Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23
    Καλησπέρα και συγχαρητήρια. Δεν ξέρω αν έχω μπει στο σωστό Φόρουμ αλλά θα ήθελα λίγο κάποιες πληροφορίες από εσάς που ήδη διανέμετε στη Γερμανία. Καταρχάς να συστηθώ. Ονομάζομαι Άννα 38 ετών παντρεμένη με 2 παιδάκια ηλικίας 4.5 και 3 αντίστοιχα. Σκεφτόμαστε έχω και καιρό και εμείς όπως πολύς κόσμος τη μετανάστευση. Ο σύζυγος μου είναι ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων με 15έτη εμπειρία. Κατά καιρούς έχει κάνει και άλλες δουλειες αλλά για πολύ λίγο. Έχω στο κα σελ τον ανιψιό μου ο οποίος μας έχει κυριολεκτικά τρελάνει για το Πόσο ώρα θα είναι για το Πόσο καλά θα είναι για τα παιδιά. Για το πράσινο που βλέπεις παντού. Λογικά αν το αποφασίσουμε ο σύζυγος μου θα βρει δουλειά στον ίδιο τι τομέα με τον ανιψιό μου. 1300 ευρω καθαρά. Εγώ έχω τελειώσει παιδαγωγικό αλλά λόγω παιδιών δεν εργάζομαι. Να ενημερώσω ότι κανείς δε μιλάει τη γλώσσα. Επειδή λέμε για του χρόνου τον Ιούνιο να τελειώσει ο μικρός το νήπιο. Πιστεύουμε ότι κάπως θα μάθουμε τη γλώσσα. Ο σύζυγος μου εδώ δουλεύει 16 ώρες την η μέρα για 800 με 900 ευρώ. Η πόλη που αρχικά θα μείνουμε είναι το κα σελ και δεν ξέρω αν δίνει ευκαιρίες για εργασία. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια οικογένεια ίσως αν γνωρίζει πως αντιμετωπίζουν τα παιδιά; αν κάποιες δραστηριότητες είναι πιο ακριβές από δω; και γενικά αν αξίζει η κίνηση όλη αυτη; να ενημερώσω ότι και από τις δύο πλευρές δεν υπάρχει καμία οικονομική στήριξη. Ευχαριστώ πολυκαι συγγνώμη για τις πολλές ερωτησεις

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mixalis35 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και συγχαρητήρια. Δεν ξέρω αν έχω μπει στο σωστό Φόρουμ αλλά θα ήθελα λίγο κάποιες πληροφορίες από εσάς που ήδη διανέμετε στη Γερμανία. Καταρχάς να συστηθώ. Ονομάζομαι Άννα 38 ετών παντρεμένη με 2 παιδάκια ηλικίας 4.5 και 3 αντίστοιχα. Σκεφτόμαστε έχω και καιρό και εμείς όπως πολύς κόσμος τη μετανάστευση. Ο σύζυγος μου είναι ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων με 15έτη εμπειρία. Κατά καιρούς έχει κάνει και άλλες δουλειες αλλά για πολύ λίγο. Έχω στο κα σελ τον ανιψιό μου ο οποίος μας έχει κυριολεκτικά τρελάνει για το Πόσο ώρα θα είναι για το Πόσο καλά θα είναι για τα παιδιά. Για το πράσινο που βλέπεις παντού. Λογικά αν το αποφασίσουμε ο σύζυγος μου θα βρει δουλειά στον ίδιο τι τομέα με τον ανιψιό μου. 1300 ευρω καθαρά. Εγώ έχω τελειώσει παιδαγωγικό αλλά λόγω παιδιών δεν εργάζομαι. Να ενημερώσω ότι κανείς δε μιλάει τη γλώσσα. Επειδή λέμε για του χρόνου τον Ιούνιο να τελειώσει ο μικρός το νήπιο. Πιστεύουμε ότι κάπως θα μάθουμε τη γλώσσα. Ο σύζυγος μου εδώ δουλεύει 16 ώρες την η μέρα για 800 με 900 ευρώ. Η πόλη που αρχικά θα μείνουμε είναι το κα σελ και δεν ξέρω αν δίνει ευκαιρίες για εργασία. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια οικογένεια ίσως αν γνωρίζει πως αντιμετωπίζουν τα παιδιά; αν κάποιες δραστηριότητες είναι πιο ακριβές από δω; και γενικά αν αξίζει η κίνηση όλη αυτη; να ενημερώσω ότι και από τις δύο πλευρές δεν υπάρχει καμία οικονομική στήριξη. Ευχαριστώ πολυκαι συγγνώμη για τις πολλές ερωτησεις
    Γεια σου mixalis35...εάν δεν μιλάει κανείς Γερμανικά...ΟΧΙ...δεν αξίζει !
    Να είσαι καλά.
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

Στο Kassel βρίσκεται η γνωστή εταιρία φωτοβολταϊκών SMA, μπορεί να βρει σαν δουλειά εκεί κάτι, εγώ πάντως θα σου δώσω μια συμβουλή, 16 ώρες την ημέρα δεν είναι δουλειά, είναι τυραννία, από εκεί και πέρα θα πρέπει να προσέξει την υγεία του, η πολύ δουλειά δεν κάνει καλό, δεύτερον πρέπει να βρει χρόνο να μάθει γερμανικά τουλάχιστον μέχρι το επίπεδο Β1 στην Ελλάδα. Αλλά όταν έρθει Γερμανία θα τα βρει μπαστούνια, αυτά τα γερμανικά που θα κάνεις Γερμανία είναι διαφορετικά από Ελλάδα και ο τρόπος του διδάσκονται. Ο άντρας σου θα πάρει για αρχικό μισθό, ΑΝ ΒΡΕΙ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ του, κάπου στα 1400 καθαρά με τον καιρό θα ανεβαίνει, μπορεί να είναι και τυχερός και να βρει με την πρώτη μια αρκετά καλή δουλειά.

Αλλά στην αρχή χρειάζεται, λεφτά, το JobCenter πλέον δεν χρηματοδοτεί μετανάστες από ΕΕ οι οποίοι έρχονται στην Γερμανία και ζητούν από την πρώτη στιγμή λεφτά, δεύτερον τα ενοίκια είναι ένα πρόβλημα, δεν θα βρει εύκολα. Αν έχετε συγγενείς βέβαια καλυτερεύουν κάπως τα πράγματα.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σίγουρα η πολύ δουλειά μόνο καλό δεν κάνει. Δεν έχει χρόνο για τα πιο βασικά πράγματα όπως το να φάει ανθρώπινα να δει τα παιδιά του να κοιμηθεί. Το σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά γτ πλέον εδώ δεν παλεύεται. Βοήθεια ούτε θέλω ούτε περιμένω . το μόνο των παιδιών που ξέρω ότι όλοι το δικαιούνται. Μήπως γνωρίζεις αν στον κλάδο του πρέπει να κάνει πρακτική η τα χρόνια είναι πολλά οπότε μαθαίνοντας τη γλώσσα είναι πιο ευκολο; προσπαθούμε όλοι μέσω ίντερνετ αρχικά να τη μάθουμε. Βλέπω και αρκετές minion δουλειές που αρχικά ίσως μπορούσα και εγώ να δουλέψω. Το πιο μεγάλο άγχος μας είναι η ένταξη των παιδιών στο σχολείο και η εκεί αντιμετώπιση που θα έχουν. Σκεφτόμαστε να πάει ένα τρίμηνο μόνος του στον ανιψιό μου οπότε να κοιτάνε ταυτόχρονα και για σπίτι και πάντα με την τύχη των 3 4 ημερών άδειας να μπορέσει να έρθει να πάρει κι εμάς. Ευχαριστώ και πάλι ότι νέο γνωρίζετε θα περιμένω απαντηση

Από το ίντερνετ δεν θα μάθει την γλώσσα, εκτός και αν βρει γερμανικά φόρουμ που μπορούν να βοηθήσουν, οι γερμανοί με την γλώσσα δεν βοηθάνε καθόλου, είναι κρύοι άνθρωποι, όσο και αν έψαξα βρήκα κάτι παρατημένα φόρουμ τους. Μιλάμε για κλίσεις, ρημάτων, ουσιαστικών και ουσιαστικών που πρέπει να μάθει, ένα σωρό άγνωστες λέξεις, καλή γραμματική και δόμηση μια πρότασης καλή χρήση της δοτικής κλπ. Δηλαδή με λίγα λόγια καλή γραμματική και λεξιλόγιο αν δεν την εξασκεί συνεχώς θα την ξεχάσει.

Οπότε αυτούς τους 3 μήνες που θα πάει στον ανιψιό θα έχει κανονίσει να γραφτεί σε ένα φροντιστήριο γερμανικών, υπάρχουν εντατικά μαθήματα που σε βοηθούν μέσα σε 3 μήνες να φτάσεις περίπου στο Β1, χρειάζεται περίπου 1000€, αλλά την εγγραφή να την έχει κανονίσει από πριν οπότε όταν πάει εκεί ο άντρας σας να πηγαίνει κάθε μέρα φροντιστήριο. Το πως θα την κανονίσει είναι απλό, να κολλήσει ο ανηψιός ένα αυτοκόλλητο στο γραμματοκιβώτιο με το επώνυμο του άντρα σας ή μπορεί και να μην χρειάζεται, απλά να πάει από εκεί ο ανιψιός και να γράψει το θείο του σε ένα φροντιστήριο και να έχει κανονίσει την μέρα μαθημάτων να έρθει γερμανία.

Και ποτέ δεν ξέρεις κατά την παραμονή του εκεί μπορεί να βρει κιόλας δουλειά, να φτιάξει ένα καλά δομημένο βιογραφικό από την Ελλάδα και να το μεταφράσει στα αγγλικά ή γερμανικά. Αν και νομίζω τον πρώτο μήνα θα έχει κιόλας δουλειά, έστω και με έναν αρχικό μισθό. Μην ξεχνάτε πως η γλώσσα είναι σημαντικό πράγμα και πως θα χρειαστεί ακόμη να μείνει άνεργος για να μάθει την γλώσσα ή να επενδύσει αρκετό χρόνο, όπως και εσείς ακόμη, δεν πρέπει να μείνετε χωρίς γερμανικά.

Βρήκαμε έναν πολύ καλό δάσκαλο και σχετικά φτηνό. Ξεκινάμε την Τρίτη και οι 2 αρχικά με ένα δίωρο και μετά 4 ώρες την εβδομάδα. Πιστεύω μέχρι το Μάρτη τουλάχιστον να έχουμε φτάσει σε ένα καλό επίπεδο. Δυστυχώς δεν θέλουμε να φύγουμε αλλά από την άλλη δε γίνεται αλλιώς. Ούτε από θέμα ηλικίας μας παίρνει αλλά και όσο τα παιδιά είναι μικρά θα είναι πιο ευκολο για αυτά. Τα πράγματα σίγουρα θα είναι πολύ δύσκολα για όλους μας και Δυστυχώς δε ν έχουμε τη δυνατότητα του πισωγυρισματος. Ελπίζω και εύχομαι να πάμε όλα Καλά προπαντως για τα παιδάκια μας.

Μια εναλλακτική λύση και σχετικά πιο γρήγορη επιλογή για εύρεση δουλειάς είναι να βρεθεί ένας ηλεκτρολόγος και να τον πάρει τον άνδρα σου να δουλέψουνε μαζί(ναι αλλα άντε βρές τον). Μήπως εαν πηγαίνατε σε ελληνικές καφετεριες - ουζερί μπας και πετύχετε κανέναν ηλεκτρολόγο , δύσκολο μεν αλλα δεν έχετε τίποτα να χάσετε αφού μπήκατε σε τέτοιο λούκι δεν νομίζω να κολλήσετε εκεί. Η μπορεί να βρέθει κάποια άλλη μορφή βοήθειας σε κάτι άλλο. Ποτέ δεν ξέρεις.

Όλα αυτά τα παραπάνω αφού πηγαίνει γερμανικά μαθήματα γιατί αν δεν κάτσει κάτι να μπορεί να τα βγάλει μονος του πέρα αλλα μήπως έτσι βολευτεί νωρίτερα, κανένας δεν θα ήθελε να είναι σε ένα ξένο κράτος και να του πάρει κάμποσους μήνες για να βρει δουλειά λόγο τις γλώσσας, ποσο μάλλον όταν έχει και παιδιά γιατί και τα γερμανικά να τελειώσει θα πάρει χρονια να καταλάβει την γερμανική προφορά και για να τα μιλήσει σχετικά σωστά θέλει αρκετή εξάσκηση που παίρνει από αρκετούς μήνες έως χρονια, εξαρτάται ποσο το θέλει ο ίδιος.

Καλή τύχη να έχετε.

Λίγο που Έχω μιλήσει εδώ με κάποιας φίλης μου τον άντρα που έφυγε για εκεί κι αυτός ηλεκτρολόγος μου είπε ότι παίζουν πολλοί ατζεντηδες. Να σου πω δε θα ήθελα κάποιον στο κεφάλι μου να μου τα παίρνει κάθε μήνα αλλά από την άλλη αν δε βρω κάτι δεν υπάρχει κι αλλη λύση. Ο φίλος μου Έχει πάει μοναχο και μου είπε ότι κάτι θα βρεθεί και στη δική μου περιοχή. Το παλικάρι που μας μαθαίνει τη γλώσσα του έφτιαξε ήδη ένα βιογραφικό για να το πάμε το Δεκέμβρη που θα πάμε όλοι μαζί. Οπότε όπου μπορούμε θα το δώσουμε. Θέλω να ρωτήσω κάτι ακόμα αν γνωρίζετε. Τα kindergeld τα δικαιούσαι αμέσως ακόμα και αν δεν έχει έρθει η οικογένεια. Ευχαριστώ πολύ για όλα κι ελπίζω να έχουμε όντως μια καλή τύχη την οποία εύχομαι σε όλους μας

Kindergeld μπορείς να λάβεις για τα παιδία σου ακόμα και αν δεν ειναι Γερμανία, θα πρέπει όμως να αποδείξεις ότι δεν λαμβάνεις αντίστοιχο επίδομα στην Ελλάδα.
    Η διαδικασία είναι συμπλήρωση μίας αίτησης που πέρνεις από Γερμανία την οποία εν συνεχεία πρέπει να την πάς Ελλάδα για να στην σφραγίσουνε και ακολούθως ήτε να σταλεί ενδωυπηρεσιακά ή την στέλνεις εσύ στην αρμόδια υπηρεσία στην Γερμανία.

Δλδ πρέπει να διακόψω κάποιον καιρό πριν τα εκατομμύρια που παίρνουμε από το Α21; δλδ ερχόμενος εκεί ο άντρας μου κάνει από την αρχή αίτηση για το kindergeld εγώ εδώ το έχω διακόψει και απλά πάω κάποιο χαρτί ότι δεν παίρνω από την Ελλάδα. Καλά κατάλαβα; Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα μπορούσα αν ξέρει κάποιος τώρα τα Χριστούγεννα θα πάμε όλοι οικογενειακώς αν για να ρωτήσω για το σχολείο πρέπει να έχω κάποιο χαρτί μαζί μου;

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like