Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (15)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Καλημέρα. Επειδή μένω Θεσ/νίκη, οι μεταφράσεις από το βρετανικό συμβούλιο γίνονται δεκτές στο Λονδίνο για τις υπηκοότητες των παιδιών; Αν γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει, ευχαριστώ....

    Comment


      #32
      Giorgos D νομιζω πως ειναι ενταξει και απο το British Council..
      Αυτη την εντυπωση εχω επειδη και αλλοι εχουν μεταφρασει σε αυτο (Αθηνα-Θεσσαλονικη).
      Δε νομιζω να υπαρχει προβλημα.
      Keep calm, make dreams..!!

      Comment


        #33
        Ευχαριστώ matoula. Μήπως κάποιος που έκανε μεταφράσεις στο British Council μπορεί να το επιβεβαιώσει; ευχαριστώ.

        Comment


          #34
          Καλησπερα σε ολους απο την Μελβουρνη πλεον,εδω και 20 μερες περιπου,καθως καταλαβαινετε ειχα μια περιοδο προσαρμογης και γι αυτο δεν εχω γραψει καθολου αυτο το διαστημα.....Ο χρονος ειναι πολυ περιορισμενος γιατι ημουν στο ψαξιμο για δουλεια.....θα επιστρεψω με νεοτερα....σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας που μου δωσατε εως τωρα και ολες μου φανηκαν χρησιμες,θα τα πουμε με την πρωτη ευκαιρια λοιπον!!

          Comment


            #35
            Kostas Pap, ολα να πανε όπως επιθυμείς. Περιμενουμε τα νεα σου.

            Comment


              #36
              Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει κάποιος που πήγε στο British Council για μεταφράσεις; Επίσης θα στείλω τα έγγραφα στο Λονδίνο για τις υπηκοότητες των παιδιών μου (ενήλικων), εκτός τη φόρμα 1195 και τα σχετικά έγγραφα μεταξύ των οποίων ποινικά μητρώα, χρειάζεται άλλη φόρμα, πχ 80; Και κάτι ακόμα, επειδή θα καθυστερήσει λίγο η έκδοση διαβατηρίου γίνεται η διαδικασία με το πιστοποιητικό γέννησης από Αυστραλία; Συγγνώμη που σας ταλαιπωρώ αλλά αν και διάβασα αρκετά, τα οποία πραγματικά με βοήθησαν πάρα πολύ, έχω αμφιβολίες για τα συγκεκριμένα που ρωτάω. Ευχαριστώ.

              Comment


                #37
                Καλημέρα σε όλους. Παρακαλώ τη βοήθειά σας στο παρακάτω θέμα. Έδωσα όλα τα έγγραφα για τις υπηκοότητες, για μετάφραση στο British Council. Μεταξύ των εγγράφων έχω και μια υπεύθυνη δήλωση, (χρειάζεται γιατί δεν είναι πανομοιότυπα τα ονόματα), την οποία δεν μεταφράζουν στο British Council. Για να τη στείλω με courier στο υπουργείο εξωτερικών θα μου κοστίσει περίπου 50 ευρώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Παράκληση αν την μεταφράσω σε άλλο μεταφραστικό κέντρο στην Θεσ/νίκη θα την δεχτούν στο Λονδίνο; Ας απαντήσει κάποιος SOS SOS SOS SOS SOS SOS SOS.

                Comment


                  #38
                  GiorgosD δεν ξερω να σου απαντήσω σιγουρα αλλα εγω ολα τα έγγραφα (εκτος απο τις ληξιαρχικές των παιδιών) τα μετέφρασα σε δικηγόρο. Επισης μου έγραψε επανω στην φωτοτυπία της ταυτότητας τα σχετικά με την ταυτοπροσωπία και την διαφορετικότητα στα ονόματα κλπ και τα έστειλα. Προς το παρον εχει περάσει σχεδον μήνας και δεν μου ζήτησαν κατι παραπάνω ουτε μου επέστρεψαν χαρτιά ή χρήματα. Θέλω να πιστευω οτι όλα πανε καλα και σε μερικές μέρες θα εχω τις υπηκοότητες των παιδιων στα χέρια μου.

                  Comment


                    #39
                    Εγω τη ταυτοτητα και τα διαβατηρια μας δε τα μετεφρασα.Εξαλλου ειναι με λατινικους χαρακτηρες και η ταυτοτητα μου ειναι πολυ προσφατη.
                    Keep calm, make dreams..!!

                    Comment


                      #40
                      Ευχαριστώ πολύ να είστε καλά. Αυτά που θα στείλω είναι:
                      Πιστοποιητικό γέννησης της συζύγου (Αυστραλίας)
                      Πιστοποιητικό γέννησης της (Ελληνικό)
                      Ληξιαρχικές πράξεις των παιδιών
                      Ποινικά μητρώα
                      Βεβαιώσεις μόνιμης κατοικίας από Δήμο
                      Ταυτότητες όλων
                      Υπεύθυνη δήλωση συζύγου
                      Φωτογραφίες
                      Όλα μεταφρασμένα από British Council, εκτός της δήλωσης που τελικά θα μεταφράσω σε δικηγόρο και τις ταυτότητες ως έχουν χωρίς θεώρηση.

                      Comment


                        #41
                        Καλησπερα σε ολους, εστειλα τα χαρτια για υπηκοότητες των παιδιων μου στις 3 Οκτωβρίου. Στο ενημερωτικο της καρτας φαινεται πως τραβηξαν χρηματα στις 7 Οκτωβριου. Θεωρω πως αυτο σημαινει οτι τα χαρτια ηταν σωστα και προχωραμε στη διαδικασια αλλα δε θα επρεπε να εχουμε λαβει τα χαρτια; Να ανησυχήσω ή οχι;

                        Comment


                          #42
                          Nikitse μολις έλαβα απο κούριερ τις υηκοοτητες των παιδιών οποτε καλό θα ηταν να τους έπαιρνες ενα τηλέφωνο ή να εστελνες ενα εμαιλ.
                          Τα χαρτιά μου τα εστειλα 5 Οκτώβρη.
                          Τα παιδιά μου ειναι επισήμως αυστραλεζάκια

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by stevia7 View Post
                            Nikitse μολις έλαβα απο κούριερ τις υηκοοτητες των παιδιών οποτε καλό θα ηταν να τους έπαιρνες ενα τηλέφωνο ή να εστελνες ενα εμαιλ.
                            Τα χαρτιά μου τα εστειλα 5 Οκτώβρη.
                            Τα παιδιά μου ειναι επισήμως αυστραλεζάκια
                            Keep calm, make dreams..!!

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by stevia7 View Post
                              Nikitse μολις έλαβα απο κούριερ τις υηκοοτητες των παιδιών οποτε καλό θα ηταν να τους έπαιρνες ενα τηλέφωνο ή να εστελνες ενα εμαιλ.
                              Τα χαρτιά μου τα εστειλα 5 Οκτώβρη.
                              Τα παιδιά μου ειναι επισήμως αυστραλεζάκια
                              Ευχαριστω, αυτο σκεφτόμουν κι εγω να κανω. Συγχαρητήρια για τις δικες σας υπηκοότητες!

                              Comment


                                #45
                                επιδοματα

                                ή 10χρονη κόρη μου είναι υπήκοος Αυστραλιας από εμένα και ζουμε Ελλάδα.Δικαιουται επίδομα παιδιού;

                                Comment

                                Working...
                                X