Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις Partner Visas IV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by matoula kamitsi View Post
    Vertigo Πιο αξιοπιστη πηγη απο το ιδιο το booklet partner migration του DIBP υπαρχει ??!!
    Συγκεκριμενα : " The statutory declarations must have been made no more than 6 weeks prior to the day you lodge your application."
    Πηγη : Australian Government
    Department if Immigration and Border Protection
    Partner Migration 1 / statutory declarations

    Οχι ,δεν υπαρχει πιο αξιοπιστη πηγη ,απ αυτην που αναφερεις,αλλά...

    Αυτο με τις 6 βδομαδες που αναφερει το booklet, ( κι απο λαθος ,οπως εγραψες ,ανεφερες οτι ειναι 4) ,στην σελιδα 32, αφορα ιδιαιτερη κατηγορια,αυτους που ειναι Αυστραλια χωρις καποια ουσιαστικη βιζα και τους εχει απορριφθει αιτηςη για βιζα ή εχει ακυρωθει η βιζα τους ,απ την τελευταια τους εισοδο στην χωρα και εχουν ιδιαιτεροτητες ως προς το να υποβαλλουν αιτηση για partner visa .
    **Statements from certain persons usually barred from applying for a partner visa

    Χρειαζονται δυο statutory declarations απο υπηκοο ή μονιμο κατοικο ,οχι παλαιοτερες των 6 εβδομαδων

    Για οσους δεν εχουν τα παραπανω θεματα ,ο,τι γραφει στη σελιδα 31 με επικεφαλιδα
    **"Statements from persons who know you and your partner" ,οπου δεν γινεται αναφορα για 6 βδομαδες..




    Εννοειται οτι δεν θα στειλει καποιος δηλωσεις παλιες πχ πανω απο 6 μηνες και παντως αυτο δεν ειναι το θεμα που μ εκανε ιδιαιτερα να σχολιασω και να σε ρωτησω .Μόνο κακο δεν ειναι να εχει καποιος πολυ προσφατες δηλωσεις...Ισα ισα,που ειναι καλο...

    Αλλά ειναι προβλημα ,να του υποδεικνυεται οτι συγγενεις ΔΕΝ μπορουν να βεβαιωσουν για την σχεση και να τρεχει να βρισκει ατομα που μπορουν να βεβαιωσουν...οταν εχει δικους του κοντινους ανθρωπους που μπορουν να το κανουν...



    ***Και βεβαια οι συγγενεις μπορουν να γραψουν για την σχεση και δεν ειδα να αναφερεις σε ποια αξιοπιστη πηγη το ειδες αυτο για τους συγγενεις που εγραψες ,οτι δλδ ΔΕΝ μπορει να βαλει συγγενεις να κανουν statutory declaration ,γιατι και γι αυτο σε ρωτησα..
    Originally posted by vertigo View Post
    Για να λες στο μέλος που ρωτησε να ειναι προσεκτικο ως προς αυτα που του εφιστάς την προσοχη ,σημαινει οτι εισαι σιγουρη για αυτα που του γραφεις.
    Θα μπορουσες να μας πληροφορήσεις και μας ,πού ακριβώς το ειδες γραμμένο ή απο ποιά αξιόπιστη πηγή ,πήρες τις " πληροφορίες" οτι :

    1)Δεν μπορουν συγγενεις να γραψουν statutory declarations?

    2) Δεν πρεπει να ειναι παλαιοτερες των 4 βδομαδων οι statutory declarations?
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #62
      Originally posted by matoula kamitsi View Post
      Ποτε δε λεω τιποτα σε κανεναν προτου σιγουρευτω εγω πρωτα οτι ισχυει. Οχι απλως το πληροφορηθηκα αλλα το εκανα στη δικη μου περιπτωση και πραγματι εως τωρα δεν εχω καποια ειδοποιηση ως προς τα χαρτια μου..ολα κυλουν μια χαρα!
      Γιατι να ειχες προβλημα; Ειχες προσφατες δηλωσεις και επελεξες να βεβαιωσουν μη συγγενεις για τη σχεση ,που κι αυτο ισχυει..
      Οχι ομως οτι δεν ισχυει το να βεβαιωσουν και συγγενεις...
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #63
        Originally posted by matoula kamitsi View Post
        Ευχαριστω και συγνωμη για τα απανωτα μου μηνυματσ! Καλη πρωτοχρονια να εχουμε! Υγεια, αγαπη και ειρηνη σε ολο τον κοσμο!
        Κι εγω ευχαριστω για τις απαντησεις σου και αντευχομαι καλη πρωτοχρονια .
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          #64
          Καλησπερα σε ολους! Παιδια υπαρχει καποιος που εχει υποβαλλει σχεδον το ιδιο χρονικο διαστημα μαζι μου την αιτηση για partner visa και τον εχουν ειδοποιησει για ιατρικες εξετασεις;
          Εστειλα τα χαρτια στις 25/10 και εχουν περασει 3 μηνες παμε στον τεταρτο και τιποτα ακομα!
          Ενας οικογενειακος φιλος μας που την εστειλε σχεδον παραλληλα με μενα εχει ηδη παρει ειδοποιηση για εξετασεις..τι γινεται;
          Ευχαριστω εκ των προτερων !
          Keep calm, make dreams..!!

          Comment


            #65
            Υπομονή........................................... ...............................
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              #66
              Που πουλανε την υπομονη να παω να αγορασω κανενα κιλο;;!!
              Keep calm, make dreams..!!

              Comment


                #67
                Σημερα μας ζητησαν απο το immigration καινουρια ποινικα μητρωα επειδη εληξαν και εξετασεις ουρων για το παιδι που ειναι 3,5 χρονων. Εγω περασα εξετασεις 3 αυγουστου 2016.

                Comment


                  #68
                  Αντε με το καλο ρε παιδια και συντομα να εχετε απαντηση..
                  Ο τολμόν θα νικήσει...

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by Logalx View Post
                    Αντε με το καλο ρε παιδια και συντομα να εχετε απαντηση..
                    Εμεις δε βλεπω να εχουμε συντομα απαντηση..εχθες τους εστειλα μειλ και περιμενω να δω τι θα μου απαντησουν! Ειδωμεν..για ο,τι νεοτερο ενημερωνω. Καληνυχτα σε ολους.
                    Keep calm, make dreams..!!

                    Comment


                      #70
                      Tου φίλου σου η αίτηση περιελάμβανε παιδια?

                      Comment


                        #71
                        @SPIRAKOS οχι η αιτηση του δεν περιελαμβανε παιδια...ισως και αυτος ειναι ο λογος που με καθυστερουν. Εκτις απο μενα η βιζα αφορα και τα δυο παιδια μου.
                        Keep calm, make dreams..!!

                        Comment


                          #72
                          Spirakos εσυ εχεις βαλει και παιδια στην αιτηση σου ; ο Logalx νομιζω πως εχει και το παιδι του μαζι αν δε κανω λαθος. Ισως γι αυτο μας καθυστερουν λογω των παιδιων δηλαδη.
                          Keep calm, make dreams..!!

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by Logalx View Post
                            Αντε με το καλο ρε παιδια και συντομα να εχετε απαντηση..
                            Καλημέρα και ευχαριστούμε πολύ για την ευχή.Άντε μήπως και πήρε μπρος η μηχανή και ακολουθήσουν και άλλοι μετά από εμάς.Φαντάζομαι ότι όσοι έχετε κάνει ηλεκτρονικά την αίτηση θα έχετε πιο σύντομα απάντηση. Θα ήθελα να ρωτήσω για να το επιβεβαιώσω μήπως κάποιος γνωρίζει αν το παιδί μας που είναι 3,5ετών θα χρειαστεί να πληρώσει για τα σχολεία,έχοντας την partner visa subclass 100 και αν τελικά εγώ θα χρειαστεί να περιμένω 104εβδομάδες για να πάρω επιδόματα. Για τα επιδόματα ρωτάω , για να έχουμε μια δικλείδα ασφαλείας γιατί λόγω capital control είναι δύσκολο να κατεβάσουμε τα λεφτά μας γρήγορα. Οτιδήποτε νεότερο θα ενημερώσω.

                            Comment


                              #74
                              Οχι δεν έχω βαλει παιδιά.Δεν ξερω ομως εαν αυτο παιζει ρολο στο χρόνο επεξεργασίας της αίτησης.

                              Comment


                                #75
                                Το παιδί θα πρέπει να πάει σε pre school που αυτά συνήθως χρεώνουν με την ημέρα. Τώρα η χρέωση που έχω ακούσει εδώ στο Συδνευ είναι από 60$ - 120$ την ημέρα και πολλοί δεν τα πηγαίνουν κάθε μέρα. Τώρα όταν έρθει η ώρα για το νηπιαγωγείο με την 100 δεν θα χρειαστεί να πληρώσετε διδακτρα. Για αυτό που ρωτάς για τα επιδόματα , με τις αλλαγές που γίνονται δεν ξέρω να σου απαντήσω. Τώρα για τα χρήματά σας, μπορείς να ανοίξεις μέσω ίντερνετ λογαριασμό σε τράπεζα της Αυστραλίας (στις westpac & nab μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό μέχρι κ 12 μηνες πριν την άφιξη σου στην Αυστραλία) και να στέλνεις κάθε μήνα 1000 ευρώ που είναι το όριο για αποστολή στο εξωτερικό λόγω κάπιταλ κοντρόλς.
                                Originally posted by f_papadim View Post
                                Καλημέρα και ευχαριστούμε πολύ για την ευχή.Άντε μήπως και πήρε μπρος η μηχανή και ακολουθήσουν και άλλοι μετά από εμάς.Φαντάζομαι ότι όσοι έχετε κάνει ηλεκτρονικά την αίτηση θα έχετε πιο σύντομα απάντηση. Θα ήθελα να ρωτήσω για να το επιβεβαιώσω μήπως κάποιος γνωρίζει αν το παιδί μας που είναι 3,5ετών θα χρειαστεί να πληρώσει για τα σχολεία,έχοντας την partner visa subclass 100 και αν τελικά εγώ θα χρειαστεί να περιμένω 104εβδομάδες για να πάρω επιδόματα. Για τα επιδόματα ρωτάω , για να έχουμε μια δικλείδα ασφαλείας γιατί λόγω capital control είναι δύσκολο να κατεβάσουμε τα λεφτά μας γρήγορα. Οτιδήποτε νεότερο θα ενημερώσω.

                                Comment

                                Working...
                                X