Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 11 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 121
    Καλησπέρα σε όλους.
    Μετά από παρότρυνση γνωστού μου μπήκα στη διαδικασία να κάνω Αυστραλούς υπηκόους τα παιδιά μου και μου δημιουργήθηκαν διάφορες απορίες.
    Γεννήθηκα στο Σίδνεϊ το 1970 και έμεινα εκεί μέχρι το 1979 που οι γονείς μου έφυγαν για Ελλάδα. Άρα είμαι Αυστραλός υπήκοος και απ' όσα διαβάζω η διαδικασία για την υπηκοότητα για τα παιδιά μου 7 χρονών (δίδυμα) θα είναι σχετικά εύκολη. Διαβάζω όμως αρκετούς εδώ που αναφέρεστε σε επιδόματα και κάπου έχω μπερδευτεί. Απ' όσα γνωρίζω από τα λίγα που μπορεί να θυμηθεί ο πατέρας μου είναι ότι όταν φύγαμε για Ελλάδα, τα επιδόματα μας σαν παιδιά (3 παιδιά) έμπαιναν σε κάποιον λογαριασμό του που για κακή μας τύχη τον διαχειριζότανε κάποιος συγγενής και τα χρήματα έκαναν φτερά. Μου είχε πει ότι τα επιδόματα αυτά έμπαιναν μέχρι την ενηλικίωση και τέλος. Μέσα όμως από τις σελίδες εδώ ακούω και για άλλα επιδόματα που δικαιούνται οι Αυστραλοί υπήκοοι άσχετα με το εαν ζουν πλέον στην Αυστραλία. Εγώ δηλαδή που έχω παντρευτεί εδώ στην Ελλάδα έχω κάνει παιδιά δικαιούμαι κάποια επιδόματα δικά μου, της συζύγου ή των παιδιών? ή πρέπει να γυρίσω Αυστραλία για να ενεργοποιηθούν?
    ΠΑρακαλώ όποια βοήθεια δεκτή!! Ευχαριστώ

τα επιδοματα τα δικαιουσαι ΜΟΝΟ αν μεινεις στην Αυστραλια. να εχεις μονιμη κατοικια, ΑΦΜ και λογαριασμο τραπεζας. δεν γινετε να πληρωνουν επιδοματα σε ολους τους υπηκοους της Αυστραλιας που διασκορπισμενοι σε ολο τον κοσμο.....

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΑΥΣΤΡΑΛΟΣ ΥΠΗΚΟΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΒΡΕΦΙΚΟΣ ΕΙΤΕ ΔΗΜΟΤΙΚΟ .?ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ...
    ΓΙΑ ΥΠΗΚΟΟΥΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ CENTRELINK ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΦΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΝΑΙ ΑΚΟΥΩ ΒΑΣΕΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΩΝ ..ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ?ΥΠΗΚΟΟΣ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΩΝ ΧΩΡΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗ ΤΡΑΠΕΖΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ.

All public education in Australia ( primary and high school) is free,for Australian students ( citizens and permanent residents ) but there is confusion because each school can charge a “Voluntary Contributions” and these seem to range from $60 per annum to as much as $1,000.

In addition to the voluntary contributions, parents will also have to pay for stationery, books, school uniform, sports equipment, musical instruments, school trips and any other items needed that are relevant to their studies.

* Αναλογα με την πολιτεια και καποιες βιζες εργασιες ,δινουν στα παιδια ,το δικαιωμα της δωρεαν εκπαιδευσης

http://457jobsaustralia.com/school-f...dren-457-visa/
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

Σχετικά με τα νεοφερμενα παιδιά σχολικής ηλικίας απο Ελλάδα στην Αυστραλια

http://www.patriotaki.net/showthread...στραλία
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

Καλησπέρα και από εμενα και πραγματικά συγχαρητήρια για την βοήθεια που δίνετε ο ένας στον άλλο. Θα ήθελα και εγώ τις γνώσεις σας σχετικά με την φίλη μου υπόθεση. Έχω αυστραλιανό διαβατήριο και υπηκοότητα by decent από την μητέρα μου. Για πολλούς λόγους θέλω να φύγω να κάνω μια νέα αρχή εκεί μαζί με το ανήλικο παιδί μου. Καταρχήν χωρισμένη και έχω πάρει δικαστική απόφαση στην οποία αναγράφεται ότι την πλήρη επιμέλεια την έχω εγώ καθώς και ότι μπορεί να μεταναστεύσει η μικρή μόνιμα στην Αυστραλία. Μπορω να την πάρω εκεί με τουριστική βίζα και Να κάνουμε από Αυστραλία τις διαδικασίες για μόνιμη βίζα της μικρής?? Αν γνωρίζει κάποιος βοηθειαααα!!! Δεν θέλω να πάω στα τυφλά!!

Ποιος μπορεί να μας βοηθήσει να σιμπληρωνουμε τιν εττιση ηλεκτρονικά για Partner visa ... Επειδή δεν γνωρίζω υπολογιστή. Και. Φοβάμαι μην κάνω λάθος και ακυρώθη η βίζα....σας παρακαλώ αφήστε τελεφονο να επικοινωνήσουμε.....μιπος γνωρίζετε κάποιον που είναι ιδηκος.. Σας ευχαριστώ πολύ όλους

αν έχεις υπηκοότητα, ναι μπορεις να στείλεις τα παιδιά σου σε δημόσιο σχολείο. Αν μπεις στο site του centrelink έχει πίνακες με τα επιδόματα που πaiρνεις. Αν ζεις Αυστραλία να πάs να γραφτείς και από εκεί thα περνεις ena μικρό βοήθημα μέχρι να βρεις δούλευα, υα exeis δωρεάν υγεία και επίδομα παιδιων.

Σελίδα 11 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like