Announcement

Collapse
No announcement yet.

ενοικίαση σπιτιού στο Βερολίνο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ενοικίαση σπιτιού στο Βερολίνο

    Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλη την παρέα!!Θα ήθελα σας παρακαλώ να κάνω την εξής ερώτηση:Ο άντρας μου βρίσκεται τέσσερις μήνες στο Βερολίνο,δουλεύει και ψάχνει να νοικιάσει σπίτι προκειμένου να ανέβω και εγώ.Έχει τα δικαιολογητικά που απαιτούνται (μισθοδοσίες,Schufa,κτλ.)εκτός του Mietschuldenfreiheitsbescheinigung εφόσον πρόκειται για το πρώτο σπίτι και δεν μπορεί να το έχει.Βλέποντας ένα σπίτι ο μεσίτης του ζήτησε αυτό το έγγραφο και ενώ ο άντρας μου του εξήγησε ότι δεν το έχει γιατί δεν έχει ξανανοικιάσει σπίτι στην Γερμανία και ότι προς τι παρών φιλοξενείται,εκείνος επέμενε ότι χωρίς αυτό δεν μπορεί να προχωρήσει στο μίσθωμα?Γνωρίζει κάποιος πώς πρέπει να κινηθούμε?Ισχύει κάτι τέτοιο η απλά πέσαμε στην περίπτωση?Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε

    #2
    πέσατε στην περίπτωση. Η ευελιξία ορισμένων στην Γερμανία είναι ξακουστή. Το οτι είναι το πρώτο σπίτι που νοικιάζετε στην Γερμανία θα έπρεπε να του φτάνει. Αν το ξανασυναντήσετε θα σου έλεγα να ζητήσετε από το άτομο που φιλοξενεί το σύζηγο σου να κάνει ένα χαρτί που να λέει ότι έμενε εκει και δεν έχει καμία εκρεμή οφειλή, οπότε καλύπτεστε.

    Comment


      #3
      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Ρώτησε και κάποιον άλλο μεσίτη σήμερα και του είπε πάνω κάτω αυτό που λες εσύ.Καλή συνέχεια!!

      Comment


        #4
        Γεια σας και πάλι.Δυστυχώς το άτομο που φιλοξενεί τον σύζυγο μου έχει κάποιους ενδοιασμούς στο να κάνει αυτό το χαρτί γιατί φοβάται μήπως το ελέγξουν και έχει πρόβλημα με τον ιδιοκτήτη του.Ισχύει κάτι τέτοιο η είναι απλά τυπικό το ζήτημα?Ειλικρινά έχουμε πελαγώσει με αυτήν την κατάσταση...

        Comment


          #5
          Αν οντως θελει αλλα εχει αντικειμενικο φοβο, ας επικοινωνησει με τον ιδιοκτητη του. Απλα πραγματα.

          Comment


            #6
            Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις άμεσες απαντήσεις.Ακριβώς επειδή δεν θέλουμε να βάλουμε τον φίλο μας σε περιπέτειες το ψάχνουμε και προσπαθούμε να συλλέξουμε πληροφορίες.Όσον αφορά την γραφειοκρατία των Γερμανών μας ήταν γνωστή εκ των προτέρων με τα καλά και τα κακά της..Καλη συνέχεια σε όλους

            Comment


              #7
              Καλησπέρα πατριωτάκια!

              Διαβάζω το forum χρόνια τώρα, έχω ξαναγράψει στο παρελθόν!
              Επιτέλους κάνω το βήμα και εγώ, αρχικά για πρακτική με προοπτική για μόνιμη απασχόληση μετά τους 6 μήνες!
              Εδώ και αρκετό καιρό είμαι στη διαδικασία αναζήτησης σπιτιού/δωματίου στο Βερολίνο από τις 27/6, όμως λόγω του ότι είναι αρκετά δύσκολο να βρω κάτι από τόση απόσταση, ζητώ τη βοήθεια σας. Αν έχετε κάτι στα υπόψην σας για κάποιο δωμάτιο/διαμέρισμα για υπενοικίαση με δυνατότητα για Anmeldung και για τουλάχιστον 2 μήνες παρακαλώ ενημερώστε με!
              Ευχαριστώ πολύ!

              Comment


                #8
                Καλημέρα Γιάννη,
                όντως έχουν σφίξει τα πράματα εδώ, πραγματικά δεν υπάρχουν πολλά κενά σπίτια.

                Αν ανεβαίνεις μόνος σου αρχικά σκέψου το ενδεχόμενο του WG (συγκατοίκησης).
                Εκεί που θα κάνεις πρακτική έχεις ρωτήσει αν έχουν αυτοί υπ'όψιν τους;
                Σε ποια περιοχή θα δουλεύεις;

                Καταλαβαίνω ότι ακούγονται τετριμμένα αυτά που σου λέω αλλά θα έχω το νου μου τριγύρω!!!
                Επίσης αν σε "παίρνει" από οικονομικά σκέψου και επιπλωμένα δωμάτια, είναι ακριβά αλλά ... ποτέ δε ξέρεις.
                Από γερμανική γλώσσα πώς πας;
                Άμα μπορώ σε κάτι να σε πληροφορήσω (άμα το γνωρίζω, κι εγώ φρέσκος είμαι εδώ) στείλε και πμ,
                αν περνάει απ'το χέρι μου.... ευχαρίστως.

                Κάνε κουράγιο και όλα καλά θα πάνε!!!!!!!!!!!!!!!!!

                Μάνος

                Comment


                  #9
                  Eπισης δοκιμαστε να βαλετε αγγελια σε εφημεριδες τοπικες.Τα λεφτα ειναι λιγα.Υπαρχουν ηλικιωμενοι που ψαχνουν ενοικιαστες και δεν εχουν το ιντερνετ στην ζωη τους και ψαχνουν απο εφημεριδες για τα ακινητα τους.
                  Better Think twice instead once

                  Comment

                  Working...
                  X