Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (15)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by Klailia View Post
    ευχαριστω matoula kamitsi!ηθελα να φυγω για αυστραλια αλλα καπου φοβαμαι δεν βλεπω πολλη προθυμια για βοηθεια,φιλοξενια κτλ.απο τους συγγενεις .Ειναι μεγαλο ρισκο κ ταλαιπωρια κ εξοδα για οικογενεια να θελει να κανει μια νεα αρχη να αναζητα ενα καλυτερο μελλον κ να μην την στηριζουν οι α βαθμου συγγενεις!Γι αυτο σκεφτομαι τι μπορω να κανω ?να κατεβω ενα ατομο καπου θα βρω δουλεια κ σε κανα μηνα να ρθουν κ οι υπολοιποι θα τα βγαλουμε περα?η δεν θα χω να προσφερω τα βασικα στα παιδια μου!αυτο με αγχωνει κ μονο !!!
    Καλησπερα Κλαιλια. Επειδη και εμεις ειμαστε ακριβως στην ιδια κατασταση,θα κανουμε τα εξης:
    1) ηδη εχω μιλησει μεσω email με Ελληνες μεσιτες τους εξηγησα την κατασταση και ως τωρα τουλαχιστον μου ειπαν οτι θα βοηθησουν να βρουμε το συντομοτερο σπιτι.. Εγω σε εναν συγκεκριμενα του ζητησα αν μπορει να εχει τουλαχιστον 5 σπιτια με τα specifications που θα του πω ετοιμα να μου τα δειξει με το που παμε για να κλεισω ενα απο αυτα αμεσα.. Του ειπα οτι θα εχω και cash μαζι μου οποτε μου απαντησε οτι δεν θα εχουμε προβλημα και οτι θα με βοηθησει.. Θα φανει..
    2) επειδη και εμεις δεν θα εχουμε καποιον να μας φιλοξενησει, σκεφτηκα την πολυ καλη λυση του airbnb να κλεισω ενα ετοιμο επιπλωμενο σπιτι(μπορεις να το κλεισεις και για μηνα) και να εχεις και τον ενοικιαστη να σε βοηθαει( στις περισσοτερες περιπτωσεις σε βοηθανε με πληροφοριες κλπ γιατι τους νοιαζει η βαθμολογια και τα σχολια που θα τους αφησεις στο site).
    3) το πιο σημαντικο που θα λυσει πολλα προβληματα ειναι το να εχουμε απο εδω μαζι μας αρκετα χρηματα για το ξεκινημα.. Ναι μεν ειναι δυσκολες εποχες αλλα σε ενα τετοιο βημα εμας τουλαχιστον οι εδω συγγενεις θα μας βοηθησουν εστω και σαν δανεικα.. Γιατι θα πρεπει να τα αγορασουμε ολα απο την αρχη εκει(επιπλα,ηλεκτρικες συσκευες, αυτοκινητο και νοικοκυριο).
    4) Μιλαω καθημερινα με κοσμο απο την δουλεια μου,φιλους κλπ και ολους τους ρωταω αν εχουν συγγενεις εκει.. Ηδη ειμαι στην φαση να ερθω σε επαφη με 5-6 περιπτωσεις.. Εννοειται πως δεν βασιζομαι σε αυτες τις επαφες αλλα ποτε δεν ξερεις που και πως μπορει να σε βοηθησει καποιος.. Π.χ. ενας που μιλησα και του εξηγησα την κατασταση μου ειπε οτι η νυφη του ειναι μεσιτρια εκει και θα προσπαθησει να μας βοηθησει.. ο Θεος ειναι μεγαλος και ολα θα τα βρουμε eventually

    Ελπιζω να σου εδωσα καποιες ιδεες και οποιος εχει να προτινει και κατι ακομα θα χαρω να το ενταξω στο προγραμμα μας..
    Υ.Γ. Εμεις να φανταστεις ειμαστε ακομα στην συλλογη εγγραφων για την αιτηση για partner visa offshore αλλα τα ψαχνω οσο καλυτερα μπορω απο τωρα για να ειμαστε οσο το δυνατον πιο ετοιμοι..
    Ο τολμόν θα νικήσει...

    Comment


      #17
      ευχαριστω logalx!μου εδωσεσ καποιεσ ιδεεσ!!

      Comment


        #18
        Καλησπερα Klailia η αληθεια ειναι πως εδω στο πατριωτακι ειμαστε για να βοηθαμε με οποιο τροπο μπορει ο καθενας τον αλλον που χρειαζεται αυτη τη βοηθεια.
        Ευχομαι να παρετε την πιο σωστη αποφαση,αν και ειναι πολυ δυσκολα ετσι οπως μας τα λες.
        Ειδικα οταν εχεις και μικρα παιδια τοτε τα πραγματα ειναι ακομα πιο δυσκολα!
        Μακαρι ο Θεος να σας φωτισει για το καλυτερο!
        Keep calm, make dreams..!!

        Comment


          #19
          παιδια καλησπερα....δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο σημειο του forum και ζηταω συγνωμη αν δεν ειμαι....εχω μια ερωτηση...εχω στειλει ηλεκτρονικη αιτηση για πιστοποιητικο γεννησεως και μου ζητανε καποια στοιχεια μου (ταυτοτητα-διπλωμα) φωτο αντιγραφα επικυρωμενα απο αστυνομια...τα εχω επικυρωσει και με σφραγιδα της Χαγης ...χρειαζονται μεταφραση? εχω και και πιστοποιητικο γεννησεως απο αυστραλια αλλα ειναι πολυ παλιο ...θα τους ηταν χρησιμη μια φωτοτυπια να τους στειλω μαζι με τα υπολυπα,θα βοηθουσε δλδ?ευχαριστω

          Comment


            #20
            ειναι δυσκολο τα παιδια σε δεσμευουν κ ουτε μπορεισ να τα πηγαινοφερνεισ απο την μια χωρα στην αλλη θελουν ενα σταθερο περιβαλλον!ξερετε ποσο κοστιζουν τα δημοσια σχολεια κ εαν υπαρχουν δημοσιοι βρεφικοι σταθμοι.??ειναι δυσκολα!γιατι δεν ειναι μονο η αποφαση τησ μεταναστευσησ ειναι κ η αποφαση να χωριστει η οικογενεια για ενα διαστημα κ απο θεμα ακριβειασ δεν ειναι κ μια χωρα που θα πασ θα νοικιασεισ σπιτι κ θα ψαχνεισ για δουλεια κ θα κανεισ καποια εξοδα! ειναι πολλα τα εξοδα!ειδικα για τουσ μισθουσ της ελλαδασ!ξερετε εαν σαν αυστραλη πολιτησ εαν μπορω να βγαλω βιζα για ενα απο τα παιδια οffshore να το παρω μαζι κ οι υπολοιποι να ερθουν με τουριστικη καποια στιγμη κ να αιτηθουν εκει για βιζα?μηπωσ ετσι μπορω να εχω καποιεσ διευκολυνσεισ στο σχολειο??ευχαριστω!!

            Comment


              #21
              ζηλευω και θαυμαζω ολους τουσ πατριωτεσ που παιρνουν την αποφαση κ φευγουν..να ρωτησω ολουσ εσασ που περιμενετε να φυγετε κ εχετε κ παιδια κ εσασ που ειστε ηδη στην αυστραλια!ειμαι υπερβολικη κ το κανω μεγαλο θεμα στο μυαλουδακι μου κ τελικα δεν ειναι τοσο δυσκολα τα πραγματα εκει πωσ το ολο θεμα ειναι να φτασεισ κ ολα θα παρουν το δρομο τουσ η οντωσ ειναι δυσκολα με τα παιδια ?μου λενε ελα δουλειεσ ειναι πολλεσ,δεν ειναι τοσο ακριβα ...οντωσ βρισκεισ δουλεια ευκολα?αν βρεισ δουλεια κ με καποια επιδοματα θα μπορεσεισ να βρεισ κατι οικονομικο μικρο προσωρινο να ρθει η οικογενεια να πασ τα παιδια στο σχολειο να βρει κ οσυζυγοσ εργασια να παρεισ μια ανασα κ μετα σιγουρα περασε το μανικι ολα θα μπουν στη σειρα τουσ!δωστε μου μια ελπιδα!!

              Comment


                #22
                Klailia μου μην ζοριζεις το μυαλο σου με ολα αυτα και σε ριχνουν!! Το ερωτημα ειναι ενα: θελετε να φυγετε; επιθυμειτε κατι καλυτερο για τα παιδια σας; οι προοπτικες εκει σαφως και ειναι καλυτερες και ευνοικες και ολα ειναι θεμα αν το θελεις πολυ! Και στο κατω κατω ο τολμων νικα!!
                Δεν σου ειπα πως με το που πας εκει ολα θα σου δωθουν στο πιατο, ο δρομος θα ειναι στρωμενος με ροδοπεταλα κ.ο.κ.
                Καθε αρχη και δυσκολη!! Πως να το κανουμε; Αλλα δε παυει να ειναι μια κινηση ζωης που ομως αξιζει τον κοπο να προσπαθησεις.
                Μπορει στην αρχη να μη βρεθουν δουλειες ειτε για σενα ειτε για τον αντρα σου στο αντικειμενο σας και να χρειαστει να δουλεψετε αλλου μεχρι να βρεθει αυτο που ξερετε να κανετε.
                Keep calm, make dreams..!!

                Comment


                  #23
                  Ισως θα ηταν καλυτερο να παει πρωτα ο ενας απο τους δυο σας , να κανει μια ερευνα στις δουλειες, στα σπιτια , τα σχολεια κλπ. πιθανων και ανθρωπους που μπορουν να σας βοηθησουν τον πρωτο καιρο και μετα να ακολουθησετε ολη η οικογενεια εκει.
                  Τουλαχιστον εμεις ετσι το καναμε.Τετοιο καιρο περυσι ο αντρας μου ηταν στην Αυστραλια , τα ειδε ολα ιδιοις ομασοι που λεμε , δουλειες , οσο αφορα τα σπιτια , τις περιοχες κλπ και εφυγε απο Ελλαδα με ενα ποσοστο 50-50 και γυρισε Ελλαδα 50 - 95 % οτι ειναι καλυτερα,συμφωνα με αυτα που ειδε και για την δικη μας περιπτωση μιλαω παντα .
                  Τωρα τι να σου πω..; Το οτι θα ειναι δυσκολα στην αρχη θα ειναι..εγω τουλαχιστον ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Οχι οτι με πιανει αγχος , διοτι αν το παρεις και αγχωτικα ζητω που καηκαμε!!
                  Keep calm, make dreams..!!

                  Comment


                    #24
                    Εχω citizenship by descent και θελω να φυγω με την κοπελα μου

                    Καλημέρα σε όλους!Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ και θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα.Οπως γράφω στον τίτλο έχω Australian citizenship by descent απο τη μητέρα μου που διέμενε στην Αυστραλία 18 χρόνια.Εγω γεννήθηκα στην Ελλάδα.Θελω να φυγω για Αυστραλία με την κοπέλα μου.Αυτες τις μέρες θα ξεκινήσω την ανανέωση του διαβατηρίου μου(αυστραλέζικο).Ρωτάω τωρα:ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να φύγω με την κοπέλα μου?να παντρευτούμε απο εδώ?αν όχι ποιος άλλος τρόπος υπάρχει?να βγάλει βίζα αλλά τι βίζα?

                    Comment


                      #25
                      Γεια σε ολους, θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με το centrelink and medicare και ρωταω εδω επειδη δε ξερω που αλλου : οι πληροφοριες απο το ΘΕΜΑ: Centrelink/Medicare/Στεγαση * Audio files απο australian στις 20/12/21012 ισχυουν ακομα;
                      Αν εχει αλλαξει κατι μποουμε να ενημερωθουμε απο κατι αναλογο;
                      Αυτα τα τρια ενημερωτικα αποσπασματα ηταν πολυ χρησιμα ειδικα οσο αφορα στα εγγραφα-αποδεικτικα που απαιτουνται για την εκδοση καρτας medicare.
                      Επειδη θελουμε να παμε οσο το δυνατον καλυτερα προετοιμασμενοι σχετικα με αυτα που θα μας ζητηθουν και να μη τρεχουμε τελευταια στιγμη και αφου εστειλα τα χαρτια και εφυγε αυτο απο το μυαλο μου, τουλαχιστον για την ωρα, λεω να ασχοληθω και με αυτα.
                      Οποιος γνωριζει αν υπαρχουν αλλαγες πανω σε αυτα παρακαλω ας με ενημερωσει.
                      Ευχαριστω εκ των προτερων!
                      Keep calm, make dreams..!!

                      Comment


                        #26
                        Μεσα σε ολα αυτα που ζητανε , ειναι και μια υπευθυνη δηλωση - statutory declaration - που θα αναγραφονται τα στοιχεια του υπηκοου δηλωνοντας την προθεση του να εγκατασταθουμε μονιμα στην Αυστραλια.Αυτο ισχυει ακομα; Μπορω να το κατεβασω απ το ιντερνετ; υπαρχει καπου; Εψαξα αλλα δε βρηκα καποια αναλογη.
                        Αφου μπορω να την εχω ετοιμη, εκτυπωμενη απο εδω ας την εχω.Καθετι που μπορουμε να κανουμε απο εδω , μας γλιτωνει απο διαδικασιες εκει!
                        Οποιος μπορει ας με κατατοπισει.
                        Keep calm, make dreams..!!

                        Comment


                          #27
                          Γειά σας. Είμαι έτοιμος να υποβάλω αίτηση της συζύγου μου για Αυστραλιανό διαβατήριο. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Η σύζυγος μου ονομάζεται ΒΛΑΧΟΥ Αικατερίνη (Λατινικά VLACHOU Aikaterini). Στο παλιό (ληγμένο) διαβατήριο της αναγράφεται VLAHOS Kathrine και στο πρόσφατο πιστοποιητικό που πήραμε από Αυστραλία αναγράφεται VLAHOS Katina. Ως προς το VLAHOS έμαθα ότι έτσι χρησιμοποιείται στην Αυστραλία. Ως προς το όνομα τι πρέπει να κάνω;;;;;;ακόμα και το Kathrine δεν θα έπρεπε να γράφεται Katherine;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Στην αίτηση ζητά πρώτα πρόσφατο όνομα, πιο κάτω ίδια στοιχεία από το πιστοποιητικό. Έχω μπερδευτεί και δεν έχω καθόλου χρόνο. Παρακαλώ να μου δώσει κάποιος τα φώτα του. sos.......sos.......sos. Ευχαριστώ......

                          Comment


                            #28
                            GiorgosD πιστευω πως αυτο που χρειαζεται ειναι μια statutory declaration(υπευθυνη δηλωση)
                            στη οποια να δηλωνει η γυναικα σου οτι το ονομα που αναγραφεται στο παλιο ληγμενο διαβατηριο kathrine δηλαδη και το ονομα του πιστοποιητικου katina ανηκει στο ιδιο προσωπο.Οτι οταν γεννηθηκε πηρε το ταδε ονομα και υπαρχει δηλαδη αυτη η διαφορα.
                            Να υπογραψει την statutory declaration και την στελνετε και αυτη μαζι με τα υπολοιπα για την εκδοση του διαβατηριου.Αυτη ειναι μια δικη μου εκδοχη, επειδη γνωστο συγγενικο μου προσωπο ειχε το ιδιο θεμα: ενω δηλαδη ηταν το ονομα της στο πιστοποιητικο γραμμενο kyriaki αλλου ηταν γραμμενη ως kerry .
                            Τωρα αν καποιος αλλο γνωριζει παραπανω περι του θεματος και σε συμβουλεψει αναλογως καλα θα ειναι.
                            Ελπιζω να βοηθησα!
                            Keep calm, make dreams..!!

                            Comment


                              #29
                              Ευχαριστώ πολύ Ματούλα. Πιστεύω πως αυτό που αναφέρεις λύνει το πρόβλημα όσο αφορά την απόδειξη για το ίδιο άτομο. Αυτό που με προβληματίζει είναι η σύνταξη της αίτησης. Ποιο όνομα να χρησιμοποιήσω Katina που αναγράφει το πιστοποιητικό ή Kathrine που αναφέρει το διαβατήριο; Στην αίτηση αρχικά ζητά τα τωρινά στοιχεία και παρακάτω στοιχεία του πιστοποιητικού. Αυτή τη διαφορά θέλει να τη δικαιολογήσεις με έναν από τους τρείς λόγους που έχει standard το έντυπο αλλά δεν ταιριάζει στην δική μου περίπτωση. Σκέφτομαι να αναφέρω στα τωρινά στοιχεία Kathrine (του διαβατηρίου) και στη συνέχεια του πιστοποιητικού και να μην το αιτιολογήσω. Στη συνέχεια να το δούμε στο προξενείο με τυχόν δηλώσεις. !!!!!!!!!!!!!!!!

                              Comment


                                #30
                                Γειά σας. Παράλληλα με την έκδοση διαβατηρίου της συζύγου μου, που ανέφερα τους προβληματισμούς μου παραπάνω, συγκεντρώνω τα έγγραφα για τις υπηκοότητες των παιδιών. Παραθέτω παρακάτω αυτά που κατάλαβα και παρακαλώ κάποιον να μου επιβεβαιώσει ή διορθώσει κάτι που ξέρει. Θα υποβάλω την αίτηση ηλεκτρονικά. Πρόκειται για ενήλικα παιδιά. Θα πρέπει να υποβάλω το έντυπο 1195 (όχι το 118). Δικαιολογητικά: Ληξιαρχικές πράξεις γέννησης, Αυστραλιανό διαβατήριο της συζύγου, έγγραφο ΑΜΚΑ παιδιών, ταυτότητες παιδιών, ποινικά μητρώα, πιστοποιητικό πολιτογράφησης της συζύγου για να κρατήσει και την Ελληνική υπηκοότητα. Σφραγίδα χάγης μόνο στα δημόσια έγγραφα. Όσο αφορά το άτομο που προϋπογράφει την αίτηση και την φώτο ποιο να βάλω; Ευχαριστώ.

                                Comment

                                Working...
                                X