Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ζωη σε τροχοσπιτο στη γερμανια???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ζωη σε τροχοσπιτο στη γερμανια???

    Καλημέρα σε όλους. Έχω μετακομίσει πρόσφατα στη γερμανια για δουλειά και θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι εφικτό να μείνει κάποιος μόνιμα σε τροχόσπιτο εδώ. Οι λόγοι είναι κυρίως οικονομικοί γιατί τα ενοίκια είναι πολύ ακριβά, ειδικά προς Στουτγάρδη που μένω αυτή τη στιγμή και θα ήθελα να μάθω από νομικής άποψης κατά πόσο μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    #2
    και ρευμα ?θερμανση?απο που? κοιτα, είναι θεμα τα ενοικια πολύ μεγαλο εδώ αλλα δεν ξερω κατά ποσο μπορεις να το κανεις , γιατι τις θερμοκρασίες εδώ το χειμωνα τις ξερεις πιστευω και δεν είναι παιξε γελασε, νομιζω πρεπει να ρωτήσεις στο δημαρχειο τις αρμοδιες υπηρεσίες με καποιον που ξερει καλα γερμανικα ώστε να σε κατατοπισουν , λογικα πρεπει να γινεται σε καποιο συγκεκριμενο χωρο όμως οπου θα πληρούνται καποιες προδιαγραφες δηλαδή ,ρευμα ,αποχευτεση,υδρευση,κλπ.

    Comment


      #3
      Το ξέρω ότι οι συνθήκες το χειμώνα είναι σκληρές.. Ήμουν πριν τρία χρόνια εδώ πάλι και το γνωρίζω.. Όμως αυτό με τα ενοίκια και γενικά όλους τους φόρους εδώ δεν μπορώ να το χωνεψω..! Δηλαδή εκεί που λέω οκ ανεβαίνω γερμανια για δουλειά, μιας και Ελλάδα η πείνα πάει σύννεφο, και καταλήγω να δουλεύω σα το σκυλί σε βαριά βιομηχανία για να πληρώνω ένα σωρό φόρους κτλ.. Και στο τέλος του μήνα να μην μένει τπτ..! Το βρίσκω πολύ άδικο δλδ.. Γι'αυτο θέλω να ψάξω όλες τις εναλλακτικές.. Έχω δει στο ίντερνετ ότι αρκετοί Γερμανοί ζουν έτσι χωρίς απαραίτητα να έχουν οικονομικό πρόβλημα, αλλά τα γερμανικά μου δεν είναι καθόλου καλά,καθώς επίσης δεν γνωρίζω τους νόμους εδώ και δε γνωρίζω ακρ

      Comment


        #4
        ακριβώς που θα πρέπει να απευθυνθώ.. Σ'ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες. Θα επικοινωνήσω άμεσα με το δημαρχείο, τουλάχιστον να ξέρω αν υπάρχει σαν εναλλακτική επιλογή.

        Comment


          #5
          καλημερα ελεν τελικα βρηκες ακρη?

          Comment

          Working...
          X