Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πικρια για του Ελληνες.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by Don Juan View Post
    Αν και δεν θα χαρακτηριζα ετσι τους ασυνειδητους συμπολιτες μας, θα διαφωνησω μαζι σου. Ειναι δυστυχως πλειοψηφια οι ανεντιμοι πολιτες στην χωρα, αν δεν ηταν και ηταν μονο μια μικρη μειοψηφια δεν θα ειχαμε φτασει εδω που ειμαστε.
    Δεν θελω να αναφερθω σε προσφατες περιπτωσεις που αντιμετωπισα , οπου ο σιδερας δεν εκοψε αποδειξη, ο ξυλεμπορας το ιδιο, ο βιβλιοπωλης επισης, οι οποιοι δεν αντιλαμβανονται πως κλεβοντας το κρατος κλεβουν τους μισθους και τις συνταξεις ολων σας εκει κατω , το οποιο κρατος μην εχοντας τα προσδοκωμενα και αναμενομενα εσοδα απο αυτους , καταφευγει σε αναγκαστικες μειωσεις των μισθων στο τελος.
    Οι πολιτικοι που εχουν τα ηνια δεν ειναι τιποτα αλλο απο την εικονα των πολιτων που τους αναδεικνυουν.Οι απατεωνες ψηφιζουν τον απατεωνα, οι ανεντιμοι τον ανεντιμο, αυτοι που προσδοκουν μια θεσουλα , τον πολιτικο που θα τους την δωσει.
    Δεν νομιζω πως θα αλλαξει τιποτα , μαλλον το αντιθετο τα πραματα θα χειροτερευσουν , μεχρι να αλλαξει η νοοτροπια , το οποιο μπορει να διαρκεσει γενιες ολοκληρες .
    Καλέ μου Don Juan, επειδή κάποτε είχα κι εγώ έχω δουλέψει σε επιχείρηση οικογενειακή στην Ελλάδα, πολύ γρήγορα κατάλαβα ότι ο επιχειρηματίας έχει 3 επιλογές: ή να κλέψει τον πελάτη ή το κράτος ή να βάλει λουκετο. Ειδικά σε πόλεις όπου οι πολυεθνικές μεσουρανούν ο Έλληνας επιχειρηματίας είναι με τη θηλειά στο λαιμό γιατί οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις δεν έχουν στήριξη από πουθενά, είναι μόνες τους απέναντι στα θηρία...
    Έζησα στο Μόναχο 4,5 χρόνια και δεν έλαβα αποδείξεις παντού...
    Έζησα στο Μόναχο 4,5 χρόνια και ο Γερμανός εργοδότης μου με κατάκλεψε. Και αφού πήρα πίσω με καταγγελία τα δεδουλευμένα μου με απέλυσε με μια αθλια δικαιολογία...
    Το παιδί μου γεννήθηκε στη Γερμανία και βίωσε ρατσισμό από τη δασκάλα του, όταν ο Βαρουφάκης έκανε τα δικά του με αποτέλεσμα να τρέχω στους ψυχολόγους για να συνέλθει...
    Σκ@τ@ υπάρχουν παντού. Ελεεινοί υπάρχουν παντού.
    Ο καθένας με την τύχη του
    Καλή χρονιά σε όλους!

    Comment


      #32
      stefane και που να γραψω ιστοριες για το τι εχω δει στην αγγλια απο ελληνες, χαχαχαχα καλα για ελλαδα δεν το συζηταμε

      Comment


        #33
        Δηλαδη pepe μας λες πως μονη επιλογη εχει να κλεψει ο Ελληνας επιχειρηματιας και καμμια αλλη. Εκει φταινε οι πολυεθνικες. Μαλιστα.

        Comment


          #34
          Καλέ μου Did666 είπα αυτο, είπα και πολλά άλλα- και για τη Γερμανία- άσχετα με το τι θεωρώ σωστό. Παρέθεσα μια πραγματικότητα σε κάποιον άλλον, μόνο και μόνο για να μην αφορίζουμε κόσμο εύκολα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, εύκολα αφορίζει όποιος δεν έχει δει μικρομεσαία επιχείρηση από μέσα.

          'Οταν κλέβουν στις αποδείξεις και στην πιο ισχυρή οικονομία της Ευρώπης τότε α)αλλού είναι το πρόβλημα και β)η ανεντιμότητα δεν είναι φυλετικό χαρακτηριστικό τελικά.

          Τελικά ο κατώτατος μισθός για τους πρόσφυγες πόσος θα είναι;

          Να συμπληρώσω πως μου φαίνεται αδιανόητο το οτι έχει ανοίξει thread μόνο και μόνο για να πέσει θάψιμο και τσουβάλιασμα ενός ολόκληρου λαού, όποιος λαός κι αν είναι αυτός...αδιανόητο...
          Και το χειρότερο, αυτοί που θάβουν νομίζουν ότι όλοι οι άλλοι είναι σκάρτοι κι ότι οι ίδιοι αποτελούν εξαιρεση...
          Τι να πω...

          Comment


            #35
            σιγα ρε παιδια το θαψιμο, απλα λεμε τα παραπονα μας και εκφραζουμε τη πικρια μας για τα στραβα της χωρας μας

            Comment


              #36
              Originally posted by pepe le piu View Post
              Καλέ μου Did666 είπα αυτο, είπα και πολλά άλλα- και για τη Γερμανία- άσχετα με το τι θεωρώ σωστό. Παρέθεσα μια πραγματικότητα σε κάποιον άλλον, μόνο και μόνο για να μην αφορίζουμε κόσμο εύκολα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, εύκολα αφορίζει όποιος δεν έχει δει μικρομεσαία επιχείρηση από μέσα.

              'Οταν κλέβουν στις αποδείξεις και στην πιο ισχυρή οικονομία της Ευρώπης τότε α)αλλού είναι το πρόβλημα και β)η ανεντιμότητα δεν είναι φυλετικό χαρακτηριστικό τελικά.

              Τελικά ο κατώτατος μισθός για τους πρόσφυγες πόσος θα είναι;

              Να συμπληρώσω πως μου φαίνεται αδιανόητο το οτι έχει ανοίξει thread μόνο και μόνο για να πέσει θάψιμο και τσουβάλιασμα ενός ολόκληρου λαού, όποιος λαός κι αν είναι αυτός...αδιανόητο...
              Και το χειρότερο, αυτοί που θάβουν νομίζουν ότι όλοι οι άλλοι είναι σκάρτοι κι ότι οι ίδιοι αποτελούν εξαιρεση...
              Τι να πω...
              Στα αλλα που ειπες δεν εχω να προσθεσω κατι. Αλλα για το επιχειρην στην Ελλαδα δεν εχω προσωπικη εμπειρια και σχολιασα πανω σε αυτο που ειπες. Σχετικα με τις αποδειξεις, οποιος νομιζει πως αυτο πηγε τη χωρα στα βαραθρα δεν εχει ιδεα. Οι αποδειξεις ειναι ενα συμπτωμα μιας αρρωστειας, του Star-Χ-δις-μου.

              Οι προσφυγες θα εργαστουν με οσα εχουν ευχαριστηση οι Γερμανοι εργοδοτες, και μαλιστα 200 απο αυτους ηδη εχουν μια θεση εξασφαλισμενη στην BMW στο εργοστασιο του Μοναχου. Εξ αλλου ο κατωτατος μισθος στη χωρα ειναι μετρο πιλοτικο, το οποιο μολις συμπληρωσε ενα ετος εν ισχυ.

              Θαψιμο και τσουβαλιασμα δεν υπαρχει πουθενα. Δεν αναφερει κανεις ψεμματα, ουτε εκφερεται χυδαια εις βαρος κανενος. Η τελευταια σου φραση ομως εχει μεγαλη δοση αληθειας, ΑΛΛΑ ο καθενας συγκρινει βιωματικα και δεν μπορεις να το απαγορευσεις αυτο.

              Comment


                #37
                Πάντως ρε παιδιά,Αλληλεγγύη στους Έλληνες Δεν Υπάρχει καθόλου στην Γερμανία.
                Είσαι στο.ουμπαν και ακούς Ελληνικά,Δεν.λες τίποτα.τυχαίνει να μιλήσεις Εσύ Ελληνικά,σταματάνε να μιλανε και κοιτάνε αλλού Είσαι στο αστικό και τυχαίνει να είναι Έλληνας ο οδηγός.μιλάς μαζί του κανονικά,ευγενικοτατος.μπαινει τώρα μια γυναίκα συγκεκριμένα και χαιρετάει κανονικά και μέσα στο χαμογελο Τον.οδηγό στα γερμανικα.
                Ξέρω ότι είναι ελληνίδα εντωμεταξύ.
                Μου λέει κάτι ο οδηγός και μιλάμε,η γυναίκα ξαφνικά σκιαζεται μας κοιτάει αστραπιαία και γυρίζει αλλού το κεφάλι της....
                Είναι να κατέβει τώρα στην στάση της,τα μούτρα κάτω , λες και μαλωσαμε.
                Και ο οδηγός με κοιτάει με απορία Γιατί πήγε να την χαιρετήσει πάλι και εκείνη εξαφανίστηκε.
                Του λέω ελληνίδα ,Μου λέει Α γι'αυτό.μάλλον το γνωρίζει πως γίνεται αυτό.
                Γενικά έχουν μια στάση λες και θα τους ζητήσεις λεφτά;ήρθες και θα τους πάρεις της δουλειες; μα πόσο αξεστοι είναι αυτοί οι Έλληνες στην Γερμανία;
                Και ο λόγος που τα γράφω όλα αυτά είναι Γιατί έγινε ένα σκηνικό εχθές συγκεκριμένα.
                Γύριζα από Δρέσδη στο.Μόναχο και κάναμε στάση στην Νυρεμβέργη Για να πάρει κόσμο το λεωφορείο.
                Έλληνας ο ένας οδηγός και ο άλλος Γιουγκοσλαβος νομίζω.
                Κατεβαίνει ο Έλληνας Για τον κόσμο και της βαλίτσες,κάποια στιγμή μπαίνει μέσα στο λεωφορείο να πάρει κάτι και άκουσε Ελληνικά όπως άκουσα και εγώ.
                Βγαίνει έξω και λέει, σε 3 άτομα συγκεκριμένα , Έλληνες είστε παιδιά;
                Ναι λένε και αρχίζουν τώρα τον οδηγο.
                Το λεωφορείο μας άφησε και έφυγε και να βρεις τρόπο να φύγουμε από εδώ,ο οδηγός να λέει μα καλα τι λέτε Δεν γίνεται αυτό .να μαλώνουν μαζί του να τους κοιτάει ο κόσμος και να βλέπει άτομα που μιλάνε την.ίδια γλώσσα να μαλώνουν.κατάλαβαν ότι είναι Έλληνες.μαγκιές κλανιες από τον έναν,η άλλη να λέει θα μπω μέσα και αν μπορείς βγάλε μας.κάποια στιγμή ο άλλος λέει κάτι για περιχαρακωνεσαι πίσω από το λεωφορείο ;την εταιρεία σου;κομμουνιστής προφανώς για να χρησιμοποιεί τέτοια ορολογία.
                Από την Αθήνα όλοι τους.
                Κάτι τέτοια άτομα έρχονται και χαλάνε το όνομα τον Ελλήνων.
                Είναι αυτή συμπεριφορά;
                Είναι περαστικοί ως τουρίστες από την Γερμανία,κάνουν της μαγκιές τους για να έχουν να λένε όταν γυρίσουν πίσω στην Ελλάδα σαν μικρά παιδιά.
                Ότι να ναι,μα ότι να ναι.
                Τέτοια γυφτια και συμπεριφορά Δεν περίμενα.
                Σίγουρα μετάνιωσε που μίλησε ο οδηγός.χαρά στο κουράγιο του και την υπομονή του.
                Αλλά τους έντυσε μια χαρά Γιατί είναι καλυμμένος από τον νόμο σε ότι τους έλεγε,κάτι το οποίο δεν γνώριζαν οι συγκεκριμένη εξευγενισμενοι Αθηναίοι ....
                Χάλια παιδιά,χαλιά μαύρα οι Έλληνες στην Γερμανία.
                Ευτυχώς δεν.εναι όλοι έτσι.
                Αλλά πρέπει να Είσαι τυχερός για να.πέσεις σε άνθρωπο Έλληνα.
                Τέλος πάντων,αυτήν ήταν η εμπειρία Μου και κρίμα τους.

                Comment


                  #38
                  Μονο Γερμανοι μου φερθηκανε ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ στη Γερμανια.Ολοι οι Ελληνες που ηταν ηδη εδω οταν ηρθα,ειτε σε δουλευανε μεσα στα μουτρα σου ταζοντας δουλειες που δεν υπηρχανε,ειτε τους αγοραζες τσιγαρα και καφε,ακομα και φαγητο σε καποιες περιπτωσεις για να σου εξηγησουν τι ελεγε ενα χαρτι..και οσο για τις πρωτες μου δουλειες σε Ελληνικα εστιατορια ηταν ολες ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΕΣ,απο το πρωι εως το βραδυ με εκβιασμους πως θα με διωχνανε απληρωτο κτλ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ..ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΕΟΦΕΡΜΕΝΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΧΩΡΙΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΑΓΑΖΙΑ,Ειχανε στησει κανονικη ΚΑΜΟΡΑ οι καλοι συμπατριωτες μας και κονομαγανε με εμας που ειχαμε αναγκη και μας βαζανε να δουλευουμε 2πλες βαρδιες και μας πληρωνανε οσα γουσταρανε,οποτε γουσταρανε και εαν γουσταρανε..και μπορω να πω πως σταθηκα και τυχερος που ειχα μονο αυτα ας πουμε..κοριτσια γυρω στα 25 που ειχανε ερθει μεσω αγγελιων απο Ελλαδα,ειχανε την ατυχια να εχουν ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ σεξουαλικη παρενοχληση απο κατι ΚΩΛΟΓΕΡΟΥΣ σερβιτορους και μαγειρες,μεχρι και να απλωνουν χερι πανω τους και εκεινες να κλαινε και να παραιτουνται ΑΦΡΑΓΚΕΣ,χανοντας και τον μισθο τους..αλλος μαγειρας που ειχε ερθει απο Χαλκιδικη τον πεταξαν στο δρομο και οταν ζητησε τα δεδουλευμενα του τον ΣΠΑΣΑΝΕ στο ξυλο και πηγε στο νοσκομειο με το προσωπο του μεσα στα αιματα,ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ και αυτος βεβαια,απο τους ΚΑΛΟΥΣ και ΠΟΝΟΨΥΧΟΥΣ Ελληνες ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΤΟΥ που του δωσανε και εργασια του αχαριστου..και πολλα αλλα που ειχα την ατυχια να δω και να ζησω ΔΥΣΤΥΧΩΣ.Απο οταν εμαθα Γερμανικα και αρχισα να δουλευω σε Γερμανους βρηκα την ηρεμια μου...Καλοι Ελληνες???Μπα...και οσο για οσους ειναι Ελλαδα το μεγαλυτερο ποσοστο παντα κοιταζε την παρτη του και ας πεθαινε ο διπλανος του...Ας εχω εγω,ας βολευτω εγω,ας διοριστω εγω,ας εχω δουλεια εγω,ας εχω να φαω εγω και ο αλλος να παει να πνιγει.Παντα ετσι ηταν και τωρα χειροτερευει κι ολας η φαση,μιας και η κριση πλεον ειναι ανεξελεγκτη και εχει χτυπησει τους παντες...Και εγω αγαπω τη χωρα,τον ηλιο της,τις παραλιες της,την υπαιθρο της κτλ...αλλα ΟΥΤΕ δευτερολεπτο δεν μου λειψανε οι ανθρωποι που κατοικουν σε αυτο το κομματι γης,και ουτε δευτερολεπτο δεν μου ελειψε να ξαναεργαστω εκει με μισα ενσημα και χαλια συμπεριφορα και αγενεια τοσο απο τους εργοδοτες οσο και απο τους ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ ΠΕΛΑΤΕΣ...Ακομα και προσφατα εβλεπα συνταξιουχους να λενε σε καποια εκπομπη<<Τη συνταξη να μην μου κοψουνε μονο και ολα καλα>>Ολα καλα για εκεινους και οι αλλοι να πανε να ψοφησουν.Κλασικη νοοτροπια Ελληναραδων...ΚΟΥΒΕΝΤΑ για οσους ειναι ανεργοι στην Ελλαδα περιπου 920.000 κοσμος που δεν παιρνει ουτε επιδομα ανεργιας,και ΚΟΥΒΕΝΤΑ φυσικα και για οσους μεταναστευσανε και οσους φευγουν τωρα σαν να ειμαστε ΝΕΚΡΟΙ για εκεινους...Ελληνες που ειναι καλοι??Ναι..ενα πολυ μικρο ποσοστο και στο εξωτερικο οπως και στην Ελλαδα που δεν μπορει να τα βαλει με την πλειοψηφια των διεφθαρμενων και των παρτακηδων...ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ παω Ελλαδα και παλι πισω,σε μια χωρα που νιωθεις ασφαλεια,εχει οργανωση και καταλαβαινεις πως εισαι ανθρωπος....Ουτε σε 2.000.000 χρονια δεν θα αλλαξει η φαση κατω,οχι 1.000.000..Τωρα εαν καποιος εχει αντιθετη αποψη,επειδη δεν μπορει να δεχθει την πραγματικοτητα και προτιμα να ζει μεσα σε μια αρνηση τοτε οκ...Λαος που η πλειοψηφια του ειναι ΝΟΡΜΑΛ,κανει περα πολυ ευκολα τους σαπιους ανθρωπους..εδω συμβαινει το αντιθετο εδω και 10ετιες αρα???

                  Comment


                    #39
                    100%
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      #40
                      Εγκρινω και επαυξανω οτι γραφετε παραπανω για τους Ελληνες.Ειμαι στο εξωτερικο και εχω γνωρισει παρα πολλους,ολοι τους ειναι κλεφτες και απατεωνες μιλοντας παντα απο προσωπικες εμπειριες.Ειναι επισης χαιρεκακοι,κουτοπονηροι και απιστευτα ζηλιαρηδες.Το μονο που θελουν για τους συμπατριωτες τους ειναι να τους δουν να καταστραφουν.Και μιλαω ακομα και για τους ιδιους τους συγγενεις,απο κακια και απο ζηλια τιποτα αλλο.Οπου τους δω εγω προσωπικα τους Ελληνες αλαζω δρομο.

                      Comment


                        #41
                        Τα ειπες ολα φιλε μου,ετσι ακριβως!

                        Comment


                          #43
                          Originally posted by Prowler View Post
                          Μονο Γερμανοι μου φερθηκανε ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ στη Γερμανια...
                          Φίλε καλησπέρα. Μπράβο σου για το θάρρος να καταθέσεις την πραγματικότητα όπως την βίωσες με τόσο πόνο στο πετσί σου.

                          Δεν έχω ούτε να προσθέσω ούτε να αφαιρέσω κάτι σε όσα είπες, παρότι δεν βρίσκομαι στην Γερμανία συγκεκριμένα. Καταλαβαίνω όμως απόλυτα τι εννοείς και συμφωνώ και επαυξάνω.

                          Απλά μια ερώτηση, που μου δημιουργήθηκε τελείως αυθόρμητα διαβάζοντας όλα αυτά που έγραψες.

                          Τους κακούς αυτούς "επαγγελματίες" Έλληνες γιατί δεν τους καταγγέλετε στην αστυνομία? Ακριβώς όπως θα κάνατε αν ήταν οποιασδήποτε φυλής ή εθνικότητας!

                          Η σε κάποια υπηρεσία του κράτους? Ειλικρινά, αν η κοινωνία στην οποία ζείς έχει νόμους και τάξη, αυτό οφείλετε να κάνετε.

                          Όσον αφορά την Ελλάδα, είναι τελειωμένη υπόθεση δυστυχώς...

                          Comment


                            #44
                            (Θα το ποσταρω συνέχεια)
                            Καλημέρα -καλησπέρα από την Αδελαιδα σε όλα τα πατριωτακια...

                            Μετά από 3.5 χρόνια σε αυτή την πόλη της Αυστραλίας θα ήθελα να πω σε όλους όσους σκέφτονται να μεταναστεύσουν ότι πρέπει να προετοιμαστούν πολύ για όλα τα ενδεχόμενα που τους επιφυλάσσει αυτή η απόφαση σε οποία χώρα και αν πάνε και πιο πολύ σε: Αυστραλία, Αμερική, Καναδά που χρειάζεται βίζα εισόδου και παραμονής με εργασία.

                            Εκτός από τα καλά που έχουν όλες αυτές οι "αναπτυγμένες χώρες" έχουν και πολλά άσχημα τα οποία είναι γνωστά σε όλους όσους ήδη ζουν σε αυτές αλλά πολλοί λίγοι τα λένε... γιατί δεν ταιριάζουν με την "ωραία εικόνα" της κάθε χώρας αυτής...!!!

                            Τα παρακάτω βίντεο είναι από έναν συμπατριώτη μας νέο μετανάστη που ζει 6 χρόνια τώρα στην Αυστραλία και δυστυχώς φωτογραφίζει τις άσχημες πτυχές της πραγματικότητας για το τι συμβαίνει στο εξωτερικό και ειδικά από τους παλιούς Έλληνες εκεί...!!!





                            Melde dich bei Facebook an, um dich mit deinen Freunden, deiner Familie und Personen, die du kennst, zu verbinden und Inhalte zu teilen.


                            Melde dich bei Facebook an, um dich mit deinen Freunden, deiner Familie und Personen, die du kennst, zu verbinden und Inhalte zu teilen.






                            Melde dich bei Facebook an, um dich mit deinen Freunden, deiner Familie und Personen, die du kennst, zu verbinden und Inhalte zu teilen.


                            Αυτά είναι το 5% από αυτά που συμβαίνουν στην πραγματικότητα αλλά τα στόματα μένουν κλειστά για πολλούς και διάφορους λόγους...!!!

                            Οσοι έχουμε το θάρρος να τα λέμε μας λένε ένα σωρό μπινελικια οι περισσότεροι μέχρι και το πιο ωραίο ότι αποθαρρύνουμε όσους σκέφτονται να μεταναστεύσουν... και όταν όλοι αυτοί οι νέοι φυσικά δικαιολογημένα από την κατάσταση στην Ελλάδα πάνε στο εξωτερικό για ένα καλύτερο μέλλον και δούνε την αλήθεια ζητάνε απελπισμένα βοήθεια ή ακόμη και χρήματα για να μπορέσουν να γυρίσουν στην Ελλάδα...!!!

                            υ.γ. Ξέρω πολλοί θα αντιδράσουν με τέτοιες αλήθειες... αλλά... πως να το κάνουμε....
                            Δημοκρατία έχουμε.... ακόμα... ή δεν έχουμε...???

                            (Οποιανου αρέσει... οποιανου δεν αρέσει ας διαβάζει αλλού ωραία ψέματα)
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              #45
                              καλα τα λεει ο τακης.

                              Comment

                              Working...
                              X