Announcement

Collapse
No announcement yet.

Los Angeles

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by AlexGraphicD View Post
    OOYAOY ειναι πιο ακριβο το ΛΑ απο Ν. Υορκη; Δεν το ηξερα αυτο. Στην Ν. Υορκη ακομα και μεικτα, 8000 ειναι πολυ καλα χρηματα που σου εξασφαλιζουν μια καλη ζωη ακομα και αν μενεις στο μανχαταν που τα ενοικια ειναι 3000 με 4000.
    Είπα αν είναι μεικτά φτάνου ίσα-ίσα για μια αξιοπρεπή ζωή. Εξαρτάται πάντα από τις κρατήσεις και την ασφάλεια υγείας που, όπως ίσως γνωρίζετε, δεν είναι δεδομένη και εξαρτάται από τον εργοδότη. Και το Λος Άντζελες έχει καλές γειτονιές, όπως και κακές γειτονιές. Επομένως θα πρέπει να ζει σε καλή περιοχή, να πληρώνει utilities και επιπλέον, επειδή οι συντάξεις είναι για τα μπάζα, να βάζει οπωσδήποτε στην άκρη τουλάχιστον ένα Traditional or Roth IRA και ενδεχομένως όσο τον δυνατόν περισσότερα μπορεί για σύνταξη. Η Αμερική δεν είναι Ευρώπη, ούτε Αυστραλία με τις συντάξεις. Εξαρτάται και πάλι από τη δουλειά και αν θα πληρώνει Social Security που είναι επιπλέον 6.5% του μισθού.

    Δεν ξέρω την ηλικία του καθενός σας, αν είναι κανείς όμως οικονομικός μετανάστης που έφυγε σε σχετικά μεγάλη ηλικία για Αμερική, θα πρέπει να φροντίσει το θέμα της σύνταξης.

    Comment


      #47
      Τα λεφτα ειναι παρα μα παρα πολυ καλα,για μια παρα πολυ καλη ζωη.Πιστευω οτι μιλαει για μεικτα,γιατι παντα μεικτα αναφερονται εδω τα ποσα στις δουλειες.Καθε στειτ εχει και διαφορετικη φορολογια,ασφαλειες και λοιπα.Η καλιφορνια ειναι απο τα ακριβα στειτ,αλλα και παλι τα λεφτα ειναι καλα.Λοιπον,απο τα 8000 χιλιαδες,πιστευω καθαρα θα ειναι κοντα στις 5.500 με πληρωμενη φολορογια.Αρα ξεκιναμε 1000 περιπου για σπιτι,1 δωματιο με σαλονι και μπανιο,150 καλωδιακη και τηλεφωνα και καμια 150 ρευμα και σκουπιδια,νερο.Καμια 300 δολαρια η ασφαλεια υγειας,κανα 100 το μηνα ασφαλεια αυτοκινητου και αλλα 200 για δοση αυτοκινητου.Ειμαστε στα 1.900,παντα για ενα ατομο.Εγω λεω αντε 2000,αντε 2200 πολυ βαρια,μενουν3.300 καθαρα.Δεν βαζω φαγητα,γιατι αμα μαγειρευεις,ειναι φτηνα,300 κατοστορικα το μηνα ας πουμε.Ας στερηθουμε και κατι,δεν παθαινουμε τιποτα.Ετσι λοιπον μενουν 3000 χιλιαρικα ατοφια,που εαν εισαι μαγκας η μαγκισα μπαινουν 2000 χιλιαρικα στην ακρη το μηνα και εχεις και 1 χιλιαρικο για τον εαυτο σου.Δεν ειναι μονο καλα....ειναι Σουπερ!!!Παντα υπαρχουν και πιο φτηνες λυσεις,οπως και πολυ πιο ακριβες.Οι τιμες που εχω βαλει, ειναι πανω-κατω για να προλαβω καποιους.

      Comment


        #48
        Πες μου που είδες 1000 νοικι για γκαρσονιέρα γιατί εγω δίνω 800 σε διάρι με συγκάτοικο. Με ενδιαφέρει! Και η τιμή είναι χαμηλή γιατί έχουν παλιό συμβόλαιο. Πλέον για διάρι ειναι στα 2000.

        Αυτό είναι το μεγάλο αγκάθι στο ΛΑ...η στέγαση. Με τα ίδια λεφτά σε άλλες περιοχές νοικιάζεις ολόκληρο σπίτι.

        Comment


          #49
          Originally posted by Natalia_ View Post
          Πες μου που είδες 1000 νοικι για γκαρσονιέρα γιατί εγω δίνω 800 σε διάρι με συγκάτοικο. Με ενδιαφέρει! Και η τιμή είναι χαμηλή γιατί έχουν παλιό συμβόλαιο. Πλέον για διάρι ειναι στα 2000.

          Αυτό είναι το μεγάλο αγκάθι στο ΛΑ...η στέγαση. Με τα ίδια λεφτά σε άλλες περιοχές νοικιάζεις ολόκληρο σπίτι.
          πάρα πολύ ωραια βλεπω,γιατί.πληρωνεις κάτω από 1000,άρα μία χαρά.Υπαρχουν,αλλά δύσκολα τα βρίσκεις στο ιντερνέτ.το ιντερνέτ στα σπίτια είναι ακριβό.Εαν έχεις γνωστούς και φίλους και ψαχνεις βρίσκεις.Τα πάντα βρίσκεις στην Αμερική.

          Comment


            #50
            εγώ σας τα είπα στην πολιτεία της Καλιφόρνιας οι μισθοί είναι υψηλοί και οι αποδόσεις είναι μια χαρά σε σύγκριση με την πεθαμένη Ευρώπη, για να βρεις μια δουλειά με 8 χιλιάρικα μεικτά, θα πρέπει να είσαι πάνω από 50 χρονών και να έχεις φάει την ζωή σου μέσα στα γραφεία, μια ζωή υπαλληλάκος κλπ. Και όπως προαναφέρθηκα εξαρτάται το που θα πας στις ΗΠΑ, αν κάποιος πάει στην Νέα Υόρκη και κλαίγεται (σόρυ Άλεξ) αλλά είναι δικό του θέμα, ότι δεν έκανε καλές επιλογές.

            Comment


              #51
              Originally posted by Natalia_ View Post
              Πες μου που είδες 1000 νοικι για γκαρσονιέρα γιατί εγω δίνω 800 σε διάρι με συγκάτοικο. Με ενδιαφέρει! Και η τιμή είναι χαμηλή γιατί έχουν παλιό συμβόλαιο. Πλέον για διάρι ειναι στα 2000.

              Αυτό είναι το μεγάλο αγκάθι στο ΛΑ...η στέγαση. Με τα ίδια λεφτά σε άλλες περιοχές νοικιάζεις ολόκληρο σπίτι.
              Για πες μας πως είναι η ζωή στο ΛΑ ή γενικότερα στην Καλιφόρνια

              Comment


                #52
                Επειδη εχω ζησει στην καλιφορνια και εχω γυρισει σχεδον ολη την Αμερικη και εχω αποψη παντα απο την δικη μου πλευρα βεβαια.Η καλιφορνια ειναι το πιο ωραιο στειτ της αμερικης,απο καιρο,εχει θαλασσα,εχει ολα τα δεντρα,ελιες,λεμονια, σαν την ελλαδα,αλλα με καλυτερο καιρο και πολυ πιο ηπιο χειμωνα.Τωρα απο δουλειες τα πραγματα ειναι διαφορετικα.Υπαρχουν πολλοι σπανιολοι,ο μισος πληθυσμος περιπου,εχει πολλους παρανομους(νομιζω εχουν καποιο ειδικο καθεστως για τους παρανομους).Σε πολλες δουλειες ζητανε και ισπανικα,υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος,γιατι ολος ο πλανητης θελει να ερθει στην καλιφορνια.Ολα ειναι πανακριβα,σε σχεση με αλλα στειτ.Ακου τι θα σω πω τωρα,εαν ειναι να μενεις καλιφορνια και εχεις καλη δουλεια και παιρνεις απο 7-10 χιλιαρικα καθαρα αξιζει.Εαν τωρα τρεχεις σαν τρελος σε δυο δουλειες να παρεις 4 χιλιαρικα καθαρα και εισαι σκλαβος των πλουσιων,τοτε πρεπει να κοιταχτεις στον καθρεπτη να δεις τι φταιει.Γενικα η καλιφορνια, η ωμη αληθεια ειναι οτι στηριζει πολυ τα ανθρωπινα <δικαιωματα>οι περισσοτεροι πληρωνουν βασικα,δηλαδη 10-11-12 δολαρια την ωρα εκει και αυτα δεν φτανουν ουτε για το ενοικιο.Γενικα οι ελληνες απο ελλαδα ακουνε καλιφορνια και νομιζουν οτι κοβουν λεφτα,παραδεισος και τετοια...η αληθεια ομως ειναι πολλη σκληρη.Η ζωη δεν ειναι hollywood.

                Comment


                  #53
                  Αν επιτρέπεται τωρα που ζεις; Ελλαδα
                  instagram.com/anelixis_net/
                  youtube.com/user/AlexGraphicd1

                  Comment


                    #54
                    Η αλήθεια ειναι ότι ειναι πανάκριβα εδώ. Αλλά οι τιμές δε διαφερουν και τοσο πολύ από τις άλλες μεγάλες πόλεις..ΝΥ, Βοστώνη κτλ.
                    Μη νομίζει κανείς ότι με το που θα έρθει θα βγάζει ΤΑ λεφτά. Αυτό είναι λάθος. Σιγά σιγά αλλάζεις δουλειές και βρισκεις κάτι καλυτερο. Οι αμερικάνοι έχουν πολλά στραβά αλλά εδω, από ότι εχω δει, η σκληρή δουλεια ανταμείβεται.
                    Όσον αφορά τα ισπανικά, ακριβώς επειδή υπάρχει μεγάλη προσφορά δεν ειναι κάτι που το ψάχνουν στις δουλειές. Το διαφορετικό είναι που κάνει εντύπωση, όπως τα ελληνικά για παραδειγμα χαχα

                    Comment


                      #55
                      παιδια ζω εδω και 4 χρονια στο Λος Αντζελες, τα 8000 που εγραψε ο φιλος πριν ειναι παρα πολυ καλα λεφτα, ακομα και μεικτα.
                      Να φανταστειτε δινω 905 το μηνα μονο νοικη για το διαμερισμα μου, που ειναι 2 υπνοδωματια και 2 μπανια και ζω σε ασφαλη/καλη περιοχη

                      Comment


                        #56
                        Αν επιτρέπεται με ποια βίζα μετανάστευσες ;;;

                        Comment


                          #57
                          905 για 2 υπνοδωμάτια?? σε καλή περιοχή??? θέλω κι εγώ!

                          Comment


                            #58
                            χαχα, το σπιτι θελει 1811 το μηνα, δινω τα μισα αρα 905. Εχω συγκατικο τον αδερφο μου
                            Σχεδον ολοι στο ΛΑ εχουν 1 με 2 με 3 συγκατικους γιατι τα νοικια ειναι τοσο ακριβα
                            Μενω Sherman Oaks

                            Comment


                              #59
                              Τώρα με τον κορονοίο πως είναι τα πράγματα στην Καλιφόρνια;

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by Apisteftos View Post
                                Τώρα με τον κορονοίο πως είναι τα πράγματα στην Καλιφόρνια;
                                Πρόσεξα ότι γράφεις κι αλλού για την μεταναστεύση σε άλλες χώρες. Θα υποθέσω ότι ψάχνεσαι κι αναζητάς μια διέξοδο. Τελικά όμως πρέπει να σκεφτείς κι το οικονομικό διότι εάν δεν έχεις από πριν χρήματα, πολύ δύσκολα θα αντιμετωπίσει τα έξοδα προσαρμογής.

                                Comment

                                Working...
                                X