Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αξιζει να παω στην Γερμανια? Τελειόφοιτος

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αξιζει να παω στην Γερμανια? Τελειόφοιτος

    Καλησεπερα,
    Ειμαι νεος στο forum

    Θα ηθελα την αποψη σας σχετικα με το αν αξιζει να παω στην γερμανια. Του χρονου τελειωνω τις σπουδες μου στην Ελλαδα, τει ΣΔΟ, και θελω να ασχοληθω με το επαγγελμα του λογιστη. Ειδα οτι υπαρχουν πιστοποιήσεις σε διεθνεις οργανισμους στη λογιστικη CIMA, ACCA κτλ αλλα δεν εχουν βελινεκες στην Γερμανια.

    Η Πρωτη επιλογη ειναι να κατσω ελλαδα, να διαβαζω παραλληλα δουλευοντας 10ωρα για να αποκτησω εργασιακη εμπειρια καθε μερα για τις πιστοποιήσεις και μετα απο χρονια ισως μετακομισω UK η πιανοντας δουλια σε ελεγτικη, ισως παρει και μια δεκατετια.
    και η αλλη η επιλογη ειναι να μετακομισω στην Γερμανια και να ξεκινησω εκει απο την αρχη μαθαινοντας την γλωσσα, αποκτωντας εμπειρια και αλλους παραγωντες που δεν γνωριζω ακομα ?

    Οι γονεις μου αυτη την στιγμη μενουν στην Γερμανια...

    Τι λετε να κανω?

    #2
    με μεταπτυχιακό Γερμανία θα βρεις και δουλειά, αλλά ετσι στα καλά καθούμενα δεν θα βρεις τίποτα, αγγλία είναι δύσκολα τα πράγματα με το μπρέξιτ, αλλά και ούτε εκεί μπορείς να βρεις δουλειά έτσι στα καλά καθούμενα, πρέπει να περάσεις από το σύστημά τους δηλ μεταπτυχιακό.

    Μέλλον αυτή την στιγμή σίγουρα είναι στην γερμανία, στην αγγλία δεν ξέρεις τι μπορεί να προκύψει από την μια μέρα στην άλλη, υψηλό το ρίσκο.

    Comment

    Working...
    X