Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πρόβλημα με επικύρωση απολυτηρίου λυκείου

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by Apisteftos View Post
    Ο φίλος ρώτησε για Γερμανία, αν δεν έχεις ζήσει Γερμανία ή αν δεν ζεις, δεν έχει νόημα να δώσεις απάντηση.

    Ναι η Γερμανία έχει μια βάση δεδομένων για όλους του ευρωπαίους πολίτες, για να σου δώσω να καταλάβεις, επειδή τα είχα πάρει με την Γερμανία και ήθελα να σηκωθώ να φύγω για Καναδά, στον Καναδά μου ζήτησαν ποινικό μητρώο το οποίο για να το βγάλω υπήρχαν 2 περιπτώσεις η μια να πάω στην Πρεσβεία στο Αμβούργο και η δεύτερη να πάω στο δημαρχείο που ανήκων να κάνω την αίτηση να πληρώσω 13€ και μέσα σε 4 εργάσιμες μέρες ήταν στο σπίτι μου. Για να πήγαινα στην πρεσβεία ήθελα να κλείσω 1 μήνα ραντεβού από πριν συν την αναμονή του εγγράφου από Ελλάδα. Το χαρτί του ποινικού μητρώου της Γερμανία ισχύει για όλη την ευρωπαϊκή ένωση. Ότι έχεις κάνει στην Ελλάδα, στην Γερμανία είναι καταγεγραμμένο, απλά τα πράγματα. Οι Γερμανοί έχουν βάση δεδομένων για όλες τις ευρωπαϊκές χώρες και ξέρουν το παραμικρό για τον καθένα.
    Οσον αφορά την βάση δεδομένων των Ευρωπαϊκών χωρών νομίζω ότι μόνο στην Ελλάδα δεν έχουμε...Ακόμα και η Βουλγαρία έχει πολύ πιο ανεπτυγμένο δίκτυο και πολύ μικρότερη γραφειοκρατία....

    Comment


      #17
      Originally posted by Apisteftos View Post
      Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί χρειάζεστε όλοι, μα όλοι οι πανέξυπνοι Ελ την σφραγίδα της χάγης, εφόσον τα κρατικά έγγραφα αναγνωρίζονται στην γερμανία απευθείας μόνο με μια μικρή μετάφραση; Στην δε περίπτωση της αναγνώρισης πτυχίου πανεπιστημίου, χρειάζονται το πτυχίο Λυκείου, αμετάφραστο έτσι όπως είναι σκέτο, απλά όλα αυτά μια επικύρωση από το δημαρχείο της Γερμανίας που ανήκει ο καθένας.
      Εγώ προσωπικά χρειάζομαι σφραγίδα της Χάγης γιατί το ζητά το πανεπιστήμιο, όπως επίσης ζητά και το απολυτήριο του λυκείου παρόλο που αιτούμαι για μεταπτυχιακό.
      Originally posted by Apisteftos View Post

      Μιλάμε για παγκόσμια πρωτοτυπία σκέψης, γι αυτό είμαστε ο πάτος της Ευρώπης, λες και θα μεταναστεύουμε από χώρα σε χώρα.
      Για την παρακμή θα σου απαντήσω ότι εν μέρει φταίει και ο Ελληνάρας που νομίζει ότι τα ξέρει όλα, είναι υπεράνω του νόμου και κράζει δημόσια αυτούς που θέλουν να είναι τυπικοί με το νόμο. Αν ξέρεις κάτι και θες να βοηθήσεις απλά το γράφεις, δεν έχει νόημα να κατηγορείς γενικά και αόριστα χωρίς να γνωρίζεις τη συγκεκριμένη περίπτωση.

      Comment


        #18
        Ποιο Πανεπιστήμιο; Όλα τα πανεπιστήμια χρειάζονται την αναγνώριση πτυχίου τα χαρτιά σου τα στέλνεις στην Βόννη. Έτσι έκανα και εγώ την αναγνώριση. Η αναγνώριση καθυστερεί 3 μήνες, όπως και στην Ελλάδα, δυστυχώς.



        Πέραν τούτου, την αναγνώριση πτυχίου στέλνεις τα χαρτιά σου στην Βόννη, δεν χρειάζονται καμία σφραγίδα της Χάγης και γιατί να πετάξεις άλλωστε όλα αυτά τα χρήματα και όχι μόνο αυτό η όλη διαδικασία καθυστερεί.

        Φυσικά και σε βοηθάω, το σχόλιο θα παραμείνει όπως είναι, όταν κάποιος δεν ξέρει και δεν έχει εμπειρία γερμανίας και χωρίς να γνωρίζει γερμανικά, μιας και είναι λίγο δύσκολη γλώσσα δεν μπορεί να έχει συνολική άποψη. Το κακό με την σφραγίδα της Χάγης είναι μαζικό στην Ελλάδα.

        Comment


          #19
          Originally posted by Apisteftos View Post
          Ποιο Πανεπιστήμιο; Όλα τα πανεπιστήμια χρειάζονται την αναγνώριση πτυχίου τα χαρτιά σου τα στέλνεις στην Βόννη. Έτσι έκανα και εγώ την αναγνώριση. Η αναγνώριση καθυστερεί 3 μήνες, όπως και στην Ελλάδα, δυστυχώς.



          Πέραν τούτου, την αναγνώριση πτυχίου στέλνεις τα χαρτιά σου στην Βόννη, δεν χρειάζονται καμία σφραγίδα της Χάγης και γιατί να πετάξεις άλλωστε όλα αυτά τα χρήματα και όχι μόνο αυτό η όλη διαδικασία καθυστερεί.

          Φυσικά και σε βοηθάω, το σχόλιο θα παραμείνει όπως είναι, όταν κάποιος δεν ξέρει και δεν έχει εμπειρία γερμανίας και χωρίς να γνωρίζει γερμανικά, μιας και είναι λίγο δύσκολη γλώσσα δεν μπορεί να έχει συνολική άποψη. Το κακό με την σφραγίδα της Χάγης είναι μαζικό στην Ελλάδα.
          Η σφραγίδα της Χάγης μπαίνει δωρεάν και παρόλο που μπορεί όπως λες να μην είναι απαραίτητη, καλό είναι να υπάρχει σε όλα τα έγγραφα. Το λινκ που παραθέτεις νομίζω πως αναφέρεται γενικά σε αναγνώριση πτυχίου στη Γερμανία, για εγγραφή αλλοδαπών φοιτητών σε πανεπιστήμιο η διαδικασία γίνεται μέσω υπηρεσίας που εδρεύει στο Βερολίνο.

          Τελικά μετά από αρκετά τηλέφωνα έμαθα ότι η νομαρχία χορηγεί σφραγίδα της Χάγης χωρίς να απαιτείται επικύρωση του φωτοαντίγραφου του τίτλου από το διευθυντή του λυκείου.

          Comment


            #20
            Καταρχήν να πώ ότι ο apisteftos έχει απόλυτο δίκιο σε όλα μιας και και εγώ ζώ εδώ και 5 χρόνια στη Γερμανία και πρόκειται τώρα να κάνω τη διαδικασία με την αναφνώριση των πτυχίων μου και να τα στείλω όπως πολύ σωστά είπε στη Βόννη. Να συμπληρώσω κάτι ειπώθηκε παραπάνω για Νομαρχίες, οι Νομαρχίες έχουνε καταργηθεί εδώ και χρόνια στην Ελλάδα και τη σφραγίδα της Χάγης στα έγγραφα τη βάζει η εκάστοτε Περιφέρεια. Επίσης σήμερα ρώτησα έναν Έλληνα μεταφραστή και μου είπε ότι η σφραγίδα της Χάγης χρειάζεται μόνο στα Ελληνικά έγγραφα όσον αφορά την αναγνώριση στη Γερμανία, στα Γερμανικά έγγραφα δεν χρειάζεται καμιά σφραγίδα Χάγης. Πάντως αυτό που είπε έχω μια επιφύλαξη γιατί η κοπέλα στο Bundesagentur μου είπε να πάω τα γνήσια έγγραφα των πτυχίων που έχω στο Δημαρχείο να τα βγάλω φωτοτυπία και εκεί οι Γερμανοί να κάνουν απλώς επικύρωση αντιγράφου. Δεν μου είπε για σφραγίδα της Χάγης. Επίσης μου είπε το Αγγλικό μάστερ που έχω δεν θέλει καμια μετάφραση στα Γερμναικά μόνο τα Ελληνικά πτυχία. Πάντως όπως και να χει θα πάω από εκεί να ρωτήσω αν θέλουνε τη σφραγίδα της Χάγης ή αρκεί μια απλή επικύρωση από αυτούς.

            Comment


              #21
              Originally posted by alexandros189 View Post
              Η σφραγίδα της Χάγης μπαίνει δωρεάν και παρόλο που μπορεί όπως λες να μην είναι απαραίτητη, καλό είναι να υπάρχει σε όλα τα έγγραφα. Το λινκ που παραθέτεις νομίζω πως αναφέρεται γενικά σε αναγνώριση πτυχίου στη Γερμανία, για εγγραφή αλλοδαπών φοιτητών σε πανεπιστήμιο η διαδικασία γίνεται μέσω υπηρεσίας που εδρεύει στο Βερολίνο.

              Τελικά μετά από αρκετά τηλέφωνα έμαθα ότι η νομαρχία χορηγεί σφραγίδα της Χάγης χωρίς να απαιτείται επικύρωση του φωτοαντίγραφου του τίτλου από το διευθυντή του λυκείου.
              ποια υπηρεσία είναι στο Βερολίνο; Εγώ έκανα αίτηση στο Ανόβερο για εγγραφή, μου ζητήσανε την αναγνώριση πτυχίου και ένα πιστοποιητικό γερμανικής γλώσσας και να πληρώσω τα παράβολα. Αυτή είναι ολόκληρη η διαδικασία, μήπως είναι για φοιτητές εκτός ΕΕ; Δεν μου φαίνεται λογικό αυτά που αναφέρεις.


              sportbilly79 αν δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη η αναγνώριση, θα σου έρθει με τον φάκελο και την απόδειξη στο σπίτι. Η αναγνώριση κοστίζει 200€ περίπου, αλλά με τις μεταφράσεις κλπ εμένα μου πήρε συνολικά κοντά στα 500€.

              Comment


                #22
                Apisteftos ναι όντως 200 Ευρώ κοστίζει τόσα μου είπανε και με τις μεταφράσεις κάπου στο 500αρικο και μένα! Εγώ πλήρωσα και 136 Ευρώ για να μου στείλουνε από Αγγλία με σφραγίδα Χάγης το αντίγραφο του μάστερ μου γιατί είχα χάσει τον πάπυρο! Και δεν μου το έστειλε κατευθείαν το Πανεπίστημιο του Νόττινγχαμ, αλλά ειδική υπηρεσία που αναλαμβάνει για όλη την Αγγλία επικυρώσεις πτυχίων φυσικά με το αζημιώτο! Ταλαιπωρία μεγάλη! Ελπίζω να ξεμπερδέψω με όλη αυτή τη διαδικασία, αλλά είναι για καλό μπας και βελτιώσω την εργασιακή μου θέση στη Γερμανία. Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση σε όλους!

                Comment


                  #23
                  Φίλε sportbilly79 αν είσαι στο Nürnberg, είμαι σίγουρος θα βρεις καλή δουλειά και πολλές μάλιστα, είχα αρκετές προσφορές εργασίας από εκεί, Ανόβερο όμως που είμαι εγώ, τα πράγματα δεν είναι και τόσο εύκολα. Την επαγγελματική σου κατάσταση θα την βελτιώσεις με το να πάρεις C2 πιστοποιητικό, σιγά σιγά αν κάνεις καλή δουλειά, αν κάνεις γομαροδουλειές καλά θα ήταν να το επιταχύνεις και να κάνεις άλλο ένα μεταπτυχιακό στην Γερμανία, αν και στην Γερμανία οι σπουδές λόγω γλώσσας, είναι αρκετά δύσκολες σε σχέση με τις αγγλοσχολές που ουσιαστικά είναι πλυντήρια πτυχίων. Αυτά βέβαια είναι μια μέθοδος, ή εναλλακτική θα ήταν να έχεις μια καλή προϋπηρεσία κυρίως Αγγλίας για να μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο.


                  Βασικά εμένα μου κόστισε ο κούκος αηδόνι 150€ μόνο η μετάφραση της αναλυτικής και πτυχίων, αντίγραφα, μετακινήσεις, πρεσβεία για μια επικύρωση με καθυστέρηση 1,5 μήνα.

                  Comment


                    #24
                    Καλησπέρα! Βασικά δεν έχω πλέον τα δυναμάρια ψυχολογικά και οικονομικά κυρίως για να κάνω πάλι ένα μεταπτυχιακό και είμαι και 38 κλεισμένα! Όπως είπες το να σπουδάσεις στη Γερμανία δεν είναι καθόλου εύκολο πόσο περισσότερο για μεταπτυχιακό. Επομένως τη διαδικασία αυτή την κάνω περισσότερο για να πάρω μια επίσημη πιστοποίηση από το Γερμανικό κράτος σε ποιό χώρο ανήκω επαγγελματικά με βάση τα πτυχία της Ελλάδας και την επαγγελματική μου εμπειρία στην Ελλάδα. Από εκεί και πέρα θέλω να ξεφύγω από το εργοστάσιο 5 χρόνια τώρα και πιστεύω ίσως με ένα Umschulung και την πιστοποίηση να μπορέσω να χτυπήσω πόρτα για κάτι καλύτερο. Ήθελα να σε ρωτήσω κάτι η σφραγίδα της Χάγης είναι απαραίτητη για το ελληνικό πτυχίο ΤΕΙ και την αναλυτική βαθμολογία ή όχι; δηλαδή αν έχω μόνο επικύρωση γνησιότητας από το Δημαρχείο της Νυρεμβέργης πειράζει;

                    Comment


                      #25
                      Όχι καθόλου δεν χρειάζεσαι σφραγίδα της Χάγης στο πτυχίο και την αναλυτική, μόνο μια μετάφραση από την Γερμανία καλύτερα και μια επικύρωση γνησιότητας των φωτοαντιγράφων από το τοπικό δημαρχείο που ανήκεις, γιατί θα στείλεις τα φωτοαντίγραφα και όχι τα αυθεντικά έγγραφα. Στην Βόννη έχουν βάση δεδομένων για όλα τα ευρωπαϊκά και μη πανεπιστήμια. Κάποια αναγνωρίζονται και κάποια όχι.

                      Η βάση δεδομένων για το που ανήκει και πόσο καλό επίπεδο είναι το πτυχίο πανεπιστημίου ή ΤΕΙ από Ελλάδα http://anabin.kmk.org/no_cache/filte...itutionen.html

                      Τώρα για το Umschulung, γιατί να το κάνεις; Αυτό ανήκει στην σε αυτούς που κάνουν Ausbildung ή ΙΕΚ στην Ελλάδα και θέλουν να το αλλάξουν στο γερμανικό. Λυπάμαι που το λέω, αλλά σε καταλαβαίνω αν δουλεύεις σε εργοστάσια και κάνεις γομαροδουλειές, αυτά τα πέρασα και εγώ, με μισθούς πείνας. Αν ήρθες στα κουτουρού Γερμανία χωρίς να στείλεις βιογραφικά ή να βρεις εργασία από Ελλάδα, είναι λάθος. Βασικά παίζει ρόλο και το τι σπούδασες, κάποιες ειδικότητες είναι άχρηστες στην Γερμανία. Το ότι ήρθες πριν 5 χρόνια, σημαίνει ότι ήσουν ήδη 33 χρονών, κακώς, έπρεπε να στρωθείς να κάνεις το μεταπτυχιακό και να τελειώνεις, τώρα θα είχες ήδη μια καλή δουλειά.

                      Comment


                        #26
                        Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου θα πάω στο Δημαρχείο τα έγγραφα για μια επικύρωση και μετά να τα στείλω τον φάκελο στη Βόννη. Φίλε μου είναι μεγάλη ιστορία για μένα η Γερμανία και πέρασε μέσα από προσωπικές εμπειρίες, έρωτεςκλπ ταυτόχρονα με τις κοσμογονικές αλλαγές που έγιναν στην Ελλάδα από το 2010 και μετά. 10 χρόνια συμπληρώνω αύριο από τότε που πάτησα το πόδι μου για πρώτη φορά στη Γερμανία και 5 χρόνια από τότε που ζώ επίσημα και εργάζομαι. Το επάγγελμα που έκανα στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολο να το ξανακάνω στη Γερμανία (ιατρικός επισκέπτης) το πτυχίο μου ΤΕΙ σχεδόν άχρηστο (Τοπική Αυτοδιοίκηση) και θα φανεί αν θα το αναγνωρίσουν γιατί δεν το βρήκα στη λίστα. Εκείνο που αξίζει είναι το μάστερ μου στη Διοίκηση Υγείας συν την εμπειρία μου στο χώρο του φαρμάκου 3 χρόνια στην Ελλάδα και σε αυτά ποντάρω. Όταν πρωτοήρθα Γερμανία δεν ήξερα ούτε τα μισά από όσα ξέρω τώρα για το πώς λειτουργεί η Γερμανία σύστημα, νόμους κλπ. τώρα ναι είναι πλέον αργά, αλλά δεν χάνω τίποτα το Bundesagentur άλλωστε με παρακίνησε να κάνω αναγνώριση πτυχίων στη Βόννη. Από τους Γερμανούς δεν έχω κανένα παράπονο! Δεν μετανίωσα ποτέ που ήρθα στη Γερμανία, γιατί στην Ελλάδα δεν θα είχα ούτε τη δουλειά που έχω στη Γερμανία συν το ότι αγαπώ τη Γερμανία και την κουλτούρα της που ταίριαξε με τη δική μου. Ο κλάδος μου στην Ελλάδα (ιατρικών επισκεπτών) καταστράφηκε ολοσχερώς. Επομένως δεν έχω μετανιώσει για τίποτα. Τα έκανα όλα μόνος μου δεν είχα ούτε συγγενείς ούτε βοήθεια από πουθενά στη Γερμανία και αυτό από μόνο του είναι μια επιτυχία.

                        Comment


                          #27
                          Περίμενε να σου στείλω σου δείξω τα δικαιολογητικά



                          Τα δικαιολογητικά:

                          Griechenland

                          Abschlüsse, für die die ZAB keine Zeugnisbewertung ausstellen kann
                          Τα πτυχία των Ωδείων
                          Begründung: Diese Abschlüsse gehören in Griechenland nicht zum Hochschulbereich.

                          Akkreditierung
                          Keine Hinweise

                          Einzureichende Unterlagen
                          Bitte reichen Sie in amtlich beglaubigter Fotokopie ein:
                          • Die griechische Abschlussurkunde (Πτυχίο/Δίπλωμα) für die zu bewertende Hochschulqualifikation
                          • Die Fächer- und Notenübersicht (Αναλυτική βαθμολογία) für die zu bewertende Hochschulqualifikation
                          • Eine Übersetzung der Abschlussurkunde und der Fächer- und Notenübersicht für die zu bewertende Hochschulqualifikation
                          • Was sind beglaubigte Kopien und wo erhalte ich sie?



                          Was muss ich bei Übersetzungen beachten?

                          Bitte in einfacher Fotokopie und nicht übersetzt:
                          • Ihren Arbeitsvertrag (Nur bei Antrag auf "Blue Card")
                          • Bei Abschlüssen eines K.A.T.E.E.: Den Nachweises der Gleichwertigkeit (Βεβαίωση ισοτιμίας) mit dem Abschluss eines T.E.I. (Sofern nicht aus den Dokumenten ersichtlich).
                          • Das Schulabschlusszeugnis (Απολυτήριο), mit Fächer- und Notenübersicht, das in Griechenland den Zugang zum Hochschulstudium eröffnet
                          • Eventuell die Abschlussurkunde vorhergehender Studienabschlüsse mit Fächer- und Notenübersicht
                          • Ihr Ausweisdokument (Pass oder Personalausweis)
                          • Den offiziellen Nachweis einer eventuellen Namensänderung (sofern aus dem Ausweisdokument nicht ersichtlich)
                          • Belege für die Gründe, falls Sie sich mit einer Echtheitsüberprüfung Ihrer Dokumente durch die ZAB nicht einverstanden erklären können (vgl. Hinweis 10 im Antragsformular)
                          • Bitte reichen Sie keine Originaldokumente ein!



                          Ihre eingereichten Dokumente werden mit der Zeugnisbewertung zurückgesandt.
                          Für unaufgefordert eingesandte Originaldokumente übernehmen wir keine Haftung.
                          Auf Bewerbungsmappen und Klarsichthüllen sollten Sie aus ökologischen Gründen verzichten!

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by sportbilly79 View Post
                            Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου θα πάω στο Δημαρχείο τα έγγραφα για μια επικύρωση και μετά να τα στείλω τον φάκελο στη Βόννη. Φίλε μου είναι μεγάλη ιστορία για μένα η Γερμανία και πέρασε μέσα από προσωπικές εμπειρίες, έρωτεςκλπ ταυτόχρονα με τις κοσμογονικές αλλαγές που έγιναν στην Ελλάδα από το 2010 και μετά. 10 χρόνια συμπληρώνω αύριο από τότε που πάτησα το πόδι μου για πρώτη φορά στη Γερμανία και 5 χρόνια από τότε που ζώ επίσημα και εργάζομαι. Το επάγγελμα που έκανα στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολο να το ξανακάνω στη Γερμανία (ιατρικός επισκέπτης) το πτυχίο μου ΤΕΙ σχεδόν άχρηστο (Τοπική Αυτοδιοίκηση) και θα φανεί αν θα το αναγνωρίσουν γιατί δεν το βρήκα στη λίστα. Εκείνο που αξίζει είναι το μάστερ μου στη Διοίκηση Υγείας συν την εμπειρία μου στο χώρο του φαρμάκου 3 χρόνια στην Ελλάδα και σε αυτά ποντάρω. Όταν πρωτοήρθα Γερμανία δεν ήξερα ούτε τα μισά από όσα ξέρω τώρα για το πώς λειτουργεί η Γερμανία σύστημα, νόμους κλπ. τώρα ναι είναι πλέον αργά, αλλά δεν χάνω τίποτα το Bundesagentur άλλωστε με παρακίνησε να κάνω αναγνώριση πτυχίων στη Βόννη. Από τους Γερμανούς δεν έχω κανένα παράπονο! Δεν μετανίωσα ποτέ που ήρθα στη Γερμανία, γιατί στην Ελλάδα δεν θα είχα ούτε τη δουλειά που έχω στη Γερμανία συν το ότι αγαπώ τη Γερμανία και την κουλτούρα της που ταίριαξε με τη δική μου. Ο κλάδος μου στην Ελλάδα (ιατρικών επισκεπτών) καταστράφηκε ολοσχερώς. Επομένως δεν έχω μετανιώσει για τίποτα. Τα έκανα όλα μόνος μου δεν είχα ούτε συγγενείς ούτε βοήθεια από πουθενά στη Γερμανία και αυτό από μόνο του είναι μια επιτυχία.
                            Καλά ούτε και γω ήρθα με βοήθεια κανενός, ούτε καν λεφτά δεν είχα στην αρχή για τις απολύτως βασικές ανάγκες. Τους 4 πρώτους μήνες πέρασα αρκετά δύσκολα.

                            Πρέπει να μάθεις τέλεια τα Γερμανικά, αν και στην Νυρεμβέργη μιλάνε με διάλεκτο. Τα βασικά βήματα που πρέπει να κάνεις, είναι αναγνωρίσεις πτυχίων για να βρεις δουλειά, δεύτερο και σημαντικό πράγμα όπως σου τόνισα είναι η γλώσσα, πρέπει να την φτάσεις σε C2 επίπεδο, μιας και έχεις να κάνεις με ιατρικά και μάλιστα πρέπει να ασχοληθείς με ειδικούς γερμανικούς όρους από μόνος σου, πάνω στον τομέα σου, το τρίτο βήμα είναι να πας σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών, εκεί έχουν μαθήματα για Bewerbungstraining δηλαδή το πως θα στείλεις καλό βιογραφικό και πως θα το συντάξεις. Υπάρχουν ειδικά κόλπα για το πως να στείλεις και να συντάξεις ένα καλό βιογραφικό (Lebenslauf), Anschreiben usw. Από εκεί και πέρα θα πρέπει να ασχοληθείς με τις αιτήσεις.

                            Comment


                              #29
                              Και πάλι σε ευχαριστώ για τη βοήθειά σου.

                              Comment


                                #30
                                Πάντως δεν μου φαίνεται λογικό να μην υπάρχει η σχολή σου στην βάση δεδομένων της Βόννης, αν ισχύει τότε σε κάθε περίπτωση η αναγνώριση πτυχίου θα είναι μάταιη. Αν θέλεις στείλε μου την σχολή ΤΕΙ και το τμήμα να δω μήπως έκανες κάποιο λάθος.

                                Comment

                                Working...
                                X