Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (15)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by NANA1
    KALISPERA EIMAI UPIKOOS AUSTRALIAS ESTEILA TA XARTIA STO SITE SKANARISMENA MOU APORIPSAN TIN AITISI K GRAFOUN NA TOUS DOSO LOGARIASMO NA MOU BALOUN TA LEFTA PISO TO MINIMA TOUS MARTIO K GO EIDA TA E MAIL TORA.GNORIZETE AN KATATHESO TO ELEIPEIS XARTI POU ZITANE EINAI OK I PREPEI NA KANO TA XARTIA OLA APO TIN ARXI METAFRASEIS K.T.L?DEN THELO NA MOU BALOUN TA LEFTA PISO.!KAPOI TILEFONO NA EPIKOINONISO MAZI TOUS?EUXARISTO
    Δεν βλεπω στο post σου ,να γραφεις οτι σου ζητησαν να τους στείλεις καποιο χαρτί ,αλλά οπως διαβαζω σου απερριψαν την αίτηση και θελουν να σου επιστρέψουν τα χρήματα.Αν υπήρχε καποιο ελλιπές εγγραφο που ηθελαν ,θα στο είχαν μάλλον ηδη ζητήσει .Αλλά αν κρίνω οτι απ τον Μαρτη σου εστειλαν το email και το είδες τωρα ,που κοντεύει να τελειώσει ο Ιούνης ,πιθανόν και κάποιο προηγούμενο email ,μπορεί να σου διέφυγε.

    Βέβαια ,οταν είμαστε σε διαδικασία καποιου σοβαρού αιτήματος ,ελεγχουμε συχνά τα email μας και πάντως ,το σωστό ειναι να τους γράψεις στο email της υπηρεσιας που σε ειδοποιησε για την απορριψη και να ρωτήσεις τις απορίες σου .Αν και αφού ηδη εβγαλαν απορριπτικη απόφαση ,δεν νομίζω οτι στελνοντας το ελλιπες χαρτι που ζητανε ,οπως εγραψες...θα ξανανοιξουν την αιτηση...

    Αυτο που δεν καταλαβαινω ,ειναι το οτι εγραψες σχετικα με το "ελλιπές χαρτι που ΖΗΤΑΝΕ"...κι οχι που "ζητησαν" .
    Αφου απερριψαν την αιτηση ,συμφωνα με το email ,μάλλον δεν ζητησαν στο τελευταιο email το χαρτι αυτο ,αλλά σε προηγούμενο email...

    Λογικα ,θα πρεπει να ξανακάνεις απ την αρχη την αιτηση και να στειλεις οσα χρειαζονται ,αλλά στείλε τους email και θα εχεις εγκυρη απαντηση.

    ΥΓ Παρακαλούμε ,να μην γραφεις με greeklish...
    Είναι απ τους κανόνες του patriotaki.net
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      Καλησπέρα σας.. έχω γεννηθεί στη Αυστραλία έχω υπηκοότητα και διαβατήριο σε ισχύ.. θέλω να μετανάστευσω Αυστραλία με τον σύντροφό μου (Έλληνα υπήκοο).. με σύμφωνο συμβίωσης μπορούμε να μείνουμε και να δουλέψουμε και οι δύο εκεί η χρειαζεται γάμος?? Αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει και για την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω.. σας ευχαριστώ

      Comment


        Καλησπέρα και από μένα. Είμαι 21 χρονών και θέλω να κάνω αίτηση για citizenship by descent καθώς ο πατέρας μου γεννήθηκε στην Αυστραλία το 1966. Από οτι έχω δεί στην ταυτότητα του λέει τόπος γέννησης Μελβούρνη και Ιθαγένεια ελληνική. Υποθέτω πως σημαίνει οτι έχει την ελληνική ιθαγένεια από έλληνες γονείς και την αυστραλιανή από τη γέννηση του εκεί.
        Η ερώτηση μου ωστόσο είναι αν με την απόκτηση της υπηκοότητας υπάρχουν παροχές σε επίπεδο σπουδών. Εγώ σε ένα χρόνο παίρνω το πρώτο μου πτυχίο ως Παιδαγωγός Δημοτικής Εκπαίδευσης από ελληνικό δημόσιο Πανεπιστήμιο. Με ενδιαφέρει όμως και η πιθανότητα κάποιου μεταπτυχιακού στην Μελβούρνη ή ακόμα και προπτυχιακών σπουδών σε άλλο αντικείμενο.
        Γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει αν υπάρχουν Πανεπιστήμια με δωρεάν ή χαμηλά δίδακτρα και επίσης αν δουλεύοντας ημιαπασχόληση μπορεί κάποιος να ζει και να σπουδάζει ταυτόχρονα στην Μελβούρνη.
        Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

        Comment


          Γεια σας, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Ειμαι Αυστραλος υπηκοος λογο του πατερα μου (ειμαι κανονικος Αυστραλος πολιτης). Του χρονου δινω Πανελληνιες και εχω στο μυαλο μου το ενδεχομενο, αν δεν περασω στην σχολη που θελω (Νοσηλευτικη για τους περιεργους ) να φυγω για σπουδες στην Αυστραλια. Εχω διαβασει ΟΛΑ τα αρθρα για σπουδες στην Αυστραλια και ΟΛΑ μιλανε για ατομα που δεν ειναι πολιτες ή μιλανε για το κοστος διαβιωσης εκει. Για οποιον γνωριζει θα εκτιμουσα να μου απαντησει στην εξης ερωτηση. Χρειαζονται εξετασεις για να μπω σε καποιο Πανεπιστημιο; και γενικοτερα πως δουλευει γενικοτερα το συστημα ενταξης σε καποια ανωτατη εκπαιδευτικη σχολη. Ευχαριστω εκ των προτερων.
          Last edited by ThanosXIV; 12.05.2020, 06:32.

          Comment


            ΕΙΜΑΙ ΑΥΣΤΡΑΛΟΣ ΥΠΗΚΟΟΣ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΕΧΕΙ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΣΤΗΝ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΕΡΘΩ

            Comment

            Working...
            X