Announcement

Collapse
No announcement yet.

Περί ανέμων και υδάτων

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Παιδια δεν βλεπω κανένα λόγο να κλείσει το thread.

    Εχουμε μπερδευτεί λίγο νομίζω. . Οι ανταποκρίσεις γράφονται για να παραθέτει ο καθένας μας την προσωπική του εμπειρία..Αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει οι εμπειρίες να ταυτίζονται..

    Δεν είπα οτι ο δρόμος μας ειναι στρωμένος με ροδοπέταλα. Στην αρχή ειχαμε 1 στρωμα..1 τραπέζι κ 4 καρεκλες στο σπιτι..ουτε πλυντήριο ρουχων..ουτε τηλεοραση.. ουτε απολυτως τιποτα άλλο..

    Κριτική μπορει ελεύθερα να ασκηθεί σε μια ΑΠΟΨΗ.. όχι όμως στα Προσωπικά Βιώματα κάποιου.

    Εννοείται ότι είχαμε κ έχουμε δυσκολίες.. Οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος καταλαβαίνει την πρόκληση να πάρεις την οικογένειά σου κ να φύγεις για την άλλη ακρη του κόσμου χωρίς να γνωρίζεις κανένα ..χωρις καμία βοήθεια σε μια τεραστια πόλη (Sydney)..(Και για να μην παρερμηνευτει αυτο..συγγενείς εχουμε στην Αδελαιδα 1 θειο κ 2 ξαδελφια..τους γιους του,τους γνωρίσαμε εδώ πρωτη φορά. Τον θειο τον ειδαμε 3 φορες στη ζωή μας κ ήταν αυτος που προσφερθηκε να μας φιλοξενησει στην αρχη.)

    Ποιος ο λόγος όμως να το τολμήσεις αν δεν το δεις σαν εμπειρία?

    Όσο για τα αρνητικά της Αυστραλίας υπάρχει thread στο patriotaki όπου ο καθένας μπορεί να πει τη Γνώμη του ελεύθερα..

    Comment


      #32
      Ποιος ο λόγος όμως να το τολμήσεις αν δεν το δεις σαν εμπειρία?

      Νομιζω οτι εδω η illyen ειπε το σημαντικοτερο. Μια εμπειρια ειναι ανεξαρτητου αποτελεσματος. Αλλωστε το τελος ειναι σκατα για ολους μας.....αργα ή γρηγορα. Πειραζει να πειραματιστω;
      Υπαρχει και κατι αλλο που αξιζει να αναφερθει. Ο καθε ενας που διαβαζει, καταλαβαινει αυτο που θελει και οχι αυτο που η illyen, ο Πανος και οποιος αλλος εχει γραψει, εννοει. Και αυτο απο μια αποψη ειναι φυσιολογικο γιατι κρινει αναλογα με τα βιωματα του κλπ κλπ. Αυτο ειναι ενα θεμα που χρειαζεται συζητηση σε αλλη κατηγορια....
      Η illyen δινει εμφαση εκει που αξιζει να δωσει κανεις. Δεν κατηγορεί. Επικεντρωνει στην ουσια. Ειναι ξεκαθαρη.
      Ο Πανος δινει την αισθηση οτι γκρινιαζει και γρουσουζευει. Παρολο που εχει καλη προθεση ο ανθρωπος, ετσι οπως τα γραφει παρεξηγειται. Εγω καταλαβαινω οτι πιθανον να θελει να βαλει και μια αλλη διασταση:
      1.Για τον Πανο ισως ηταν πιο δυσκολα τουλαχιστον στην αρχη τα πραγματα.
      2. Σιγουρα θα δουμε και τη σκληρη πλευρα της Αυστραλιας και θα ειναι καλο να ειμαστε προετοιμασμενοι. (Το ιδιο ειπε και η illyen "προετοιμαζοντουσαν και σχεδιαζανε για καιρο τι θα κανουν για να μειωσουν τις δυσκολιες" Το ιδιο λενε.
      Συμφωνω με οσους γραφουν οτι εδω εκφραζονται προσωπικες εμπειριες. Κι εμεις πιθανον να βρισκομαστε στην Αυστραλια σε λιγο καιρο. Αν γραψω ανταποκριση δεν σημαινει οτι σας λεω πως ειναι τα πραγματα εκει. Θα ηταν τουλαχιστον ηλιθιο να ισχυριστω κατι τετοιο. Θα εγραφα απλα πως βλεπω εγω τα πραγματα και πως εμενα μου φαινονται, τι με ενθουσιασε και τι με δυσκολεψε. Απο κει και περα πολλοι δινουν συγκεκριμενες πληροφοριες και αυτο ειναι πολυ χρησιμο επισης.
      Δεν υπαρχει σωστη και λαθος αποψη.
      Τωρα, με ποιον θα κανω παρεα και ποιον θα επιλεξω να εμπνευστω ειναι δικο μου θεμα.....

      Comment


        #33
        illyen

        poio einai to background sou kai toy suzigou soy? O arithmos twn sunenteuxewn pou grafeis einai upervolikos gia ta dedomena tis australias. Isws enoeis thn epikoinwnia me ta recruitment agencies pou katahwroun ta viografika twn upopsifiwn sti vasi dedomenwn?
        I empeiria moy tautizetai me ta osa grafei o Panos, dustihws to elliniko ptuhio mou den ehei idiaiteri axia otan antistoiho apo panepistimio tis Australias ehoun sunupopsifioi gia tin idia agelia.
        Eimai "full time casual" (5meres ti vdomada 8wres ti mera) ergatis se ergostasio kai me 2 mines treximatos kai meta apo polu kopo perasa apo 4 sunenteuxeis shetikes me to antikeimeno mou.
        Pantws kalo einai grafontai kai diaforetikes apopseis gia na mathainoyme oloi pws prepei na kinithoyme.

        Comment


          #34
          Ετσι ειναι παιδια, αν ο αλλος εχει ταλεντο μπορει να κανει κατι και να φαινεται ευκολο, ενω οι υπολοιποι να χρειαζεστε μηνες για να το καταφερετε.... μην σας πιανει η ζηλεια και η γκρινια! κοιταχτε να μαθετε κατι και αφηστε το οτι εσεις φαινεστε ταλαιπωροι που κανατε πολυ καιρο να βρειτε δουλεια!
          Αμα αρχιζετε και φτυνετε θα κανετε ατομα με ικανοτητες κ διαθεση να βοηθησουν να μην εχουν ορεξη να γραψουν τπτ

          Comment


            #35
            Να σου πω εγώ προσωπικές ιστορίες από "ταλαντούχους" εδώ να φρίξεις.

            - Συμφοιτήτριές μου που αναγνώρισαν στο πανεπιστήμιο το Mittelstufe του Goethe γιατί έβαλαν μέσον Έλληνα καθηγητή. Εγώ, με το ίδιο πτυχίο και 6-μηνο Erasmus στη Γερμανία έπρεπε να περάσω από αυστριακή εξέταση (94%).
            - Συμφοιτητής μου είχε γκόμενα τη γραμματέα της σχολής που τον βοήθησε να πάρει υποτροφία. Έκανα την ίδια αίτηση και η γραμματέας έκανε "λάθος" στον υπολογισμό εισοδήματός μου, οπότε δεν μπήκα καν στην επιλογή. Ως απόδειξη υπάρχει μόνο το email της, μετά "ήταν αργά" για να ξαναξεκινήσει η διαδικασία.
            - Συμφοιτήτριά μου, με τραγικούς βαθμούς, τα είχε με τον ρέκτορα για να γίνει καθηγήτρια σε σχολείο.
            - 2 γνωστές μου παντρεύτηκαν Αυστριακούς. Οι υπηκοότητές τους βγήκαν σε 2 μήνες. Εγώ έπρεπε να περιμένω 2,5 χρόνια (το ανώτατο όριο βάσει της νομοθεσίας είναι 6 μήνες αναμονή). Αν είχα καθυστερήσει με τα χαρτιά, θα μου είχαν "παγώσει" επίσημα την αίτηση, ενώ αν είχα κάνει κάπου λάθος, δεν θα την είχα πάρει. Και οι δύο κάνανε τις έκπληκτες "μα πως είναι δυνατόν, αυτό είναι παράνομο" κτλ. Κι όμως επίσημα η καθυστέρηση που είχα είναι αυτή που αντιμετωπίζει σχεδόν όλος ο κόσμος - έχουν γραφτεί και πολλά άρθρα στις Αυστριακές εφημερίδες επί του θέματος.
            - Ακόμα και σε ιδιωτικές εταιρίες κάποιοι συστήνουν και φέρνουν μέλη της οικογένειας.
            - Έχω ξαναπεί ότι πολύ κοντινό μου πρόσωπο τα έσκασε ΚΑΙ σε καθηγητή ΚΑΙ σε τραπεζίτη ΚΑΙ σε πολιτικό ΚΑΙ ήταν μία από τις παντρεμένες με Αυστριακό, προκειμένου να πάρει θέση στο εδώ δημόσιο.

            Ξέρουμε λοιπόν πολύ καλά σε τι έχουν ταλέντο όλοι αυτοί οι "ταλαντούχοι". Ελάχιστοι από αυτούς είναι πραγματικά άξιοι και δουλεύουν κυρίως στον ιδιωτικό τομέα χωρίς να τους έχει βάλει γκόμενος/α, σύζυγος ή πολιτικός. Όπως όμως ΔΕΝ βάζουμε όλους τους επιτυχημένους σε ένα τσουβάλι, έτσι δεν πρέπει να βάζουμε και τους άλλους που παλεύουν σκληρά, αλλά αρνούνται να γλείψουν/λαδώσουν/παντρευτούν σάψαλα για να το παίζουν "ταλαντούχοι".

            Comment


              #36
              Α_Qnn συγγνώμη, αλλά τι σχέση έχουν τα όσα μας γράφεις με την ανταπόκριση της illyen?

              Θα ήταν πολύ χρήσιμο να γράψεις την δική σου ανταπόκριση και τις δικές σου εμπειρίες, θα βοηθούσες πολύ κόσμο που σκέφτεται ίσως να μεταναστεύσει στην Αυστρία.

              Comment


                #37
                Το έχω ήδη κάνει, δεν έχεις παρά να ψάξεις προτού κατηγορήσεις. Έχω βοηθήσει και αρκετούς μέσω προσωπικών μηνυμάτων.

                Προφανώς απαντώ στον Gabriell (και σε όλους όσους συμμερίζονται την άποψη του). Κι αυτά εμπειρίες στην Αυστρία δεν είναι; Άρα βοηθούν πολύ κόσμο που σκέφτεται ίσως να μεταναστεύσει στην Αυστρία. Να ξέρουν τι πρέπει να κάνουν για να γίνουν ταλαντούχοι, να μην χαρακτηριστούν απόφοιτοι ιεκ και κυρίως να μη γκρινιάζουν (εκτός κι αν πρόκειται για φορολογικές δηλώσεις και έλληνες εστιάτορες, εκεί κανένας δεν χαρακτηρίζεται εμμέσως πλην σαφώς ανίκανος).

                Comment


                  #38
                  Όχι, δεν έχω δει αν έχεις γράψει ανταπόκριση, καθώς δεν με ενδιαφέρει η μετανάστευση στην Αυστρία.

                  Μπορεί να έχεις μπερδευτεί, αλλά εδώ είναι ανταπόκριση από την Αυστραλία. Όχι Αυστρία, Αυστραλία.

                  Comment


                    #39
                    Κάνεις λάθος. Αυτή δεν είναι η ανταπόκριση από Αυστραλία. Αυτή είναι η "ανταπόκριση απο Αυστραλία - ακούμε και σεβόμαστε μόνο καλές εμπειρίες. Τις κακές εμπειρίες δεν θέλουμε να τις ακούμε και γι'αυτό προσβάλουμε τα άτομα που τις κάνουν."

                    Comment


                      #40
                      Αγαπητή Q_Ann, αυτή είναι η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ανταπόκριση..η ΔΙΚΗ ΜΑΣ προσωπική εμπειρία..Κανενας δεν πρέπει να βασιστεί κ να κρίνει την Αυστραλία από μια ανταπόκριση είτε θετική... είτε αρνητική (και αυτό είναι συμβουλή προς όλους!)

                      Δεν είμαι άτομο που προσβάλλει αλλά έχω δικαίωμα να αμυνθώ όταν με χτυπούν...

                      Ακούω την άποψη σου κ καταλαμβαίνω τον εκνευρισμό σου όταν συνεχώς συναντάς στο δρόμο σου ανθρώπους που έχουν πετύχει με Τρόπο και όχι με κόπο. Σε διαβεβαιώ ότι στην δική μας περίπτωση περάσαμε από τα 40 κύματα του Κόπου για να φτάσουμε εδώ που είμαστε και χωρίς απολύτως κανένα μέσο.

                      Ισως απλά να φανήκαμε τυχεροί..

                      Να ξέρεις όμως ότι από τις δυσκολίες στη ζωή μας διαμορφώνουμε χαρακτήρα..και ο κάθε ένας απο μας έχει το δικό του σταυρό που κουβαλα.. και όπως ισχύει για μένα αυτό..ισχύει κ για τον κάθε ένα μας ξεχωριστά.

                      Σου εύχομαι ο δρόμος σου να είναι πιο εύκολος απο δω και περα και να σε παρακαλέσω οποιοδήποτε σχολιασμό θες να κάνεις που αφορά την Αυστρία να τον μεταφέρεις στο αντίστοιχο thread.

                      Comment


                        #41
                        Αγαπητή illyen, δεν αμφισβήτησα ΠΟΤΕ τα λεγόμενά σου. Δεν μπορώ να επιβεβαιώσω αν είναι αληθή ή όχι, δεν έχω κανένα λόγο να μην τα σέβομαι. Άρα δεν υπάρχει λόγος να απαντάς σαν να σε έχω αμφισβητήσει, διότι δεν το έκανα ποτέ. Δεν θα απολογηθώ για κάτι που ΔΕΝ έκανα. Είναι δική σου επιλογή (ή απλή παρανόηση) αν νομίζεις ότι κάτι τέτοιο σε αφορά. Δεν χρειάζεται να έχεις guilt complex.

                        Από την άλλη όμως φυσικά και περιμένω να σέβονται το ίδιο όλοι και την άλλη άποψη. Απ΄ότι έχω παρατηρήσει αυτό ΔΕΝ γίνεται.

                        Εάν θέλετε όλα όσα γράφονται σε αυτό το thread να αφορούν ΜΟΝΟ την Αυστραλία είναι δικαίωμά σας. Δεν είναι όμως απαραίτητο. Εγώ θα το σεβαστώ όταν θα κάνετε πρώτα τις αντίστοιχες υποδείξεις και στα μέλη που επίσης γράφουν off-topic, όπως του Gabriell. Αλλά εκεί δε σας είδα να κάνετε το ίδιο, δε σας πείραξε. Όσο λοιπόν γράφουν κάποιοι ελεύθερα off-topic, το ίδιο δικαίωμα έχουν και οι υπόλοιποι.

                        Comment


                          #42
                          Αγαπητή Α_Qnn δεν σου ζήτησε κανείς να απολογηθείς αλλά ούτε κ γω εχω "guilt complex" οπως το αποκάλεσες..γιατί πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει αν θα με αμφισβητήσει κάποιος ή όχι.. Τα εχω βρει με τον εαυτό μου γιαυτό μπορώ κ προχωρώ στη ζωή μου..

                          Οσο για τα off topic o Gabriel απάντησε σε ένα σχόλιο κάποιου άλλου...εσύ μιλάς για Αυστρία στο θέμα της Αυστραλίας.. Γενικά υπάρχει μια αντίδραση κ προσπάθεια για επεξήγηση του γιατί δεν μας πήγαν στραβά τα πράγματα όπως στους πλείστους υπόλοιπους.. Αυτή είναι η σκέψη σας..
                          Στεναχωριέμαι που χασαμε την μοναδική ιδιότητα που μας κάνει ανθρώπους..την ανθρωπιά μας. Η κρίση προκαλεί εγωκεντρισμο...

                          Το αφήνω σε σας να διαχωρίσετε το σωστό από το λάθος..

                          Comment


                            #43
                            Αγαπητή illyen, χαίρομαι που είσαι καλά, γιατί είναι σπάνιο. Απλώς όλοι μας, σε όλες τις χώρες, έχουμε δει πως "προχωράει" ένας μεγάλος αριθμός συμπατριωτών μας [όχι όλοι]. Οπότε μην βιάζεστε να πάρετε από τα μούτρα κάποιον που δεν τα έχει καταφέρει (ακόμα). Εγώ απάντησα στον Gabriel με τα δικά μου βιώματα. Δεν είδα πουθενα τον Gabriel να μιλάει συγκεκριμένα για την Αυστραλία.

                            Βεβαίως κανείς ψάχνει γιατί κάτι του πάει στραβά. Πρέπει να ξέρει αν κάνει κάπου ο ίδιος λάθος να το διορθώσει. Αν όμως ξέρεις ότι ο άλλος έχει "άκρες" τι να κάνει; Υπομονή και γκρίνια. Και να σου πω και κάτι ακόμα : Εσύ είσαι καλά, άρα τη δυσπιστία ενός αγνώστου την αντέχεις. Ο άλλος όμως μπορεί να είναι σε μεγάλο βούρκο και να κάνει υπερπροσπάθεια. Αν τον βρίζουνε κι από πάνω, τότε δεν θ'αντέξει. Είμαι σίγουρη ότι αυτό δεν είναι ανθρωπιά.

                            Comment


                              #44
                              Πάντως εγώ έχω διαβάσει κι αλλες ανταποκρισεις που τα πραγματα πηγαν καλα, σχετικα γρηγορα.
                              Επισης, μπορω να φανταστώ οτι το να ταξιδέψεις στην άλλη άκρη του κοσμου, να μεινεις με αλλους, σχεδον αγνωστους (κι ας ειναι και συγγενεις),μετα απο λιγο να ταξιδεψεις στο εσωτερικο της χωρας για καινουργια πολη με δεκαδες βαλιτσες και δυο μικρα παιδια κι ολα αυτα με "βαρκα την ελπιδα", μονο ευκολο δεν ειναι.Το θεμα ειναι πώς το βλεπουμε, οταν πια περασει η καταιγιδα και βγει το ουρανιο τοξο. Τι θα διαλεξουμε να θυμομαστε και να διηγουμαστε στους αλλους. Συμφωνώ, οτι η σωστη προετοιμασια (2 χρονια δεν ειναι λιγα) αλλα και ο παραγοντας τυχη (ειμαι στο σωστο μερος, τη σωστη ωρα!), σε συνδυασμο με το να εχουμε τις κεραιες ανοιχτες για τις ευκαιριες, ειναι καθοριστικης σημασιας για την εξελιξη της προσωπικης μας ιστοριας.

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by Nikitse View Post
                                Το θεμα ειναι πώς το βλεπουμε, οταν πια περασει η καταιγιδα και βγει το ουρανιο τοξο. Τι θα διαλεξουμε να θυμομαστε και να διηγουμαστε στους αλλους. Συμφωνώ, οτι η σωστη προετοιμασια (2 χρονια δεν ειναι λιγα) αλλα και ο παραγοντας τυχη (ειμαι στο σωστο μερος, τη σωστη ωρα!), σε συνδυασμο με το να εχουμε τις κεραιες ανοιχτες για τις ευκαιριες, ειναι καθοριστικης σημασιας για την εξελιξη της προσωπικης μας ιστοριας.


                                Μετά από 1000 ανεπιτυχείς προσπάθειες να αναπτυχθεί μια λάμπα, είπε ο Edison: «Δεν είχα καμιά αποτυχία. Απλά ξέρω τώρα 1000 τρόπους για το πώς να μην αναπτύξω μία λάμπα. "

                                Comment

                                Working...
                                X