Announcement

Collapse
No announcement yet.

Φροντιστές (carers) στην Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Φροντιστές (carers) στην Αγγλία

    Συμπατριώτες γεια σας.

    Ανοίγω αυτό το θέμα θέλοντας να μοιραστώ την εμπειρία μου μέχρι τώρα κυρίως σαν εσωτερικός φροντιστής (live in carer) αλλά και σαν ωρομίσθιος (hourly carer).
    Έχω καιρό να συνδεθώ στο forum, λάθος μου, και έχω δεχτεί αρκετά μυνήματα ζητώντας πληροφορίες. Προσπαθώ λοιπόν παρακάτω να δώσω όσο περισσότερες μπορώ.

    Την απόφαση την πήρα γιατί άλλο? Λόγω της οικονομικής κρίσης που βιώνουμε στην πατρίδα μας. Ποιος θέλει ν' αφήσει οικογένεια και παιδιά πίσω? Τέλος πάντων. την αγγελία την βρήκα στο euress, έκανα αίτηση, πέρασα συνέντευξη και με πήραν. Δεν απαιτείται εμπειρία, καλό είναι να υπάρχει αλλά δεν είναι απαραίτητο. Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι η σχετική άνεση στην γραπτή και προφορική επικοινωνία στην Αγγλική. Αφού έγινα δεκτός έφυγα, πήγα στις εγκαταστάσεις της εταιρείας στην Αγγλία, πέρασα εκπαίδευση μία εβδομάδα και αμέσως μόλις τελείωσε η εκπαίδευση ξεκίνησα δουλειά.
    Τα καθήκοντα σαν live in carer είναι να φροντίζεις τον ασθενή σε ότι χρειάζεται. Φάρμακα, πλύσιμο, ντύσιμο, καθάρισμα, φάρμακα, πιθανόν μαγείρευμα, τάισμα συνοδεία σε εκδηλώσεις ή περιπάτους κλπ. Όλα αυτά ή μέρος αυτών, ανάλογα με την βαρύτητα του περιστατικού. Μένεις συνέχεια μέσα στο σπίτι, και μπορείς να φύγεις μόνο 2 ώρες/ημέρα που έχεις ένα διάλειμμα, εκτός αν σου επιτρέψει ο πελάτης περισσότερο ή ότι άλλο. Μέχρι τώρα έχω πέσει σε περιστατικό που ήμουν συνέχεια έξω γιατί ο πελάτης παρότι 4πληγικός ήταν πολύ ενεργός και πηγαίναμε συνέχεια βόλτες στο λονδίνο, pub, mall κλπ., περιστατικό που η δουλειά πήγαινε εμπλοκή και δεν προλάβαινες ανάσα και περιστατικό που το μόνο που κάναμε ήταν να βλέπουμε ταινίες, να παίζουμε snooker, να κάνουμε βόλτες στους αγρούς και μετά να διαλέγουμε μεταξύ austin martin jaguar & range rover, ποιο θα πάρουμε για να βγούμε βόλτα. Και τα καθήκοντά μου? Απλώς να τον προσέχω να μην πείνει και να μην καπνίζει. Το τι περιστατικό θα σου τύχει είναι περισσότερο θέμα τύχης. Ότι σου τύχει ανάλογα με το προφίλ σου και τις προτιμήσεις σου αλλά και τις ανάγκες που έχει η εταιρεία την συγκεκεριμένη στιγμή.
    Τα χρήματα? πολύ καλά. Το χαμηλότερο που πήρα ήταν 1700 λίρες/μήνα και έφτασα μέχρι και 2300 λίρες καθαρά μετά από φόρους, κρατήσεις κλπ. Το πόσο θα πάρεις εξαρτάται από την βαρύτητα του περιστατικού. Οι κρατήσεις για εφορία, ιατροφαρμακευτική, συνταξη κλπ, είναι περίπου το 25%. (Ξαναλέω ότι τα νούμερα που ανέφερα παραπάνω είναι καθαρά μετά από κρατήσεις). Επέλεξα να πάω σαν live in carer γιατί έτσι δεν ξοδεύω χρήματα για διαμονή και διατροφή. Αυτά είναι πληρωμένα. Έτσι, μου μένουν καθαρά τα χρήματα.
    Εδώ και 2 μήνες έφυγα από την εταιρεία και έχω σαν προσωπικός πλέον φροντιστής ενός πελάτη. Το πλεονέκτημα είναι ότι τα χρήματα είναι καλύτερα. Ενώ στην εταιρεία έπαιρνα για το ίδιο περιστατικό 550/εβδομάδα, τώρα παίρνω 700. Επίσης έχω μία ημέρα ρεπό, και στον ελεύθερο χρόνο μου, βράδια, ή όποτε δεν δουλεύω μπορώ να φύγω από το σπίτι και να πάω όπου θέλω. Επίσης, μου πληρώνει 2 εβδομάδες άδειας τον χρόνο παραπάνω απ' ότι μου πλήρωνε η εταιρεία.
    Το επόμενο βήμα και αφού πλέον έρθει και η υπόλοιπη οικογένεια εδώ θα είναι να πάω σαν hourly carer. Αυτό σημαίνει ότι πηγαίνεις σε έναν πελάτη για όσο σε θέλει, μπορεί να είναι 1 ή περισσότερες ώρες την ημέρα και μετά πηγαίνεις σε άλλον. Μπορεί να έχεις μέσα στην ημέρα 3,4,8 πελάτες. Η αμοιβή είναι η ίδια ορισμένες φορές ίσως και καλύτερη και μετρά σαν εργάσιμη ώρα η μετακίνηση από τον έναν πελάτη στον άλλο.
    Η δουλειά? έχει τα δύσκολά της όπως όλες οι δουλειές άλλωστε. Έχεις να κάνεις με άτομα που αντιμετωπίζουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας, τις περισσότερες φορές τουλάχιστον. Οπότε, οι υποψήφιοι ας οπλιστούν με υπομονή και να σκέφτονται τα χρήματα που πληρώνονται.
    Προτείνω να αποφύγεται τα ιδρύματα. Εκεί οι συνθήκες εργασίας είναι χειρότερες, οι αμοιβές μικρότερες και θα έχεις να φροντίσεις για διατροφή και διαμονή. Πηγαίνετε πρώτα σαν live in, δείτε τι παίζει, συλλέξτε πληροφορίες και μετά δείτε πως θα κινηθείτε.
    Στην αρχή θα πρέπει να φροντίσετε για την έκδοση του NIN (national insurance number) το συντομότερο δυνατό. Χωρίς αυτό στην Αγγλία δεν θα μπορέσετε να κάνετε πολλά. Η εταιρεία θα σας κατευθύνει, αλλά το κλείσιμο ραντεβού σε κάποιο job center plus είναι δική σας ευθύνη. Δεν θα αντιμετωπίσετε πρόβλημα εκεί. Αντίθετα, θα αντιμετωπίσετε πρόβλημα στην προσπάθειά σας να ανοίξετε τραπεζικό λογαριασμό. Θα σας βγάλουν την ψυχή. Μπορείτε να το παρακάμψετε ανοίγοντας λογαριασμό στην Monese. Περισσότερες πληροφορίες στο http://monese.com.
    Ένας καλός και ανέξοδος τρόπος να στέλνετε χρήματα πίσω είναι η κάρτα revolut. Περισσότερες πληροφορίες στο http://revolut.com
    Στα προαναφερόμενα, τα έξοδα διαχείρισης, προμήθειες κλπ, είναι από ανύπαρκτα έως σημαντικά μικρότερα των υπόλοιπων τραπεζών. Τα αποκτάς πανεύκολα μέσω του κινητού σου τηλεφώνου και τέλος....
    Ένα site για να βρείτε πληροφορίες για θέσεις εργασίας σχετικά με φροντιστές είναι το https://www.liveincarejobs.co.uk/
    Η εταιρεία που πήγα στρατολογεί στην Ελλάδα προσωπικό και έτσι δεν χρειάζεται να πας στην Αγγλία για συνέντευξη κλπ. Βλέπεις πότε έχει στην Ελλάδα, πας εκεί και σου απαντούν αμέσως αν γίνεσαι δεκτός ή όχι. Το event είναι δύο ημέρες. Όσοι επιλεγούν και για τη 2η ημέρα, κατά 99% έχουν γίνει δεκτοί. Πληροφορίες για την εταιρεία που εγώ πήγα ααλλά δεν είμαι εκεί πλέον θα βρείτε στο Live-in Care & Hourly Care | Helping Hands Home Care.

    Ελπίζω να βοήθησα...

    #2
    Ευχαριστούμε.τι επίπεδο αγγλικών χρειαζετε;Επίσης όταν πας εχουν τακτοποιήσει την διαμονή σου;

    Comment


      #3
      Originally posted by stellagr View Post
      Ευχαριστούμε.τι επίπεδο αγγλικών χρειαζετε;Επίσης όταν πας εχουν τακτοποιήσει την διαμονή σου;
      Δεν χρειάζεται να είσαι καθηγητής Αγγλικής. Να μπορείς να επικοινωνήσεις γραπτά και προφορικά. Δεν χρειάζεται εξιδεικευμένη ορολογία. Να μπορείς να επικοινωνήσεις στα βασικά καθημερινά.
      Η διαμονή σου είναι εξασφαλισμένη. Όταν είσαι στην εβδομάδα εκπαίδευσης, μένεις σε ξενώνα τις εταιρείας. Δωμάτια με 4-6 κρεβάτια. Υπάρχει επίσης μία κοινόχρηστη κουζίνα. Δεν πληρώνεις για την διαμονή σου. Σου παρέχουν επίσης ένα σάντουιτς/ημέρα. Ότι άλλο χρειάζεσαι το πληρώνεις εσύ.
      Όταν πηγαίνεις στον πελάτη, η εταιρεία σου δίνει 40 λίρες/εβδομάδα για τα έξοδα διατροφής σου. Είναι υπεραρκετά αν ψωνίζεις από S/M. Ποτέ δεν έχω ξοδέψει περισσότερα από 100/μήνα. Τα υπόλοιπα, αν δεν τα ξοδέψεις θα το κάνει κάποιος άλλος όταν θα σε αντικαταστήσει. Οπότε, ξόδεψέ τα.
      Η διαμονή σου όταν είσαι στον πελάτη παρέχεται απ' αυτόν και δεν πληρώνεις. Έχεις δικό σου δωμάτιο και μπορεί να έχεις και δικό σου μπάνιο χωρίς να είναι προαπαιτούμενο.
      Αν αλλάξεις placement και μέχρι να πας στο επόμενο ανάλογα με την διαθεσιμότητα μπορείς να μείνεις στις εγκαταστάσεις της εταιρείας. Μπορεί να σου πουν ότι είναι γεμάτα και δεν υπάρχει χώρος. Απαιτείς να σου βρουν δωμάτιο. Το έκανα εγώ και μου έκλεισαν σε ξενοδοχείο όπου πλήρωσαν αυτοί. Διεκδίκησε, αν δεν το κάνεις δεν θα σου χαρίσουν τίποτα. Και δεν θα σε παρεξηγήσουν αν το κάνεις.

      Comment


        #4
        Το πρόβλημα μου είναι πως εχω μικρό σκυλάκι.αν βρω πελάτη pet friendly ok.αλλιως μονο σε γηροκομείο και να μένω εξω

        Comment


          #5
          Originally posted by stellagr View Post
          Το πρόβλημα μου είναι πως εχω μικρό σκυλάκι.αν βρω πελάτη pet friendly ok.αλλιως μονο σε γηροκομείο και να μένω εξω
          To ίδρυμα δεν είναι ότι καλύτερο. Είναι πιο καλά να εργαστείς ως hourly carer. Στο ίδρυμα οι αμοιβές δεν ξεπερνούν τις 7,5 λίρες/ώρα ενώ σαν hourly ξεκινάς από 7,5 και φτάνεις μέχρι και 15. Πολλές εταιρείες έχουν δικό τους αυτοκίνητο. Στο site που έδωσα, μπορείς να βρεις πληροφορίες και σαν hourly. Οι εταιρείες σε πληρώνουν και για το χρονο μετάβασης από πελάτη σε πελάτη. Όχι από το σπίτι σου στον πρώτο πελάτη και όχι από τον τελευταίο στο σπίτι σου. Έτσι, δεν έχεις ν' ανησυχείς για χαμένο χρόνο ενδιάμεσα των πελατών και όπου χρειάζονται μετακινήσεις

          Comment


            #6
            Ήδη επικοινώνησα άμεσα με εταιρίες και 3 έδειξαν ενδιαφέρον για συνέντευξη άμεσα.νοτια Αγγλία.το θέμα ΤΟΝΙΖΩ είναι το σκυλάκι.ζει μαζί μου και δεν μπορώ να το αφήσω.

            Comment


              #7
              Καλό θα ήταν όποιες ερωτήσεις έχετε, να τις κάνετε εδώ και όχι με pm, έτσι ώστε να ενημερώνονται όσοι περισσότεροι ενδιαφερόμενοι. Αν κάποια ερώτηση χρειάζεται προσωπική επικοινωνία, τότε θα σας απαντώ εγώ με pm. Βέβαια, αν κάποιος θέλει να ρωτήσει κάτι "προσωπικό" χωρίς να φαίνεται δημόσια τότε οκ.
              Παρακάτω θα δώσω απαντήσεις σε κάποιες ερωτήσεις που έκανε συμφορουμίτης. Με έντονη και πλάγια γραφή οι απαντήσεις μου.

              1.Αρχικά θα ηθελα να ρωτησω τι είναι ακριβως ο όρος Hourly , και κατα πόσο είναι ευκολο για κάποιον που προτο-προσληπτετε για δουλεια να επιλέξει αυτος το που θα δουλευει γιατι π.χ είπατε να αποφεύγονται τα ιδυματα

              Υπάρχουν δύο κατηγορίες φροντιστών (carers). Οι live in και οι hourly. Όσοι είναι στην πρώτη κατηγορία, μένουν συνέχεια στο σπίτι του πελάτη και η αμοιβή τους είναι με την εβδομάδα περίπου 500 λίρες/εβδομάδα. Επίσης παίρνουν μία εβδομαδιαία αποζημίωση γύρω στις 40 λίρες για έξοδα διατροφής. Δεν πληρώνουν κάτι για τη διαμονή. Έχουν δικό τους υπνοδωμάτιο και χωρίς να είναι προαπαιτούμενο, μπορεί να έχουν και δικό τους μπάνιο. Όσοι είναι στην δεύτερη κατηγορία, πηγαίνουν σε ένα πελάτη για λίγες ώρες και μετά πηγαίνουν σε κάποιον άλλο. Η αμοιβή είναι με την ώρα, από 7,5 έως 15 λίρες την ώρα. Σαν ώρα εργασίας υπολογίζεται και ο χρόνος μετάβασης από το ένα περιστατικό (placement) στο άλλο. Δεν υπάρχει κάποια αποζημίωση για διατροφή και πρέπει να φροντίσεις εσύ για τη διαμονή σου. Ορισμένες εταιρείες μπορεί να έχουν δικό τους ξενώνα όπου μπορείς να μένεις εκεί με χαμηλό κόστος, αλλά είναι σπάνιο. Επίσης πολλές εταιρείες παρέχουν οι ίδιες το αυτοκίνητο της μετακίνησης. Σε διαφορετική περίπτωση σου δίνουν χιλιομετρική αποζημίωση για την κάλυψη των εξόδων, η οποία καλύπτει και με το παραπάνω τα έξοδα του αυτοκινήτου.
              Όταν είσαι στη διάρκεια της εκπαίδευσης δηλώνεις αν θέλεις να δουλέψεις live in ή hourly. Οι εταιρείες αυτές δεν έχουν σχέση με ιδρύματα. Για να δουλέψεις σε ίδρυμα (κλινική, γηροκομείο κλπ), θα πρέπει να μιλήσει με τους ίδιους ή με κάποιο γραφείο ευρέσεως εργασίας. Οι συνθήκες εργασίας δεν είναι και οι καλύτερες και η αμοιβή είναι χαμηλή. Δεν ξεπερνά τις 7,5 λίρες την ώρα και θα πρέπει να φροντίσεις για διαμονή, διατροφή κλπ. Γνώμη δική μου, μακριά απ' αυτά.




              2. Σχετικά με την γλώσσα είχατε καλο επίπεδο, γιατι οσο καλο και αν εχει καποιος νομίζω οτι ιδως στους διαλογους θα δυσκολευτει να κατανοεί λόγω προφορών και λοιπά

              Δεν χρειάζεται να είσαι καθηγητής αγγλικής. Να μπορείς να επικοινωνήσεις, να τους καταλάβεις και να σε καταλάβουν. Αγγλικά επιπέδου: Me I'm good. How you? είναι αποδεκτά. Η προφορά είναι ένα θέμα αλλά μετά από 15 μέρες δεν θα έχεις πρόβλημα.



              3.Δυνατότητες υπεροριων για παραπάνω μισθό δίνονται

              Στην Αγγλία δεν υπάρχει η έννοια του μισθού όπως στην Ελλάδα. Υπάρχει ωρομίσθιο. Οπότε, όσο δουλέψεις πληρώνεσαι. Οπότε, δεν υπάρχει και η έννοια της υπερωρίας. Αν η αμοιβή σου είναι 8 λίρες/ώρα και δουλέψεις 8 ώρες, θα πληρωθείς 64 λίρες, αν δουλέψεις 10 θα πάρεις 80 και αν δουλέψεις 4 θα πάρεις 32. Θα πρέπει να δείτε αν θα σας εγγυηθούν ελάχιστες ώρες εργασίας/εβδομάδα. Αν επιλέξετε live in, τότε δεν έχετε να ανησυχείτε γιατί θα έχετε δουλειά συνέχεια.


              4. Σχετικά με την εταιρια και τα γραφειοκρατικά δυσκολευτικατε?? Και επίσης σχετικα μ το ποτε πραγματοποιουνται συνεντέυξεις στην ελλάδα πως μπορω να το παρακολουθώ ωγάζουν ανακοινώσεις στο site τους??

              Δεν αντιμετώπισα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με τα χαρτιά κλπ. Για το πότε και που γίνονται συνεντεύξεις δεν έχετε παρά να επικοινωνήσετε μαζί τους. Θα σας απαντήσουν, αυτό είναι σίγουρο.

              Comment


                #8
                Ήδη περνάω συνέντευξη το Σάββατο.επισης άλλη εταιρία περιμένει τα χαρτιά μου.και 3η εταιρία περιμένει ραντεβού.Ειδικα η πρώτη είναι εξηπυρετικοτατη.εστριλα και έμμεσα σε αγγλικές και μου έστειλαν όλες τις φόρμες για συμπλήρωση.ζητανε βέβαια κάτι τρέλλα επιστολές χαρακτήρα κλπ αλλά είναι καλά.θα σας πω σύντομα πως τα πήγα αφού Σαββατοκύριακο θα δω 2

                Comment


                  #9
                  Η πρώτη συνέντευξη έγινε 2 λεπτά στα Αγγλικά μέσο τηλεφώνου σε basic Αγγλικά θα έλεγα.και Μου πρότειναν ραντεβου

                  Comment


                    #10
                    Πολύ ενδιαφέρον όλα όσα λέτε , αυτή τη στιγμή εγώ δεν βρίσκω πολλές εταιρείες εδω στην Ελλάδα :
                    η μία μου έκλεισε ραντεβού στο Skype και δεν εμφανίστηκαν? ??????!!!
                    Η δεύτερη είπε θα μου στείλει ορα συνέντευξη και ακόμα τίποτα! !
                    πολύ περίεργο!
                    Ήθελα να ρωτήσω αν τελικά είναι καλύτερα να τους στείλω κατευθείαν στην Αγγλία email χωρίς εταιρεία εδώ στην Ελλάδα?

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by lilian View Post
                      Πολύ ενδιαφέρον όλα όσα λέτε , αυτή τη στιγμή εγώ δεν βρίσκω πολλές εταιρείες εδω στην Ελλάδα :
                      η μία μου έκλεισε ραντεβού στο Skype και δεν εμφανίστηκαν? ??????!!!
                      Η δεύτερη είπε θα μου στείλει ορα συνέντευξη και ακόμα τίποτα! !
                      πολύ περίεργο!
                      Ήθελα να ρωτήσω αν τελικά είναι καλύτερα να τους στείλω κατευθείαν στην Αγγλία email χωρίς εταιρεία εδώ στην Ελλάδα?
                      Καλό είναι να επικοινωνήσετε απ' ευθείας με την εταιρεία στην Αγγλία και εκεί θα σας δώσουν τα στοιχεία επικοινωνίας του υπεύθυνου στην Ελλάδα, αν έχουν φυσικά.

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by lilian View Post
                        Πολύ ενδιαφέρον όλα όσα λέτε , αυτή τη στιγμή εγώ δεν βρίσκω πολλές εταιρείες εδω στην Ελλάδα :
                        η μία μου έκλεισε ραντεβού στο Skype και δεν εμφανίστηκαν? ??????!!!
                        Η δεύτερη είπε θα μου στείλει ορα συνέντευξη και ακόμα τίποτα! !
                        πολύ περίεργο!
                        Ήθελα να ρωτήσω αν τελικά είναι καλύτερα να τους στείλω κατευθείαν στην Αγγλία email χωρίς εταιρεία εδώ στην Ελλάδα?
                        Βαλε στο Google Vasilis zozis είναι από Θεσσαλονίκη γραφείο για carer θα σε βοηθήσει πάρα πολύ και είναι καλό παιδί. Εμάς αυτός μας βρήκε δουλειά σε 20 μέρες μετά το πρώτο τηλεφώνημα αρχίσαμε να δουλεύουμε.

                        Comment


                          #13
                          Καλημέρα.το είχα αφήσει για λίγο.περασα συνέντευξη Κυριακή.τριτη μου τηλεφώνησαν και μου ζήτησαν διαβατήριο και συστατικές να ετοιμάσουν συμβόλαιο.περιμενω τωρα.θελω να ρωτήσω πόσο μένεις σε κάθε ασθενή?Γιατί σκοπεύω να νοικιάσω για να ανεβάσω το σκυλί μου.μην είναι για 2 μήνες σε κάθε πολη

                          Comment


                            #14
                            Χρησιμες οι πληροφορίες σου, να εισαι καλα γιατι νομιζω ότι μια επικοινωνια που εκανα ειναι με γραφειο και αφορα ιδρυμα................... Ευτυχως που διαβασα το θεμα σου.

                            Να ρωτησω κατι, γιατι γινεται με την εβδομαδα η πληρωμη; 500/εβδομαδα? 24 ωρες το 24ωρο δεν εισαι διαθεσιμος αν εισαι live in carer? Και αφου η κατωτατη πληρωμη στην αγγλια ειναι 7,20 την ωρα τότε αυτο δεν θεωρείται εν μερει εκμετάλλευση;

                            Απλα ρωτω για να καταλαβω, γιατι με τη διαιρεση βγαινουν λιγα την ωρα σε σχεση με την 24ωρη διαθεσιμοτητα. Εσυ που τα ξεριες καλυτερα διαφωτισε με...
                            Όπου και να ταξιδέψω, η Ελλάδα με πληγώνει.
                            - Σεφέρης

                            Comment


                              #15
                              υγ. Να ρωτήσω κάτι αλλο. Εφόσον το δεις ελπιζω συντομα....... Τελικα αφου εισαι live in εχεις καθολου προσωπικο χρονο; πχ μπορεις να εχεις τον υπολογιστη σου μαζι σου; Επισης σου παρεχει καποιος ιντερνετ;
                              Όπου και να ταξιδέψω, η Ελλάδα με πληγώνει.
                              - Σεφέρης

                              Comment

                              Working...
                              X