Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (15)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by Παπαγεωργίου Ευθυμια View Post
    ή 10χρονη κόρη μου είναι υπήκοος Αυστραλιας από εμένα και ζουμε Ελλάδα.Δικαιουται επίδομα παιδιού;
    Που ζει το παιδι?Ελλαδα?Σκεφτεστε να μεταναστευσετε Αυστραλια?Δωσε μας καποιες πληροφοριες.

    Comment


      #47
      Originally posted by Παπαγεωργίου Ευθυμια View Post
      ή 10χρονη κόρη μου είναι υπήκοος Αυστραλιας από εμένα και ζουμε Ελλάδα.Δικαιουται επίδομα παιδιού;
      Όλοι οι Αυστραλοί πολίτες (που ζουν στην Αυστραλία) παίρνουν επίδομα όταν το εισόδημα τους κάθε δεκαπενθημερο είναι κάτω από το όριο η δεν δουλεύουν και το εισόδημα τους είναι μηδενικό. Επιπλέον οι γονείς παίρνουν και για τα ανήλικα παιδιά ότι δικαιούνται.
      Το επίδομα μόνο δεν φτάνει για να ζήσει κάποιος στην Αυστραλία.
      Πολλοί παίρνουν τα επιδόματα αλλά και δουλεύουν σε μαύρη εργασία.
      Διάβασε καλά το πατριωτακι και θα βρεις όλες τις πληροφορίες που ψάχνεις.
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        #48
        Καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου, ο οποίος υπέβαλε αίτηση ηλεκτρονικά για υπηκοότητες. Έχω υποβάλλει την αίτηση αλλά μου αφήνει 20 επισυνάψεις. Άφησα την φόρμα 80 η οποία είναι 18 σελίδες και μπήκα ξανά για να την υποβάλλω αλλά μου δίνει δυνατότητα για 1. Τι πρέπει να κάνω; Να την επισυνάψω σε τυχόν άλλα κενά π.χ. της συζύγου μου η τι; Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει άμεσα. Την αίτηση την έστειλα σήμερα και δεν θέλω να χάσω χρόνο. Ευχαριστώ.

        Comment


          #49
          Καλησπέρα Γιώργο! Εμεις στείλαμε για την σύζυγο μου το καλοκαιρι και δεν χωρούσε η 80! Μεσα σε 1-2 εβδομάδες μας έστειλαν μεηλ και μας έλεγε να του τα στείλουμε απο εκει.. Τα στείλαμε απευθείας με reply στο μεηλ (τα είχαμε ηδη έτοιμα εννοειται και σκαναρισμενα) και μεσα σε μια εβδομάδα ήρθε και η πολυπόθητη υπηκοότητα της γυναίκας μου..
          Ο τολμόν θα νικήσει...

          Comment


            #50
            Ευχαριστώ πολύ Logalx.

            Comment


              #51
              καλησπερα για την αιτηση για αυστραλεζικο διαβατηριο λεει να προσκομησουμε ληξιαρχικη πραξη γεννησησ ,μεταφρασμενη?η παμε φωτοτυπια τησ εληνικησ?

              Comment


                #52
                Originally posted by Klailia View Post
                καλησπερα για την αιτηση για αυστραλεζικο διαβατηριο λεει να προσκομησουμε ληξιαρχικη πραξη γεννησησ ,μεταφρασμενη?η παμε φωτοτυπια τησ εληνικησ?
                Καλησπερα Κλαιλια,
                Εμεις πριν κανα δίμηνο πήγαμε και την ελληνική και μια μετάφραση της. Νομιζω χρειάζονται και τα δυο. Και μεσα σε περίπου μια εβδομάδα είχαμε το διαβατήριο στα χέρια μας.
                Ο τολμόν θα νικήσει...

                Comment


                  #53
                  Σκέψεις για μεταναστευση

                  Χρόνια πολλά σε όλους/ες ! εύχομαι υγεία για σας κ τους οικείους σας !

                  Ελπίζω να έχω κάνει τις κατάλληλες ερωτήσεις στο αντίστοιχο σκέλος του Forum,

                  Εχω γεννηθεί στην Μελβούρνη , ζώ στην Αθήνα κ είμαι κάτοχος Αυστραλιανού διαβατηρίου, κάνω σκέψεις μαζί με την σύντροφο μου για να ζήσουμε Αυστραλία.

                  Ερωτήσεις:- είναι προτιμότερο να παντρευτούμε με πολιτικό στην Ελλάδα πριν φύγουμε ?
                  -έχω απευθείας δικαίωμα για εργασία , ιατρική κάλυψη?
                  -Η σύντροφος μου σε πόσο χρόνο παίρνει μόνιμη παραμονή κ τα άνω δικαιώματα ?
                  -Υπάρχουν συνεργαζόμενες τράπεζες, όπου μπορώ να λαμβάνω εισοδήματα από Ελλάδα?
                  -Πως αυτά φορολογούνται ?

                  Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας

                  Comment


                    #54
                    Χρόνια Πολλά, αν διαβάσεις πολύ καλά τις σελίδες που αφορούν την μετανάστευση στην Αυστραλία θα βρεις όλες τις πληροφορίες που ψάχνεις.
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      #55
                      Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Καλές γιορτές με υγεία εύχομαι!

                      Comment


                        #56
                        Happy new year !



                        Consular and Passport Fees (effective for January 2017)

                        Adult
                        Ενήλικος
                        (includes overseas surcharge)
                        266 357
                        Minor - for children under 16 years
                        Ανήλικος - για παιδιά κάτω των 16 ετών
                        (includes overseas surcharge)
                        133
                        Minor - for children aged 16 to 17 years
                        Ανήλικος - για παιδιά ηλικίας 16 εως 17 ετών
                        (includes overseas surcharge)
                        230
                        Senior (75 years of age or older),
                        Αιτών άνω των 75 ετών
                        (includes overseas surcharge)
                        169
                        Emmergency Passport
                        Για επείγον διαβατήριο
                        122
                        Fees are reviewed each month and adjusted for exchange rate fluctuations. When payment is made by Credit Card, your credit card will be charged the fees applicable when your application is received.

                        Consular Fees (effective for January 2017)

                        Administering an oath of receiving a declaration or affirmation, with or without witness of signature 49
                        Witnessing a signature or the seal or the signature and seal of an authority or person, other than a person specified in reg 3 49
                        Making and certifying a copy of a document or part of a document 49
                        Witnessing the execution of a will 49
                        Issuing a Certificate of No Impediment 98
                        Preparation of an Apostille (no binding) 56
                        Please contact the Embassy for the fees for other Passport and Consular Services.

                        Comment


                          #57
                          Αλλαγές στη ζωή μας από 1ης Ιανουαρίου | SBS Your Language

                          Απόσπασμα: "..... Αλλαγές υπάρχουν και στα επιδόματα πρόνοιας που αφορούν και τους νεομετανάστες. Από 1ης Ιανουαρίου τα κριτήρια λήψης επιδομάτων κοινωνικής πρόνοιας έχουν γίνει πιο αυστηρά, ενώ προτού καταβληθούν γίνεται διασταύρωση των στοιχείων του υποψήφιου λήπτη με την Εφορία. Επίσης, όλοι οι νεοαφιχθέντες μετανάστες θα περιμένουν πλέον δύο χρόνια προτού αποκτήσουν το δικαίωμα να δικαιούνται επιδόματα κοινωνικής πρόνοιας, είτε είναι μέλη οικογένειας Αυστραλών είτε μόνιμων κατοίκων. ....."
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            #58
                            Καλησπέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους. Σχετικά με τα επιδόματα πρόνοιας και τις αλλαγές που αναφέρεται πιο πάνω, γνωρίζει κάποιος να ενημερώσει σχετικά; Αφορά όλους και αυτούς που έχουν υπηκοότητα;

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by Agoriani View Post
                              Αλλαγές στη ζωή μας από 1ης Ιανουαρίου | SBS Your Language

                              Απόσπασμα: Επίσης, όλοι οι νεοαφιχθέντες μετανάστες θα περιμένουν πλέον δύο χρόνια προτού αποκτήσουν το δικαίωμα να δικαιούνται επιδόματα κοινωνικής πρόνοιας, είτε είναι μέλη οικογένειας Αυστραλών είτε μόνιμων κατοίκων.[/FONT][/COLOR] ....."
                              Εμεις με permanent resident visa περιμεναμε δυο χρονια για να εχουμε δικαιωμα να παρουμε επιδομα ανεργειας ή να βρουμε δουλια μεσο centrelink. Για μενα αυτο το μετρο ηταν και ειναι δικαιο..Γιατι να ερθω εγω, που δεν εχω δουλεψει ποτε μου σε αυτη την χωρα , δεν εχω πληρωσει ποτε φορους και να παρω τα χρηματα των Αυστραλων φορολογουμενων? Αυτοι που εχουν υπηκοοτητα δικαιουταν αμεσως βοηθεια απο το centrelink. Τωρα αν το κοψουν και αυτο θα δουμε..

                              Comment


                                #60
                                Γεια σας και καλή Χρονιά.Έφθασα Αυστραλία στις 01/07/2014 με permanent resident visa,γράφτηκα στο centrelink και ξεκίνησε αμέσως το επίδομα ανεργίας και η βοήθεια για ανεύρεση εργασίας ,δηλ. δεν ίσχυσε η αναμονή των 2 ετών, υπάρχουν εξαιρέσεις οι οποίες έχουν εξηγηθεί αναλυτικά σε παλαιότερα posts.

                                Comment

                                Working...
                                X