Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στην Σουηδία χωρίς πρόσληψη και μικροδουλειές για αρχή;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση στην Σουηδία χωρίς πρόσληψη και μικροδουλειές για αρχή;

    Καλησπέρα στην παρέα,

    Λοιπόν σε περίπου 1 χρόνο υπολογίζω να την έχω κάνει για ΣΟυηδία.

    θα ήθελα να μαθω αν μπορώ να μεταναστεύσω χωρίς πρόσληψη και να μείνω στον φίλο μου ψάχνοντας παράλληλα για δουλειά; (φαντάζομαι 1 μήνα το μέγιστο θα μου πάρει για να βρω μια δουλειά, έστω ότι νανε).

    Επίσης θα ήθελα να μάθω τι μικροδουλιές μπορεί να κάνει ένας νέος χωρίς πτυχίο Πανεπ.;

    Για αρχή θα ήθελα να πιάσω μαι δουλειά σε κάποιο Εργοστάσιο ή τίποτα υπάλληλος σε IKEA κτλ.

    Ίσα ίσα για να βγάζω ένα καλό μηνιάτικο (ο φίλος μου μου είπε ότι οι εργάτες άνετα παίρνουν πάνω από 1400 που είναι υπεραρκετα για 1 ατομο).

    Όλες οι απόψεις δεκτες.

    #2
    Το να βρεις δουλειά σε εργοστάσια η στο ΙΚΕΑ, ΔΕΝ είναι καθόλου εύκολο και ΔΕΝ θεωρείται "μικροδουλειά", χρειάζεται να κάνεις εκπαίδευση, να ξέρεις την γλώσσα κ.λ.π. ακόμα και σε εταιρείες καθαρισμού είναι πολύ δύσκολο να βρεις δουλειά.
    Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για αρχή είναι να μάθεις την γλώσσα.
    Δουλειές χωρίς να ξέρεις την γλώσσα υπάρχουν π.χ. εργάτης "δεύτερο χέρι",... αλλά, υπάρχει τεράστια εκμετάλλευση.
    Ο φίλος σου θα στα εξηγήσει καλύτερα.
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      #3
      Originally posted by patrioten View Post
      Το να βρεις δουλειά σε εργοστάσια η στο ΙΚΕΑ, ΔΕΝ είναι καθόλου εύκολο και ΔΕΝ θεωρείται "μικροδουλειά", χρειάζεται να κάνεις εκπαίδευση, να ξέρεις την γλώσσα κ.λ.π. ακόμα και σε εταιρείες καθαρισμού είναι πολύ δύσκολο να βρεις δουλειά.
      Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για αρχή είναι να μάθεις την γλώσσα.
      Δουλειές χωρίς να ξέρεις την γλώσσα υπάρχουν π.χ. εργάτης "δεύτερο χέρι",... αλλά, υπάρχει τεράστια εκμετάλλευση.
      Ο φίλος σου θα στα εξηγήσει καλύτερα.
      Τα Σουηδικά δεν είναι θέμα, όπως είπα σε ένα χρόνο σκοπεύω να φύγω οπότε θα κάνω εντατικά μαθήματα και θα τα έχω μάθει καλά μέχρι να πάω.

      Μετά τι κάνω είναι το θέμα;

      Θέλω κάτι για αρχή γιατί στον κλάδο μου (Πληροφορική) είναι πολύ δύσκολο να βρω δουλειά χωρίς πτυχίο πανεπιστημίου.

      Comment


        #4
        Originally posted by JohnTehGreek View Post
        Τα Σουηδικά δεν είναι θέμα, όπως είπα σε ένα χρόνο σκοπεύω να φύγω οπότε θα κάνω εντατικά μαθήματα και θα τα έχω μάθει καλά μέχρι να πάω.

        Μετά τι κάνω είναι το θέμα;

        Θέλω κάτι για αρχή γιατί στον κλάδο μου (Πληροφορική) είναι πολύ δύσκολο να βρω δουλειά χωρίς πτυχίο πανεπιστημίου.
        Εάν τα σουηδικά δεν είναι "θέμα", τότε δεν έχεις πρόβλημα σίγουρα θα την βρεις την άκρη.
        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

        Comment


          #5
          Originally posted by patrioten View Post
          Εάν τα σουηδικά δεν είναι "θέμα", τότε δεν έχεις πρόβλημα σίγουρα θα την βρεις την άκρη.

          Και ο Φίλος μου μου λέει ότι αν πάω με πτυχίο Lower και δίπλωμα οδήγησης (που έχω) και ενώ ξέρω την γλώσσα σχετικά καλά μπορώ να βρω κάτι μικρό για αρχή.

          Εσύ που φαντάζομαι είσαι πιο πολλά χρόνια είναι όντως έτσι;

          Comment


            #6
            Originally posted by JohnTehGreek View Post
            Και ο Φίλος μου μου λέει ότι αν πάω με πτυχίο Lower και δίπλωμα οδήγησης (που έχω) και ενώ ξέρω την γλώσσα σχετικά καλά μπορώ να βρω κάτι μικρό για αρχή.

            Εσύ που φαντάζομαι είσαι πιο πολλά χρόνια είναι όντως έτσι;
            Με γνώση αγγλικών και μέτρια σουηδικά για την αρχή δεν θα έχεις πρόβλημα.

            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              #7
              Σε ευχαριστώ πολύ Patrioten!

              Καλό σου βράδυ.

              Comment

              Working...
              X