Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αποκαταστάσεις βλαβων σε κατοικια.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αποκαταστάσεις βλαβων σε κατοικια.

    Τελικά το σπιτι που μενω με τυρανναει πολυ.:-)
    Απο τις αρχες Ιουνιου (55 μερες πισω δηλαδη), το απο πανω διαμερισμα απο μενα παρουσιασε διαρροη στην σωληνα υδροδοτησης. Αποτελεσμα να σταζει μεσα σ ενα αγωγο με σωληνες καλυμενο που βρισκεται μεσα στην κουζινα. Δεν αργησαν να φανουν οι πρωτοι λεκεδες στον τοιχο οι οποιοι γρηγορα εγιναν μουχλα. Ειδοποιησα τον ιδιοκτητη μου απο την πρωτη ημερα. Με τηλεφωνα, με e-mail, με φωτογραφιες κλπ. Με παρεπεμψε, (και ενημερωσε και ο ιδιος ) στην Verwaltung, (συγκεκριμενα στην Capitol Köln).
    Τρεις φορες εστειλαν ενα ασχετο υδραυλικο, και τις 3 φορες το αποτελεσμα γινοταν χειροτερο. Πλεον, εχουν αποκολληθει ταπετσαριες, δουλευουν αφυγραντικα μηχανηματα και παει λεγοντας.
    Πλεον της τρομερης αναστατωσης και της αφυσικης συμβιωσης με την μουχλα, προεκυψαν και προβληματα αλλα. Το επιπλο της κουζινας (ολοκαινουργια και μαρκας) επιασε στην ακρη του μουχλα και αχρηστευτηκε ενα ντουλαπι. Για να ολοκληρωθει η αποκατασταση της βλαβης, πρεπει να ξηλωθει η κουζινα, να γινει αποκατασταση, και να ξαναμονταριστει η κουζινα αλλαζοντας και το ενα ντουλαπι.
    Η Verwaltung κανει την παπια, κωλλυσιεργει και λεει πως οφειλει να αποκαταστησει μονο την βλαβη του οικηματος.
    Ο ιδιοκτητης (ειναι και Dr. παναθεμα τον), μου πεταει το μπαλακι στην διαχειρηση και μου λεει " κε ταδε, συνομιλητης σας ειναι η Verwaltung και οχι εγω. Κοινως, εμμεσως αρνειται ν αναλαβει ευθυνες.
    Ο καιρος περναει το προβλημα διογκωνεται και η υπομονη τελειωνει.
    Στο köln mieterverein Μου ειπαν πως δεν εχει τετοιο δικαιωμα ο ιδιοκτητης, και πως εγω εχω το δικηο. Ο ιδιοκτητης οπως ειπαμε ουτε που νοιαζεται.
    Δεν ξερω πως ν αντιδρασω και πως να κινηθω. Καθημερινα πετω τροφιμα απο το ψυγειο που κολανε μουχλα καθως αυτη ειναι πτητικη.
    Να παω σε δικηγορο.? Πως να τον πιεσω.? Η σχεση μας ηδη φαινεται πως εγινε σκ@τ@ και αυτο θα με δυσκολεψει και οταν τα παρω στο κρανιο και αποφασισω να φυγω απο το σπιτι, γιατι τοτε θ αρχισει να μου βρισκει ψεγαδια παντου και θα με τρεναρει με την kaution οσο δεν παιρνει.
    Τι λετε να κανω.? Ποια ειναι η πιο καλη και λογικη κινηση μου.?

    Ναστε καλα, και καλο καλοκαιρι σ ολους...
    Χρηστος

    ΥΓ1. Υπ οψιν ο απο πανω που απο εκει προηλθε, προχωρα με τον δικο του ιδιοκτητη σε αποκατασταση πατωματων κλπ κλπ. Μονο εγω ετυχα σε καφρο.
    ΥΓ2. Το 99,9% των ζημιων προηλθαν απο την αργοπορια τους για επισκευη, καθ οσον εγω τους ειδοποιησα απο την 1η μερα (ετυχε και το ειδα). Αν ειχαν επεμβει αμμεσα, τιποτα δεν θα ειχε γινει.!
    (επισυναπτω και μια φωτογραφια η οποια ηταν σχεδον στην αρχη. Τωρα ειναι 10 φορες χειροτερα)
    P1160591_resize.JPG
Working...
X