Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πτυχία Επαγγελματικής Κατάρτησης Εοππεπ -Θεώρηση-Σφραγίδα Χάγης-Ισοτιμία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πτυχία Επαγγελματικής Κατάρτησης Εοππεπ -Θεώρηση-Σφραγίδα Χάγης-Ισοτιμία

    Καλησπέρα και από 'μένα!Θα ήθελα να κάνω έναν μικρό οδηγό με τα βήματα που χρειάζεται να κάνει κάποιος απόφοιτος Ιεκ μετά την επιτυχή συμμετοχή στις εξετάσεις πιστοποίησης του ΕΟΠΠΕΠ για να πάρει στα χέρια του το δίπλωμα,να βάλει Σφραγίδα Χάγης και τέλος την ισοτιμία.Η διαδικασία δεν είναι δύσκολη,όμως όλοι ξέρουμε τι θα πεί Ελληνικό Δημόσιο και εγω προσωπικά τα βρήκα σκούρα.

    1.Το δίπλωμα Επαγγελματικής Ειδικότητας και η Βεβαίωση Πιστοποίησης Επαγγελματικής Κατάρτισης:
    Το δίπλωμα το παίρνετε απο τον Εοππεπ όσοι είστε Αθήνα ή με μια εξουσιοδότηση σε ένα courier όσοι μένετε εκτός.
    ΠΡΟΣΟΧΗ Όσοι περάσατε τις εξετάσεις πιστοποίησης πρίν το 2015 πάρτε ένα τηλέφωνο στον Εοππεπ (210.270.9000 εδώ το σηκώνουν) και ρωτήστε τι επιπέδου είναι το πτυχίο σας.Το δικό μου πτυχίο ήρθε υποβαθμισμένο (επιπέδου 4,αντί για 5) και έπρεπε να μου στείλουν καινούριο.
    Για να πάρεις την βεβαίωση κατεβάζεις μια αίτηση απο το site του Εοππεπ,την συμπληρώνεις,την στέλνεις με ταχυδρομίο και περιμένεις να στο στείλουν πίσω. ΠΡΟΣΟΧΗ Οταν κάνετε την αίτηση για την βεβαίωση ξαναπάρτε ενα τηλέφωνο στον εοππέπ και ζητήστε η υπογραφή του διευθύνοντα να μην είναι σφραγίδα αλλά κανονική υπογραφή γιατί αλλιώς δεν μπαίνει σφραγίδα χάγης.

    2.Θεώρηση απο το Υπουργείο Παιδείας :
    Αφού πήρατε στα χέρια σας το δίπλωμα και την βεβαίωση (2 αντίγραφα) κάνετε φωτοτυπίες και τα στέλνετε στο υπουργειο παιδείας για θεώρηση του γνησίου της υπογραφής (πάλι courier).ΠΡΟΣΟΧΗ η κυρία που ασχολείτε με το γνήσιο της υπογραφής είναι πάρα πολύ τυπική και εξυπηρετική,πρίν στείλετε το courier πέρνετε ένα τηλέφωνο (210.3443660) και την ενημερώνετε οτι θα στειλετε εξουσιοδοτημένο κουριερ.Καλό θα ήταν μέσα στον φάκελο να αφήσετε και ενα χαρτί με το τηλέφωνό σας.Εμένα με πήρε να με ενημερώσει οτι εφτασε ο υπάλληλος και οτι τα χαρτιά μου είναι έτοιμα.

    3.Σφραγίδα Χάγης:
    Σφραγίδα Χάγης στα διπλώματα του Εοππεπ μπαίνει στην Αποκεντρωμένη Διοίκηση Αθηνών στην Κατεχάκη.
    Οπότε όλη αυτή την χαρτούρα θεωρημένα πρωτότυπα και αντιγραφα απο το υπουργείο ξανα εξουσιοδότηση-courier παίρνει φραγίδα και πίσω..Τώρα ΑΝ στην βεβαίωση πιστοποίησης η υπογραφή του διευθύνοντα είναι φραγίδα και όχι χειρόγραφη σφραγίδα χάγης μπαίνει μόνο στο αντίγραφο,στο πρωτότυπο δεν μπορεί.

    4.Mετάφραση-Ισοτιμία:
    Απο δω και πέρα νομίζω είναι τι θέλει να κάνει ο καθένας,εγώ για παράδειγμα θέλω να κάνω top-up σε πανεπιστημιο όποτε μου είναι απαραίτητα τα επόμενα βήματα.
    Αρχικά ένα τηλέφωνο στο ιεκ που σπουδάσατε να πάρετε αναλυτική βαθμολογια και περιγραφή μαθημάτων,αφού το πάρετε αυτό μαζι με το δίπλωμα και απολυτήριο λυκείου για καλό και για κακό μετάφραση απο british council ή απο την μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου εξωτερικών.Οοοοολη αυτή την χαρτούρα που μαζέψατε καλό θα ήταν να την σκανάρετε για να την έχετε σε ηλεκτρονική μορφή.
    Και τέλος το Naric..Από το site naric.org.uk κάνεις μια αίτηση online,upload τα μεταφρασμένα και ελληνικά τα χαρτιά που ζητάνε,πληρώνεις και 60 λίρες και σε 15 μέρες σου απαντάνε.
    The End!!!
    Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο γιατί πραγματικά η διαδικασία με το δημόσιο δεν παίζετε και έφαγα πολλές ώρες να προσπαθω να επικοινωνήσω με υπηρεσίες και ο καθένας έλεγε τα δικά του!

    #2
    Ευχαριστουμε για τον οδηγο, να εισαι καλα.
    Προσωπικα το θεωρω απιθανο καποιος με διπλωμα ιεκ να κανει top up σε degree.
    Eχεις offer? Aν ναι, σε ποιον κλαδο εαν επιτρεπεται?

    Comment


      #3
      Originally posted by Around_London View Post
      Ευχαριστουμε για τον οδηγο, να εισαι καλα.
      Προσωπικα το θεωρω απιθανο καποιος με διπλωμα ιεκ να κανει top up σε degree.
      Eχεις offer? Aν ναι, σε ποιον κλαδο εαν επιτρεπεται?
      Γενικά έχεις δίκαιο,η βεβαίωση του Ιεκ είναι ένα χαρτί που δεν κάνει ούτε να το πετάξεις στο τζάκι,δεν είναι καν δίπλωμα:P
      Η πιστοποίηση του εοππεπ όμως είναι δίπλωμα αναγνωρισμένο απο το European Qualifications Framework level 5.
      Tώρα το naric το αναγνωρίζει συνήθως ως nvq level 4 ή 5 (National Vocational Qualification).
      Με την ισοτιμία λοιπών απο το naric και φυσικά με έναν καλό βαθμό στην πιστοποίηση σε κάποια πανεπιστήμια μπορείς να κάνεις top up.
      Δεν έχω κάνει καμία αίτηση ακόμα γιατί το πλάνο λέει να ανέβουμε πρώτα για δουλεία και μετά να ψάξω άλλα βρήκα κάποια uni που έχουν top-up στον κλάδο που θέλω (φυσιοθεραπεία).Στην τελική δεν έχω να χάσω κάτι να προσπαθήσω και αν δεν τα καταφέρω,καλή καρδιά!!

      Comment


        #4
        Eννοειται να το προσπαθησεις και ηδη βλεπω οτι το ψαχνεις αρκετα, οργανωνεσαι και μπραβο σου.
        Εαν σου αναγνωριστει ως nvq 5, σου βγαζω το καπελο.
        Με οσα εχω δει, θα το εβαζα διπλα στο nvq 3, αφου ειναι κατι σαν το college εδω.
        Anyway, εαν εχεις νεα, να μας ενημερωνεις

        Comment


          #5
          Πολύ πιθανόν να έχεις δίκαιο για το nvq 3 αλλά κ έτσι να είναι κ μόνο η ισοτιμία μου κάνει προς το παρών.
          Μόλις τελειώσω την διαδικασία (γιατί για μετάφραση ακόμα δεν έχω πάει) και βγεί η ισοτιμία θα ενημερώσω!

          Comment


            #6
            Καλησπέρα, μία βοήθεια και σε μένα μπορεί κάποιος παρακαλώ; Πρέπει να βάλω σφραγίδα της Χάγης σε Δίπλωμα ΙΙΕΚ από το 1996.

            Comment

            Working...
            X