Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 32
    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί χρειάζεστε όλοι, μα όλοι οι πανέξυπνοι Ελ την σφραγίδα της χάγης, εφόσον τα κρατικά έγγραφα αναγνωρίζονται στην γερμανία απευθείας μόνο με μια μικρή μετάφραση; Στην δε περίπτωση της αναγνώρισης πτυχίου πανεπιστημίου, χρειάζονται το πτυχίο Λυκείου, αμετάφραστο έτσι όπως είναι σκέτο, απλά όλα αυτά μια επικύρωση από το δημαρχείο της Γερμανίας που ανήκει ο καθένας.

Μιλάμε για παγκόσμια πρωτοτυπία σκέψης, γι αυτό είμαστε ο πάτος της Ευρώπης, λες και θα μεταναστεύουμε από χώρα σε χώρα.

Φιλε μου, εγω δεν μιλησα ποτε για Γερμανία..Γενικώς απάντησα σε αυτο που ρώτησε το παιδί. Επίσης ολα τα κρατικα εγγραφα θελουν σφραγιδα Χαγης εκτος της χωρας... Για Γερμανια δεν ξερω εαν είναι τοσο μπροστα που το παραβλεπουν.. Στην Αυστραλια πάντως χρειάζεται απο όσο ξερω.. Επισης η Σφραγιδα Χαγης δεν στοιχιζει και κατι οπότε καλό είναι να την έχει ο καθένας καλου κακού... Σου παραθέτω και ενα κειμενο.

"Ειδικότερα, εάν το ελληνικό δημόσιο έγγραφο πρόκειται να κατατεθεί σε χώρα που είναι συμβαλλόμενο μέλος στην Σύμβαση της Χάγης, πρέπει να έχει λάβει την απαιτούμενη επικύρωση (σφραγίδα APOSTILLE) , εάν όχι (ή εάν για την χώρα αυτή υπάρχει ελληνική επιφύλαξη) να επικυρωθεί από την καθ΄ύλην αρμόδια Ελληνική Δημόσια Αρχή για το γνήσιο της υπογραφής του αρμοδίου οργάνου και ακολούθως από το Τμήμα Επικυρώσεων του ΚΕΠΠΑ ή το αντίστοιχο Γραφείο Επικυρώσεων από την Υ.ΔΙ.Σ Θεσσαλονίκης."

Δημόσια έγγραφα θεωρούνται τα προβλεπόμενα από την Σύμβαση της Χάγης

Ο φίλος ρώτησε για Γερμανία, αν δεν έχεις ζήσει Γερμανία ή αν δεν ζεις, δεν έχει νόημα να δώσεις απάντηση.

Ο φίλος ρώτησε για Γερμανία, αν δεν έχεις ζήσει Γερμανία ή αν δεν ζεις, δεν έχει νόημα να δώσεις απάντηση.

Ναι η Γερμανία έχει μια βάση δεδομένων για όλους του ευρωπαίους πολίτες, για να σου δώσω να καταλάβεις, επειδή τα είχα πάρει με την Γερμανία και ήθελα να σηκωθώ να φύγω για Καναδά, στον Καναδά μου ζήτησαν ποινικό μητρώο το οποίο για να το βγάλω υπήρχαν 2 περιπτώσεις η μια να πάω στην Πρεσβεία στο Αμβούργο και η δεύτερη να πάω στο δημαρχείο που ανήκων να κάνω την αίτηση να πληρώσω 13€ και μέσα σε 4 εργάσιμες μέρες ήταν στο σπίτι μου. Για να πήγαινα στην πρεσβεία ήθελα να κλείσω 1 μήνα ραντεβού από πριν συν την αναμονή του εγγράφου από Ελλάδα. Το χαρτί του ποινικού μητρώου της Γερμανία ισχύει για όλη την ευρωπαϊκή ένωση. Ότι έχεις κάνει στην Ελλάδα, στην Γερμανία είναι καταγεγραμμένο, απλά τα πράγματα. Οι Γερμανοί έχουν βάση δεδομένων για όλες τις ευρωπαϊκές χώρες και ξέρουν το παραμικρό για τον καθένα.

Καλησπέρα. Ο φίλος είπε οτι θα πάει Γερμανία αλλά η ερώτηση για το πτυχίο ήταν γενική και γι αυτό απάντησα. Οπου και να πας κάνεις αυτη τη διαδικασία, τώρα εαν στην Γερμανία όπως εγραψα και πιο πριν το εχουν ξεπεράσει το θέμα πάω πάσο. Σε κάθε περίπτωση εγώ να βοηθήσω ήθελα σε μια απλή ερώτηση για το πώς επικυρώνεις ενα πτυχίο και πως βάζεις σφραγίδα Χάγης. Δεν ρώτησε το παιδί αν στην Γερμανία χρειάζεται η όχι. παραθέτω και ερώτημα του

"Το πρόβλημα είναι ότι από το λύκειο αρνούνται να μου επικυρώσουν το αντίγραφο (φωτοτυπία) του απολυτηρίου μου, έχουν σταματήσει εδώ και δύο χρόνια να επικυρώνουν απολυτήρια μου είπαν.

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος αντίστοιχο πρόβλημα; Σε αυτή την περίπτωση θα πάει στη Νομαρχία το πρωτότυπο για να πάρει σφραγίδα της Χάγης;
    "

Ευχαριστώ, ελπίζω να βοήθησα.. Καλή τύχη εύχομαι..!!!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Apisteftos Εμφάνιση μηνυμάτων

Ναι η Γερμανία έχει μια βάση δεδομένων για όλους του ευρωπαίους πολίτες, για να σου δώσω να καταλάβεις, επειδή τα είχα πάρει με την Γερμανία και ήθελα να σηκωθώ να φύγω για Καναδά, στον Καναδά μου ζήτησαν ποινικό μητρώο το οποίο για να το βγάλω υπήρχαν 2 περιπτώσεις η μια να πάω στην Πρεσβεία στο Αμβούργο και η δεύτερη να πάω στο δημαρχείο που ανήκων να κάνω την αίτηση να πληρώσω 13€ και μέσα σε 4 εργάσιμες μέρες ήταν στο σπίτι μου. Για να πήγαινα στην πρεσβεία ήθελα να κλείσω 1 μήνα ραντεβού από πριν συν την αναμονή του εγγράφου από Ελλάδα. Το χαρτί του ποινικού μητρώου της Γερμανία ισχύει για όλη την ευρωπαϊκή ένωση. Ότι έχεις κάνει στην Ελλάδα, στην Γερμανία είναι καταγεγραμμένο, απλά τα πράγματα. Οι Γερμανοί έχουν βάση δεδομένων για όλες τις ευρωπαϊκές χώρες και ξέρουν το παραμικρό για τον καθένα.
    Οσον αφορά την βάση δεδομένων των Ευρωπαϊκών χωρών νομίζω ότι μόνο στην Ελλάδα δεν έχουμε...Ακόμα και η Βουλγαρία έχει πολύ πιο ανεπτυγμένο δίκτυο και πολύ μικρότερη γραφειοκρατία....

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί χρειάζεστε όλοι, μα όλοι οι πανέξυπνοι Ελ την σφραγίδα της χάγης, εφόσον τα κρατικά έγγραφα αναγνωρίζονται στην γερμανία απευθείας μόνο με μια μικρή μετάφραση; Στην δε περίπτωση της αναγνώρισης πτυχίου πανεπιστημίου, χρειάζονται το πτυχίο Λυκείου, αμετάφραστο έτσι όπως είναι σκέτο, απλά όλα αυτά μια επικύρωση από το δημαρχείο της Γερμανίας που ανήκει ο καθένας.
    Εγώ προσωπικά χρειάζομαι σφραγίδα της Χάγης γιατί το ζητά το πανεπιστήμιο, όπως επίσης ζητά και το απολυτήριο του λυκείου παρόλο που αιτούμαι για μεταπτυχιακό.

Μιλάμε για παγκόσμια πρωτοτυπία σκέψης, γι αυτό είμαστε ο πάτος της Ευρώπης, λες και θα μεταναστεύουμε από χώρα σε χώρα.
    Για την παρακμή θα σου απαντήσω ότι εν μέρει φταίει και ο Ελληνάρας που νομίζει ότι τα ξέρει όλα, είναι υπεράνω του νόμου και κράζει δημόσια αυτούς που θέλουν να είναι τυπικοί με το νόμο. Αν ξέρεις κάτι και θες να βοηθήσεις απλά το γράφεις, δεν έχει νόημα να κατηγορείς γενικά και αόριστα χωρίς να γνωρίζεις τη συγκεκριμένη περίπτωση.

Ποιο Πανεπιστήμιο; Όλα τα πανεπιστήμια χρειάζονται την αναγνώριση πτυχίου τα χαρτιά σου τα στέλνεις στην Βόννη. Έτσι έκανα και εγώ την αναγνώριση. Η αναγνώριση καθυστερεί 3 μήνες, όπως και στην Ελλάδα, δυστυχώς.

https://www.kmk.org/service/anerkenn...ikationen.html

Πέραν τούτου, την αναγνώριση πτυχίου στέλνεις τα χαρτιά σου στην Βόννη, δεν χρειάζονται καμία σφραγίδα της Χάγης και γιατί να πετάξεις άλλωστε όλα αυτά τα χρήματα και όχι μόνο αυτό η όλη διαδικασία καθυστερεί.

Φυσικά και σε βοηθάω, το σχόλιο θα παραμείνει όπως είναι, όταν κάποιος δεν ξέρει και δεν έχει εμπειρία γερμανίας και χωρίς να γνωρίζει γερμανικά, μιας και είναι λίγο δύσκολη γλώσσα δεν μπορεί να έχει συνολική άποψη. Το κακό με την σφραγίδα της Χάγης είναι μαζικό στην Ελλάδα.

Ποιο Πανεπιστήμιο; Όλα τα πανεπιστήμια χρειάζονται την αναγνώριση πτυχίου τα χαρτιά σου τα στέλνεις στην Βόννη. Έτσι έκανα και εγώ την αναγνώριση. Η αναγνώριση καθυστερεί 3 μήνες, όπως και στην Ελλάδα, δυστυχώς.

https://www.kmk.org/service/anerkenn...ikationen.html

Πέραν τούτου, την αναγνώριση πτυχίου στέλνεις τα χαρτιά σου στην Βόννη, δεν χρειάζονται καμία σφραγίδα της Χάγης και γιατί να πετάξεις άλλωστε όλα αυτά τα χρήματα και όχι μόνο αυτό η όλη διαδικασία καθυστερεί.

Φυσικά και σε βοηθάω, το σχόλιο θα παραμείνει όπως είναι, όταν κάποιος δεν ξέρει και δεν έχει εμπειρία γερμανίας και χωρίς να γνωρίζει γερμανικά, μιας και είναι λίγο δύσκολη γλώσσα δεν μπορεί να έχει συνολική άποψη. Το κακό με την σφραγίδα της Χάγης είναι μαζικό στην Ελλάδα.
    Η σφραγίδα της Χάγης μπαίνει δωρεάν και παρόλο που μπορεί όπως λες να μην είναι απαραίτητη, καλό είναι να υπάρχει σε όλα τα έγγραφα. Το λινκ που παραθέτεις νομίζω πως αναφέρεται γενικά σε αναγνώριση πτυχίου στη Γερμανία, για εγγραφή αλλοδαπών φοιτητών σε πανεπιστήμιο η διαδικασία γίνεται μέσω υπηρεσίας που εδρεύει στο Βερολίνο.

Τελικά μετά από αρκετά τηλέφωνα έμαθα ότι η νομαρχία χορηγεί σφραγίδα της Χάγης χωρίς να απαιτείται επικύρωση του φωτοαντίγραφου του τίτλου από το διευθυντή του λυκείου.

Καταρχήν να πώ ότι ο apisteftos έχει απόλυτο δίκιο σε όλα μιας και και εγώ ζώ εδώ και 5 χρόνια στη Γερμανία και πρόκειται τώρα να κάνω τη διαδικασία με την αναφνώριση των πτυχίων μου και να τα στείλω όπως πολύ σωστά είπε στη Βόννη. Να συμπληρώσω κάτι ειπώθηκε παραπάνω για Νομαρχίες, οι Νομαρχίες έχουνε καταργηθεί εδώ και χρόνια στην Ελλάδα και τη σφραγίδα της Χάγης στα έγγραφα τη βάζει η εκάστοτε Περιφέρεια. Επίσης σήμερα ρώτησα έναν Έλληνα μεταφραστή και μου είπε ότι η σφραγίδα της Χάγης χρειάζεται μόνο στα Ελληνικά έγγραφα όσον αφορά την αναγνώριση στη Γερμανία, στα Γερμανικά έγγραφα δεν χρειάζεται καμιά σφραγίδα Χάγης. Πάντως αυτό που είπε έχω μια επιφύλαξη γιατί η κοπέλα στο Bundesagentur μου είπε να πάω τα γνήσια έγγραφα των πτυχίων που έχω στο Δημαρχείο να τα βγάλω φωτοτυπία και εκεί οι Γερμανοί να κάνουν απλώς επικύρωση αντιγράφου. Δεν μου είπε για σφραγίδα της Χάγης. Επίσης μου είπε το Αγγλικό μάστερ που έχω δεν θέλει καμια μετάφραση στα Γερμναικά μόνο τα Ελληνικά πτυχία. Πάντως όπως και να χει θα πάω από εκεί να ρωτήσω αν θέλουνε τη σφραγίδα της Χάγης ή αρκεί μια απλή επικύρωση από αυτούς.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like