Announcement

Collapse
No announcement yet.

Wohnungsgeberbestatigung ή αλλιώς δήλωση κατοικίας στο Δημαρχείο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Wohnungsgeberbestatigung ή αλλιώς δήλωση κατοικίας στο Δημαρχείο

    Καλημέρα σε όλους !
    Πρώτα από όλα συγχαρητήρια στους εμπνευστές αλλά και στα ενεργά μέλη του site για την πρωτοβουλία και για τις έγκυρες πληροφορίες!
    Ξεκίνησα νέο θέμα για τη δήλωση κατοικίας, μιας και από το Δεκέμβρη του 2015 όπως πληροφορήθηκα έχουν αλλάξει τα πράγματα στη Γερμανία.
    Μετά από πολύμηνη αναζήτηση εργασίας στη Γερμανία κατάφερα να βρω θέση εργασίας στο αντικείμενό μου στο Μόναχο. Μετά την συνέντευξη με τον εργοδότη, πήγα να μάθω τι είδους χαρτιά χρειάζονται προκειμένου να γραφτείς στο Δημαρχείο για να πάρω αριθμό κοινωνικής ασφάλισης κτλ.
    Εκεί με ενημέρωσαν ότι χρειάζεται μόνο η ταυτότητά μου (ή διαβατήριο) και ένα έντυπο " όπου αναγράφονται πλήρως τα στοιχεία του ιδιοκτήτη του σπιτιού ή του εκπροσώπου του καθώς και των ενοικιαστών.
    Το θέμα στο οποίο ήθελα να με συμβουλεύσετε είναι το εξής :
    Έχω σπίτι να μείνω στο Μόναχο, αλλά ο ιδιοκτήτης του συγκεκριμένου σπιτιού δε θέλει να μου συμπληρώσει το έντυπο, καθώς αναφέρει ότι τα κοινόχρηστα για το συγκεκριμένο σπίτι έχουν υπολογιστεί για ένα και όχι για 2 άτομα. Η περίοδος εργασίας μου στο Μόναχο θα είναι δοκιμαστική που σημαίνει ότι δεν γνωρίζω αν θα εργαστώ ένα, δύο, τρεις ή έξι μήνες.

    Ήθελα επομένως να ρωτήσω από κάποιους πιο έμπειρους στο θέμα το εξής :
    1. Αν κάποιος φιλοξενείται, πχ από τη θεία του, από ένα φίλο του κτλ. Πάλι χρειάζεται αυτό το χαρτί από τον ιδιοκτήτη ; Γιατί μου φαίνεται κάπως περίεργο.
    2. Έχει κάποιος γραφτεί στο Δήμο με ενοικίαση δωματίου σε ξενοδοχείο ;
    3. Υπάρχει περίπτωση να βρω κάποιον να δηλώσει ότι μου παραχωρεί χώρο και να δίνω κάτι αντί αυτού ; Γνωρίζω λόγου χάρη ότι αυτό γίνεται πχ στην Ελβετία όπου δηλώνεται τυπικά μία διεύθυνση για να αναγράφεται το όνομα στο γραματοκιβώτιο.

    Περιμένω τα φώτα σας!
Working...
X