Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις Partner Visas IV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by danai View Post
    Επισης προσεξε, η τουριστικη βιζα στην Αυστραλια δεν επιτρεπει one way ticket. ΠΡεπει να ειναι με επιστροφη.
    Danai όταν ο ένας από το ζευγάρι είναι υπήκοος μπορεί ο-η σύζυγος αυτού να βγάλει one way εισιτήριο χωρίς να υπάρξει πρόβλημα αφού θα δηλώσει (σε περίπτωση ερώτησης από τους υπαλλήλους του imigration στο αεροδρόμιο κατά τον έλεγχο των διαβατηρίων πριν την είσοδο τους στην χώρα) ότι θα κάνει την αίτηση για την πάρτνερ βίζα εδώ στην Αυστραλία.
    Πολλοί έχουν έρθει με one way ticket.

    Ενημερωτικά: Αυστραλός υπήκοος δεν μπορεί να βγάλει one way εισιτήριο για χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης αν δεν έχει και Ευρωπαϊκό διαβατήριο, αν έχει ακόμα και ληγμένο μπορεί να βγάλει one way νομίζω μόνο για διάστημα παραμονής εκτός χώρας λιγότερο του ενός χρόνου* ή 9 μηνών αν δεν κάνω λάθος.
    Αυτό το γνωρίζω γιατί συνέβη σε έναν γνωστό μου.
    Τώρα θα μου πείτε γιατί το αναφέρω; Γιατί πολύ απλά ο γιος μας ήρθε με Αυστραλέζικο διαβατήριο όπως και κάποιων άλλων που δεν έχουν βγάλει Ελληνικό διαβατήριο για διάφορους λόγους με τους πιο συνηθισμένους όταν τα παιδιά είναι ανήλικα ή δεν χρειάστηκε.


    *Με επιφύλαξη: Κάπου στο σάιτ του imigration έχω διαβάσει ότι οποιοσδήποτε Αυστραλός πολίτης μείνει εκτός χώρας πάνω από 12 μήνες κατά την επιστροφή του θα πρέπει να προσκομίσει και ποινικό μητρώο από όλες τις χώρες που έχει επισκεφτεί.
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #32
      Originally posted by matoula kamitsi View Post
      Παντα γινεται αυτο danai ; Επειδη η oinoi-mitsos και η socworkersk που πηγαν με παρτνερ δεν μου ανεφεραν κατι τετοιο καθολου. Ρωταω για να ειμαστε προετοιμασμενοι σε περιπτωση που γινει και αυτο! Ασε που εγω τους προσκομμισα απο φωτογραφιες ( την πρωτη που βγηκα με τον αντρα μου, απο το γαμο μας, το ταξιδι μας στην Αυστραλια, τις βαφτισεις των παιδιων μας) μεχρι και τα εισητηρια και δυο πιστοποιητικα ενα δικο μου και ενα του αντρα μου που μας ειχαν κανει επιτιμους δημοτες του ORANGE NSW με υπογραφη ακομα και του Δημαρχου! Ε , τι αλλο πια θελουν!!
      Δεν γνωριζω matoula αν γινετε παντα. Στους φιλους μας το καναν και μου φανηκε πολυ περιεργο γιατι το πιστοποιητικο γαμου εδιχνε οτι ηταν πατρεμενοι 4 χρονια. Παντως και να το κανουν δεν εχετε κατι να φοβηθητε.

      Comment


        #33
        Σε ευχαριστω για την διευκρινηση jimathens για να μην δινω λανθασμενες πληροφοριες στα παιδια. Ηταν κατι που δεν το γνωριζα.

        Comment


          #34
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            #35
            Σωστα..δεν εχουμε κατι να φοβηθουμε ! Στις 25 του αλλου μηνα πρωτα ο θεος δηλαδη Χριστουγεννα συμπληρωνονται 2 μηνες απο την καταθεση της αιτησης..με εχει φαει η αγωνια! Θα μου πειτε , οπως μου ειπε και η oinoi-mitsos no news good news αλλα και παλι! Καποια στιγμη πρεπει να μου ανατεθει και ο case officer.Αλλα ποτε;; Anyway .. καλα να ειμαστε και ολα θα ερθουν στην σειρα τους.
            Keep calm, make dreams..!!

            Comment


              #36
              Καλησπερα Ματουλα!Ηθελα να σου πω οτι κ εμενα ειχε αργησει να μου στειλει μηνυμα ο case officer..Νομιζω 3 μηνες..Εβλεπα οτι σχεδον σε ολους εστελναν απευθειας αλλα σε μενα τιποτα!Στο τελος ολα πηγαν καλα ,ευχομαι κ σε σενα το ιδιο!

              Comment


                #37
                Originally posted by Αγγελική# View Post
                Καλησπερα Ματουλα!Ηθελα να σου πω οτι κ εμενα ειχε αργησει να μου στειλει μηνυμα ο case officer..Νομιζω 3 μηνες..Εβλεπα οτι σχεδον σε ολους εστελναν απευθειας αλλα σε μενα τιποτα!Στο τελος ολα πηγαν καλα ,ευχομαι κ σε σενα το ιδιο!
                @Αγγελικη σε ευχαριστω πολυ να 'σαι καλα! Ολα καλα θα πανε..το πιστευω αυτο!! Θετικη σκεψη και προχωραμε με αργα και σταθερα βηματα διοτι οπως λεει και η παροιμια " οποιος βιαζεται, σκονταφτει"!
                Keep calm, make dreams..!!

                Comment


                  #38
                  partner visa - ιστορικο σχεσης & συνεντευξη

                  Καλησπέρα!!! Είμαι αυστραλιανή υπήκοος και έχω ξεκινήσει την αίτηση για την partner visa (309/100) του συζηγου μου. Θα ήθελα τη βοήθειά σας

                  1. έχει τύχει ποτέ να κληθεί κανείς σε συνέντευξη? και αν ναι σε ποια γλωσσα εγινε?
                  2. το ιστορικό της σχεσης μας θα ζητήθεί και από εμένα ως sponsor? μπορουμε να έχουμε το ίδιο κείμενο?
                  3. αν εκδοθει η visa subclass 100, εχει δικαιωμα σε επιδοματα?
                  4. υπαρχει πιθανοτητα το entry date να ειναι πολυ κοντα στην εκδοση της βιζας? γιατι θα ειναι λιγο δυσκολο να κανονισουμε την μετακονιση σε λιγοτερο απο ενα μηνα (διαβασα οτι οι βιζες εκδιδονται 10-14 μηνες απο την αιτηση και εφοσον το ποινικο μητρωο ληγει στο 12μηνο μπορει να μας δωθει χρονος λιγοτερος απο 2 μηνες)


                  Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!

                  Comment


                    #39
                    Καλησπέρα mia81 και καλώς ήρθες στην παρέα μας
                    Σου έστειλα προσωπικό μήνυμα
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      #40
                      @mia81 καλησπερα ! Εχω υποβαλλει και εγω την partner visa 309/100 , ο αντρας μου ειναι Αυστραλος υπηκοος.Αν, περα απο τις απαντησεις που πηρες απο τον jimathens , εχεις καποια απορια/διευκρινηση πολυ ευχαριστως να βοηθησω!
                      Keep calm, make dreams..!!

                      Comment


                        #41
                        ναι αν μπορεις να μου απαντησεις στις παραπανω ερωτησεις! Ευχαριστω!

                        Comment


                          #42
                          mia81 καλημερα! Παρακατω σου απαντω με βαση οσα γνωριζω :
                          1. Υπαρχει πιθανοτητα να περασετε απο κοινου συνεντευξη , εχει αναφερθει και απο αλλους.
                          2. Ναι , ιστορικο σχεσης μεσω ενος statement γραφει και ο sponsor. Μπορειτε να γραψετε και ενα απο κοινου. Εμεις παντως στειλαμε ενα .
                          3. Ναι , εαν παρει την 100 εχει ολα τα δικαιωματα που εχει και ενας μονιμος κατοικος επιδοματα centrelink( με βαση εισοδηματικα κριτηρια), medicare ,δικαιωμα εργασιας κλπ.
                          4. Τελος, οσο αφορα το entry date που ρωτησες και για το ποινικο μητρωο που ανεφερες:
                          Οταν με το καλο βγει - εγκριθει η βιζα του αντρα σου θα σας σταλουν οι ημερομηνιες αρχικης και τελευταιας εισοδου στη χωρα. Πρωτα εκδιδεται η βιζα και μετς δινονται τα entry dates με βαση το ποινικο και τις ιατρικες εξετασεις. Αν θεωρησουν οτι το ποινικο μητρωο που θα στειλετε δεν " καλυπτει " το χρονο , δηλαδη ληγει γρηγορα λογικα θα σας ζητηθει νεο ποινικο μητρωο. Επειδη αυτο ηταν και δικη μου απορια καθως εστειλα ποινικο το οποιο θα ληξει τον Μαρτη και λεω τι θα γινει αλλα προφανως θα μου ζητησουν αλλο για να επεκταθει και ο χρονος που θα μας δοθει για να μπουμε στη χωρα. Οταν θα εχω νεα θα το ανακοινωσω για να ξερετε.
                          Αυτες ειναι οι απαντησεις στις ερωτησεις σου με βαση οσα γνωριζω..ελπιζω να βοηθησα! Καλη επιτυχια!
                          Keep calm, make dreams..!!

                          Comment


                            #43
                            Καλησπερα και ευχαριστω! Επειδη εχουμε αρχισει να τα συντασσουμε το ιστορικο (εχουμε κολλησει σε αυτο το σημειο της αιτησης δηλαδη)
                            Μασ ζηταει στην αιτηση να δωσουμε λεπτομερειες για
                            - financial aspects
                            - nature of household
                            - social aspects of relationship
                            - nature of commitment
                            - development of relationship

                            1. Απο τον sponsor ζητανε ολα τα παραπανω ή μονο το τελευταιο? Και αυτο που ακριβως ειναι? Στην αιτηση του sponsor?

                            2. Επισης θυμασαι ποσα αρχεια σου επιτρεπει το συστημα να ανεβασεις για αποδεικτικα σχεσης (δεν ξερω ποσα να συγκεντρωσω και απο ποσο παλια)

                            3. Θα συμπληρωσει και την αιτηση stage 2?

                            Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και σου ευχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

                            Comment


                              #44
                              mia81 στο ερωτημα 2 δεν ξερω να σου απαντησω επειδη την αιτηση για την partner visa την εστειλα ταχυδρομικως.
                              Στο τριτο ερωτημα σου ποια ειναι η αιτηση με το stage 2 ;
                              Τωρα για το πρωτο που ρωτησες ο αντρας μου για παραδειγμα ως Αυστραλος υπηκοος εγραψε τα παντα σε οτι αφορα τη δουλεια του , τα σεμιναρια που εχει κανει , το τροπο που λειτουργουμε στο σπιτι, πως εχουμε μοιρασει δηλαδη τις αρμοδιοτητες μας και τα μελλοντιλα μας σχεδια.
                              Εμεις σε αυτα αναφερθηκαμε στο statement from sponsor.
                              Keep calm, make dreams..!!

                              Comment


                                #45
                                statutory declarations βαλατε απο αυστραλους υπηκοους (που να βεβαιωνουν για τη σχεση σας)? και αν ναι ποσες?
                                μπορει να ειναι και απο στενους συγγενεις (γονεις αδερφια)?

                                Comment

                                Working...
                                X