Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (15)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (15)

    Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι

    #2
    Γεια ,δεν ξερω αν γραφω στη σωστη υποκατηγορια,αλλα θελω να ρωτησω καποια πραγματα.Ειμαι αυστραλη υπηκοος με citizenship by descent.Σκεφτομαστε να μεταναστευσουμε με το συζυγο συν τα 2 παιδια μας.Το θεμα ειναι οτι σκεφτομαστε την partner visa η απο την αυστραλια.Η bridging visa που αρχικα δινεται θα μας δινει το δικαιωμα να στειλουμε τα παιδια στο δημοσιλ σχολειο η θα πρεπει να το πληρωνουμε?και ποσα αραγε?Με μια (1) δουλεια θα τα βγαζουμε περα για αρχη?Ευχαριστω για την κατανοηση σε περιπτωση που γραφω σε λαθος forum.

    Comment


      #3
      Γεια σου klailia και καλως ηρθες στο patriotaki!.Ειμαστε στην ιδια περιπτωση ο συζυγος δηλαδη με υπηκοοτητα by desent και εχουμε και εμεις 2 παιδια μονο που την διαδικασια για την παρτνερ την κανουμε απο εδω.Λοιπον για onshore partner visa και συγκεκριμενα με την bridging και για οσο διαστημα θα κανει να εγκριθει η βιζα εχω την εντυπωση πως πληρωνεις στο δημοσιο σχολειο κανονικα.Τωρα ποσα ακριβως δεν γνωριζω να σου απαντησω, καποιος που ξερει παραπανω ας βοηθησει.
      Keep calm, make dreams..!!

      Comment


        #4
        Οσο για το αν θα τα βγαζετε περα με μια δουλεια αυτο εξαρταται και απο το μισθο που θα παιρνετε απο αυτη τη δουλεια υπολογιζοντας το ενοικιο , τα καθημερινα σας εξοδα, το σχολειο σε περιπτωση που αιτηθειτε την onshore partner visa κλπ..
        Αυτα θα ειναι τα αρχικα σας " εξοδα " αλλα εχε υποψη σου ομως οτι θα λαμβανετε και επιδοματα απο το centrelink τα οποια ομως για την δικη σας περιπτωση δεν γνωριζω ακριβως ποτε θα τα δικαιουστε κανονικα.Δεν μπορω να σου απαντησω με λεπτομερειες σε οτι αφορα την onshore partner διοτι εγω αιτουμαι την offshore 309/100. Ως εκει που ξερω παντως σου απαντω! Ελπιζω να βοηθησα καπως!
        Keep calm, make dreams..!!

        Comment


          #5
          Καλησπερα σε ολους! Πηραμε επιτελους την υπηκοότητα (η σύζυγος) και μεθαυριο εχουμε ραντεβου στην πρεσβεία και για το διαβατήριο .. Αποφασίσαμε να φυγουμε του Ιούλιο ή σεπτεμβρη του 17 και εχω να κανω την εξής ερωτηση.. Να κανω αιτηση για partner απο εδω ή να παμε εκει και μετα;; Το ρωταω γιατι βλεπω κάποιους που τους πηρε πανω απο χρονο η διαδικασια.. Και λεω να μην περιμενουμε τζαμπα άλλους 5-7 μηνες έως ότου βγει η βίζα.. Απο την αλλη βλεπω κοσμο που του βγήκε νωριτερα σε 10 μηνες πχ και λεω μηπως τελικα αξίζει να την κανω απο εδω και να ειμαστε έτοιμοι; Ευχαριστω.
          Ο τολμόν θα νικήσει...

          Comment


            #6
            Logalx εστειλα προσωπικο μηνυμα και ειμαι στη διαθεση σας.
            Keep calm, make dreams..!!

            Comment


              #7
              Originally posted by matoula kamitsi View Post
              Οσο για το αν θα τα βγαζετε περα με μια δουλεια αυτο εξαρταται και απο το μισθο που θα παιρνετε απο αυτη τη δουλεια υπολογιζοντας το ενοικιο , τα καθημερινα σας εξοδα, το σχολειο σε περιπτωση που αιτηθειτε την onshore partner visa κλπ..
              Αυτα θα ειναι τα αρχικα σας " εξοδα " αλλα εχε υποψη σου ομως οτι θα λαμβανετε και επιδοματα απο το centrelink τα οποια ομως για την δικη σας περιπτωση δεν γνωριζω ακριβως ποτε θα τα δικαιουστε κανονικα.Δεν μπορω να σου απαντησω με λεπτομερειες σε οτι αφορα την onshore partner διοτι εγω αιτουμαι την offshore 309/100. Ως εκει που ξερω παντως σου απαντω! Ελπιζω να βοηθησα καπως!
              Centrelink παιρνει βασει των προυποθεσεων που εχει το καθε ατομο
              θα το παρει μονο ο υπηκοος στην περιπτωση αυτη.
              αν καταθεσουν onshore μεχρι να λαβουν την visa τα υπολοιπα μελη το μονο που θα δικαιουνται ειναι medicare κ δικαιωμα εργασιας οταν ο συζυγος παραλαβει την bridging visa ☺
              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

              Comment


                #8
                Originally posted by Logalx View Post
                Καλησπερα σε ολους! Πηραμε επιτελους την υπηκοότητα (η σύζυγος) και μεθαυριο εχουμε ραντεβου στην πρεσβεία και για το διαβατήριο .. Αποφασίσαμε να φυγουμε του Ιούλιο ή σεπτεμβρη του 17 και εχω να κανω την εξής ερωτηση.. Να κανω αιτηση για partner απο εδω ή να παμε εκει και μετα;; Το ρωταω γιατι βλεπω κάποιους που τους πηρε πανω απο χρονο η διαδικασια.. Και λεω να μην περιμενουμε τζαμπα άλλους 5-7 μηνες έως ότου βγει η βίζα.. Απο την αλλη βλεπω κοσμο που του βγήκε νωριτερα σε 10 μηνες πχ και λεω μηπως τελικα αξίζει να την κανω απο εδω και να ειμαστε έτοιμοι; Ευχαριστω.
                Γειά σου Logalx! Προσωπική μου άποψη, είναι ότι από την στιγμή που δεν βιάζεσαι να φύγεις, να κάνεις τα χαρτιά σου από εδώ... Αν τα στείλεις εντός του 2016, μεχρι τότε που λέτε να φύγετε, θα σου έχει βγει κ η βίζα σου...

                Comment


                  #9
                  Καλησπέρα. Για μετατροπή διπλώματος το Ελληνικό και μια μετάφραση από δικηγόρο είναι αρκετά?? Γενικά, οι μεταφράσεις του Ε1 του Ε9 του Εκκαθαριστικού και των άλλων ελληνικών κρατικών εγγράφων πρέπει να είναι μεταφρασμένα από δικηγόρο. Αν έχουν και αγγλικά χρειάζονται μετάφραση?

                  ΥΓ. Στις 20 Οκτώβρη πετάω για Μελβούρνη!!!

                  Comment


                    #10
                    andreouxronis σε ζηλευω!Καλο ταξιδι! Οσο για αυτα που ρωτας ας σου απαντησουν καλυτερα οσοι γνωριζουν.
                    Keep calm, make dreams..!!

                    Comment


                      #11
                      Εμεις παντως τα εκκαθαριστικα μας τα μεταφρασαμε στην Μεταφραστικη του ΥΠΕΞ.
                      Keep calm, make dreams..!!

                      Comment


                        #12
                        ευχαριστω matoula!!!

                        Comment


                          #13
                          ευχαριστω matoula kamitsi!ηθελα να φυγω για αυστραλια αλλα καπου φοβαμαι δεν βλεπω πολλη προθυμια για βοηθεια,φιλοξενια κτλ.απο τους συγγενεις .Ειναι μεγαλο ρισκο κ ταλαιπωρια κ εξοδα για οικογενεια να θελει να κανει μια νεα αρχη να αναζητα ενα καλυτερο μελλον κ να μην την στηριζουν οι α βαθμου συγγενεις!Γι αυτο σκεφτομαι τι μπορω να κανω ?να κατεβω ενα ατομο καπου θα βρω δουλεια κ σε κανα μηνα να ρθουν κ οι υπολοιποι θα τα βγαλουμε περα?η δεν θα χω να προσφερω τα βασικα στα παιδια μου!αυτο με αγχωνει κ μονο !!!

                          Comment


                            #14
                            Η αληθεια πως πρεπει να στηριζεσαι μονο στα ποδια σου και οι οποιες extra βοηθειες ειναι καλοδεχουμενες.Τωρα για την περιπτωση σου δεν μπορειτε να στηριζεστε για τον πρωτο καιρο εκει μονο απο τα επιδατα.Τα δυο βασικα που πρεπει να εξασφαλισετε πηγαινοντας εκει αμεσα ειναι σπιτι και δουλεια.Το πρωτο αφου δεν βλεπεις οπως λες προθυμια απο συγγενεις εκει για φιλοξενια βρισκεις κατι εντελως προσωρινο μεχρι να ορθοποδησετε.
                            Αν επιτρεπεται τι επαγγελεστε;εχετε παιδια;
                            Keep calm, make dreams..!!

                            Comment


                              #15
                              Σε καταλαβαινω απολυτα παντως..το θεμα του σπιτιου ειναι κατι που μας απασχολει πολυ και εμας! Ειδικα τον πρωτο καιρο το ιδανικο ειναι μια φιλοξενια μεχρι να βρεθει κατι μονιμο!Και ειπα το ιδανικο αλλα αν δεν υπαρχει η καλη θεληση και διαθεση να σε βοηθησουν απο εκει,θα πρεπει να τα παρεις πανω σου και να πιασεις "τον ταυρο απο τα κερατα' που λεμε!Δεν γινεται αλλιως.Ο αντρας σου να υποθεσω οτι θα ερθει με την παρτνερ βιζα;ή θα την αιτηθει απο εκει;
                              Γνωμη μου παντως ειναι οτι δεν μπορει να ζησει μια οικογενεια εστω και για αρχη μονο με τα επιδοματα.Ειναι πολλα τα εξοδα που εχει και πρεπει πριν βρεθει καποιος εκει να το μελετησει καλα..
                              Keep calm, make dreams..!!

                              Comment

                              Working...
                              X