Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 94
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο hoping Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω πως στη Γερμανία για να ζήσεις και να εργαστείς, θέλεις Γερμανικα. Γιατί ακόμα και να τα καταφέρεις να εργαστείς οπουδήποτε, αν δε ξέρεις να συνεννοηθείς θα είσαι διαρκώς σε μειονεκτική θέση. Και ειδικά στην αρχή γιατί ήδη είσαι ευάλωτος, ξένος σε μια νέα χώρα διαφορετική από το χώρο που ζούσες. Δυστυχώς δεν είμαστε πριν 50 χρόνια που μπορεί να μη τους ένοιαζε και τόσο για το αν ξέρεις να μιλάς. Μέσα στα εργοστάσια δε μιλούσαν και πολύ. Σιγά σιγά είχαν το χρόνο για να τα μάθουν. Τώρα όμως δεν είναι το ίδιο. Και η μόνη λύση που έρχεται στο μυαλό των περισσότερων είναι να δουλέψουν εκεί που μπορούν να μιλούν Ελληνικά. Και εκεί αρχίζουν οι περιπέτειες...... Γράφονται όλα εδώ μέσα στο πατριωτάκι.......
    hoping έτσι συμφωνώ απόλυτα!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DiD666 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπου κι αν πας θα απαιτησουν να ξερεις την γλωσσα. Εκτος κι αν εισαι κατι το εξαιρετικο ή ειναι η φυση της δουλειας τετοια που να μιλανε μονο αγγλικα πχ. Το λεμε και το ξαναλεμε αλλα δεν ακουγομαστε. Ναι, ξερω περιπτωσεις ανθρωπων που δουλευουν ταμειο σε σουπερ μαρκετ, οδηγος σε λεωφορειο με γερμανικα τυπου:

Πελατης: "παρακαλω θα ηθελα μια πληροφορια σχετικα με αυτο"
    Υπαλληλος: "για" (ναι)
    Σιωπη...
    Κοιταζονται στα ματια...
    ο πελατης περιμενει σαστισμενος......
    Πελατης: "να... ξερετε θα ηθελα να μου πειτε για την Χ προσφορα/αν κανει σταση εκει το λεωφορειο"
    Υπαλληλος απο μεσα του: "τι θελει τωρα ο μ@λ@κ@ς;;;"
    Υπαλληλος προς τον πελατη:"εεε..... ΙΧ ΒΑΪΣ ΝΙΧΤ" (δεν ξερω)
    Πελατης: "δεν ειστε σιγουρος, θα πρεπει να ρωτησω καποιον συναδελφο σας;"
    Υπαλληλος απο μεσα του: "πω ρε φουστη μπλεξαμε με τον πωλογερμανοοο"
    Υπαλληλος με χαμογελο ηλιθιου: "ΓΙΑ! ΓΙΑ! ΜΠΗΤΕ" (ναι ναι, ευχαριστω)
    Χαχαχαχα ρε Did!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bpetros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως λέμε Χανς Μήτσουμ Χάνς ένα πράγμα...
    Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DiD666 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπου κι αν πας θα απαιτησουν να ξερεις την γλωσσα. Εκτος κι αν εισαι κατι το εξαιρετικο ή ειναι η φυση της δουλειας τετοια που να μιλανε μονο αγγλικα πχ. Το λεμε και το ξαναλεμε αλλα δεν ακουγομαστε. Ναι, ξερω περιπτωσεις ανθρωπων που δουλευουν ταμειο σε σουπερ μαρκετ, οδηγος σε λεωφορειο με γερμανικα τυπου:

Πελατης: "παρακαλω θα ηθελα μια πληροφορια σχετικα με αυτο"
    Υπαλληλος: "για" (ναι)
    Σιωπη...
    Κοιταζονται στα ματια...
    ο πελατης περιμενει σαστισμενος......
    Πελατης: "να... ξερετε θα ηθελα να μου πειτε για την Χ προσφορα/αν κανει σταση εκει το λεωφορειο"
    Υπαλληλος απο μεσα του: "τι θελει τωρα ο μ@λ@κ@ς;;;"
    Υπαλληλος προς τον πελατη:"εεε..... ΙΧ ΒΑΪΣ ΝΙΧΤ" (δεν ξερω)
    Πελατης: "δεν ειστε σιγουρος, θα πρεπει να ρωτησω καποιον συναδελφο σας;"
    Υπαλληλος απο μεσα του: "πω ρε φουστη μπλεξαμε με τον πωλογερμανοοο"
    Υπαλληλος με χαμογελο ηλιθιου: "ΓΙΑ! ΓΙΑ! ΜΠΗΤΕ" (ναι ναι, ευχαριστω)

Μουαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!

φιλε prowler μην αποθαρινεσαι από κανεναν η ιστορια σου μας αρεσει και ταυτόχρονα είναι ενασ τροποσ ο κοσμοσ να μαθει από αυτά που περασεσ στην Γερμανια και να είναι πιο προσεκτικοσ θα ακουσησ και ασχημα εδώ μεσα απλα μην δηνεισ σημασια περιμενουμαι την συνεχεια

Μα ρε Zelda ετσι ειναι. Οι ιδιοι μου τα λεγανε! Και η πλακα ειναι οι ιδιοι που βριζουν ακομα και τωρα τους ξένους στην Ελλαδα για τα κακά ελληνικα τους!

15Νοε2015 – Διασπορά | ΕΡΤ WebTV

Αξιζει να το δειτε...Νεομεταναστευση Γερμανια,Στουτγκαρδη!

Ειδικα την ερωτηση που αρχιζει στο 50:47....

Πολύ καλό το συγκεκριμένο βίντεο.

Βέβαια και ο Ant1 στο παρελθόν είχε δείξει ένα παρόμοιο βίντεο με πολλές ιστορίες, καλές και άσχημες για διάφορους που τόλμησαν να μεταναστεύσουν στη Γερμανία για ένα καλύτερο μέλλον.

Μπορείτε να το βρείτε εδώ Σε «Πρώτο Πλάνο» δύο γενιές μεταναστών στη Γερμανία | ΚΟΙΝΩΝΙΑ | ΕΙΔΗΣΕΙΣ | ANT1 WEB TV

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ares_tz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλό το συγκεκριμένο βίντεο.

Βέβαια και ο Ant1 στο παρελθόν είχε δείξει ένα παρόμοιο βίντεο με πολλές ιστορίες, καλές και άσχημες για διάφορους που τόλμησαν να μεταναστεύσουν στη Γερμανία για ένα καλύτερο μέλλον.

Μπορείτε να το βρείτε εδώ Σε «Πρώτο Πλάνο» δύο γενιές μεταναστών στη Γερμανία | ΚΟΙΝΩΝΙΑ | ΕΙΔΗΣΕΙΣ | ANT1 WEB TV
    Πολυ καλο βιντεο!!!

Συγγνωμη αλλα τα παραπανω που γραφτηκαν εδω δεν εχουν ΚΑΜΜΙΑ σχεση με την πραγματικοτητα της Αυστραλιας. Ειναι εντελως εξωπραγματικα και δεν εχουν ιχνος αληθειας. Ως εκ τουτου παρακαλω τον πασα ενδιαφερομενο να προσπερασει αυτη την ιστορια και να μην την λαβει καθολου σοβαρα υποψιν του. Και εξηγω
    Δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ πιθανοτητα οπως ο συζηγος της κυριας αναφερεται με το που πατησει το ποδι του εδω να λαβει ...καμμια εικοσαρια interviews σε 3 εβδομαδες. Πως? Μη την προσωπικη μου εμπειρια και ολου του κυκλου μου εδω αλλα καο ΟΛΩΝ των μελων εδω εχουμε καταλαβει πολυ καλα οτι η αγορα εδω ειναι ΑΚΡΩς ανταγωνιστικη. Για να παρεις την οποιαδηποτε δουλεια πρεπει να εχεις ΟΛΑ οσα η θεση απαιτει και πολυ δοση τυχης...ακομα πιο πολυ στις δουλειες καρριερας. Καποιος που τα εχει ΟΛΑ αυτα ακομα ακομα και οταν εχει ντοπιες σπουδες αυστραλιανη εμπειρια και φυσικα τελεια αγγλικα και γνωσεις τοπικης αγορας τεχνικων συνεντευξεων και συνταξης βιογραφικου ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΜΕΝΑ ΣΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ πιθανοτατα θα δει 1-2 interviews το μηνα. Κατα μεσον ορο θα του παρει 6 μηνες εως και 1 η 11/2 χρονο να βρει καταλληλη δουλεια. Τωρα αν εχει ερθει απο αλλη χωρα και μαλιστα σαν την Ελλαδα χαμηλης εκτιμησης χωρις αναγνωριση εμπειριας πτυχιων χωρις χωρις χωρις...πιθανοτατα θα πιασει δουλεια σαν cleaner και μαλιστα αφου περασουν και μερικοι μηνες απελπισιας ως προς την ευρεση καταλληλης εργασιας.
    Η κοπελα επισης φαινεται να υπερπηδα τα εμποδια σαν να μην υπαρχουν. Δηλαδη ολοι εμεις εδω μεσα που ζοριστηκαμε ΤΟΣΟΟΟΟ τι εγινε δεν εχουμε προσοντα? Το να λεει οτι εχει πτυχιο και μαλιστα απο Ελλαδα το περνα σαν να ειναι κατι το ιδιαιετερο. Εδω στην Αυστραλια ακομα και ο τελευτεος πακιστανος ινδος ταξιτζης εχει πτυχιο. Οποτε πως? Μολις εφτασα Κανω αιτηση την αλλη μερα πιανω δουλεια σε εργοστασιο και εχω και 5-6 ακομα στο περιμενε? Δεν καταλαβαινω τι μου λενε στο τηλεφωνο αλλα κανενα προβλημα...μου δινουν την δουλεια αμεσως και απο την πρωτη μερα μου ζητανε να δινω και προσφορες? Ουτε training ουτε προσαρμογη ουτε τιποτα? Γιατι απλα εχω πτυχιο? ΧαΧαΧα ειναι τοσο αστεια η ιστορια. Η νονα μου μετα απο 35 χρονια διαμονης και ντοπιας εργασιας ειχε να περασει απο panel interview με 3εις κουστουματους που της ζηταγαν επισης προυπηρεσια καυ συστασεις για δουλεια πλυσιμου πιατων σε φαστ φουνταδικο...Οσο για τις "ασχετες" δουλειες αν εισαι ασχετος με αυτες και δεν τις ξερεις τοτε θελεις κατι μηνες για να τις πιασεις και αυτες...
    Εφτασε στο Συδνευ και απο την 1η μερα επιασε σπιτι μεσω ατζεντη...ουτε εργασια τραπεζικοι λογαριασμοι εγγυησεις, χρονο τιποτα δεν χρειαστηκε...Ειμαστε σοβαροι? Δεν εχω τιποτα εναντιον της. Τους ευχομαι καθε επιτυχια απλα θελω συμβουλες και τον τροπο που τα καταφεραν ολα αυτα σε dt χρονο γιατι με κανει να αισθανομαι χαζος που ζοριστηκα με ολα και ας εχω κορυφαια προσοντα. Θελω επισης να ακουσω την γνωμη των αλλων μελων εδω αν η εμπειρια τους ειναι οντως αντιστοιχη αν και εχω ηδη διαβασει τις ιστοριες των μελων και τι ποσο επισης ζοριστηκαν..

Φιλικα
    Παναγιωτης

Καλησπέρα. Μη το λες αυτο φιλε μου ούτε εγω ζοριστικα να βρω δουλειά και σπίτι. Το περίμενα μπορώ να πω πιο δύσκολο...

"Φίλε" Παναγιώτη.. το φόρουμ αυτο παρέχει τη δυνατότητα να για τον καθε ενα από μας να διαβάσει για το πως έχουν τα πράγματα στην Αυστραλία μέσω των ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ εμπειριών του κάθε μετανάστη ώστε ο εκαστοτε αναγνώστης που ενδιαφέρεται να ερθει εδω να έχει μια σφαιρική αποψη.

Στις 5 αναρτήσεις που έχεις κάνει τα τελευταία 4 χρόνια δεν είδα πουθενά τη δική σου ιστορία..Αλλά το να κατακρίνεις τις εμπειρίες των άλλων μάλλον σου βγαίνει πιο εύκολα..

Ας τα παρουμε ενα προς ένα ομως..

Καταρχήν εχουμε περασει το άγχος της προετοιμασίας κ αναμονής για την απόκτηση βίζας για περισσότερο από 2 χρόνια..Αυτα τα 2 χρόνια διαβαζαμε καθημερινά κ ανελλιπώς για το πως λειτουργούν τα πράγματα εδω..από την συνταξη βιογραφικών στα αυστραλιανα δεδομένα μέχρι κ online ψώνια σε σουπερμάρκετ γιατί δεν είχαμε την τύχη να έχουμε κύκλο να μας καθοδηγήσει όπως εσυ.. Δεν έχω καμία όρεξη να σπαταλώ το χρόνο μου από τα μωρά μου για να γράφω αναξιοπιστα πράγματα και σίγουρα δεν έχω ΚΑΜΙΑ πρόθεση να παραπληροφορήσω κανένα. Γνωρίζω πολύ καλά πως είναι να επιλέγεις μια άγνωστη χώρα για να προσφέρεις ένα καλύτερο μέλλον στην οικογένεια σου αφήνωντας πίσω σου αγαπημένα άτομα..γνωρίζω το άγχος..την απόγνωση.. την ελπίδα για ένα νέο ξεκίνημα..

Για να συνεχίσω "φίλε" Παναγιώτη..δεν έχω καμία διάθεση να δικαιολογηθώ..γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει λόγος. Είναι προφανές ότι ή δεν διάβασες την ανταπόκριση μου..ή δεν κατάλαβες τι διάβασες..

Είμασταν πολύ οργανωμένοι οσον αφορά την μεταναύστευση μας εδώ..Πήραμε Permanent Residency Visa και στέλναμε βιογραφικά 1 μήνα προτού φτάσουμε. Μείναμε 1 μήνα στην Αδελαίδα όπου παράλληλα κανονίσαμε τους τραπεζικούς λογαριασμούς κ ότι διαδικαστικο γενικά και μετά από αυτό το μήνα μετακομίσαμε στο Συδνευ.

Αυτο αν σε σένα "φίλε " Παναγιώτη ακούγεται χρόνος dt.. είναι άλλο θέμα..

Όσο για αυτά που λες περί ανεύρεσης εργασίας..ΔΕΝ γνωρίζεις τι προσόντα έχουμε..ΔΕΝ ξέρεις πόσα χρόνια εμπερίας έχουμε.. και σίγουρα ΔΕΝ ξερεις σε τι επίπεδο είναι τα Αγγλικά μας..Μάθε ΕΝΑ πολύ σημαντικό πράγμα όμως: ένα βιογραφικό στα Αυστραλιανά δεδομένα δεν είναι αρκετό για να σε προσλάβουν κάπου...Σημαντικότερο ρόλο παίζει και ο χαρακτήρας, κάτι που σου λείπει αν κρίνω από τα γραφόμενα σου..

Αυτό είναι ένα καλό θέμα να συζητήσεις με τον κύκλο σου..

Δεν χρειάζομαστε ευχές βγαλμένες από τόση ζήλια και φθόνο.. Κράτα τις για σένα..μάλλον τις χρειάζεσαι περισσότερο..

"Φιλικά" Καληνύχτα..

Και όσο για τα εισαγωγικά..δεν ειμαστε από τους διπλοπρόσωπους ανθρώπους που σε θάβουν και σε φωνάζουν φίλο..

Σελίδα 2 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like