Announcement

Collapse
No announcement yet.

Στην Αγγλία σε λίγες εβδομάδες..τελευταίες απορίες

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Στην Αγγλία σε λίγες εβδομάδες..τελευταίες απορίες

    Η απόφαση έχει παρθεί,μέχρι το καλοκαίρι θα ανέβω πάνω,έχω βάλει σε μια σειρά τα βήματα που θα ακολουθήσω και θα ήθελα να μου πείτε αν εχω παραλείψει κατι..επίσης εχω καποιες απορίες για το NINO...Ας τα πάρουμε με την σειρά ομως..

    1 μέρα

    Φτάνω στο αεροδρόμιο..αγοράζω αγγλικό αριθμό (το κόστος ειναι 1£..ερώτηση:Πακέτο πως βάζω?ποια εταιρία θα προτείνατε και επίσης το watchup λειτουργεί,δηλαδη με τα λεπτά που θα έχω θα μπορώ να επικοινωνήσω με τους δικους μου στην Ελλαδα..ή θα τα βγάλω πέρα με το fb?)...Αρχικά θα μείνω σε κάποιο hostel οπότε θα έχω κάνει κράτηση απο πριν,έχω ήδη κοιτάξει πως μπορώ να πάω απο το αεροδρόμιο στο hostel (λεωφορεία κτλ) οπότε δεν θα ψάχνωμε τελευταία στιγμή...θα ταξιδέψω πρωί για να εχω ολη την ημέρα και να κάνω οσο πιο πολλά μπορώ.

    2 μέρα

    Λογαριασμό τράπεζας: Εδώ τα πράγματα αρχίζουν να δυσκολεύουν.Οι περισσότερες ζητάνε Δαβατήριο (το παρέλαβα μόλις χθες) και απόδειξη κατοικίας..σε κάποια καταστήματα όμως μου είπαν οτι μπορει να ζητήσουν μόνο Διαβατήριο ( μου είπαν για την Halifax) εχει κάποιος εμπειρία απο πρόσφατο άνοιγμα σε κάποια τράπεζα?..Με την monese τι παίζει,απο οτ διαβασα στο forum κάνεις την αίτηση online..μετα ποία ειναι η διαδικασία?..

    3 μέρα

    Αρχίζω να κάνω viewing για share rooms. Εδώ τώρα ειναι το μεγάλο ζήτημα..στα sites οπως το spareroom εχω βρει αγγελίες που δεν χρειάζοντε references και πολλές φορές ούτε deposit (ή εστω ελάχιστο)..εάν με το καλο βρω κάτι που μου αρέσει τι γίνετε μετά?..εκτός απο proof of identity θα μου ζήτησουν και κατι άλλο?..η πληρωμή μπορει να γινει και χωρίς την τράπεζα δηλαδη κατευθείαν στον landlord?..ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ..ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟΥ (ΟΧΙ ΣΠΙΤΙ) ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΔΕΚΤΟ ΓΙΑ PROOF OF ADDRESS ετσι ώστε να μπορώ να βγάλω το ΝΙΝΟ? Διαβασα οτι ακομα και με ενα γράμμα απο τον ιδιοκτήτη οτι μου ενοικιαζει το δωματιο,ειναι αρκετο..εχει κάποιος να μου πει με σιγουριά τι ισχύει? Το proof of address ειναι το σηματικοτέρο για εμένα γίατι χωρίς αυτό δεν θα μπορω να βγαλω nino κατα κυριο λογο και ίσως και bank account.

    Εκτός απο αγγλικό αριθμό,bank account και ΝΙΝο...τι άλλο ειναι απαραίτητο να βγάλω στην αρχή..εννοείται οτι απο την δεύτερη μέρα θα ψάχνω και μια πρόχειρη δουλειά (δεν θα περιμένω να βρω κατευθείαν στις σπουδές μου,ξερω οτι θα πάρει μήνες κατι τέτοιο) είτε μεσω agency..είτε με τα βιογραφικά στο χέρι.

    Καθε πληροφορία,συμβουλή.ένσταση θα είναι χρήσιμη...καταλαβαίνετε οτι το σηματικότερο θέμα ειναι τα κεφαλαία γράμματα

    #2
    Καλως τον.

    Δεν αναφερεις σε ποια πολη ερχεσαι.

    1) Θα σου προτεινα την giffgaff. Tην εχω και εγω και γενικα ειμαι ευχαριστημενος. Μην περιμενεις τελευταια στιγμη να την παρεις, κανε παραγγελια μια σιμ απο το ebay ωστε οταν ερθεις να εισαι ετοιμος. Εχει και εφαρμογη για το κινητο οποτε ολα ειναι απλα. Μπορεις να κανεις κλησεις προς Ελλαδα με αυτη την σιμ και φυσικα το whatsapp λειτουργει οπως οποιαδηποτε αλλη εφαρμογη.

    2) Εγω εχω καταλαβει οτι καθε υποκαταστημα θα σου ζητησει διαφορετικα πραγματα ακομα και αν ειναι κατω απο την ιδια τραπεζα. Θελει λιγο τρεξιμο μεχρι να βρεις την καταλληλη. Εγω πχ ανοιξα στην Lloyds με διαβατηριο και αποδεικτικο κατοικιας. Αλλου μπορει να βρεις να ζητανε επιπλεον συστατικες απο εργοδοτη ή απλα μονο το διαβατηριο. Για την monese, τι να πω, ολα ειναι αναλυτικα στην ιστοσελιδα τους. Ανοιγεις uk account με αυτους και πληρωνεις μια μικρη συνδρομη.

    3) Αν βρεις σπιτι χωρις καταβολη εγγυησης, εστω και 2 εβδομαδων, να το ψαξεις παρα πολυ. Κατι θα παιζει. Δεν εχει τυχει να δω κατι τετοιο στην αγορα και θα με παραξενευε πολυ αλλα και παλι ισως και να ειναι ολα οκ. Απλα προσοχη! Ζητανε συνηθως ταυτοτητα και συστατικη απο εργοδοτη. Καποιοι ειναι πιο χαλαροι και τους αρκει μονο η ταυτοτητα.
    Ναι το συμβολαιο, ειναι το αποδεικτικο κατοικιας και θα γινει δεκτο απο το hmrc. Εσυ να διασφαλισεις οτι θα σου δωσει συμβολαιο ο ιδιοκτητης και μην ρισκαρεις με προφορικες συμφωνιες ή οτιδηποτε αλλο.

    Πηγαινε και στον κοντινοτερο gp σου για εγγραφη και νομιζω θα εισαι ενταξει για αρχη. Μετα τα βλεπεις και εσυ τα πραγματα και καταλαβαινεις αν σου λειπει κατι αλλο.

    Καλη αρχη λοιπον

    Comment


      #3
      Ευχαριστώ Around_London για την απάντηση

      Θα ανέβω Leeds ή Liverpool. Αν το συμβόλαιο απο την ενοικίαση δωματίου γίνεται δεκτό τότε θα είμαι εντάξει,εννοείται πως δεν θα αρκεστώ σε προφορικές συμφωνίες.Τώρα για την συστατική επιστολή απο τον εργοδότη θα ειναι δύσκολο γιατι δεν ξέρω ποσο γρήγορα θα βρω μια δουλειά. ,γι αυτό και η πρόθεση να προπληρώσω τα ενοίκια.

      Comment

      Working...
      X