Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πως είναι γενικότερα η πτήση για Μελβούρνη;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πως είναι γενικότερα η πτήση για Μελβούρνη;

    Καλημέρα σε όλους....θέλω να μου πει κάποιος/α πως του φάνηκε η πτήση για Μελβούρνη.Πρόκειται να πάω για 3 εβδομάδες μάλλον τον Νοέμβριο και από τώρα αγχώνομαι διότι έχω φοβία με τα αεροπλάνα.Όμως θέλω τόσο πολύ να πάω που πρέπει κάπως να καταπολεμήσω την φοβία μου.
    Περιμένω εμπειρίες......

    #2
    Γειά σου και με το καλό να πας!! Είδα ότι δεν σου απάντησε κανείς και είπα να σου πω εγώ την εμπειρία μου απλά είναι λίγο παλιά.. το 2008 πήγαμε για 1 μήνα διακοπές στην Αυστραλία και μείναμε κυρίως στην Μελβούρνη... πετάξαμε με την Singapore Airlines οπότε και κάναμε στάση Σιγκαπούρη.. Η αλήθεια είναι ότι όταν πηγαίναμε, η πτήση μου φάνηκε ατελείωτη.. βέβαια, αυτό το παθαίνω κάθε φορά όταν πάω κάπου για πρώτη φορά και δεν μπορώ να υπολογίσω πότε φτάνω κτλ συν ότι είχαμε και έναν γάμο την προηγούμενη βραδιά και ήμουν με 2-3 ώρες ύπνο... κατά τ'άλλα μια χαρά...παρά την αυπνία, όλα τα άλλα ήταν οκ.. δεν θυμάμαι πόσες ταινίες είχα δει... διάβασα και ένα περιοδικό, κοιμήθηκα κ λίγο και πέρασε η ώρα... εγώ όμως δεν έχω θέμα με τα αεροπλάνα... ελπίζω να χαλαρώσεις και να το απολαύσεις το ταξίδι σου.. πραγματικά θα περάσεις όμορφα όταν με το καλό φτάσεις... εγώ τις πρώτες μέρες είχα πάθει και τζετ λαγκ.. κοιμόμουν από τις 9 το βράδυ και ξύπναγα χαράματα...

    Comment


      #3
      Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις...ελπίζω να πάνε όλα καλά και να ευχαριστηθώ το ταξίδι μου!!καλό σου βράδυ!!

      Comment


        #4
        Κανένας κόπος!! Πλησιάζει ο καιρός.. Καλό ταξίδι να έχεις και να περάσεις ωραία.. εννοείται στην βαλίτσα βάζεις καλοκαιρινά και χειμωνιάτικα!!

        Comment


          #5
          Ταξίδι στην Μελβούρνη

          Καλησπέρα σε όλους ,πρόκειται να κάνω ένα ταξίδι στην Μελβούρνη από 15/11 έως 4/12 .Έχω κάποιες απορίες καθώς πλησιάζει ο καιρός. 1ον μπορώ να χρησιμοποιήσω όταν είμαι εκεί την κάρτα μου για αναλήψεις? είναι της Εθνικής τράπεζας και είναι Master Card -Debit. Επίσης μπορώ να έχω πάνω μου κάποια χρήματα σε δολάρια για τις πρώτες μέρες? ακόμη κάτι που θέλω να ξερω τι καιρό κάνει σε αυτό το χρονικό διάστημα πχ τι ρούχα να πάρω?
          Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

          Comment


            #6
            Καλημερα voulacharal ! Εγω μπορω να σου απαντησω οσο αφορα το ενδυματολογικο !!
            Κοιταξε εμεις οταν πηγαμε στην Αυστραλια μεταξυ 5 Σεπτεμβριου και 23 Οκτωβριου σαφως και << τα χρειαστηκαμε >> που λεμε επειδη φυγαμε απο εδω με υψηλες θερμοκρασιες ( ακομα στην ουσια αρχες Σεπτεμβρη ειναι καλοκαιρακι) τουλαχιστον στην Πατμο και φθασαμε εκει με κρυο! Λογικο διοτι την εποχη που πηγαμε ηταν σαν να λεμε πολυ αρχες της της ανοιξης τυπου Μαρτης για εμας.Οποτε χρειαστηκαν οπωσδηποτε τα χειμωνιατικα που ειχαμε παρει εννοειται , απλα οταν πηγαμε πιο πανω στο Κουινσλαντ εκει ειχε ζεστη.
            Τωρα εσυ που θα πας με το καλο μεσα Νοεμβρη με αρχες Δεκεμβρη θα πεσεις ακριβως στην ανοιξη φουλ προς αρχες καλοκαιριου, οποτε παιρνεις καποια ουτε που ζεστα αλλα ουτε και τελειως καλοκαιρινα. Αν και οι θερμοκρασιες παρα τις εποχες παιζουν..
            Ελπιζω να βοηθησα!
            Σου ευχομαι καλο ταξιδι και να σου πανε ολα καλα!!
            Keep calm, make dreams..!!

            Comment


              #7
              Οσο αφορα την πτηση για Μελβουρνη αν και παλαιοτερη ερωτηση σου θα σου πω πως εμεις πεταξαμε με τελικο προορισμο το Συδνει. Ομως δεν εχει να κανει, πανω-κατω τα ιδια ειναι.
              Ενταξει, η αληθεια ειναι οτι επειδη πηγαμε μεσω Dubai μου φανηκε ατελειωτο το ταξιδι!!
              Το <<κοψαμε>> βεβαια επειδη διανυκτερευσαμε για μια βραδια στο Ντουμπαι και το πρωι συνεχισαμε για Συδνει και εκει λιγακι τα ειδα δυσκολα αλλα ενταξει..παλευεται!!
              Κανε τον σταυρο σου , μπες στο αεροπλανο και ολα θα πανε καλα!!
              Θετικη σκεψη και ψυχραιμια!!
              Keep calm, make dreams..!!

              Comment


                #8
                Ευχαριστώ Ματούλα που μου απάντησες!!τι εννοεις τα βρηκες σκουρα?? ασχημο ταξίδι?

                Comment


                  #9
                  Οχι μια χαρα ηταν το ταξιδι, απλα λογικο ειναι μετα απο 16 ωρες μεσα στο αεροπλανο να δυσκολευτω λιγο.. κατα τα αλλα ολα ηταν οκ.
                  Για μενα ηταν το πρωτο ταξιδι που εκανα εκτος Ελλαδας και καταλαβαινεις ειχα αναμεικτα συναισθηματα χαρας, ανυπομονισιας για το τι θα δω, φοβου λογω και του πρωτου ταξιδιου κλπ.
                  Θα τα πας μια χαρα, εχεις ξαναπαει;
                  Keep calm, make dreams..!!

                  Comment


                    #10
                    Καλημέρα Ματούλα ,εκεί γεννηθηκα ήρθα μια φπρά Ελλάδα πολύ μικρή και μετά γυρίσαμε οριστικά όταν ήμουν 6 χρονών ...θυμάμαι λίγο το ταξίδι αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν ένιωσα καθόλου φόβο.Ελπίζω όλα να πάνε καλά....να έχεις μια καλή μέρα!!!

                    Comment


                      #11
                      Να σαι καλα , καλο ταξιδι να εχεις !!
                      Keep calm, make dreams..!!

                      Comment

                      Working...
                      X