταξιδέψω, η Ελλάδα με πληγώνει.
                          - Σεφέρης

                          Comment


                            Καλησπερα.
                            Επεσε στα χερια μου ενα φυλλαδιο απο μια εταιρεια που προσλαμβανει φροντιστες για επισκεψεις κατ'οικον.
                            Πληρωνουν καλα, στις 10 λιρες την ωρα.
                            Αν καποιος ενδιαφερεται για βορειο Λονδινο, ας τηλεφωνησει στο 020 8349 8540 για μια αξιολογηση.

                            Comment

                            Working...
                            X