Announcement

Collapse
No announcement yet.

Επαγγελματικές σχολές στην Κολωνία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Επαγγελματικές σχολές στην Κολωνία

    Καλησπέρα πέρα για πέρα σε όλους!Θελω να ρωτήσω το εξής: Μένω εδω και 3 εβδομάδες στην Κολωνία και θα ήθελα να μάθω που μπορώ να σπουδάσω τεχνικός αμαξωμάτων (δλδ φανοποιός,βαφέας αυτοκινήτων).Καταλάβατε δλδ όπως ακριβώς στην Ελλάδα που υπάρχουν ο ΕΠΑΣ-ΟΑΕΔ τα ΕΠΑΛ που μαθαίνουν αυτά τα επαγγελματα.Επιπλεόν να σας ενημερώσω ότι έχω τελειώσει ήδη ΤΕΙ Εφαρμογών ξένων γλωσσών στη διοίκηση και στο εμπόριο και θέλω να μάθω και μια τέχνη που λέμε και στην Ελλάδα.

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

    #2
    Originally posted by Fotis Theodorakis View Post
    Καλησπέρα πέρα για πέρα σε όλους!Θελω να ρωτήσω το εξής: Μένω εδω και 3 εβδομάδες στην Κολωνία και θα ήθελα να μάθω που μπορώ να σπουδάσω τεχνικός αμαξωμάτων (δλδ φανοποιός,βαφέας αυτοκινήτων).Καταλάβατε δλδ όπως ακριβώς στην Ελλάδα που υπάρχουν ο ΕΠΑΣ-ΟΑΕΔ τα ΕΠΑΛ που μαθαίνουν αυτά τα επαγγελματα.Επιπλεόν να σας ενημερώσω ότι έχω τελειώσει ήδη ΤΕΙ Εφαρμογών ξένων γλωσσών στη διοίκηση και στο εμπόριο και θέλω να μάθω και μια τέχνη που λέμε και στην Ελλάδα.

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
    Ψαχνεις τα λεγομενα Ausbildung.

    Για τεχνικος αμαξωματων (Karosserie- und Fahrzeugbaumechaniker) λεπτομερειες εδω Ausbildung zum Karosserie- und Fahrzeugbaumechaniker - Infos und freie Plätze
    Για θεσεις γυρω απο την Κολωνια
    Suchergebnisse ausbildungsstellen.de

    Για βαφεας (Fahrzeuglackierer)
    Ausbildung zum Fahrzeuglackierer - Infos und freie Plätze
    Ausbildung Fahrzeuglackierer/in Köln 2016 - Aktuelle Ausbildungsangebote Fahrzeuglackierer/in Köln

    Θα πρεπει να επικοινωνησεις με τις επιχειρησεις να μαθεις πληροφοριες (ετη εκπαιδευσης, μισθος για καθε χρονο, ισως το επιπεδο των Γερμανικων που απαιτειται ) , στη συνεχεια να κανεις αιτηση (Bewerbung) και να περιμενεις να εγκριθει.

    Comment


      #3
      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,να είσαι καλά!Η αλήθεια όμως ελιναι ότι δεν έχω καταλάβαει ακόμα τι είναι το ausbildung και τι σχέση έχει με τα επαγγέλματα στην Γερμανία.Μήπως γνωρίζει κανείς??

      Comment


        #4
        Τον ορο Αusbildung στα ελληνικα θα τον μετεφραζα μαθητεια. Στην ελλαδα δεν υπαρχει κατι ακριβως αντιστοιχο, ισως θα μπορουσες να το συγκρινεις με πτυχιο ιεκ.
        Εδω για να ασκησεις ενα επαγγελμα , πρεπει ειτε να εχεις σπουδασει , ειτε να εχεις κανει ausbildung πανω σε αυτο.

        Comment


          #5
          Originally posted by Venus View Post
          Τον ορο Αusbildung στα ελληνικα θα τον μετεφραζα μαθητεια. Στην ελλαδα δεν υπαρχει κατι ακριβως αντιστοιχο, ισως θα μπορουσες να το συγκρινεις με πτυχιο ιεκ.
          Εδω για να ασκησεις ενα επαγγελμα , πρεπει ειτε να εχεις σπουδασει , ειτε να εχεις κανει ausbildung πανω σε αυτο.
          Οπότε έγω το επάγγελμα του Βαφέα αυτοκινήτων που θέλω να ακολουθήσω εδω στην Γερμανία μπορώ μέσω ausbildung?Και αν ναί πέρνω στο τέλος κάποια πιστοποίηση (αναγνωρισμένη επίσημα)από αυτό?

          Comment


            #6
            πάρε εδώ μια εικόνα από Το Γερμανικό Εκπαιδευτικό Σύστημα και μετά εδώ πληροφορίες για Ausbildung στα ελληνικά

            Comment

            Working...
            X