Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις Partner Visas IV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Αν με το καλό εγκριθεί η βίζα σκοπεύουμε να φύγουμε μέσα στο Δεκέμβρη. Θα δείξει.
    Είναι κανένας άλλος στην φάση που είμαστε εμείς τώρα (αίτηση partner visa 14/01/16) και έχει κάποια καλύτερη ενημέρωση?
    Ανησυχώ γιατί στις 16/11/16 λήγει το ποινικό μας μητρώο. Έχω στείλει ερώτημα στο Βερολίνο αλλά δεν ξέρω αν θα έχω απάντηση. Πρέπει να το στείλω και ας μην μου το ζητήσουν?
    Να συμπληρώσω ότι είχα στείλει και στο παρελθόν ερώτημα γιατί δεν μας στείλαν HAP ID για την μικρή (3ετών) και δεν είχα απάντηση.

    Comment


      #17
      Καλημερα σε ολους! Μια βοηθεια θελω,πριν λιγες ημερες ελαβα ενα e-mail απο το immi με τα ονοματα των τριων μας και ημερομηνιες γεννησεως.Επισης application ID , file number and visa application charge receipt number.Τελις εγραφε οτι θα επικοινωνησουν μαζι μου συντομα.Τον αριθμο της αποδειξης τον εστειλαν, την αποδειξη ομως δεν την επισυναψαν.Τι να κανω; να τους ενοχλησω με μειλ ή να δω μηπως την στειλουν αργοτερα; κανονικα δεν επρεπε να την στειλουν;
      Εχει αλλαξει μηπως τωρα η διαδικασια;
      Οποιος γνωριζει παραπανω παρακαλω ας με ενημερωσει.
      Ευχαριστω εκ των προτερων!
      Keep calm, make dreams..!!

      Comment


        #18
        Καλησπερα!Γνωριζει καποιος να μου πει που μπορω να στειλω ενα email για να ρωτησω σχετικα με την αποδειξη πληρωμης της partner visa;
        Ευχαριστω
        Keep calm, make dreams..!!

        Comment


          #19
          Registered Relationship with an Australian citizen

          Γεια σε ολους,

          Ειμαι καινουργια στο φορουμ και θα ηθελα την αποψη σας.
          Ειμαι Ελληνιδα και εδω και εναν χρονο ειμαι σε σχεση με εναν Αυστραλο.
          Καθως η σχεση μας ξεκινησε οσο εγω ημουν Μελβουρνη με τουριστικη και ειχα υποχρεωσεις στην Ευρωπη συνεχιστηκε εξ αποστασεως. Τον επισκεφτηκα για ενα μηνα στον Συνδει οπου και μεναμε μαζι και στην συνεχεια ηρθε για ενα μηνα στην Ελλαδα και επισης μειναμε μαζι.

          Τωρα προσπαθουμε να βρουμε τροπο να ερθω εγω Αυστραλια. Η αληθεια εινα πως δεν θα θελαμε να παντρευτουμε και να μπλεξουμε με spouse visa.

          Αυτο που θελουμε ειναι να κανουμε de facto visa. Γνωριζουμε οτι πρεπει να μενουμε μαζι για 12 μηνες για να μας εγκριθει αυτη η βιζα. Και δυστυχως δεν μπορουμε να αποδειξουμε κατι τετοιο.

          Αυτο που σκεφτηκαμε ειναι να ερθω εγω με τουριστικη απλη, να κανουμε register our relationship in NSW και μετα απο καποιο χρονικο διαστημα να κανουμε αιτηση για την de facto visa.

          Το πρωτο και κυριο ερωτημα μας ειναι: μπορουμε να κανουμε register relationship in NSW ενω εγω ειμαι με τουριστικη βιζα στην Αυστραλια; Και επισης μπορει καποιος Αυστραλος να κανει registered relationship με καποιον που δεν ειναι Αυστραλος και στην περιπτωση μας με Ευρωπαιο;

          Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

          Comment


            #20
            ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΤΕΙΛΑΜΕ ΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ.ΠΩΣ ΠΑΤΕ ΑΠΟ ΥΠΟΜΟΝΗ?

            Comment


              #21
              U
              Originally posted by SPIRAKOS View Post
              ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΤΕΙΛΑΜΕ ΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ.ΠΩΣ ΠΑΤΕ ΑΠΟ ΥΠΟΜΟΝΗ?
              @SPIRAKOS αν εννοεις την ιδια ημερα με μενα υπομονη εχουμε, δεν μπορουμε να κανουμε και διαφορετικα αλλωστε! Ουτε να επιταχυνουμε τη διαδικασια..θα βγει πρωτα ο θεος , την υγεια μας να εχουμε! Μονο μη μας ζητησουν εξτρα χαρτια διοτι για εμας εδω καθοτι παραμεθοριος ειναι χρονοβορα η διαδικασια για την αποκτηση χαρτιων ιδιως του ποινικου μητρωου.Ολα καλα think positive!!
              Keep calm, make dreams..!!

              Comment


                #22
                Παιδια μετα απο το πρωτο letter που μου εστειλαν με μειλ απο το Βερολινο με το file number και application ID απο τοτε ουτε φωνη ουτε ακροαση!! Τι γινεται; Μαλλον θα επεξεργαζονται τα χαρτια μας και οπου να ναι μπορει και να ακουστουν. Ποτε θα μου αναθεσουν case officer;; Αυτη η αναμονη με κουραζει..τελος παντων!
                Keep calm, make dreams..!!

                Comment


                  #23
                  Μπορεις να μου πεις απο που το πηρες το ποινικο μητρωο ? Μενω Επαρχια . Σου ειναι ευκολο να μου πεις ποια χαρτια ακριβως σε ζητησανε?(τα γνωριζω τα περισσοτερα απλα για να σιγουρευτω). Κ εγω σκεφτομαι να φυγω Αυστραλια(εχω την υπηκοοτητα κ σπιτι εκει)με την κοπελα μου κ σκεφτομαι τι ειναι καλητερα να παντρευτουμε εδω η εκει ? Απο αποψη χρηματων κ χρονου ρωταω αν ξερεις .Επισεις αμα γνωριζει καποιος να με πει ,η κοπελα μου που θα εχει τουριστικη viza (one way ticket)θα εχει προβλημα στο αεροδρομιο η επηδει εγω εχω το Aytralian passport κ τους πω οτι εχουμε σκοπο να παντρευτουμε θα την αφησουν

                  Comment


                    #24
                    Καλησπερα Γιωργο , το ποινικο μου μητρωο οπως και του αντρα μου που ειναι Αυστραλος υπηκοος τα πηραμε μεσω ΚΕΠ.
                    Αν αποφασισετε τι θελετε τελικα , δηλαδη να υποβαλλεται την αιτηση για partner visa απο Ελλαδα και βεβαια μπορω να σου πω τι χαρτια χρειαζονται.
                    Οσο για την εισοδο της κοπελας σου με την τουριστικη δε νομιζω να υπαρχει προβλημα..μπορεις να τους εξηγησεις οτι θελετε να μεινετε στην Αυστραλια και να υποβαλλετε αιτηση για παρτνερ.
                    Απλα πρεπει να το κανετε αμεσα.Η tourist visa εχει διαρκεια 3 μηνων και ανανεωνεται για ακομα 3 μηνες. Μολις ληξει η τουριστικη θα υποβαλλεται αιτηση για partner visa onshore και θα δωθει στη κοπελα σου η briging ( αν την γραφω σωστα ) η βιζα " γεφυρα " οπως τη λενε μεχρι να εγκριθει η παρτνερ.
                    Τωρα για τον γαμο που με ρωτας αυτο δε μπορω να στο απαντησω , δηλαδη τι ειναι καλυτερο.
                    Ελπιζω παντως να βοηθησα. Καλη σας τυχη!
                    Keep calm, make dreams..!!

                    Comment


                      #25
                      Η partner visa παντως με βαση παντα τους χρονους επεξεργασιας των δυο τελυταιων ατομων που την πηραν ειναι γυρω στους 10 μηνες. Προσοχη μιλαω παντα με βαση τους χρονους που ειναι αναρτημενοι εδω στο πατριωτακι.Οι επισημοι χρονοι ειναι στα αντιστοιχα επισημα site.
                      Keep calm, make dreams..!!

                      Comment


                        #26
                        Ευχαριστω πολλη Ματουλα .Απο εκει λεμε να κανουμε τα χαρτια γιατι δεν μπορω να περιμενω .Ευχομαι κ σε εσας καλη τυχη !

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by George311 View Post
                          Μπορεις να μου πεις απο που το πηρες το ποινικο μητρωο ? Μενω Επαρχια . Σου ειναι ευκολο να μου πεις ποια χαρτια ακριβως σε ζητησανε?(τα γνωριζω τα περισσοτερα απλα για να σιγουρευτω). Κ εγω σκεφτομαι να φυγω Αυστραλια(εχω την υπηκοοτητα κ σπιτι εκει)με την κοπελα μου κ σκεφτομαι τι ειναι καλητερα να παντρευτουμε εδω η εκει ? Απο αποψη χρηματων κ χρονου ρωταω αν ξερεις .Επισεις αμα γνωριζει καποιος να με πει ,η κοπελα μου που θα εχει τουριστικη viza (one way ticket)θα εχει προβλημα στο αεροδρομιο η επηδει εγω εχω το Aytralian passport κ τους πω οτι εχουμε σκοπο να παντρευτουμε θα την αφησουν
                          Καλύτερα να παντρευτείτε στην Ελλάδα με πολιτικό γάμο χωρίς πολλά έξοδα και αν μπορείτε να αποδείξετε ότι είστε μαζί για αρκετά χρόνια δεν θα υπάρξει πρόβλημα στο να την αφήσουν να μείνει όταν κάνετε την αίτηση για την πάρτνερ βίζα της πριν λήξει η τουριστική.
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            #28
                            Νασε καλα για την συμβουλη σου jimathens ευχαριστω .

                            Comment


                              #29
                              Δυο φιλοι παντρεμενοι με παιδια που ο αντρας ειχε υπηκοοτητα και η γυναινα ηρθε με partner στην αρχη τους περασαν απο διαδικασια συνεντευξης για να δουν οτι δεν ειναι λευκος γαμος. Τους ειχαν σε ξεχωριστα δωματια και τους ρωτουσαν ερωτησεις που γνωριστηκαν , ποτε, τι αρρωστιες περασαν κτλ. Η σωστοτερη λυση ειναι αυτο που προτεινει ο jimathens, πολιτικος γαμος στην Ελλαδα. Λογικα θα περασετε και εσεις διακασια συνεντεξης. Αλλα προσεξε, πρεπει να ειστε τουλαχιστον ενα χρονο μαζι σε σχεση αποδεδειγμενα για να βγει η partner visa ακομα και πατρεμενοι να ειστε. Δηλαδγ κοινοι λογαριασμοι, ή κοινο συμβολαιο ενοικιου, φωτογραφιες κτλ. Επισης προσεξε, η τουριστικη βιζα στην Αυστραλια δεν επιτρεπει one way ticket. ΠΡεπει να ειναι με επιστροφη.

                              Comment


                                #30
                                Παντα γινεται αυτο danai ; Επειδη η oinoi-mitsos και η socworkersk που πηγαν με παρτνερ δεν μου ανεφεραν κατι τετοιο καθολου. Ρωταω για να ειμαστε προετοιμασμενοι σε περιπτωση που γινει και αυτο! Ασε που εγω τους προσκομμισα απο φωτογραφιες ( την πρωτη που βγηκα με τον αντρα μου, απο το γαμο μας, το ταξιδι μας στην Αυστραλια, τις βαφτισεις των παιδιων μας) μεχρι και τα εισητηρια και δυο πιστοποιητικα ενα δικο μου και ενα του αντρα μου που μας ειχαν κανει επιτιμους δημοτες του ORANGE NSW με υπογραφη ακομα και του Δημαρχου! Ε , τι αλλο πια θελουν!!
                                Keep calm, make dreams..!!

                                Comment

                                Working...
                                X