Announcement

Collapse
No announcement yet.

Περί ανέμων και υδάτων

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Πολύ καλό το συγκεκριμένο βίντεο.

    Βέβαια και ο Ant1 στο παρελθόν είχε δείξει ένα παρόμοιο βίντεο με πολλές ιστορίες, καλές και άσχημες για διάφορους που τόλμησαν να μεταναστεύσουν στη Γερμανία για ένα καλύτερο μέλλον.

    Μπορείτε να το βρείτε εδώ Σε «Πρώτο Πλάνο» δύο γενιές μεταναστών στη Γερμανία | ΚΟΙΝΩΝΙΑ | ΕΙΔΗΣΕΙΣ | ANT1 WEB TV

    Comment


      #17
      Originally posted by ares_tz View Post
      Πολύ καλό το συγκεκριμένο βίντεο.

      Βέβαια και ο Ant1 στο παρελθόν είχε δείξει ένα παρόμοιο βίντεο με πολλές ιστορίες, καλές και άσχημες για διάφορους που τόλμησαν να μεταναστεύσουν στη Γερμανία για ένα καλύτερο μέλλον.

      Μπορείτε να το βρείτε εδώ Σε «Πρώτο Πλάνο» δύο γενιές μεταναστών στη Γερμανία | ΚΟΙΝΩΝΙΑ | ΕΙΔΗΣΕΙΣ | ANT1 WEB TV
      Πολυ καλο βιντεο!!!

      Comment


        #18
        Συγγνωμη αλλα τα παραπανω που γραφτηκαν εδω δεν εχουν ΚΑΜΜΙΑ σχεση με την πραγματικοτητα της Αυστραλιας. Ειναι εντελως εξωπραγματικα και δεν εχουν ιχνος αληθειας. Ως εκ τουτου παρακαλω τον πασα ενδιαφερομενο να προσπερασει αυτη την ιστορια και να μην την λαβει καθολου σοβαρα υποψιν του. Και εξηγω
        Δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ πιθανοτητα οπως ο συζηγος της κυριας αναφερεται με το που πατησει το ποδι του εδω να λαβει ...καμμια εικοσαρια interviews σε 3 εβδομαδες. Πως? Μη την προσωπικη μου εμπειρια και ολου του κυκλου μου εδω αλλα καο ΟΛΩΝ των μελων εδω εχουμε καταλαβει πολυ καλα οτι η αγορα εδω ειναι ΑΚΡΩς ανταγωνιστικη. Για να παρεις την οποιαδηποτε δουλεια πρεπει να εχεις ΟΛΑ οσα η θεση απαιτει και πολυ δοση τυχης...ακομα πιο πολυ στις δουλειες καρριερας. Καποιος που τα εχει ΟΛΑ αυτα ακομα ακομα και οταν εχει ντοπιες σπουδες αυστραλιανη εμπειρια και φυσικα τελεια αγγλικα και γνωσεις τοπικης αγορας τεχνικων συνεντευξεων και συνταξης βιογραφικου ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΜΕΝΑ ΣΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ πιθανοτατα θα δει 1-2 interviews το μηνα. Κατα μεσον ορο θα του παρει 6 μηνες εως και 1 η 11/2 χρονο να βρει καταλληλη δουλεια. Τωρα αν εχει ερθει απο αλλη χωρα και μαλιστα σαν την Ελλαδα χαμηλης εκτιμησης χωρις αναγνωριση εμπειριας πτυχιων χωρις χωρις χωρις...πιθανοτατα θα πιασει δουλεια σαν cleaner και μαλιστα αφου περασουν και μερικοι μηνες απελπισιας ως προς την ευρεση καταλληλης εργασιας.
        Η κοπελα επισης φαινεται να υπερπηδα τα εμποδια σαν να μην υπαρχουν. Δηλαδη ολοι εμεις εδω μεσα που ζοριστηκαμε ΤΟΣΟΟΟΟ τι εγινε δεν εχουμε προσοντα? Το να λεει οτι εχει πτυχιο και μαλιστα απο Ελλαδα το περνα σαν να ειναι κατι το ιδιαιετερο. Εδω στην Αυστραλια ακομα και ο τελευτεος πακιστανος ινδος ταξιτζης εχει πτυχιο. Οποτε πως? Μολις εφτασα Κανω αιτηση την αλλη μερα πιανω δουλεια σε εργοστασιο και εχω και 5-6 ακομα στο περιμενε? Δεν καταλαβαινω τι μου λενε στο τηλεφωνο αλλα κανενα προβλημα...μου δινουν την δουλεια αμεσως και απο την πρωτη μερα μου ζητανε να δινω και προσφορες? Ουτε training ουτε προσαρμογη ουτε τιποτα? Γιατι απλα εχω πτυχιο? ΧαΧαΧα ειναι τοσο αστεια η ιστορια. Η νονα μου μετα απο 35 χρονια διαμονης και ντοπιας εργασιας ειχε να περασει απο panel interview με 3εις κουστουματους που της ζηταγαν επισης προυπηρεσια καυ συστασεις για δουλεια πλυσιμου πιατων σε φαστ φουνταδικο...Οσο για τις "ασχετες" δουλειες αν εισαι ασχετος με αυτες και δεν τις ξερεις τοτε θελεις κατι μηνες για να τις πιασεις και αυτες...
        Εφτασε στο Συδνευ και απο την 1η μερα επιασε σπιτι μεσω ατζεντη...ουτε εργασια τραπεζικοι λογαριασμοι εγγυησεις, χρονο τιποτα δεν χρειαστηκε...Ειμαστε σοβαροι? Δεν εχω τιποτα εναντιον της. Τους ευχομαι καθε επιτυχια απλα θελω συμβουλες και τον τροπο που τα καταφεραν ολα αυτα σε dt χρονο γιατι με κανει να αισθανομαι χαζος που ζοριστηκα με ολα και ας εχω κορυφαια προσοντα. Θελω επισης να ακουσω την γνωμη των αλλων μελων εδω αν η εμπειρια τους ειναι οντως αντιστοιχη αν και εχω ηδη διαβασει τις ιστοριες των μελων και τι ποσο επισης ζοριστηκαν..

        Φιλικα
        Παναγιωτης

        Comment


          #19
          Καλησπέρα. Μη το λες αυτο φιλε μου ούτε εγω ζοριστικα να βρω δουλειά και σπίτι. Το περίμενα μπορώ να πω πιο δύσκολο...

          Comment


            #20
            "Φίλε" Παναγιώτη.. το φόρουμ αυτο παρέχει τη δυνατότητα να για τον καθε ενα από μας να διαβάσει για το πως έχουν τα πράγματα στην Αυστραλία μέσω των ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ εμπειριών του κάθε μετανάστη ώστε ο εκαστοτε αναγνώστης που ενδιαφέρεται να ερθει εδω να έχει μια σφαιρική αποψη.

            Στις 5 αναρτήσεις που έχεις κάνει τα τελευταία 4 χρόνια δεν είδα πουθενά τη δική σου ιστορία..Αλλά το να κατακρίνεις τις εμπειρίες των άλλων μάλλον σου βγαίνει πιο εύκολα..

            Ας τα παρουμε ενα προς ένα ομως..

            Καταρχήν εχουμε περασει το άγχος της προετοιμασίας κ αναμονής για την απόκτηση βίζας για περισσότερο από 2 χρόνια..Αυτα τα 2 χρόνια διαβαζαμε καθημερινά κ ανελλιπώς για το πως λειτουργούν τα πράγματα εδω..από την συνταξη βιογραφικών στα αυστραλιανα δεδομένα μέχρι κ online ψώνια σε σουπερμάρκετ γιατί δεν είχαμε την τύχη να έχουμε κύκλο να μας καθοδηγήσει όπως εσυ.. Δεν έχω καμία όρεξη να σπαταλώ το χρόνο μου από τα μωρά μου για να γράφω αναξιοπιστα πράγματα και σίγουρα δεν έχω ΚΑΜΙΑ πρόθεση να παραπληροφορήσω κανένα. Γνωρίζω πολύ καλά πως είναι να επιλέγεις μια άγνωστη χώρα για να προσφέρεις ένα καλύτερο μέλλον στην οικογένεια σου αφήνωντας πίσω σου αγαπημένα άτομα..γνωρίζω το άγχος..την απόγνωση.. την ελπίδα για ένα νέο ξεκίνημα..

            Για να συνεχίσω "φίλε" Παναγιώτη..δεν έχω καμία διάθεση να δικαιολογηθώ..γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει λόγος. Είναι προφανές ότι ή δεν διάβασες την ανταπόκριση μου..ή δεν κατάλαβες τι διάβασες..

            Είμασταν πολύ οργανωμένοι οσον αφορά την μεταναύστευση μας εδώ..Πήραμε Permanent Residency Visa και στέλναμε βιογραφικά 1 μήνα προτού φτάσουμε. Μείναμε 1 μήνα στην Αδελαίδα όπου παράλληλα κανονίσαμε τους τραπεζικούς λογαριασμούς κ ότι διαδικαστικο γενικά και μετά από αυτό το μήνα μετακομίσαμε στο Συδνευ.

            Αυτο αν σε σένα "φίλε " Παναγιώτη ακούγεται χρόνος dt.. είναι άλλο θέμα..

            Όσο για αυτά που λες περί ανεύρεσης εργασίας..ΔΕΝ γνωρίζεις τι προσόντα έχουμε..ΔΕΝ ξέρεις πόσα χρόνια εμπερίας έχουμε.. και σίγουρα ΔΕΝ ξερεις σε τι επίπεδο είναι τα Αγγλικά μας..Μάθε ΕΝΑ πολύ σημαντικό πράγμα όμως: ένα βιογραφικό στα Αυστραλιανά δεδομένα δεν είναι αρκετό για να σε προσλάβουν κάπου...Σημαντικότερο ρόλο παίζει και ο χαρακτήρας, κάτι που σου λείπει αν κρίνω από τα γραφόμενα σου..

            Αυτό είναι ένα καλό θέμα να συζητήσεις με τον κύκλο σου..

            Δεν χρειάζομαστε ευχές βγαλμένες από τόση ζήλια και φθόνο.. Κράτα τις για σένα..μάλλον τις χρειάζεσαι περισσότερο..

            "Φιλικά" Καληνύχτα..

            Και όσο για τα εισαγωγικά..δεν ειμαστε από τους διπλοπρόσωπους ανθρώπους που σε θάβουν και σε φωνάζουν φίλο..

            Comment


              #21
              δλδ ποσο κορυφαια προσοντα εχεις Παναγιωτη? και χρειαστηκες 1 χρονο για να κανεις τη δουλεια που καναν οι αλλοι σε 1 μηνα ?

              Comment


                #22
                Το να ειναι καποιος ρεαλιστης δεν ειναι κατι κακο. Οι 100 αδες ιστοριες που εχω διαβασει εδω μεσα και που εχω συζητησει και ακουσει εδω μεσα αλλα και απο τον κυκλο μου εδω (συγγενεις, φιλοι κτλ) ακομα και "ντοπιων" greek aussies δλδ που τα εχουν κανει ολα εδω και δεν ειναι μεταναστες με κανουν να πιστευω τα παραπανω. Δεν μου αρεσει να γραφω εκτος αν διαφωνω τελειως με κατι που διαβαζω και κανεις αλλος δεν μιλαει.
                Το νουμερο των δημοσιευσεων αγαπητη μου φιλη δεν εχει απολυτως καμμια σημασια. Μονο η ποιοτητα αυτων που λεμε. Αλλιως ειναι περιττο αν δεν εχουμε κατι σοβαρο να πουμε. Μπορει να γινει και παραπληροφορηση. Και ειμαι σιγουρος οτι δεν ηταν η παραπληροφορηση ο σκοπος σου, απλα θα προτεινα στους ενδιαφερομενους να κρατουν μικρο καλαθι....εκτος και αν σταθουν τοσο τυχεροι η εχουν ουσιαστικη βοηθεια απο συγγενεις εδω κτλ
                Αγαπητη φιλη θεωρησα οτι ειστε επαναπατριζομενοι αυστραλοι οπως εγω, αλλα τωρα καταλαβα οτι ηρθατε με βιζα- και σορρυ αλλα κανει την ιστορια ακομα πιο υπερβολικη. Οταν ρωτησα αν εχεις καποιο μυστικο να μοιραστεις με τα αλλα μελη εδω μεσα δεν γινομαι ειρωνικος. Δεν το χρειαζομαι για μενα εγω εχω παρει το δρομο μου προ ετων...ουτε ειμαι ζηλιαρης οπως λες εκτος και αν ξερεις εστω και ΕΝΑΝ αλλο μεταναστη(απο οποιαδηποτε χωρα) η επαναπατριζομενο που μετα απο 21/2 χρονια στην Αυστραλια (4 τωρα) καταφερε να παρει property sto Brighton Le Sands...(μιας και με ρωτας για την προσωπικη μου ιστορια). Για το αν ειχα καθοδηγηση οπως λες ναι ειχα πολυ...οταν εφτασα εδω ειμαι τοσο περηφανο και ανεξαρτητο ατομο που ακομα και στα harbor bridge kai opera house πηγα να τα δω μονος μου μπας και υποχρεωσω κανεναν...
                Αλλα οπως ειπες εγω δεν εχω χαρακτηρα και προσωπικοτητα ενω εγω δεν σου εκανα κανεναν προσωπικο χαρακτηρισμο, οποτε το αφηνω σε αλλα μελη να κρινουν ποιος εχει χαρακτηρα και ποιος οχι..

                Comment


                  #23
                  Ο προσωπικός χαρακτηρισμός προς εμάς Παναγιώτη υπαινίσσεται σε όλο σου το αρχικό κείμενο..

                  Και στην δεύτερη σου απάντηση επιμένεις να λες ότι παραπληροφορώ τον κόσμο με την ανταπόκρισή μου.. δηλαδή ότι αυτα που γράφω είναι ψέματα.. Για πες μου... Τι έχω να κερδίσω?Δεν ειμαι migration agent..

                  Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά πως σκέφτεσαι.. Και ακόμα κατι..Εσυ που τράβηξες τόσα πολλά, θα έπρεπε να χαίρεσαι που μια νεοφερμένη οικογενεια εδω τα καταφέρνει...όχι να λες πως επρεπε να παιδευτούμε όπως εσυ.. Πραγματικά απορώ με τον τρόπο σκέψης σου..

                  Επισης αν σου φάνηκε υπερβολικό οτι δυο άνθρωποι βρήκαν δουλειά μέσα σε τρεις μήνες, τι να πει κανείς για την αγορά σπιτιού στο Brighton le Sands (καλή περιοχή αλλά δεν ειναι και Vaucluse!!!) σε 2,5 χρόνια απο την άφιξή σου εδώ? Αν το εγραφα εγώ θα το έλεγες παραπληροφόρηση.. Στο κάτω κάτω θα επρεπε τουλάχιστον να γράψεις ότι το πήρες με δάνειο αφού η δόση είναι σχεδόν η ίδια με το ποσό του ενοικίου που θα έδινες ούτως ή άλλως έτσι για να μαθαίνει κ κάτι ο κόσμος που διαβάζει..

                  Όσο για την ποιότητα των γραφομένων νομίζω ότι οι αναγνώστες μπορούν να κρίνουν καλύτερα..

                  Comment


                    #24
                    έχω την αίσθηση ότι αυτή η αντιπαράθεση απόψεων είναι ιδιαίτερα χρήσιμη για εμάς που δεν εχουμε πατήσει ακόμη το πόδι μας στην Αυστραλία. Καλά κάνετε και γράφετε και οι δύο. Ο κάθε ένας από εσάς δείχνει μία διαφορετική πλευρά του ίδιου όμως νομισματος.

                    Ο panos69 φαίνεται να έχει δυσκολευτεί, τουλάχιστον στην αρχή, κάπως περισσότερο από την οικογένεια της Illien. Μας προετοιμάζει για μία σκληρή πραγματικότητα που προφανώς θα αντιμετωπίσουμε. Σίγουρα θα μας κάνει καλό να κρατάμε μικρό καλάθι. Αυτό που λέει ο άνθρωπος αυτός είναι πολύ βοηθητικό, λέει να μην περιμένουμε θαύματα και πως θα μας κάνει καλό να μην εχουμε υψηλές προσδοκίες. Όχι γιατί δεν μπορεί να πάνε καλά τα πράγματα (δεν το απέκλεισε αυτό) αλλά γιατί το πιθανότερο είναι να δυσκολευτούμε ανεξάρτητα με το αν εχει κανείς προσόντα. Πόσο μάλλον να μην έχει, τότε φαντάζομαι ότι τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα. Μας συμβουλεύει να είμαστε εγκρατείς. Εγώ αυτό καταλαβαίνω Πάνο. Δεν αποκλείεις ότι τα πραγματα μπορεί να πάνε καλά στην πορεία. Άλλωστε στη συνέχεια λες ότι παρόλο που δυσκολεύτηκες τώρα είσαι πολύ καλύτερα άρα μακροπρόθεσμα μπορεί και να βελτιωθεί ή κατάσταση κάποιου που προσπαθεί.

                    Από την άλλη πλευρά αν δεν υπήρχαν άτομα σαν την Illien να περιγράψουν με αυτό τον μοναδικό της τροπο την διαδικασία που πέρασαν επικεντρώνοντας στο θετικό αποτέλεσμα, οι ανταποκρίσεις θα ήταν σίγουρα λειψές. Όχι γιατί ήθελε να κρύψει τις δυσκολίες αλλά γιατί μας μετέφερε τον ενθουσιασμο τους και την αγωνία τους δίνοντας τελικά αισιόδοξο μήνυμα. Αν δεν έχουμε αυτή τη ματιά μέσα μας, δεν πιστεύω ότι μπορεί να ξεκινήσουμε εύκολα για την άλλη άκρη του κόσμου. Αν δεν ενθουσιαστούμε και κυνηγήσουμε χωρίς λογική την τύχη μας; πως θα γίνει; Η αισιόδοξη πλευρά της Illien και αυτή που ξέρει να ενθουσιάζεται με το διαφορετικό και δεν κατηγορεί μου αρέσει πολύ και ευτυχώς υπάρχει εδώ μέσα. θα μπορούσε να κατηγορεί και να βρεί πολλά ανάποδα που σίγουρα υπάρχουν αλλά δεν το κάνει.

                    Το ίδιο χρήσιμη βρίσκω την ματιά του Πάνου. Αν είμαι στην κοσμάρα μου και δεν ζυγίσω τα πράγματα, δεν τσεκάρω ποιός είμαι, τι θέλω , τι προσόντα έχω....κάηκα. Προφανώς κανείς από τους δύο δεν έχει σκοπό να θίξει τον άλλο. Πιστεύω ειλικρινά ότι και οι δύο έχουν καλή πρόθεση. Νομίζω ότι υπάρχει μία παρεξήγηση. we lost in translation.
                    Ο ένας λέει "προσέξτε τα πράγματα δεν είναι απλά" και ο άλλος λέει " τολμήστε γιατί είναι υπέροχο μέρος με ευκαιρίες". Θα μπορούσα να τους ευχαριστήσω και τους δύο, άνετα. Μας είστε και οι δύο χρήσιμοι. Εχω την αίσθηση ότι αυτό ισχύει για όλες τις ανταποκρίσεις από όλα τα μέλη.
                    Σε ποιά ανταπόκριση θα επικεντρώσει κανείς, με ποιόν θα ταυτιστεί και ποιον θα αναζητήσει .... ε αυτό είναι προσωπική υπόθεση....

                    Comment


                      #25
                      H illyen εχει νοημα να κατσει καποιος να τα διαβασει γιατι ειναι αυθεντικα και δικα της, και τουλαχιστον δινει και καποιες πληροφοριες!
                      Ο panos69 απλως κρινει γραφομενα αλουνου με αρνητικο τροπο! ας εγραφε την ιστορια του να βλεπαμε ποιος ειναι και τι προσοντα εχει και ποσο ευκολα πηρε Σπιτι κλπ
                      Αρα δεν μπορουμε να εξισωνουμε την προσφορα των δυο, γιατι μονο η Illien προσφερει, ο αλλος απλα γκρινιαζει με υπερβολες (λεει καπου τι εχει κορυφαια προσοντα! δλδ τι ? εχει κανα πτυχιο Ελληνικου ΙΕΚ ? χαχχαχα)

                      Comment


                        #26
                        Πάνο, το patriotaki, όσο το ξέρω, έχει γενικά αλλεργία στα αρνητικά σχόλια και εμπειρίες. Μόνο αν αυτές οι εμπειρίες έχουν να κάνουν με Έλληνες εστιάτορες είναι γενικά αποδεκτές. Ουαί και αλίμονο μιλήσει κανείς για δυσκολίες, ρατσισμό. Αμέσως τρέχουν κάποιοι να κατηγορήσουν : Ε, κάτι δεν θά'κανες καλά, μήπως παρερμήνευσες κτλ. Φίλοι των admins γράφουν προσβλητικά σχόλια σε ένα thread που δεν αρέσει και μετά από κάποιες μέρες κλειδώνεται λόγω "προσβλητικών σχολίων". Υπάρχουν άνθρωποι που συχνά κοπιάρουν άρθρα με τα κακώς κείμενα στην Ελλάδα και στην πολιτική της, αλλά άρθρα που μιλάνε για το ρατσισμό προς τους Έλληνες μαθητές της Γερμανίας θεωρούνται στην καλύτερη περίπτωση "επανάληψη". Μπορεί να παραθέτεις άρθρα με πανεπιστημιακές έρευνες που δείχνουν τις δυσκολίες της εύρεσης εργασίας για ανθρώπους γύρω στα 50 σε Αυστρία και Γερμανία (σβήστηκαν όλα), και να σε βγάλουν τρελό γιατί ξέρουν κάποια (γνωστοί γνωστών, δείγμα πληθυσμού !) άτομα στη Σουηδία (σε άλλη χώρα) που είναι γύρω στα 50 και έχουν δουλειά. Θα σε προκαλέσουν να απαντήσεις αναλόγως, εσύ θα νομίσεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα διότι όπως σου μιλάνε τους μιλάς, και ξαφνικά! ω του θαύματος θα γίνουν υπερευαίσθητοι και θα προσβληθούν. Τα περισσότερά σχόλια σου θα σβηστούν, και έτσι θα χάσουν αυτοί που ενδιαφέρονται να μάθουν και την άλλη πλεύρα. Mission accomplished.

                        ΄Οσο υπάρχει κόσμος που φεύγει, τόσο θα "ζει" και το patriotaki. Οπότε πρέπει να λέμε μόνο ωραία παραμυθάκια (που καμιά φορά βγαίνουν αληθινά, αλλά όχι πάντα).

                        Comment


                          #27
                          Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τους αριθμούς και την κατανόηση τους. Η Λίλυ είπε ότι ο άνδρας της έδωσε "καμιά δεκαριά" συνεντεύξεις σε δύο εβδομάδες περίπου. Θα μπορούσε να είναι 7-8 σε 19 ημέρες (3 εργάσιμες εβδομάδες). Δηλαδή θα μπορούσε να είναι 7 συνεντεύξεις σε 15 εργάσιμες. Επίσης θα μπορούσε πάνω στον ενθουσιασμό της να συμπεριλάβει και κάποια τηλέφωνα με recruiters ως συνέντευξη. Δεν είναι κακό.
                          Ο Πάνος την κατηγόρησε ότι μίλησε για 20 ΕΙΚΟΣΙ συνεντεύξεις σε δύο εβδομάδες, ήτοι δπεκα εργάσιμες, δηλαδή 2 συνεντεύξεις την ημέρα. Σαφώς και είναι διαφορετικό το 1 στις 2 ή λιγότερο από το 2 στην 1. Το θέμα είναι ότι ο Πάνος το δέκα το κανε είκοσι αυθαίρετα χωρίς να σχολιαστεί. Ίσως και η Λίλυ λίγο να υπερέβαλλε, ίσως όμως και όχι. Σίγουρα δε μπορεί κανείς να ξέρει. Δε θα ήταν πάντως παράλογο για κάποιον με καλό βιογραφικό.
                          Το μεγάλο κακό είναι ότι αναλωνόμαστε πολύ σε αντιδικίες αντί να αφήσουμε τα νούμερα να μιλήσουν. Θα μπορούσαμε να ανοίξουμε ένα θρεντ με τίτλο: Πόσες συνεντεύξεις έχετε δώσει και σε πόσο διάστημα; Θα ήταν πολύ χρησιμότερο για όλους.

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by A_Qnn View Post
                            Πάνο, το patriotaki, όσο το ξέρω, έχει γενικά αλλεργία στα αρνητικά σχόλια και εμπειρίες. Μόνο αν αυτές οι εμπειρίες έχουν να κάνουν με Έλληνες εστιάτορες είναι γενικά αποδεκτές. Ουαί και αλίμονο μιλήσει κανείς για δυσκολίες, ρατσισμό. Αμέσως τρέχουν κάποιοι να κατηγορήσουν : Ε, κάτι δεν θά'κανες καλά, μήπως παρερμήνευσες κτλ. Φίλοι των admins γράφουν προσβλητικά σχόλια σε ένα thread που δεν αρέσει και μετά από κάποιες μέρες κλειδώνεται λόγω "προσβλητικών σχολίων". Υπάρχουν άνθρωποι που συχνά κοπιάρουν άρθρα με τα κακώς κείμενα στην Ελλάδα και στην πολιτική της, αλλά άρθρα που μιλάνε για το ρατσισμό προς τους Έλληνες μαθητές της Γερμανίας θεωρούνται στην καλύτερη περίπτωση "επανάληψη". Μπορεί να παραθέτεις άρθρα με πανεπιστημιακές έρευνες που δείχνουν τις δυσκολίες της εύρεσης εργασίας για ανθρώπους γύρω στα 50 σε Αυστρία και Γερμανία (σβήστηκαν όλα), και να σε βγάλουν τρελό γιατί ξέρουν κάποια (γνωστοί γνωστών, δείγμα πληθυσμού !) άτομα στη Σουηδία (σε άλλη χώρα) που είναι γύρω στα 50 και έχουν δουλειά. Θα σε προκαλέσουν να απαντήσεις αναλόγως, εσύ θα νομίσεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα διότι όπως σου μιλάνε τους μιλάς, και ξαφνικά! ω του θαύματος θα γίνουν υπερευαίσθητοι και θα προσβληθούν. Τα περισσότερά σχόλια σου θα σβηστούν, και έτσι θα χάσουν αυτοί που ενδιαφέρονται να μάθουν και την άλλη πλεύρα. Mission accomplished.

                            ΄Οσο υπάρχει κόσμος που φεύγει, τόσο θα "ζει" και το patriotaki. Οπότε πρέπει να λέμε μόνο ωραία παραμυθάκια (που καμιά φορά βγαίνουν αληθινά, αλλά όχι πάντα).
                            A_Qnn δεν ξέρω αν το παρατήρησες ή σου διέφυγε, αλλά ο Πάνος δεν κάνει κανένα αρνητικό σχόλιο, ούτε γράφει κάποια εμπειρία του. Απλά ισχυρίζεται πως ένα άλλο μέλος λέει ψέματα. Εγώ βλέπω απλά εικασίες, και μάλιστα με μεγάλη δόση εμπάθειας, για να μην πω φθόνου.

                            Αν μη τι άλλο, μπορεί να γράψει την δική του ανταπόκριση, και να μας προβάλλει την δική του εμπειρία από την μετανάστευσή του στην Αυστραλία.

                            Comment


                              #29
                              Εν μέρει το έχει κάνει, και μέσω της κριτικής του, αλλά κανείς δεν την αποδέχεται. Αντιθέτως, η θετική εμπειρία φαίνεται πιο αποδεκτή.

                              Μπορεί και οι 2 να έχουν δίκιο, δεν θα το μάθουμε ποτέ. Γιατί η θετική εμπειρία είναι πάντα ακουστή και η αρνητική προιόν χλευασμού; (" δλδ τι ? εχει κανα πτυχιο Ελληνικου ΙΕΚ ? χαχχαχα" <- αυτό κι αν είναι εικασία, και μάλιστα με μεγάλη δόση εμπάθειας, αλλά δεν σε είδα να αντιδράς αντίστοιχα) Τουλάχιστον οι άνθρωποι που δεν έχουμε πάει στη συγκεκριμένη χώρα ας ακούσουμε και τις 2 απόψεις. Και οι δύο ισχυρίζονται (εμμέσως) ότι ο άλλος λέει ψέμματα, αφού έχουν τελείως αντίθετες εμπειρίες / απόψεις. Καθημερινό φαινόμενο.

                              Το thread θα εξελιχθεί όπως προείπα (με μεγάλη πιθανότητα). Μόνο ο Giorgos10 έγραψε κάτι χρήσιμο τελικά (μετρήσιμα και συγκρινόμενα μεγέθη).
                              Μπράβο!

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by A_Qnn View Post
                                Εν μέρει το έχει κάνει, και μέσω της κριτικής του, αλλά κανείς δεν την αποδέχεται. Αντιθέτως, η θετική εμπειρία φαίνεται πιο αποδεκτή.
                                Εν μέρει δεν έχει κάνει τίποτα. Απλώς κατηγορεί την illyen πως λέει ψέμματα, χωρίς να αναφέρει την δική του αλήθεια πέρα από αοριστολογίες. Αυτό δεν είναι κριτική, είναι αμφισβήτηση.

                                Originally posted by A_Qnn View Post
                                Μπορεί και οι 2 να έχουν δίκιο, δεν θα το μάθουμε ποτέ. Γιατί η θετική εμπειρία είναι πάντα ακουστή και η αρνητική προιόν χλευασμού; (" δλδ τι ? εχει κανα πτυχιο Ελληνικου ΙΕΚ ? χαχχαχα" <- αυτό κι αν είναι εικασία, και μάλιστα με μεγάλη δόση εμπάθειας, αλλά δεν σε είδα να αντιδράς αντίστοιχα)
                                Σου ξαναλέω πως δεν έχουμε να κάνουμε με μια αρνητική εμπειρία. Ο Πάνος ΔΕΝ μας είπε τις δικές του εμπειρίες. Απλά εικάζει και κατηγορεί.
                                Δεν αντέδρασα γιατί ήξερα πως θα το κάνεις εσύ

                                Originally posted by A_Qnn View Post
                                Τουλάχιστον οι άνθρωποι που δεν έχουμε πάει στη συγκεκριμένη χώρα ας ακούσουμε και τις 2 απόψεις. Και οι δύο ισχυρίζονται (εμμέσως) ότι ο άλλος λέει ψέμματα, αφού έχουν τελείως αντίθετες εμπειρίες / απόψεις. Καθημερινό φαινόμενο.
                                Νομίζω πως είναι αυθαίρετο το συμπέρασμα πως και οι δύο ισχυρίζονται εμμέσως ότι ο άλλος λέει ψέμματα. Η illyen μιλάει ΜΟΝΟ για τον εαυτό της και την εμπειρία της. Ο Πάνος ισχυρίζεται οτι η illyen λέει ψέμματα.

                                Originally posted by A_Qnn View Post
                                Το thread θα εξελιχθεί όπως προείπα (με μεγάλη πιθανότητα). Μόνο ο Giorgos10 έγραψε κάτι χρήσιμο τελικά (μετρήσιμα και συγκρινόμενα μεγέθη).
                                Μπράβο!
                                Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να εξελιχθεί το thread όπως προείπες. Και είναι λογικό, δε νομίζεις? Εγώ μπήκα να διαβάσω την ανταπόκριση της illyen, και όχι τις απόψεις του οποιουδήποτε για την μετανάστευση στην Αυστραλία.
                                Οποιός έχει κάτι να πει, μπορεί να ανοίξει ένα νέο νήμα και να το κάνει.

                                Comment

                                Working...
                                X