Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στην Ιρλανδία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση στην Ιρλανδία

    Καλησπέρα! Καλησπέρα! Με λένε Θοδωρή και είμαι φιλόλογος με ειδίκευση στην κλασική φιλολογία ενώ σπουδάζω στο ΠΜΣ "Συνεχιζόμενη Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση" του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου. Επίσης, είμαι πιστοποιημένος εκπαιδευτής ενηλίκων και εγγεγραμμένο στο μητρώο του ΕΟΠΠΕΠ. Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να εργαστώ στο αντικείμενο σπουδών μου λόγω κρίσης αλλά εργάστηκα ως αρθρογράφος σε τοπική εφημερίδα και υπάλληλος γραφείου. Πρόσφατα, πληροφορήθηκα ότι η Ιρλανδία δέχεται Έλληνες εκπαιδευτικούς σε ελληνόφωνα και αγγλόφωνα σχολεία ενώ η κυβέρνηση της χώρας στράφηκε και προς την δια βίου μάθηση υλοποιώντας προγράμματα εκπαίδευσης και κατάρτισης και προγράμματα γενικής εκπαίδευσης ενηλίκων. Επειδή η κατάσταση στην Ελλάδα χειροτερεύει και λόγω της δοθείσης ευκαιρίας, σκέφτομαι να μεταναστεύσω στην Ιρλανδία. Μήπως θα μπορούσε κάποιος που ζει ή έζησε στην Ιρλανδία ή είναι γνώστης της χώρας να μου δώσει ορισμένες πληροφορίες όπως οι μισθοί, το κόστος ζωής και η ζωή γενικότερα, αν θα πρέπει να αποκτήσω περισσότερα προσόντα και τι προσόντα χρειάζονται, πώς μπορώ να μεταναστεύσω στη χώρα (βίζα ή ταυτότητα ή/και άλλα επίσημα έγγραφα)


    Φυσικά, θα ήθελα να εργαστώ και εκτός εκπαίδευσης, σε κάτι συναφές με τα προσόντα μου όπως υπάλληλος γραφείου, κειμενογράφος, γραμματέας κ.α. αρκεί να υπάρχουν θέσεις εργασίας και να με προσλάβουν.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

    Θοδωρής

    #2
    Καλημέρα συνάδελφε, καλημέρα συμπατριώτη,

    Αυτό που ξέρω είναι ότι για την εκπαίδευση η Ιρλανδία θέλει pgde και εργασιακή εμπειρεία από δικό τους σχολείο. Δυστυχώς όλοι ζητάνε εμπειρεία και μάλιστα από τη δική τους χώρα.

    Το κόστος ζωής μετά από δική μου έρευνα κατάλαβα ότι είναι στα ίδια επίπεδα με αυτό της Αγγλίας απλά η Ιρλανδία δεν έχει λίρα αλλά ευρώ. Οι μεγαλουπόλεις είναι ακριβές.

    Πιστεύω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Εάν χρειαστείς κάτι ευχαρίστως να βοηθήσω.

    Εάν υπάρχει κάποιος άλλος που γνωρίζει περισσότερα να γράψει εδώ.

    Comment

    Working...
    X