Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (15)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by konti View Post
    Γεια σας και καλή Χρονιά.Έφθασα Αυστραλία στις 01/07/2014 με permanent resident visa,γράφτηκα στο centrelink και ξεκίνησε αμέσως το επίδομα ανεργίας και η βοήθεια για ανεύρεση εργασίας ,δηλ. δεν ίσχυσε η αναμονή των 2 ετών, υπάρχουν εξαιρέσεις οι οποίες έχουν εξηγηθεί αναλυτικά σε παλαιότερα posts.
    Καλημέρα και καλή χρονιά.
    Η πληροφορία του Agoriani λέει ότι οι νέες αλλαγές θα ισχύουν από 1-1-2017 και όχι από το 2014 που ήρθες εσύ ή το 2012 που ήρθαμε εμείς.
    Τώρα... αν θα γίνει, πότε, πως, σε ποιο βαθμό και ποιους θα επηρεάσει θα τα μάθουμε πιστεύω σύντομα.
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #62
      Εμενα σε αντιθεση με τον αντρα μου με ψιλοαπογοητευσε αυτο το μετρο αλλα ενταξει..θα το παλεψουμε.Μια ερωτηση : το ιδιο ισχυει και για τα επιδοματα των παιδιων;
      Keep calm, make dreams..!!

      Comment


        #63
        Removal of exemptions for the newly arrived resident’s waiting period

        24 November 2016
        From 1 January 2017, new arrivals to Australia may have to wait before getting a payment.
        Migrants will no longer be exempt from the newly arrived resident’s waiting period because they have family members living in Australia.
        If you are a new arrival you will have to wait 104 weeks before you can access most income support payments. You may still be able to get family and childcare payments.




        Comment


          #64
          Exemptions to the waiting period

          You may not have to wait if you're:

          If things have changed and you're going through hardships beyond your control, you may be eligible for Special Benefit or a Low Income Health Care Card straight away.
          Visas exempt from the waiting period

          Check to see if your visa subclass allows you to get some payments and concession cards.
          Commonwealth Seniors Health Card, Low Income Health Care Card and all payments except Special Benefit

          • subclass 852 - referred stay (permanent)

          Carer Payment

          • subclass 104 - preferential family, only if you're a carer or a special needs relative
          • subclass 116 - carer
          • subclass 806 - family, only if you're a carer or a special needs relative
          • subclass 836 - carer

          Special Benefit and Low Income Health Care Card

          • subclass 060 - bridging visa F
          • subclass 070 - bridging (removal pending)
          • subclass 449 - humanitarian stay (temporary)
          • subclass 785 - temporary protection
          • subclass 786 - temporary (humanitarian concern)
          • subclass 790 - safe haven enterprise

          If you hold a partner (provisional) visa - subclass 309 or 820, you may be eligible for Special Benefit and the Low Income Health Care Card. But, you may need to wait 104 weeks after you apply for your visa.



          Comment


            #65
            Ευχαριστω πολυ για την απαντηση australian !!
            Keep calm, make dreams..!!

            Comment


              #66
              Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση.Θα ήθελα όμως μια διευκρίνιση γιατί διάβασα και το κυβερνητικό site αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει waiting period για την partner subclass 100 και αν τελικά δικαιούται επιδόματα?

              Comment


                #67
                Γειά σας και καλή χρονιά σε όλους. Ένα θέμα σχετικά με την εφορία. Πήγα για να πάρω εκκαθαριστικό και Ε9 για να έχω μαζί μου. Αυτό που μου πρότειναν σε συνεννόηση με το γραφείο για την σφραγίδα της χάγης είναι να υποβάλω τα έντυπα από το taxis με υπεύθυνη δήλωση για την ακρίβεια των στοιχείων, θα θεωρήσουν αυτοί το γνήσιο της υπογραφής και στην συνέχεια θα πάω για την σφραγίδα της χάγης. Γνωρίζει κάποιος αν με τον τρόπο αυτό θα γίνουν αποδεκτά τα δικαιολογητικά από υπηρεσίες της Αυστραλίας; Προσπάθησα να βρώ κάτι από το Forum αλλά δεν μπόρεσα.

                Comment


                  #68
                  Originally posted by f_papadim View Post
                  Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση.Θα ήθελα όμως μια διευκρίνιση γιατί διάβασα και το κυβερνητικό site αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει waiting period για την partner subclass 100 και αν τελικά δικαιούται επιδόματα?
                  Καλησπέρα τι
                  εννοεις waiting period ?
                  Με το που θα εγκριθει η visa partner 100 σου λένε πόσο χρόνος έχει απομείνει για να μπεις στην χωρα για να ενεργοποιηθει
                  Αν ρωτας αυτο.
                  Ναι αν μπεις στην χώρα με την βίζα στο χέρι δικαιούσαι ο,τι δικαιούται και ο Australian citizen
                  όμως ολα αυτα βάση οικονομικων προυποθεσεων του καθενός
                  που αυτα θα σας τα πούν εννοείται στο Centrelink αναλυτικα
                  θα παρεις ο,τι δικαιουσαι να πάρεις.
                  Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by Aussie View Post
                    Καλησπέρα τι
                    εννοεις waiting period ?
                    Με το που θα εγκριθει η visa partner 100 σου λένε πόσο χρόνος έχει απομείνει για να μπεις στην χωρα για να ενεργοποιηθει
                    Αν ρωτας αυτο.
                    Ναι αν μπεις στην χώρα με την βίζα στο χέρι δικαιούσαι ο,τι δικαιούται και ο Australian citizen
                    όμως ολα αυτα βάση οικονομικων προυποθεσεων του καθενός
                    που αυτα θα σας τα πούν εννοείται στο Centrelink αναλυτικα
                    θα παρεις ο,τι δικαιουσαι να πάρεις.
                    Καλησπέρα. Θα στα πάρω από την άρχη.Έχουμε ήδη κλείσει ένα χρόνο αναμονής της βίζας(partner offshore και μέσω Βερολίνου). Τέλη Ιουλίου που μου ήρθε η ειδοποίηση να κάνω ιατρικές εξετάσεις. Στα χαρτιά που έπρεπε να εκτυπώσω με το HAP ID έγραφε επάνω ότι είναι εξετάσεις για Partner 100,κάτι που το περίμενα γιατί πληρούμε τις προϋποθέσεις.Αλλάζοντας ο Νόμος από 01/01/2017 για τα επιδόματα, η ερώτησή μου ήταν: πατώντας το πόδι μου στην Αυστραλία με partner visa 100 offshore, αν με πιάνει ο Νόμος των 104 εβδομάδων αναμονής για επιδόματα γιατί αναφέρονται μόνο στην partner 309 και δεν βρήκα κάτι σχετικό για την partner 100.

                    Comment


                      #70
                      Καλησπερα και απο μενα σαν καινουργιος εδω.Αν καποιος εχει την καλοσυνη και την ορεκση βεβαια ας μου πει στην φορμα 118 για citizenship by descent χρειαζεται να βγαλο ελληνικο διαβατηριο γιατι δεν εχω,γιατι οπως ειδα χρειαζεται να δωσεις στοιχεια διαβατηριου. Και δευτερον στο Part F travel and good character τσεκαρο NO προφανος στην ερωτηση 28 μιας που δεν εχω ζησει η εχω παει ποτε Αυστραλια στις ερωτησης 26 27 ομως τσεκαρο YES η ΝΟ.Ευχαριστω εκ των προτερων.

                      Comment


                        #71
                        Καλημέρα σε όλους. Παράκληση σε κάποιον που πέρασε την διαδικασία, αν μπορεί να μου απαντήσει στο εξής: Θα πάω στην Αυστραλία με τουριστική visa. Η οικογένειά μου έχει Αυστραλιανά διαβατήρια. Εγώ θα υποβάλλω από εκεί αίτημα για την visa 820/801. Σχετικά με την visa γέφυρα, είναι η 820 και θα μου δοθεί αμέσως με την υποβολή της αίτησης; Μήπως πρέπει να κάνω ξεχωριστά αίτηση για την 820 ή κάποια άλλη; Οτιδήποτε άλλο σχετικό που θα πρέπει να ξέρω. Σας ευχαριστώ.

                        Comment


                          #72
                          Διάβασε εδώ: http://www.patriotaki.net/διάφορα-θέ...sas-ιι-6385/ και γενικά τις σελίδες που αφορούν την μετανάστευση στην Αυστραλία και θα βρεις όλες τις πληροφορίες που ψάχνεις
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            #73
                            Ευχαριστώ πολύ jimathens.

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by Giorgos D View Post
                              Καλημέρα σε όλους. Παράκληση σε κάποιον που πέρασε την διαδικασία, αν μπορεί να μου απαντήσει στο εξής: Θα πάω στην Αυστραλία με τουριστική visa. Η οικογένειά μου έχει Αυστραλιανά διαβατήρια. Εγώ θα υποβάλλω από εκεί αίτημα για την visa 820/801. Σχετικά με την visa γέφυρα, είναι η 820 και θα μου δοθεί αμέσως με την υποβολή της αίτησης; Μήπως πρέπει να κάνω ξεχωριστά αίτηση για την 820 ή κάποια άλλη; Οτιδήποτε άλλο σχετικό που θα πρέπει να ξέρω. Σας ευχαριστώ.
                              Καλημερα
                              το ιδιο ακριβώς έκανα και γω με σένα
                              'οταν ήρθα Αυστραλία
                              η 820 ειναι η partner visa η οποία είναι η temporary
                              η 801 είναι η partner visa η οποία είναι η permanent
                              η διαφορά τους είναι η εξής:
                              την 820 την παίρνεις σε περίπτωση που είσαι λίγα χρόνια παντρεμένος πχ 2-3 και δεν υπάρχουν χρόνια αποδεικτικά στοιχεία
                              και την 801 οταν ο γάμος ειναι χρόνια ,υπάρχουν παιδιά κτλ
                              εγω όταν την κατέθεσα ήμουν ήδη 16 χρόνια παντρεμένη
                              θα μπορούσα δλδ να αιτηθώ μόνο την 801
                              αλλα αιτήθηκα και τις 2 γνωρίζοντας ο,τι δεν έχω θέμα.
                              Όταν λοιπόν μετά απο 17 μήνες απο την αίτηση μου
                              εγινε Granted η visa μου αυτοι μου έδωσαν και τις 2
                              και την 820/801 στην ουσια όμως η μια είναι άχρηστη,και μιλάω για την 820 στήν δικιά μου περίπτωση
                              'Οταν λοιπόν αιτηθείς την on shore visa partner 820/801 κλίκαρε και τις δύο.

                              μετα την λήξη της τουριστικής σου visa αυτή που θα πάρεις και που εσύ ονομάζεις γέφυρα λέγετε Bridging visa και οχι 820
                              η bridging visa θα σου δίνει Full permission to work,medicare,άδεια φυσικα άδεια παραμονής στην χώρα μέχρι να γίνει granted

                              η visa σου ή θα πάρεις την 820 ή την 801 ανάλογα με βάση υπάρχοντων στοιχείων ποιά σου αναλογεί,οι και τις 2 όπως έγινε με μένα


                              Average processing time
                              Temporary Partner visa (subclass 820) - 12 to 18 months.
                              Permanent Partner visa (subclass 801) - 12 to 18 months from the date of eligibility.
                              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                              Comment


                                #75
                                Ευχαριστώ πολύ Aussie. Εγώ έχω 26 χρόνια παντρεμένος (50 ετών) και έχω σύζυγο και 2 ενήλικα παιδιά με Αυστραλιανά διαβατήρια. Η Bridging visa χορηγείται αυτόματα με την υποβολή του αιτήματος για 820/801; Το αίτημα να το υποβάλλω άμεσα ή μετά από κανένα μήνα παραμονής με την τουριστική;

                                Comment

                                Working...
                                X