Announcement

Collapse
No announcement yet.

Περί ανέμων και υδάτων

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    εγω γιατι εφαγα μπαν, δεν το καταλαβα... ο πανος69 μου επιτεθηκε και εγω του απαντησα ηρεμα, στο δικο του υφος απλα.
    Η α-κνν με λεει κανω μπουλινκ επειδη υποστηριζω οτι υπαρχουν και πετυχημενοι χωρις πολυ κοπο.
    Σε θεμα "περι ανεμων κ υδατων" νομιζω μπορουμε να τα λεμε πιο ανετα

    Comment


      #62
      Ας διαβασουμε ολοι ξανα τους κανονες του φορουμ για αρχη. Μετα A_Qnn την περιπτωση που αναφερεις την θυμαμαι γιατι κι εγω συμμετειχα στην κουβεντα. Το να επαναλαμβανεις σε καθε σου σχεδον ποστ πως σβηστηκαν ή θα σβηστουν αντιθετες αποψεις, λογοκρισιες, εκφοβισμοι κτλ δεν βλεπω τι νοημα εχουν. Στειλε πμ στην Ευανθια και βρειτε τα σαν πολιτισμενοι ανθρωποι. Τα κεφαλαια και τα εντονα τα χρησιμοποιησα γιατι ηθελα να σιγουρευτω πως θα διαβαστει απο οποιον ανοιξει το νημα το ποστ μου.

      Gabriell ρε φιλε, απαντας και ξαναπαντας ολο ειρωνεια, με γελια και υπαινιγμους. Μεταφερω εδω τα ποστς, αναφερω το γιατι και συνεχιζετε σαν τα κοκορια. 24 ωρες πιστευω να σας ηρεμησαν.

      Εγω θα ελεγα να το δουμε διαφορετικα το θεμα γιατι ειναι κριμα να χαλιομαστε. Σχετικα με τις αναφορες πως μελη ωραιοποιουν πολεις και χωρες, ειναι στο χερι του καθενος να φιλτραρει, να ερευνησει και να συμπερανει ο,τι διαβαζει εδω μεσα.

      Κλεινοντας, ξαναλεω ειμαι ο πρωτος που θελει τα κακως κειμενα και οχι μονο των εστιατοριων, αλλα μην ξεκινατε ποστ του τυπου: "Εχω να πω αυτο, αλλα ξερω δεν θα αρεσει και θα σβηστει". αυτοματως πατε την κουβεντα αλλου.

      Και μην ξεχνατε, οταν για καποιον λογο καποιο ποστ σας θιγει, υπαρχει κουμπι "αναφορα" κατω αριστερα απο το χ,ψ ποστ.

      Comment


        #63
        ok no problem

        Comment


          #64
          Τοσο χαλια οι Ελληνεσ τησ Αυστραλιασ σκετη απογοητευση

          Comment


            #65
            Αυτοι ειναι οι ελληνες,τα ζω στο εξωτερικο,τα βλεπω συνεχεια.Δεν εχουμε καμια σχεση με τους αρχαιους ελληνες,ειμαστε για πεταμα.Χαιρεκακοι και ρουφιανοι.Η πατριδα θα πηγαινει ακομα χειροτερα,ο κοσμακης θα υποφερει και οσοι μεταναστευουν θα φτυνουν αιμα να αντεξουν το στομαχι της ξενιτιας αλλα και να αντιμετωπισουν τους ελληνες του εξωτερικου(οτι χειροτερο).Μας αξιζουν ολα αυτα,ειμαστε παλιανθρωποι,τιποτα δεν ειναι τυχαιο και οποιος δεν το βλεπει ειναι απλα Βλακας.

            Comment


              #66
              @stafanosss Οποιος δεν τα βλέπει δεν είναι βλάκας, απλά είναι το ίδιο λαμόγιο με αυτούς που περιγραφει ο άλλος στα προηγούμενα posts στο βιντεάκι και δεν μπορεί να το καταλάβει.

              Δεν εκπλήσσομαι με όλα αυτα. Δούλεψα όταν ήρθα Γερμανία σε ελληνικό εστιατόριο και τα έζησα. Tώρα καμια φορα πετυχαίνω Έλληνα στον δρόμο και μιλάμε για διάφορα, συμπέρασμα ; η νοοτροπία του είναι καμια σχέση με αυτή του ευρωπαίου, τρόπος σκέψης λαμογιάς και κουτσομπολιού κάργα με ελάχιστες περιπτώσεις . Οι μεν Έλληνες εργοδότες ,τα χειρότερα, με ελάχιστες εξερέσει. Όταν είχα έρθει εδώ σε συζήτηση είχα ακούσει ότι οι Τούρκοι εργοδότες είναι πιο καλοί. Σκέφτηκα τότε υπερβολές . Τώρα που ξέρω τι παίζει εδώ δεν είναι καθόλου υπερβολή . Γι αυτό η Ελλάδα είναι σε αυτά τα χαλια που είμαστε, δεν είναι τυχαίο.

              Οσο ζεις στην Eλλάδα δεν μπορείς να καταλάβεις και τόσο την διαφορα, ζώντας όμως στο εξωτερικό και μπορείς να κανεις μια σύγκριση με την νοοτροπία που συναντάς εκεί και την νοοτροπία του Έλληνα τότε βλέπεις τα χαλια μας.-

              Comment


                #67
                ατην αγγλια η ρουφιανια και το κουτσομπολο παει συνεφο μεταξυ ΚΑΙ των νεοφερμενων! χαχχαχα δλδ δεν αλλαζει τπτ
                Βλεπω ελληνες η ακουω ελληνκα και αλλαζω πεζοδρομο

                Comment


                  #68
                  Xaxa to idio ekana otan imouna glasgow...alaza pezodromio.

                  Comment


                    #69
                    stefane αμερικη εισαι τωρα ? πως πηγες εκει με visa κλπ ?

                    Comment


                      #70
                      Καλησπέρα παιδιά
                      Αν έχετε την καλοσύνη να τα πείτε στο Chat ή στις ανάλογες σελίδες για κουβέντα μεταξύ των μελών
                      Ευχαριστώ
                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        #71
                        Καπου υπηρχε νημα με ανεκδοτα... Οι ατάκες Γερμανών και ‘Ελλήνων κατά τη διάρκεια της εργασίας.

                        Γερμανός: Σοβαρά; Απίστευτο! Εντυπωσιακό!
                        Έλλην: Πω, πω κουφάθηκα ρε πούστη!

                        Γερμανός: Δε με απασχολεί ιδιαίτερα το συγκεκριμένο ζήτημα.
                        Έλλην: Στ ‘αρ@@@δια μου!

                        Γερμανός: Μου αρέσουν οι προκλήσεις.
                        Έλλην: Γαμώ την τύχη μου! Κι άλλη στραβή!

                        Γερμανός: Δεν είχα σχέση με το συγκεκριμένο εγχείρημα.
                        Έλλην: Δεν έχω να κάνω εγώ με αυτή την παπαριά !

                        Γερμανός: Θα είναι δύσκολο να συντονίσουμε τις ενέργειές μας…
                        Έλλην: Να πάει να το κάνει μόνος του ο καριόλης!

                        Γερμανός: Ναι, οπωσδήποτε σήμερα θα μπορέσω να δουλέψω μερικές ώρες παραπάνω.
                        Έλλην:Ωραία! Και κερατάς και δαρμένος!

                        Γερμανός: Δε γνωρίζει ο συνάδελφος το συγκεκριμένο πρόβλημα.
                        Έλλην: Είναι εντελώς άσχετος ο μαλάκας!

                        Γερμανός: Με συγχωρείτε…
                        Έλλην: Έεεεε αδελφέεε!

                        Γερμανός: Με συγχωρείτε κύριε!
                        Έλλην:Έεεε! Εσύ! Ναι, εσύ ρε μαλάκα!

                        Γερμανός: Ο προϊστάμενος δεν έμεινε ιδιαίτερα ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα.
                        Έλλην: Είστε όλοι άχρηστοι!

                        Γερμανός: Λυπάμαι αλλά δε μπορώ να σας εξυπηρετήσω…
                        Έλλην: Δε μας παρατάς λέω γω!

                        Γερμανός: Επιτέλους αναγνωρίστηκαν οι προσπάθειές της.
                        Έλλην: Τι; Πήρε προαγωγή ; Αναρωτιέμαι πόσους από το διοικητικό συμβούλιο έχει πάρει…

                        Γερμανός: Μήπως θυμάσαι που τοποθέτησες τα έγγραφα που σου έδωσα;
                        Έλλην: Τι τα έκανες τα κωλόχαρτα;

                        Γερμανός: Νομίζω πως η πρότασή σου είναι ανεφάρμοστη.
                        Έλλην: Καλά, σκατά έχεις στο μυαλό σου;

                        Γερμανός: Το νέο αίτημα του για αύξηση απορρίφθηκε.
                        Έλλην: Πάλι τον μπούλο πήρε!

                        Γερμανός: Δεν υπάρχουν περιθώρια για περαιτέρω ανέλιξη.
                        Έλλην:Θα πεθάνεις και θα είσαι ακόμα κλητήρας!

                        Γερμανός: Το φωτοτυπικό έχει τεθεί εκτός λειτουργίας.
                        Έλλην:Πάλι χάλασε η μπακατέλα!

                        Γερμανός: Οι συνθήκες εργασίας δεν είναι οι ιδανικότερες.
                        Έλλην: Μπουρδέλο έχουμε καταντήσει!

                        Γερμανός: Ο ανελκυστήρας δεν λειτουργεί.
                        Έλλην: Κύριος! Από τα σκαλιά, κι άμα σ’ αρέσει!

                        Comment


                          #72
                          Ρε παιδιά συγνώμη τώρα αλλά δέν είναι κατάσταση αυτή.. προσπαθώ να καταλάβω πώς με συμφέρει να πάω στην Αυστραλία για να βρώ δουλειά και να μην κινδυνεύω να με απελάσουν με το που κατέβω από το αεροπλάνο στη χώρα.. γράφει ο καθένας ότι του κατέβει για την περίπτωση του και δέν υπάρχει ένα γενικό πλάνο με συμβουλές επιβίωσης.. δέν μπορείτε να τα οργανώσετε λίγο?? διαβάζω εδώ και μισή ώρα τα ποστς για την μετανάστευση στην Αυστραλία και μπερδευομαι περισσότερο.. έλεος..

                          Comment


                            #73

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by Γιάννης Γιαννάκης View Post
                              Ρε παιδιά συγνώμη τώρα αλλά δέν είναι κατάσταση αυτή.. προσπαθώ να καταλάβω πώς με συμφέρει να πάω στην Αυστραλία για να βρώ δουλειά και να μην κινδυνεύω να με απελάσουν με το που κατέβω από το αεροπλάνο στη χώρα.. γράφει ο καθένας ότι του κατέβει για την περίπτωση του και δέν υπάρχει ένα γενικό πλάνο με συμβουλές επιβίωσης.. δέν μπορείτε να τα οργανώσετε λίγο?? διαβάζω εδώ και μισή ώρα τα ποστς για την μετανάστευση στην Αυστραλία και μπερδευομαι περισσότερο.. έλεος..
                              Γιάννη σε περίπτωση που δεν το έχεις καταλάβει, το πατριωτάκι δεν είναι ούτε επικερδής επιχείρηση ούτε επίσημος σύμβουλος μετανάστευσης.
                              Το πατριωτάκι υπάρχει επειδή κάποιοι αποφάσισαν να μοιραστούν τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους με τους υπόλοιπους, χωρίς να προσβλέπουν
                              σε κάποιο όφελος. Είναι τουλάχιστον υπερβολικό να διαμαρτυρόμαστε για κάτι που οι άλλοι προσφέρουν από την καλή τους την καρδιά και μόνο.

                              Μπορείς λοιπόν να κάνεις δύο πράγματα:
                              1) Να διαβάσεις, όχι για μισή ώρα, αλλά για πολλές μέρες ή/και εβδομάδες (όπως όλοι μας), ώστε να συλλέξεις όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για τον τρόπο που θα κατέβεις Αυστραλία, ή
                              2) Να πληρώσεις κάποιον αναγνωρισμένο σύμβουλο μετανάστευσης, με κάποιες εκατοντάδες ή χιλιάδες ευρώ, και να σου λύσει όλες τις απορίες.

                              Εντελώς φιλικά,
                              Πέτρος

                              Comment


                                #75
                                Να συλλέξω πληροφορίες πώς μπορώ να μεταφέρω το σκύλο μου και μιά βαλίτσα με πράγματα επιπλέον στην Αυστραλία? Εδώ μέσα γράφει ο καθένας ότι του λαλεί του λαλοφάντη.. και μάλιστα είναι και επικίνδυνα αυτά που γράφει ο καθένας..

                                εκανα μιά ερώτηση αν μπορώ να πάω με δωρεαν τουριστική βίζα στην Αυστραλία για να βρώ εργοδότη και πετάγεται ο άλλος και λέει όχι γιατί δεν θα με προσλάβει άμεσα άν τον βρώ.. ότι ναναι.. και δέν βγαίνει ένας υπεύθυνος άνθρωπος ΕΠΩΝΥΜΑ να πληροφορήσει εμένα και τους χιλιάδες Ελληνες με σεβασμό στην αγωνία τους ότι πρέπει να βγάλω το εισητήριο με επιστροφή γιατί άν με πιάσουν στο αεροδρόμιο χωρίς το εισητήριο επιστροφής, αρκετά μετρητά και διεύθυνση/τηλέφωνο ανθρώπου που θα με υποστηρίξει θα με πετάξουν στο κρατητήριο και θα με απελάσουν ώς ανεπιθύμητο..

                                Για τόσο σοβαρά θέματα δέν έχετε κανένα απολύτως λόγο να κάνετε την οποιαδήποτε αναφορά βοηθείας.. ξεκαθαρίστε από την αρχή ότι εμείς κάνουμε την πλάκα μας και μοιραζόμαστε μή επεξεργασμένες πληροφορίες γιατί δέν ξέρουμε πως να σκοτώσουμε την ώρα μας.. αν ασχοληθεί κανένας μαζί σας και σας μηνύσει δεν θα ξερετε απο που να φύγετε..

                                και εγώ μπορώ να υποθέσω πολλά πράγματα για το ρόλο σας και την ποιότητα "συμβουλών" σας αυτή τη στιγμή.. από την υπόνοια ότι συνεργάζεστε με "σύμβουλους μετανάστευσης" κάνοντας εμπόριο ελπίδας μέχρι ότι απλώς θέλετε μεγάλη επισκεψιμότητα στο site για να τα κονομάτε.. να το καταθέσω και γώ μαζί με τις εμπειρίες του καθενός εδώ μεσα..

                                Comment

                                Working...
                                X