Announcement

Collapse
No announcement yet.

Φροντιστές (carers) στην Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Ειπε κανεις οτι θελει να αγορασει διαστημοπλοιο? Να κανουν μια νεα αρχη απο την ανεργια και την μιζερια της Ελλαδος θελουν. Δεν θα επρεπε να τους αποθαρρυνεις.
    Παρεπιπτοντως, μια χαρα ειναι να μενεις με αλλους, κανεις και τις παρεες σου αμα εισαι τυχερος, εξασκεις και την Αγγλικη γλωσσα.
    Η Αγγλια δεν ειναι Ελλαδα σε πολλα θεματα αλλα σε αυτα που μας ενδιαφερουν, πραγματικα δεν υπαρχει συγκριση.

    Comment


      #32
      Παιδιά καλησπέρα,

      Καταρχάς να αναφέρω ότι δεν έχω καθόλου εμπειρία από τον συγκεκριμένο κλάδο και ας μένω στην Αγγλία ήδη, αλλά εύχομαι σε όλα τα παιδιά το καλύτερο και με το καλό να έρθετε στο Ηνωμένο Βασίλειο. Εδώ να ξέρετε ότι υπάρχει οργάνωση στα πάντα, η ποιότητα ζωής δεν συγκρίνεται με αυτή της Ελλάδος και φυσικά οποιαδήποτε εργασία και αν κάνετε είναι αξιοπρεπέστατη και δεν θα μείνετε ξεκρέμαστοι. Για παράδειγμα, μην έχετε στο μυαλό σας ότι οι Φροντιστές εδώ είναι τίποτα παρακατιανοί γύφτοι που παρακαλάνε για ένα πιάτο φαγητό. Τα λεφτά είναι μια χαρά και θα τα βγάζετε πέρα ακόμη καλύτερα.

      Κλείνοντας να πω οτι διάβασα και τα προηγούμενα μηνύματα από τα παιδιά που ασχολούνται ήδη με το αντικείμενο και είναι καλό να μας ενημερώνουν για οποιεσδήποτε εξελίξεις αφορούν τον κλάδο και να μας δίνουν infos για να μαθαίνουμε και εμείς.

      Φιλικά,

      Comment


        #33
        Καλησπέρα & από μένα στη μεγάλη παρέα. Είμαι Αγγλία εδώ & ένα μήνα & δουλεύω ως Carer, δηλαδή φροντιστής. Δε χρειάζεται εμπειρία στο συγκεκριμένο θέμα, όταν όμως στέλνετε cover letters να γράψετε ότι φροντίσατε κάποιον δικό σας, πχ γονιό, παππού κτλ. Η εκπαίδευση συνήθως διαρκεί μια εβδομάδα & για να κοπείς πρέπει να είσαι ...... ! Μετά εκπαιδεύεσαι στην πράξη. Επίσης προχθές είχε ρεπορτάζ στις ειδήσεις εδώ Αγγλία ότι είναι ο μόνος κλάδος που έχει περίπου 13000 θέσεις εργασίας & δε βρίσκουν εργαζόμενους .Για οτιδήποτε άλλη απορία πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω.

        Comment


          #34
          Καλησπέρα Harisk,

          Πώς βρήκατε τη συγκεκριμένη θέση;
          Κάνατε αίτηση από Ελλάδα ή από Αγγλία;
          Σε ποιά πόλη βρίσκεστε;
          Βρήκατε εύκολα σπίτι;
          Έχετε κάποια ιστοσελίδα ή κάποιο πρακτορείο εργασίας από το οποίο βρήκατε την εργασία;

          Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

          Μαθηματικός

          Comment


            #35
            Originally posted by mathimatikos View Post
            Καλησπέρα Harisk,

            Πώς βρήκατε τη συγκεκριμένη θέση;
            Κάνατε αίτηση από Ελλάδα ή από Αγγλία;
            Σε ποιά πόλη βρίσκεστε;
            Βρήκατε εύκολα σπίτι;
            Έχετε κάποια ιστοσελίδα ή κάποιο πρακτορείο εργασίας από το οποίο βρήκατε την εργασία;

            Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

            Μαθηματικός
            Καλημέρα από τη δροσερή Αγγλία.
            Εγώ βρήκα τη θέση μόνος μου, υπάρχουν πάρα πολλές , άπειρες εταιρείες στο συγκεκριμένο αντικείμενο. Αν google-άρης τις λέξεις home care θα εκπλαγείς. Επίσης καλό είναι να ψαχτείς σε site ευρέσεως εργασίας με πρόθεμα .co.uk. πχ http://www.workcircle.co.uk, totaljobs.co.uk, reed.co.uk & πολλά άλλα. Να & μια σελίδα με αγγελίες για home care σημερινή.
            Carer jobs in United Kingdom from Workcircle, the UK job search engine. We search the UK's top job boards, employers and agencies. Similiar jobs: Head Data Architecture, Female Support Worker, Investment Operation Executive, Reward Partner

            Είναι πολύ σημαντικό να έχεις σωστό cover letter για την αντίστοιχη θέση εργασίας (άλλο για home care, άλλο για καθηγητής κτλ)
            Επίσης αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να σε προτείνω στην εταιρεία που δουλεύω & δε σου κρύβω πως αν προσληφθείς θα έχω & εγώ κάποιο μικρό bonus που σε πρότεινα.Όσον αφορά το σπίτι, η εταιρεία που είμαι εγώ μας παρέχει accommodation για την εκπαίδευση & επειδή έχω επιλέξει να δουλεύω ως live in (μαζί με το πελάτη 24/7) δεν χρειάζεται να έχω μόνιμη κατοικία για αρχή, τουλάχιστον μέχρι να αποφασίσω να έρθει η οικογένεια εδώ. Για ότι άλλο θέλεις στείλε μου inbox το κινητό σου να σε πάρω. & εμένα κάποιος άλλος μου άνοιξε τα μάτια για ποιές δουλειές & ποια πρακτορεία να αποφύγω, οπότε το θεωρώ πρέπον να βοηθήσω όποιον & όπως μπορώ.

            Comment


              #36
              Καλημέρα Harisk,

              Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου και για το ενδιαφέρον σου. Πράγματι, όλες αυτές οι ιστοσελίδες είναι χρήσιμες για αρχή και τις γνωρίζω. Θα συμφωνήσω σε αυτό που είπες για το cover letter. Ωστόσο, σύμφωνα με τις αγγελίες που υπάρχουν ζητείται εργασιακή εμπειρεία.

              Πώς αποδεικνύεται η εργασιακή εμπειρεία; Το λέω αυτό διότι δεν μιλάμε για νοσηλευτές ή ιατρούς οι οποίοι μπορούν να αποδείξουν την εμπειρεία τους επίσημα.

              Comment


                #37
                Εγώ προσωπικά δεν είχα καμία εμπειρία στο συγκεκριμένο θέμα, έγραψα όμως στο cover letter ότι είχα προσέξει πατέρα & πεθερά & το δέχτηκαν. Είναι όμως πολύ αυστηροί στην πραγματικό επαγγελματική εμπειρία & θέλουν να την αποδείξεις με reference που αποστέλλονται από πρώην εργοδότες / προϊσταμένους είτε μέσω επαγγελματικής διεύθυνσης email είτε με έγγραφο που έχει σφραγίδα του εργοδότη, ιδίως του τελευταίου εργοδότη. Αν μου στείλεις inbox το mail σου μπορώ να σου στείλω ένα υπόδειγμα cover letter να το δεις. Επίσης εμένα στα πρώτα μου βήματα με βοήθησε ένας recruiter από Θεσσαλονίκη, αλλά τελικά τα κατάφερα μόνος μου.

                Comment


                  #38
                  Μπορείς να μου δώσεις μία εικόνα για να καταλάβω λίγο τη δουλειά; Δηλαδή, ποιά είναι τα καθήκοντα σου στη διάρκεια της ημέρας;

                  Πόσο καιρό είσαι σε αυτή τη δουλειά;

                  Comment


                    #39
                    Είμαι 1 μήνα περίπου & τα καθήκοντα είναι να φροντίζεις έναν ανήμπορο άνθρωπο. Από τις μετακινήσεις του (οδηγάς το αμάξι του, αν έχει)τον μετακινείς από & προς το κρεβάτι του, τον κάνεις μπάνιο & οτιδήποτε άλλο από προσωπική υγιεινή, μέχρι να τον ταΐσεις, να του δώσεις τα φάρμακα του & οτιδήποτε χρειάζεται ανάλογα το μέγεθος του προβλήματος υγείας. Για μένα είναι το βήμα για να έρθω εδώ & μετά από λίγο καιρό να προσπαθήσω να αξιοποιήσω τα πτυχία μου. Επίσης 2 άλλα site που μπορείς να δεις είναι το socialcare.co.uk & το workCircle.com. Δες επίσης την πρώτη ανάρτηση στην συγκεκριμένη συζήτηση.

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by Harisk View Post
                      Εγώ προσωπικά δεν είχα καμία εμπειρία στο συγκεκριμένο θέμα, έγραψα όμως στο cover letter ότι είχα προσέξει πατέρα & πεθερά & το δέχτηκαν. Είναι όμως πολύ αυστηροί στην πραγματικό επαγγελματική εμπειρία & θέλουν να την αποδείξεις με reference που αποστέλλονται από πρώην εργοδότες / προϊσταμένους είτε μέσω επαγγελματικής διεύθυνσης email είτε με έγγραφο που έχει σφραγίδα του εργοδότη, ιδίως του τελευταίου εργοδότη. Αν μου στείλεις inbox το mail σου μπορώ να σου στείλω ένα υπόδειγμα cover letter να το δεις. Επίσης εμένα στα πρώτα μου βήματα με βοήθησε ένας recruiter από Θεσσαλονίκη, αλλά τελικά τα κατάφερα μόνος μου.
                      Γεια σου Harisk,
                      ετοιμάζομαι κι εγώ να ξεκινήσω δουλειά σαν live in carer και βρήκα πολύ χρήσιμα αυτά που μοιράστηκες μαζί μας.
                      Μ΄ενδιαφέρει το υπόδειγμα cover letter που αναφέρεις και ήθελα να μου το στείλεις με e-mail αν μπορείς, στο an-sofia@hotmail.com.
                      Επίσης, με βάση την μέχρι τώρα εμπειρία σου, ποιά ειναι τα καλύτερα γραφεία που μπορ'ω να απευθυνθώ,όσον αφορά αντιμετώπιση αλλά και αποδοχές?

                      Comment


                        #41
                        Δεν νομιζω να σου απαντησει, εχει να μπει απο το καλοκαιρι του 2018. Καλη επιτυχια στο καινουργιο σου ξεκινημα.

                        Comment

                        Working...
                        X