Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νεα αρχη στην Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Βρήκαμε έναν πολύ καλό δάσκαλο και σχετικά φτηνό. Ξεκινάμε την Τρίτη και οι 2 αρχικά με ένα δίωρο και μετά 4 ώρες την εβδομάδα. Πιστεύω μέχρι το Μάρτη τουλάχιστον να έχουμε φτάσει σε ένα καλό επίπεδο. Δυστυχώς δεν θέλουμε να φύγουμε αλλά από την άλλη δε γίνεται αλλιώς. Ούτε από θέμα ηλικίας μας παίρνει αλλά και όσο τα παιδιά είναι μικρά θα είναι πιο ευκολο για αυτά. Τα πράγματα σίγουρα θα είναι πολύ δύσκολα για όλους μας και Δυστυχώς δε ν έχουμε τη δυνατότητα του πισωγυρισματος. Ελπίζω και εύχομαι να πάμε όλα Καλά προπαντως για τα παιδάκια μας.

    Comment


      #17
      Μια εναλλακτική λύση και σχετικά πιο γρήγορη επιλογή για εύρεση δουλειάς είναι να βρεθεί ένας ηλεκτρολόγος και να τον πάρει τον άνδρα σου να δουλέψουνε μαζί(ναι αλλα άντε βρές τον). Μήπως εαν πηγαίνατε σε ελληνικές καφετεριες - ουζερί μπας και πετύχετε κανέναν ηλεκτρολόγο , δύσκολο μεν αλλα δεν έχετε τίποτα να χάσετε αφού μπήκατε σε τέτοιο λούκι δεν νομίζω να κολλήσετε εκεί. Η μπορεί να βρέθει κάποια άλλη μορφή βοήθειας σε κάτι άλλο. Ποτέ δεν ξέρεις.

      Όλα αυτά τα παραπάνω αφού πηγαίνει γερμανικά μαθήματα γιατί αν δεν κάτσει κάτι να μπορεί να τα βγάλει μονος του πέρα αλλα μήπως έτσι βολευτεί νωρίτερα, κανένας δεν θα ήθελε να είναι σε ένα ξένο κράτος και να του πάρει κάμποσους μήνες για να βρει δουλειά λόγο τις γλώσσας, ποσο μάλλον όταν έχει και παιδιά γιατί και τα γερμανικά να τελειώσει θα πάρει χρονια να καταλάβει την γερμανική προφορά και για να τα μιλήσει σχετικά σωστά θέλει αρκετή εξάσκηση που παίρνει από αρκετούς μήνες έως χρονια, εξαρτάται ποσο το θέλει ο ίδιος.

      Καλή τύχη να έχετε.

      Comment


        #18
        Λίγο που Έχω μιλήσει εδώ με κάποιας φίλης μου τον άντρα που έφυγε για εκεί κι αυτός ηλεκτρολόγος μου είπε ότι παίζουν πολλοί ατζεντηδες. Να σου πω δε θα ήθελα κάποιον στο κεφάλι μου να μου τα παίρνει κάθε μήνα αλλά από την άλλη αν δε βρω κάτι δεν υπάρχει κι αλλη λύση. Ο φίλος μου Έχει πάει μοναχο και μου είπε ότι κάτι θα βρεθεί και στη δική μου περιοχή. Το παλικάρι που μας μαθαίνει τη γλώσσα του έφτιαξε ήδη ένα βιογραφικό για να το πάμε το Δεκέμβρη που θα πάμε όλοι μαζί. Οπότε όπου μπορούμε θα το δώσουμε. Θέλω να ρωτήσω κάτι ακόμα αν γνωρίζετε. Τα kindergeld τα δικαιούσαι αμέσως ακόμα και αν δεν έχει έρθει η οικογένεια. Ευχαριστώ πολύ για όλα κι ελπίζω να έχουμε όντως μια καλή τύχη την οποία εύχομαι σε όλους μας

        Comment


          #19
          Kindergeld μπορείς να λάβεις για τα παιδία σου ακόμα και αν δεν ειναι Γερμανία, θα πρέπει όμως να αποδείξεις ότι δεν λαμβάνεις αντίστοιχο επίδομα στην Ελλάδα.
          Η διαδικασία είναι συμπλήρωση μίας αίτησης που πέρνεις από Γερμανία την οποία εν συνεχεία πρέπει να την πάς Ελλάδα για να στην σφραγίσουνε και ακολούθως ήτε να σταλεί ενδωυπηρεσιακά ή την στέλνεις εσύ στην αρμόδια υπηρεσία στην Γερμανία.

          Comment


            #20
            Δλδ πρέπει να διακόψω κάποιον καιρό πριν τα εκατομμύρια που παίρνουμε από το Α21; δλδ ερχόμενος εκεί ο άντρας μου κάνει από την αρχή αίτηση για το kindergeld εγώ εδώ το έχω διακόψει και απλά πάω κάποιο χαρτί ότι δεν παίρνω από την Ελλάδα. Καλά κατάλαβα; Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα μπορούσα αν ξέρει κάποιος τώρα τα Χριστούγεννα θα πάμε όλοι οικογενειακώς αν για να ρωτήσω για το σχολείο πρέπει να έχω κάποιο χαρτί μαζί μου;

            Comment


              #21
              οταν θα πάρεις την αίτηση (Ε411 αν θυμάμαι καλα) και πάς στην Ελλάδα για να σου την σφραγίσουν θα ενημερώσης παράλληλα οτι κάνεις μεταφορά δικαιώματος στην Γερμανία και τελειωσες , πιθανών να σου κρατήσουν την αίτηση και να την στείλουν αυτοί ενδωυπηρεσιακά. Αυτά που σου λέω ειναι υποθέσεις, εγω δεν την έχω κάνει αύτην την διαδικασία με την Ελλάδα.
              Σε κάθε περίπτωση πρέπει πρώτα να αρχίσει να δουλευει ο σύζυγος , να πάρει αριθμό κοινωνικών ασφαλίσεων και μετά να ξεκινήση τις διαδιακίες, μεχρι τότε η μερίδα του είναι στην Ελλάδα και επίδομα απο εκει.
              ΤΓ. Θεωρητικα μπορεί να λαμβάνει και την διαφορά , δηλαδη αν απο Ελλάδα παίρνετε 100 και στην Γερμανία δικαιούστε 200 τότε μπορεί να πάρετε αλλα 100 απο Γερμανία για να συμπληρωθούν τα 200.

              Comment


                #22
                είσαι τυχερή, βρήκα που τις αιτήσεις στα ελληνικά. Τις έβαλα στα ακολουθο λίνκ , αμα τις θές μπορείς να της κατεβάσεις.

                Comment


                  #23
                  Γεια σου, είμαι σχεδόν πέντε μήνες στη Γερμανία και ο σύζυγός μου σχεδόν ένα χρόνο. Εδώ τρία παιδιά σε διαφορετικές βαθμίδες, ίσως μπορώ λίγο να σε βοηθήσω. Κατ αρχας ζω στη Στουτγάρδη. Όλα καλά, πράσινο παντού, πάρκα κλπ. Σχετικά με τα παιδιά. Ως κάτοικος ΕΕ, οφείλουν να απορροφήσουν τα παιδιά σου σε σχολείο αμέσως. Στο δημοτικό ή θα σε στείλουν σε σχολείο ένταξης ή στο γερμανικό κοντινό σου. Στο νηπιαγωγείο είναι πιο περίπλοκα τα θέματα. Καλό είναι, μόλις πάει ο άντρας σου να βάλει το παιδί σε λίστα αναμονής στο νήπιο. Μην ανησυχείς για τα παιδιά. Προσαρμόζονται απίστευτα εύκολα. Και ναι, λατρεύουν τα παιδιά και τα προσέχουν πάνω απ όλα. Για τη δουλειά δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν ξέρω αυτές τις ειδικότητες. Δουλειές όμως υπαρχουν. Απ τα λίγα που έχω ακούσει ένα δίπλωμα φορτηγού είναι πάντα χρήσιμο έστω για προσωρινή εργασία.
                  Είναι σημαντικό που έχετε δικό σας πρόσωπο για αρχή. Το να βρεις σπίτι είναι πολύ δυσκολο. Συνήθως ζητάνε βεβαιώσεις μισθοδοσίας τριών μηνών, οπότε μάλλον θα πρέπει να εργαστεί ο ενας απ τους δύο.
                  Γλώσσα. Το πιο σημαντικό. Συνεχίστε τα μαθήματα στην Ελλάδα. Εστιαστε στην γραμματική, γιατί το λεξιλόγιο είναι κάτι που αν δεν το εξασκεις το ξεχνάς. Η γραμματική όμως μένει. Φυσικά, μάθετε αρκετά ουσιαστικά (με το άρθρο εννοείται!!!!) Και ρήματα. Πείτε στο δάσκαλο να σας κάνει ακουστικά και προφορικά σε καθημερινή γλώσσα. Και πολύ πολύ διάβασμα. Φυσικά, μόλις έρθετε δεν θα καταλαβαίνετε τίποτα, αλλά είναι λογικό, μην ανησυχείτε. Η μέχρι τώρα εμπειρία μου είναι ότι εδώ τουλάχιστον είναι πολύ ανεκτικοί και ευγενικοί. Αφού έβλεπαν ότι προσπαθώ με τη γλώσσα, το γύριζαν μόνοι στα αγγλικά για να με διευκολύνουν. Αλλά δεν πρόκειται για εύκολη γλώσσα. Διάβασμα και υπομονή.
                  Όταν θα έρθει ο σύζυγός, να ρωτήσει για επιδοτούμενα μαθήματα. Μπορεί να βρει και ωράρια που βολεύουν σε περίπτωση εργασιας.
                  Kindergeld, δικαιούσαι ακόμα και αν τα παιδιά είναι Ελλάδα. Εγώ χρειάστηκα απλά ένα έγγραφο του ΟΓΑ που έλεγε ότι δεν λαμβάνω επίδομα από Ελλάδα. Και δεν γινόταν να λαβω εφόσον ο δικαιούχος στην εφορία, ο σύζυγός δηλαδή, ήταν δηλωμένος στη Γερμανία. Θα στα εξηγήσουν στον ΟΓΑ. Απλά μπορεί να αργήσεις να πάρεις το επίδομα.
                  Επίσης να ψάξετε εξονυχιστικά και τα υπόλοιπα βοηθήματα. Η Γερμανία είναι μια χώρα που βοηθάει στα πρώτα βήματα γενικά.
                  Να ρωτάτε συνεχώς με θράσος. Μεγάλη βοήθεια μπορει να προσφέρουν αλλοδαποί από άλλα κράτη που γεννήθηκαν ή κατοικούν πολλά χρόνια στη χώρα ή οι ίδιοι οι Γερμανοί. Επισης να ρωτάτε επίμονα και σε δημόσιες υπηρεσίες.
                  Αλλά γλώσσα και παλι γλώσσα, έστω και σε νηπιακό επίπεδο. Πάντα σε εκτιμούν περισσότερο όταν δουν ότι προσπαθείς.
                  Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

                  Υσ. Για το σχολείο δεν μου ζητήθηκε κανένα χαρτί. Εγώ είχα βεβαιώσεις δημοτικού και νηπιαγωγείου με σφραγίδα Χάγης και όχι μεταφρασμένες, αλλά απλά τα έδωσα. Τα παιδιά πήγαν σε γερμανικά σχολεία και τα κατέταξαν ανάλογα με την ηλικία τους.

                  Comment

                  Working...
                  X