Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αγορά σπιτιού στην Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αγορά σπιτιού στην Αγγλία

    Για αγορά σπιτιού στην Αγγλία και έχοντας το 20% του κεφαλαίου για να σου δώσει δάνειο η τράπεζα τι προϋποθέσεις χρειάζονται αν ξέρει κανεις?

    #2
    ψάχνεις κάτι σαν κι αυτό;


    για credit check :
    experian.com ή και noddle.co.uk , και τα δυο προσφέρουν δωρεαν το βασικό credit check.

    Comment


      #3
      Βασικά δεν είναι για εμένα, για άλλον ρωτάω, αν με ρώταγε κάποιος για την Γερμανια απλα θα του έλεγα το πιο βασικο ειναι ο συμβόλαιο εργασίας να είναι επ αοριστου διαρκειας και όσο πιο καλό κεφάλαιο εχει τόσο πιο καλά.

      Comment


        #4
        φαντάζομαι είναι UK resident, πες του να τσεκάρει για αρχή ενα affordability calculator.
        πχ σαν κι αυτό http://www.nationwide.co.uk/products...ity-calculator

        κατά τα άλλα το βασικό είναι τι credit rate εχει κανεις, χωρίς credit rate, δεν έχεις και πολλές πιθανότητες να πάρεις δανειο για κατοικία, βέβαια και η ηλικία μετράει (οπως αναφέρει και το λινκ που εβαλα στο παραπάνω μυνημα μου)

        Comment


          #5
          Ναι είναι uk resident.

          Aν έχεις χρονο εξήγησε μια τι είναι το Credit rate μην τυχόν δεν έχει ιδέα η φίλη μου.

          Ευχαριστώ

          Comment


            #6
            να μένει στην Αγγλία και να μην ξέρει για το credit rate, λίγο δύσκολο

            γανικά το credit rate ή credit score, ειναι η πιστοληπτική ικανότητα ενος ατόμου, στην ουσία διαμορφωνεται ανάλογα με το πόσο συνεπής ή ασυνεπής είσαι στις οικονομικές σου υποχρεώσεις (κάρτες/δανεια/κα), 3-4 εταιρείες κρατάνε το ιστορικό αυτό και ειναι διαθέσιμο σε τράπεζες/κάρτες/κινητή τηλεφωνία κα
            πχ. με πολυ χαμηλό credit score θα υπάρχουν δυσκολίες να πάρεις συμβόλαιο κινητής -ανάλογα με την εταιρεία βεβαια, ή ένας που εχει ιστορικό απο φέσια σε πιστωτικές κάρτες, μην περιμένει να του δωσουν δάνειο.

            Comment


              #7
              Kalimera! An to atomo pou endiaferetai paei stin trapeza pou exei logariasmo i se mia alli opoiadipote kai tous pei oti endiaferetai na agorasei spiti tha tou kleisoune ena rantevou kai tha tou eksigeisoune oti xreiazetai. Toulaxiston emeis afto kaname. Einai poli eksipiretikoi.

              Comment

              Working...
              X