Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 42 από 42
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kcharito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω οτι με το ζόρι το έχω γυρίσει; ΜΛΚΙΑ μου αλλα ειμαι ενας απο τους πολλους...που επιασαν δουλεια και τους εφαγε η καθημερινοτητα.
    Απο οσα -λιγα- εχω δει και απο οσα εχω διαβασει εχει πολλα πραγματα να κανεις αν εισαι πχ φυσιολατρης.
    Μην ξεχνας ειναι 9 φορες η Ελλαδα, μονο το Ονταριο! Αρα πρασινο να φαν και οι κοτες χαχα

Το Τοροντο ειναι μια μεγαλουπολη, με τα στανταρς των ΗΠΑ...η ΝΥ του Καναδά όπως πολλοί λένε...εντυπωσιακά κτήρια, και λογιών λογιών...κεφτέδες όπως ελεγε και ο Παπαγιαννόπουλος! χαχα
    Ειναι μια πολη που δεν φοβασαι να περπατησεις, μια ακριβη πολη για να μεινεις, αλλα και η πολη με τις περισσοτερες ευκαιριες καριερας, συμφωνα με αυτα που λενε οι γηγενεις εδω.
    Το Κεμπεκ πχ ειναι πιο Ευρωπαικο, και ισως πιο ζωντανο, αλλα πιο δυσκολο στο να βρεις δουλεια.

Σε γενικες γραμμες ειναι ωραια. Αλλα οσο πιο μακρια πας απο την χωρα σου, τοσο πιο μεγαλη νοσταλγια σε πιανει γιατι νιωθεις οτι ειναι δυσκολο να "πεταχτεις" στην Ελλαδα, αν και ισως και δεν θα το εκανες συχνα έτσι κι αλλιώς.

Γενικότερα ο Καναδάς, και ειδικότερα το Τορόντο, ειναι εντονα πολυπολιτισμικός τόπος. Ολοι συνυπαρχουμε αρμονικα, αλλα βλέπεις μεγάλες αντιθέσεις...στο Μοντρεαλ πχ δεν το βλεπεις αυτο. Βλεπεις απο τη μια οι ευκαιριες εδω απο την αλλη η -ευκολοτερη να μαθεις- αγγλικη γλωσσα τραβανε το πληθος εδω....με αποτελεσμα η πλειοψηφια να ειναι απο την Κινα, το Πακισταν και την Ινδια, οπως αλλωστε επιβεβαιωνει και το wikipedia, αναφεροντας οτι το 50% ειναι μεταναστες και απο αυτο οι μισοι ειναι απο την Κινα και Ινδια-Πακισταν-Αφγανισταν.
    Αυτο εχει ως αποτελεσμα καποιες στιγμες να μπερδευεσαι για το που βρισκεσαι, αλλα οσο κανενας δεν πειραζει κανενα ειμαστε μια χαρα...
    Έζησα τα παιδικά μου χρόνια στο Τορόντο. Παραμένω fun των Maple Leafs .) .. Καλή Δύναμη και καλά να περνάς !!!
    < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

Junior Member
    Περιοχή
    Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AlexGraphicD Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.facebook.com/groups/kera...7286476628422/

Υπάρχουν και αυτοί οι πατριώτες με αυτού του είδους τις απόψεις...

Ήθελα να 'ξερα αυτος που τα εγραψε αυτα ζει οντως στην Ελλαδα η τρολλαρρει?
    δουλειες υπαρχουν αμα εχεις κανα γνωστο απο μεσα (μπαμπας, συγγενεις, φιλοι) περισσοτερες ευκαριες να πιασεις το τζοκερ παρα να βρεις μια αξιοπρεπη δουλεια για να τα βγαλεις περα, αλλα απο τι φαινεται ο τυπος εχει τον μπαμπακα του απο πισω και ζει στην κοσμαρα του! Ας παει να τα πει αυτα σε μακροχρονια ανεργους και αστεγους να δουμε τι εχουν να πουν αυτοι οι ανθρωποι, γιατι αλλωστε και αυτοι κατω απο τον ηλιολουστο γαλαζιο ουρανο ζουνε οποτε θα καλοπερανε λογικα...
    Οταν ζεις με την αγωνια και το τι θα σε περιμενει την επομενη μερα σε βαζει σε σκεψεις για να ψαξεις την τυχη σου και αλλου και ειναι απολυτα λογικο και κατανοητο, ειδικα οταν εχεις και οικογενεια απο πισω σου (παιδια).
    και σου πετανε και ενα "κατσε και πολεμα" λες και εκεινοι δινουν αγωνα για την σωτηρια της χωρας καθημερινα αλλα στο τελος μαλλον καταληγουν να ψηφιζουν χρυση αυγη.

*Και τα κρατη του εξωτερικου εχουν τις δικες τους χαρες και ομορφιες!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like