Announcement

Collapse
No announcement yet.

Eρώτηση για steuer id και λοιπούς φόρους

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Eρώτηση για steuer id και λοιπούς φόρους

    Γεια σας,θα ήθελα να ρωτήσω λίγα πράγματα και θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος θα μπορούσε να με διαφωτίσει.Ίσως έχουν ξαναερωτηθεί αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι...

    Λοιπόν
    1) πρόσφατα ήρθα στη Γερμανία και αμέσως δηλώθηκα στο τοπικο δημαρχείο.Μου είπαν πως θα μου στείλουν τον αριθμό στη διεύθυνση που έδωσα.Το θέμα είναι πως βρέθηκε μια εταιρία που μπορεί να με προσλάβει,υπάρχει πρόβλημα που δεν έχω ακόμα στα χέρια μου αυτό το νούμερο;Κάπου διάβασα πως μπορεί να φορολογηθώ με τον ανώτατο φόρο για αυτό το λόγο...
    2)Με τις φορολογικές δηλώσεις τι γίνεται εδώ;Στην Ελλάδα δεν έχω κάνει ποτέ γιατί έφυγα αμέσως μετά τις σπουδές μου.Πρέπει εδώ να κάνω κάποια φορολογική δήλωσή και αν ναι πότε;
    3)Ισχύει όντως πως υπάρχουν φόροι ανάλογα τη θρησκεία κάποιου και το τι ηλεκτρικές συσκευές (λάπτοπ π.χ) έχει;
    4)Εκτός από το δήμο πρέπει κάποιος να εγγραφεί κάπου αλλού ή χρειάζεται να πάει σε κάποια άλλη υπηρεσία;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    #2
    Καλησπέρα Γιάννη, από Βερολίνο!
    Εγώ μπορώ να σου απαντήσω για σίγουρα στο πρώτο ερώτημα σου. Αν ο steuer id δεν εχει εκδοθεί μέχρι να τον χρειαστεί η εταιρεία για την πληρωμή σου, αντί να μπεις στο Steuer Klasse 1(αν είσαι άγαμος), θα μπεις προσωρινά στο Steuer Klasse 6. Αυτό σημαίνει ότι για το πρώτο σου μισθό θα έχεις μεγάλες κρατήσεις. Εμένα μου είχαν κρατήσει περίπου το 40% του συνολικου μισθού. Μόλις όμως σου έρθει το Steuer Nummer θα το δώσεις στον εργοδότη σου, θα διορθωθεί και τον επόμενο μήνα θα πάρεις το μισθό σου κανονικά συν επιστροφή του φόρου που σου επιβλήθηκε παραπάνω.
    Για το τρίτο ερώτημα σου, δεν νομίζω να χρειάζεται να πας κάπου αλλού, εγώ τουλάχιστον δεν πήγα, αλλά ίσως κάποιος άλλος μπορεί να σου απαντήσει πιο σίγουρα. Εμένα μου το είχε κανονίσει όλα η δουλειά, όπως πχ και την krankenkasse.

    Αυτά από εμένα και ελπίζω να σε βοήθησα!

    Comment


      #3
      Σε ευχαριστώ πολύ,alles verstanden

      Comment


        #4
        Καλημέρα,

        1) Εγγραφή στην εφορία έκανες? Εγω είχα παει και εκεί , νομίζω οτι είναι υποχρεωτικό, εκεί σου δίνουν ένα προσωρινό αριθμό αμέσως μέχρι να βγει ο τελικός.
        2) Δήλωση θα κάνεις του χρόνου κατά τον Ιούνιο για τα χρήματα που έλαβες φέτος.
        3) υπάρχει στην Γερμανία φόρος εκκλησίας ο οποίος αν δεν κάνω λάθος είναι 8% του μισθού. Είναι όμως προαιρετικός. Πας δηλαδή στον λογιστή σου και του λες εγώ ανήκω σε αυτήν την εκκλησία και θέλω να πηγαίνει εκεί ο φόρος. Αν έχεις παιδιά και θες να πάνε στο σχολείο που συνεργάζεται με την εκκλησία τότε ίσως να είναι καλό να το κάνεις αλλιώς δεν βλέπω κάποιον λόγο. Οι ηλεκτρικές συσκευές δεν παίζουν ρόλο, ίσως έχεις στον μυαλό σου τον φόρο τηλεόρασης στην Βρετανία, εδώ δεν δουλεύει έτσι.
        4) Στην εφορία.

        Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις και τον λογιστή της εταιρίας, αυτός θα σε καθοδηγήσει.

        Comment

        Working...
        X