Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πάνω από 1 εκατ. οι κενές θέσεις εργασίας στη Γερμανία- Οι κλάδοι με τη μεγαλύτερη ζή

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πάνω από 1 εκατ. οι κενές θέσεις εργασίας στη Γερμανία- Οι κλάδοι με τη μεγαλύτερη ζή

    Ρεκόρ κενών θέσεων απασχόλησης καταγράφεται στη γερμανική αγορά εργασίας: 1.064.000 θέσεις εργασίας στη Γερμανία είναι κενές!!!
    http://jobgr.blogspot.gr/2017/05/1.html#.WR6tHtSLTs0

    #2
    Originally posted by georgekar13 View Post
    Ρεκόρ κενών θέσεων απασχόλησης καταγράφεται στη γερμανική αγορά εργασίας: 1.064.000 θέσεις εργασίας στη Γερμανία είναι κενές!!!
    http://jobgr.blogspot.gr/2017/05/1.html#.WR6tHtSLTs0

    Ο κλάδος των logistics
    O κλάδος των αποθηκών
    Ο οικοδομικός κλάδος
    Ο τομέας παροχής υπηρεσιών με έμφαση στα επαγγέλματα υγείας.
    με λίγα λόγια εργάτης

    καλές δουλειές δύσκολα βρίσκεις πλέον, αν είσαι μετανάστης

    Comment


      #3
      Originally posted by Apisteftos View Post
      με λίγα λόγια εργάτης

      καλές δουλειές δύσκολα βρίσκεις πλέον, αν είσαι μετανάστης
      και απο ποτε αγαπητε μου, τα logistics και ο κλαδος υγειας θεωρειται χαμαλοδουλεια? Φυσικοθεραπεια, οδοντικη τεχνολογια, οπτικομετρια κ.α. για εσενα δηλαδη ειναι εργατια? Αν επιτρεπεται εκει στο Αννοβερο με τι ασχολεισαι?

      Και για να μη ξεχασω... οπως προανεφερα και σε αλλο ποστ μου πριν κανα 8μηνο (μιας και ελαχιστα γραφω εδω μεσα) ευκαιριες υπαρχουν, τσαγανο, μαγκια και θεληση χρειαζεται. Αλλα τι περιμενεις απο εναν "ελλην" του εξωτερικου.

      Comment


        #4
        Μαγκιά και κουτοπονηριές στην Γερμανία δεν περνάνε, το μόνο που μετράει είναι η προϋπηρεσία, να γνωρίζεις καλά την γλώσσα και να είσαι δουλευταράς, δηλαδή να σου αρέσει αυτό που κάνεις, όχι να το κάνεις για να επιβιώσεις όπως πχ να τρίβεις τουαλέτες, επειδή θεωρείται εργασία.

        ΥΓ. Από τον τομέα των logistics πέρασα, ναι είναι ενδιαφέρον για κάποιον εργάτη που θέλει να επιβιώσει από Ελλάδα, αλλά βάσανο για κάποιους άλλους που το θεωρούν αναγκαίο κακό να επιβιώσουν.

        Comment


          #5
          Επειδη τελικα εισαι οντως "απιστευτος" και επειδη δε μου απαντησες στις ερωτησεις μου, σε ξαναρωτω.
          Στην Γερμανια τι δουλεια κανεις;
          Φυσικοθεραπεια και οπτικομετρια ειναι δουλεια του ποδαριου κατα τα λεγομενα σου; στο δρομο τα μαθαινεις; ανθρωποι πλουτισαν απο αυτο, οχι στην Αμερικη, εδω!
          Αγαπητε μου ξερω καλυτερα απο σενα τι παει να πει οργανωση, οταν την ιδια στιγμη η Γερμανια αγκομαχαει να μαζεψει τα ασυμαζευτα. Οταν ζουσα Ελβετια εκει εβλεπες την τελειοτητα να εφαρμοζεται σωστα οχι στη Γερμανια που καποιες περιοχες της ειναι σαν τριτοκοσμικη χωματερη! Σε ακουω να μιλας για τη χωρα σου λες και εισαι στο Lichtenstein.

          Ακου εκει "μαγκια και κουτοπονιριες στη Γερμανια δεν περνανε" ΧΑΧΑ, που ο Ελληνας ταβερνιαρης σε εχει ανασφαλιστο, που οι ιδιοι οι Γερμανοι εκμεταλλευονται την αναγκη του συνανθρωπου τους. Θα μπορουσα να γραφω ολη μερα.
          Τελος παντων, χαμηλωσε λιγο τα στανταρ σου και δες την κατασταση πιο ρεαλιστικα, στη Γερμανια ζεις, οχι στο πριγκιπατο των γαλαζοαιματων

          Comment


            #6
            Στην Γερμανία ζω, μακάρι να ήταν η Γερμανία Ελβετία, δεν είναι. Ο Έλληνας ταβερνιάρης σε έχει ανασφάλιστο επειδή οι νόμοι είναι ελαστικοί, παλιότερα όλοι σε είχαν υποχρεωτικά ασφαλισμένο. Όσο για τις περιοχές της Γερμανίας που είναι χωματερή αυτό ισχύει, κυρίως ανατολικά και τριτοκοσμικές περιοχές μέσα σε πόλεις, αλλά κατά τ άλλα το γενικό κλίμα στην Γερμανία είναι καλύτερο από Ελλάδα.

            Οι περισσότερες θέσεις που προσφέρουν από την αγγελία που έβαλες είναι για εργάτες και γομαροδουλειές, η φυσικοθεραπεία, οπτικομετρία κλπ δεν μπορούν να γίνουν εύκολα από μετανάστες. Πολύ λίγοι έρχονται Γερμανία σε σχέση με τον κλάδο της υγείας και εκεί έχουν τεράστια έλλειψη, για την οποία δεν θα αναπληρώσουν ποτέ.

            Comment


              #7
              καταρχάς χαλαρώστε. Δεν υπάρχει λόγος να ανεβάζετε τόσο πολύ τους τόνους.
              Εργασίες και καλές μάλιστα υπάρχουν στην Γερμανία και μιλάω εκ πείρας. Τα γερμανικά όμως είναι απαραίτητα, ειδικά στην βόρεια Γερμανία. Στην Ελβετία πάλι υπάρχουν πολλοί Έλληνες και ξένοι οι οποίοι είναι χρόνια εδώ αλλά δεν μιλάνε καθόλου την γλώσσα. Αυτό στην Γερμανία δεν παίζει, ακόμα και αν πας χωρίς γερμανικά όπως είχα πάει εγώ θα πρέπει να τα μάθεις και εγώ ήμουν η εξαίρεση, χωρίς γλώσσα καλή δουλεία δεν παίζει και είναι απολύτως λογικό
              Η Ελβετία δεν είναι τόσο οργανωμένη πια, μην τρελαθούμε, σε πολλά σημεία είναι χειρότερη από την Γερμανία. Δεν υπάρχει λόγος ούτε να θεοποιούμε κάτι άλλα ούτε και να το κατακεραυνώνουμε. Ακόμα και δουλείες εργάτη στην Γερμανία παρέχουν πράγματα που αυτή την στιγμή στην Ελλάδα δεν υπάρχουν και επί το πλείστων δίνουν την ευκαιρία για μία νέα αρχή.
              Όπως ξαναείπα δουλείες καλές υπάρχουν αν κάποιος πάντως βρει κάτι πιο χαμηλό αλλά νόμιμο και σωστό τότε μπορεί να το χρησιμοποιήσει για να κάνει μία αρχή οπότε και αυτό έχει την χρησιμότητα του.

              και στο κάτω κάτω δεν βλέπω το κακό στο να είναι κανείς εργάτης, δεν γίνεται όλοι να είναι επιστήμονες, αν μπορείς να θρέψεις την οικογένεια σου και να παρέχεις μια καλύτερη ζωή στα παιδιά σου τι σημασία έχουν τα άλλα.

              Comment


                #8
                Επιτέλους κάποιος έρχεται στα λόγια μου. Καλά ναι σίγουρα, όλοι επιστήμονες δεν μπορούν να γίνουν, αν είναι δυνατόν. Το παραπάνω άρθρο αναφέρονταν κυρίως για δουλειές εργάτη που χρειάζονται οι Γερμανοί.

                Κακό δεν είναι να κάνεις εργάτης, αλλά αν είσαι επιστήμονας και αναγκαστικά πρέπει να δουλέψεις για να ζήσεις και μετά βρεις μια δουλειά της προκοπής, τι μπορεί να παρουσιάσει κάποιος, το βιογραφικό του θα καταλήξει στα σκουπίδια.

                Comment

                Working...
                X