Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Amalia καλημέρα
    Εγω προσωπικά δεν επικυρωσα τιποτα, εστειλα τα πρωτότυπα ελληνικά εγγραφα(οπως τα πηρα απο την μεταφραστικη υπηρεσια) και ενα μηνα περίπου μετα μου τα εστειλαν πισω μαζι με τις υπηκοότητες.
    Το australian birth certificate το εστειλα στο immigration και μου το επικυρωσαν αυτοι ΔΩΡΕΑΝ. Στην πρεσβεία νομιζω πληρώνεις για την επικύρωση.
    Επισης πληρωσα με χρεωστική καρτα κανονικα χωρις κανενα προβλημα. Τα χαρτια μου τα εστειλα με κουριερ και οχι online.
    Ελπιζω να βοήθησα.

    Comment


      #17
      Καλησπερα stevia.δηλαδη τα χαρτια απο τη μεταφραστικη υπηρεσια μαζι με την αιτηση 118 και το ποιστοποιητικο σου επικυρωμενο . Α μια χαρα. Σ ευχαριστω πολυ πολυ. Το immigration που ειναι? Σορυ θα σας κουρασω λιγο.

      Comment


        #18
        Originally posted by amalia tr View Post
        Καλησπερα stevia.δηλαδη τα χαρτια απο τη μεταφραστικη υπηρεσια μαζι με την αιτηση 118 και το ποιστοποιητικο σου επικυρωμενο . Α μια χαρα. Σ ευχαριστω πολυ πολυ. Το immigration που ειναι? Σορυ θα σας κουρασω λιγο.
        Εδω τα γραφει ολα

        Comment


          #19
          Παιδια μια ερωτηση καπως περιεργη.. Ο πατερας μου γεννηθηκε Κυπρο και μετα μετανάστευσε στην Αυστραλια και εγινε Αυστραλος υπηκοος μετα απο καποια χρονια. Τωρα η ερωτηση μου. Εγω οταν γεννηθηκα(εκτος Αυστραλιας) ο πατερας μου ηταν ηδη Αυστραλος υπηκκος, μπορω να παρω την υπηκοοτητα ναι η οχι και γιατι? Ευχαριστω εκ των προτέρων!

          Comment


            #20
            Originally posted by Marios.M View Post
            Παιδια μια ερωτηση καπως περιεργη.. Ο πατερας μου γεννηθηκε Κυπρο και μετα μετανάστευσε στην Αυστραλια και εγινε Αυστραλος υπηκοος μετα απο καποια χρονια. Τωρα η ερωτηση μου. Εγω οταν γεννηθηκα(εκτος Αυστραλιας) ο πατερας μου ηταν ηδη Αυστραλος υπηκκος, μπορω να παρω την υπηκοοτητα ναι η οχι και γιατι? Ευχαριστω εκ των προτέρων!
            Οταν γεννηθηκες εκτος Αυστραλιας ,ο πατερας σου ηταν ηδη Αυστραλός υπηκοος by grant ,οποτε εσυ δικαιούσαι να ζητησεις Αυστραλιανη υπηκοοτητα by descent.
            Η προτιμώμενη διαδικασια ειναι να γινει η αιτηση on line.Αν οχι ,τοτε το γραφειο που ειναι αρμοδιο για τους Ελληνες ,οσον αφορα την αποδοση υπηκοοτητας ,ειναι το γραφειο του Λονδινου.Για τους Κυπριους ,αρμοδιο ειναι το γραφειο στην Βηρυτο ,στον Λιβανο.
            Αλλά καλυτερα να κανεις λογαριασμο ImmiAccount και να γινουν ολα ηλεκτρονικα.





            https://uk.embassy.gov.au/lhlh/immi_citz_greek.html (Η διαδικασια στα Ελληνικα )
            Last edited by vertigo; 11.12.2018, 04:56.
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              #21
              Αυτό είναι σίγουρο 100%?

              Comment


                #22
                Originally posted by Marios.M View Post
                Αυτό είναι σίγουρο 100%?
                Οταν το γράφει η Vertigo είναι 1000% έγκυρο...!!!
                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  #23
                  Originally posted by Marios.M View Post
                  Αυτό είναι σίγουρο 100%?
                  Οπως θα ειδες, παρεθεσα και επισημες Αυστραλιανες κυβερνητικες σελιδες.
                  Διάβασε τες με προσοχη και θα εισαι κι εσυ 100% σιγουρος ,για το αν δικαιουσαι να ζητησεις Αυστραλιανη υπηκοοτητα by descent δλδ απο καταγωγη.Σου παραθετω αποσπασμα απο το πρωτο link που σου ειχα ανεβασει.Εσυ γεννηθηκες εκτος Αυστραλιας κι ο πατερας σου ,ηταν ηδη Αυστραλος υπηκοος by grant δλδ με ανάθεση ,οταν γεννηθηκες.
                  Στο σημειο που γραφει οτι

                  «You may be eligible if you were born outside Australia and one or both of your parents at the time of your birth, was also an Australian citizen.»,το «you may be eligible» δλδ το «μπορεί να δικαιουστε» ,
                  αναφερεται ξεκαθαρα στο σημειο που γραφει οτι αν ο γονιος Αυστραλος υπηκοος ,εχει αποκτησει την υπηκοοτητα ειτε απο καταγωγη δλδ by descent ,ειτε απο υιοθεσια εκτος Αυστραλιας συμφωνα με την συνθηκη της Χαγης,τοτε θα πρεπει να εχει ζησει δυο χρονια νομιμα στην Αυστραλια ,πριν μπορεσει το παιδι να ζητησει υπηκοοτητα by descent.

                  Δλδ το σημειο που γραφει οτι αν ο γονέας εχει Αυστραλιανη υπηκοοτητα by descent ,θα πρεπει να εχει ζησει δυο χρονια με νομιμη παραμονη στην Αυστραλια ,δεν σε αφορα .Ο πατερας σου ,απεκτησε υπηκοοτητα by grant ,δλδ εζησε Αυστραλια ,πηγαινοντας με βιζα μεταναστευσης κι οταν συμπληρωσε τα απαιτουμενα χρονια νόμιμης παραμονης και παραμονής ως μονιμος κατοικος,ζητησε και πηρε την υπηκοοτητα by grant.
                  Οποτε ,ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα.Ηταν Αυστραλος υπηκοος by grant οταν γεννηθηκες εκτος Αυστραλιας και μπορεις να ζητησεις εσυ υπηκοοτητα by descent δλδ απο καταγωγη...
                  Αν εξακολουθεις να δυσπιστεις για το αν ειναι σιγουρα 100% οσα σου παρεθεσα κι οσα λενε τα επισημα Αυστραλιανα κυβερνητικα sites ,τοτε επικοινωνησε μαζι τους για να σου το επιβεβαιωσουν

                  ή πάρε τηλεφωνο στην Αυστραλιανη πρεσβεία.

                  Become an Australian citizen (by descent)
                  Your parent was an Australian citizen when you were born overseas
                  You could be eligible for Australian citizenship by descent if you were born outside Australia and one (or both) of your parents at the time of your birth was also an Australian citizen at that time.

                  Born outside Australia on or after 26 January 1949

                  You may be eligible if you were born outside Australia and one or both of your parents at the time of your birth, was also an Australian citizen.
                  Your parent will need to have spent at least 2 years lawfully in Australia before you apply if they became an Australian citizen:
                  by descent, or
                  by adoption outside Australia under the Hague Convention on Intercountry Adoption or bilateral arrangement.
                  If you are 18 years old or over at the time you apply, you must be of good character.



                  Η Αυστραλιανη υπηκοότητα ,μπορεί να αποκτηθεί με 3 τροπους.
                  1) by birth
                  2)by descent δλδ απο καταγωγη ,που ειναι η περιπτωση σου
                  3)by grant δλδ με ανάθεση,που ειναι η περιπτωση του πατερα σου.
                  Last edited by vertigo; 12.12.2018, 21:35.
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by jimathens View Post
                    Οταν το γράφει η Vertigo είναι 1000% έγκυρο...!!!

                    Ευχαριστω πολυ ,jimathens!
                    Πραγματι ,φροντιζω να γραφω κατι ως απολυτα σιγουρο , μόνο οταν το εχω τεκμηριωμενο και παραθετω και πηγές οταν υπαρχουν.
                    Αν δεν ειμαι σιγουρη για κατι ,το δηλωνω εξ αρχης...
                    Last edited by vertigo; 12.12.2018, 11:07.
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      #25
                      Πραγματικα ευχαριστω παρα πολυ ολους και ολες,που μου απάντησαν στα ερωτηματα μου! Vertigo δεν ξερω αν εισαι Ελλαδα η Αυστραλια! Οπου και αν εισαι κερνάω καφε με την πρωτη ευκαιρια!

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by Marios.M View Post
                        Πραγματικα ευχαριστω παρα πολυ ολους και ολες,που μου απάντησαν στα ερωτηματα μου! Vertigo δεν ξερω αν εισαι Ελλαδα η Αυστραλια! Οπου και αν εισαι κερνάω καφε με την πρωτη ευκαιρια!
                        Αυτόν τον καιρο ,είμαι Θεσσαλονικη,αλλά πηγαινοερχομαι Ελλαδα ,Μελβουρνη(η πόλη που γεννηθηκα ) και εδω και 2 χρονια ,μπηκε στο προγραμμα και η Αδελαϊδα!
                        Ευχαριστώ για τον καφέ ,σαν να τον ηπια και πίνω αρκετους ,η γυναικα!

                        Πολυ καλό για σενα ,που μπορείς να ζητησεις την Αυστραλιανη υπηκοοτητα και αρα και Αυστραλιανό διαβατηριο..Το χρυσο διαβατηριο ,οπως το αποκαλεί ,ενας αγαπημενος φιλος ,ο australian ,που βοηθησε πολυ κοσμο μεσα απο το patriotaki και σαν απλο μέλος και σαν moderator μετα ...και οχι μόνο με πληροφοριες αλλά και με πραξεις ,οταν εφταναν στην Μελβουρνη...

                        Ολα καλά να σου ερθουν ,ευχομαι!
                        Last edited by vertigo; 12.12.2018, 21:32.
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          #27
                          καλησπέρα και χρονια πολλα
                          θα ηθελα καποιος να με βοηθήσει σε θεμα που εχω.
                          εχω γεννηθεί μελβουρνη το 1966 ζω απο το 1968 στην ελλάδα.
                          η μητέρα μου πριν φυγουμε τοτε πισω για ελλαδα ανοιξε εναν κοινο μαζι μου λογαρισμό στην τραπεζα commonwealth για να κατατίθενται και να τοκίζονται τα χρήματα του επιδόματος παιδιού που εδινε καθε εβδομάδα η βασίλισσα.
                          υπάρχει τροπος να χρησιμοποιήσω αυτα τα χρήματα;
                          αν καποιος εχει κανει το ιδιο ας μου δωσει πληροφορίες.
                          ευχαριστώ θερμά

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by bbako View Post
                            καλησπέρα και χρονια πολλα
                            θα ηθελα καποιος να με βοηθήσει σε θεμα που εχω.
                            εχω γεννηθεί μελβουρνη το 1966 ζω απο το 1968 στην ελλάδα.
                            η μητέρα μου πριν φυγουμε τοτε πισω για ελλαδα ανοιξε εναν κοινο μαζι μου λογαρισμό στην τραπεζα commonwealth για να κατατίθενται και να τοκίζονται τα χρήματα του επιδόματος παιδιού που εδινε καθε εβδομάδα η βασίλισσα.
                            υπάρχει τροπος να χρησιμοποιήσω αυτα τα χρήματα;
                            αν καποιος εχει κανει το ιδιο ας μου δωσει πληροφορίες.
                            ευχαριστώ θερμά
                            Χρονια πολλά και σε σας.
                            Απ ´οτι γνωριζω απο προσωπικη πείρα ,πρεπει να ζουσατε στην Αυστραλια ,για να συνεχιζατε να παιρνετε το επιδομα και ειναι και λογικό αυτο...Οταν γυρισαμε στην Ελλαδα την δεκαετια που γυρισατε κι εσείς ,δεν δικαιουμουν επίδομα παιδιού .( Οι γονείς μου ξαναγυρισαν καποια χρόνια μετα ,στην Αυστραλια ,αλλά αυτο ειναι ασχετο με το θεμα που βαλατε,απλα πληροφοριακα το γραφω).
                            Και σημερα ,ετσι συμβαινει.Οποιος φευγει προσωρινα εκτος χώρας,χάνει το family tax benefit μετα απο 6 εβδομαδες κι οταν φευγει για να ζησει σέ άλλη χωρα ,το χανει απ την στιγμη που φευγει.( https://www.dss.gov.au/families-and-...ly-tax-benefit)



                            Γραφετε ,οτι η μητερα σας ,ανοιξε κοινο λογαριασμο με σας ,πριν φυγετε για παντα ,ωστε να μπαινει το βοηθημα και να τοκιζεται .Απο μόνη της ,το υπεθεσε ,οτι θα συνεχιζονταν το βοηθημα ,ή καποιος απο την αρμόδια υπηρεσια που εδινε το επιδομα,την ειχε πληροφορήσει οτι εσείς ως παιδι ,θα ζουσατε πλεον στην Ελλαδα ,αλλά θα συνεχιζατε να παιρνετε το βοηθημα του παιδιου;Το ρωταω ,γιατι απ τα γραφόμενα σας ,φαινεστε σιγουρος οτι το επίδομα συνεχιζοταν και τοκιζοταν ενώ εσείς ζουσατε πια στην Ελλαδα και η ερωτηση σας ειναι οχι αν το επιδομα συνεχιζόταν ,αλλά το πώς θα μπορεσετε σημερα να παρετε αυτα τα χρηματα.
                            Αν παντως ,σε σας μπαιναν χρηματα ενω φυγατε για παντα για Ελλαδα και σε μένα οχι ,το βρισκω λιγο περιεργο...Παντως ,αν τελικα εμπαινε σε σας το επιδομα ,να μας το πειτε για να ξερουμε κι εμεις που μας διακόπηκε!
                            Last edited by vertigo; 02.01.2019, 17:13.
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              #29
                              το 1968 που φυγαμε δεν ισχυαν οι σημερινοι νόμοι για το επιδομα παιδιου, συνεχιζε να δινεται μεχρι να γινει το παιδι 16 ετων.
                              η ερωτηση μου ειναι πως θα ερθω σε επαφή για να βρω το λογαρισμο στην commonwelth και να δω τι εχει γινει μετα απο τοσα χρονια.
                              και αν υπαρχει και μπορω να τα παρω τα χρηματα να παω ενα ταξιδι να κατσω και κανα δυο μηνες να γνωρισω και τη γενετειρα μου που δεν γνωρισα ποτε...

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by bbako View Post
                                το 1968 που φυγαμε δεν ισχυαν οι σημερινοι νόμοι για το επιδομα παιδιου, συνεχιζε να δινεται μεχρι να γινει το παιδι 16 ετων.
                                η ερωτηση μου ειναι πως θα ερθω σε επαφή για να βρω το λογαρισμο στην commonwelth και να δω τι εχει γινει μετα απο τοσα χρονια.
                                και αν υπαρχει και μπορω να τα παρω τα χρηματα να παω ενα ταξιδι να κατσω και κανα δυο μηνες να γνωρισω και τη γενετειρα μου που δεν γνωρισα ποτε...
                                Αφου ειστε σιγουρος οτι το παιδι επαιρνε το επιδομα κι ας ζουσε μονιμα σέ αλλη χωρα και το ερωτημα σας είναι πώς να βρείτε τον λογαριασμο στην τραπεζα ,γιατί δεν απευθύνεστε στην τραπεζα να σας κατατοπίσει; Απο εκει θα παρετε εγκυρες πληροφορίες σχετικα με το θεμα σας.Οσο για τα λεφτα που μπαινανε μεχρι τα 16 ,ασχετα τον τοπο κατοικιας κι ο πατερας μου το ειχε ακουσει απο καπου και το ειχε ψαξει οταν επεστρεψε Αυστραλια ,αλλά ειχαν σταματησει το επιδομα οταν φυγαμε,οπως του ειπανε και παντως δεν βρηκε τιποτα στον λογαριασμο τραπεζης. Μπορεί εσεις να σταθείτε τυχερος και να βρειτε τα χρηματα που λετε...

                                Many enquiries can be solved by checking our FAQs for step-by-step support. If you’d prefer to speak to someone, message us in the CommBank app or call 13 2221 for general personal banking enquiries.


                                Δείτε κι αυτο σχετικα με τους ανενεργους λογαριασμους


                                και ψαξτε κι εδω το επιθετο σας.

                                Last edited by vertigo; 03.01.2019, 02:18.
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X