Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση από belo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση από belo

    Γειά σας και από μένα από Down Under. Ήρθε η ώρα να ξεκινήσει και η δικιά μας ανταπόκριση.. Λοιπόν.. Στις 22/09/2016 ξεκίνησε το ταξίδι μας με Aegean από Καβάλα με τελικό προορισμό το (αεροπλάνο της Etihad) Σίδνεϊ, όπου φτάσαμε μετα από 25 ώρες περίπου και περίπου 800€/άτομο(2 βαλίτσες πήγαν Μελβούρνη, ευτυχώς μας τις φεραν σπίτι μετά από 2 μέρες). Ευτυχώς το μεγάλο ταξίδι ήταν βράδυ και η μικρή κοιμήθηκε.
    Εδώ στο carss park, ένα όμορφο μέρος, ήρθαμε σε μία θεία του άντρα μου να τη δούμε μέχρι να πάμε στο χωριό του.
    Στις 26/09 είχαμε τις πρώτες επαφές με τη γραφειοκρατεια στο hurstville, όπου μας έβγαλαν λίγο το λάδι. Πρώτα πήγαμε να ανοίξουμε λογαριασμό στην τράπεζα, γιατί μετράει για να πάρεις medicard και στο centrelink. Μετά πήγαμε στο Medicare όπου χρειαζόταν εκτός από τα διαβατήρια και το λογαριασμό της τράπεζας και ένας λογαριασμός στο όνομα μας ή απόλυση. Επειδή όμως είχαν πολλή δουλειά δεν μας έδωσαν το νούμερο απευθείας(το αποτέλεσμα αυτής της κίνησης ήταν να χρειαστεί να πληρώσουμε 135 δολ για ακτινογραφία στο νοσοκομείο γιατί ο άντρας ευτυχώς απλά γυρισε το πόδι του). Τέλος πήγαμε στο Centrelink για να τους προσκομισουμε τα αυθεντικά έγγραφα που χρειάζονται για τα επιδόματα. Βέβαια από λάθος υπαλλήλου. Δεν μας τα πέρασαν με αποτέλεσμα να χρειαστεί να πάμε άλλες 3 φορές μέχρι να διορθώσουν το λάθος. Τέλος πάντων, τα λεφτά ευτυχώς μας τα έδωσαν αναδρομικα. Η δυσκολία μέχρι στιγμής είναι ότι δεν έχουμε αυτοκίνητο και οι αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες. Επίσης δεν έχουμε σταθερό και πληρώνουμε αρκετά για mobile Internet. Για δουλειά έχουμε κάνει μερικές αιτήσεις αλλά ακόμα δεν το πήραμε εντελώς ζεστά.

    #2
    Belo καλημερα απο Ελλαδα σας ευχομαι καλη προσαρμογη! Οταν ανεφερες το medicare εγραψες εκτος των αλλων που σας ζητηθηκαν και ενας λογαριασμος σας ή απολυση.Λογαριασμο σας απο την Ελλαδα;
    Με ενδιαφερει αυτο επειδη ο αντρας μου εχει δικη του δουλεια εδω, οποτε οταν ερθει ο καιρος πρωτα ο θεος θα κανει παυση επαγγελματος..δεν ξερω αν πιανει αυτο οποτε αν ειχες τη καλη διαθεση να μου απαντουσες ως προς τον λογαριασμο αν ηθελαν δηλαδη Ελλαδας.
    Ευχαριστω εκ των προτερων και παλι ολα να σας πανε καλα!
    Keep calm, make dreams..!!

    Comment


      #3
      Σας εύχομαι και σε σας ότι καλύτερο. Η παύση εργασιών μεταφρασμενη νομίζω ότι θα σας καλύψει. Διαφορετικά, (αν δεν μπορείτε να τη προσκομισετε) βοηθάει και κάποιο αποδεικτικό ότι έκλεισε ένας λογαριασμός σε τράπεζα της Ελλάδας ή να βάλεις στο όνομα σου ένα ενα λογαριασμό νερού ή ενοίκιο ή ρεύμα. Ένα από τα προηγούμενα συν το άνοιγμα του λογαριασμού σε αυστραλιανή τράπεζα συν τα διαβατήρια και την βίζα και ασφαλιζεσαι στο Medicare

      Comment


        #4
        Originally posted by belo View Post
        Σας εύχομαι και σε σας ότι καλύτερο. Η παύση εργασιών μεταφρασμενη νομίζω ότι θα σας καλύψει. Διαφορετικά, (αν δεν μπορείτε να τη προσκομισετε) βοηθάει και κάποιο αποδεικτικό ότι έκλεισε ένας λογαριασμός σε τράπεζα της Ελλάδας ή να βάλεις στο όνομα σου ένα ενα λογαριασμό νερού ή ενοίκιο ή ρεύμα. Ένα από τα προηγούμενα συν το άνοιγμα του λογαριασμού σε αυστραλιανή τράπεζα συν τα διαβατήρια και την βίζα και ασφαλιζεσαι στο Medicare
        Λογαριασμο σε τραπεζα της Αυστραλιας εχουμε ηδη ανοιξει οποτε ειμαστε οκ σε αυτο και λογαριασμο σε τραπεζα εδω προκειται να κλεισουμε μαζι με την παυση.Ωραια σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Και παλι ευχομαι τα καλυτερα!
        Keep calm, make dreams..!!

        Comment


          #5
          Γεια σας πατριώτες.. Με την σειρά μου και εγώ να σας πω ότι είμαι γεννημένος Αυστραλία-Σίδνεϊ, μεγαλωμένος Ελλάδα από τα 5 μου, τώρα είμαι 36, και θα ξαναπάω σε λίγο καιρό πάλι. Στον κλάδο των ταχυμεταφορών - courier μπορεί να μου πει κανείς εαν έχει προοπτικές? Ήμουν ιδιοκτήτης εταιρειών πολλών courier για περίπου 10 χρόνια οπότε έχω την ανάλογη εμπειρία σε όλα τα πόστα καθώς και επαγγελματικό δίπλωμα Γ κατηγορίας και μοτοσυκλέτας. Κάτοχος αγγλικής γλώσσας και επάρκειας διδασκαλίας της καθώς και πτυχία υπολογιστών. Από μισθούς γνωρίζει κανείς τι παίζει? Σας ευχαριστώ πολύ.

          Comment


            #6
            Κοίτα Con εδώ που συζηταω με το κόσμο λένε ότι υπάρχουν δουλειές και μέσα σε ένα 3μηνο αν ψαχτεις κάτι θα βρεις, δεν είναι όμως προσωπική εμπειρία

            Comment


              #7
              Belo καμιά ιδέα σε δουλειές για υδραυλικούς εχεις; τι παιζει; υπάρχουν δουλειές στα τεχνικά επαγγελματα;
              Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!
              Keep calm, make dreams..!!

              Comment


                #8
                Ματουλα,με ηλεκτρολογο που μίλησα μου είπε ότι υπάρχουν δουλειές στα τεχνικά επαγγέλματα και μου είπε ότι 40 με 45 δολάρια την ώρα μπορείς να βρεις δουλειά σε εταιρείες. Μιλάμε για Σίδνεϊ, αλλού δεν ξέρω.

                Comment


                  #9
                  Medicare;

                  Originally posted by belo View Post
                  Σας εύχομαι και σε σας ότι καλύτερο. Η παύση εργασιών μεταφρασμενη νομίζω ότι θα σας καλύψει. Διαφορετικά, (αν δεν μπορείτε να τη προσκομισετε) βοηθάει και κάποιο αποδεικτικό ότι έκλεισε ένας λογαριασμός σε τράπεζα της Ελλάδας ή να βάλεις στο όνομα σου ένα ενα λογαριασμό νερού ή ενοίκιο ή ρεύμα. Ένα από τα προηγούμενα συν το άνοιγμα του λογαριασμού σε αυστραλιανή τράπεζα συν τα διαβατήρια και την βίζα και ασφαλιζεσαι στο Medicare
                  Εννοείς αν είσαι υπήκοος ή απλά μετανάστης μπορείς να ασφαλιστείς στο Medicare;

                  Comment


                    #10
                    Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά αλλά νομίζω ότι πρέπει να είσαι υπήκοος ή να έχεις μόνιμη βίζα για να να έχεις Medicare .

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by belo View Post
                      Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά αλλά νομίζω ότι πρέπει να είσαι υπήκοος ή να έχεις μόνιμη βίζα για να να έχεις Medicare .
                      Ο αδερφός μου που μόλις πήγε Sydney, ενώ είναι Αυστραλός υπήκοος, επειδή δεν έχει απολυθεί από την δουλειά του ( είναι με άδεια), δεν του δίνουν το Medicare. Πρέπει να έχεις απόλυση, παύση εργασιών η κάρτα ανεργίας. Του είπαν να πηγαίνει στα νοσοκομεία με το διαβατήριό του και του καλύπτουν αρκετά. Τι ακριβώς δεν ξέρουμε.. Γενικά το διαβατήριο είναι το βασικότερο που πρέπει να έχεις, οι Αυστραλοί υπήκοοι βρίσκουν τις πόρτες ανοικτές με το Αυστραλέζικο διαβατήριο.. Για βίζα δεν γνωρίζω να σας πω.

                      Comment

                      Working...
                      X