Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Visa για Αυστραλία

Γεια σας, είμαι η Νικολέτα και θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με τη visa που θα επιλέξω. Έχω ψάξει στο https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1 αλλά επειδή δε γνωρίζω πολλά πράγματα μου φαίνονται λίγο χαοτικά.
    Καταρχάς είμαι 25 χρονών έχω πτυχίο κοινωνικής εργασίας και έχω αποφασίσει να φύγω για Αυστραλία μαζί με το σύντροφό μου, ο οποίος είναι Αυστραλός υπήκοος καθώς γεννήθηκε εκεί.
    Θα ήθελα τη βοήθεια σας για το ποια visa να επιλέξω. Θα μπορούσα να βγάλω κάποια από τις βίζες εργασίας? Εάν ναι, ποια μου προτείνετε?
    Επίσης θα μπορούσα να κάνω από την Ελλάδα αίτηση για τη visa de facto relationship? Και εάν ναι, πώς μπορώ να αποδείξω ότι είμαστε μαζί πάνω από ένα χρόνο τη στιγμή που δε συγκατοικούμε τυπικά ώστε να έχουμε κοινά χαρτιά με τα ονόματα μας?
    Εάν έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη βίζα που δε γνωρίζω θα με βοηθήσει πολύ.
    Τέλος γνωρίζετε πόσο περίπου χρόνο θα πάρει να εγκριθεί η βίζα μου ώστε να μπορώ να ταξιδέψω?
    Είμαι στη διάθεση σας για τυχόν ερωτήσεις. Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου είναι πολύ χρήσιμη.
    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Εισαι ακριβως στην ιδια περιπτωση με την δικια μου . Εγω ειμαι υπηκοος κ φευγουμε σε λιγο καιρο με την γυναικα μου για Melbourne,θα κανουμε εναν πολιτικο γαμο εδω για να μας ερθουν πιο ευκολα τα πραγματα .... Σκεφτηκαμε να ερθει πρωτα η γυναικα μου με τουριστικη βιζα κ μετα να κανουμε εκει τον γαμο, αλλα αρκετη φασαρια κ εχτρα εξοδα για το τιποτα αυτο ...Η πιο ευκολη λυση για εμενα ειναι ο γαμος απο εδω κ να φυγεις με partner viza κανοντας απο εδω η απο εκει τα χαρτια ,εμεις θα τα κανουμε απο εκει για να μη καθηστερουμε , οι οποια κοστιζει κ 7000$ υποψην !!!! . Αν κανεις την διαδικασια με de facto relashionspip εχεις αρκετη φασαρια απο χαρτουρες κ αρκετο ρισκο για να αποδειξεις την σχεση σου κ περα απο αυτο απο τι στιγμη που πας εκει θα πρεπει να κανεις γαμο υποχρεωτικα μεσα σε ενα χρονο!!! ..Αν κατι παει στραβα χανεις κ τα λεφτα σου ! Για το χρονο που ρωτας αν κανεις απο εδω τα χαρτια σου θελει πολυ μεγαλη υπομονη ,,15-22 μηνες αναλογα ενω αν τα κανεις απο εκει εχει το ιδιο χρονο αναμονης απλα θα εχεις δικαιωμα να εργαστεις κανονικα . Της βιζες εργασιας που λες δεν της γνωριζω σχεδον καθολου αλλα πιστευω οτι ειναι περιττο να μπεις στην διαδικασια αυτη απο την στιγμη που ο συντροφος σου ειναι υπηκοος . Αν θες την γνωμη μου η καλητερη λυση ειναι ο γαμος με τον καλο σου (θελεις δε θελεις θα σε παντρεψουμε χαχα) κ να φυγεις με partner biza .

Εγώ έτσι κατάλαβα ότι δεν μπορούμε να στείλουμε με ταχυδρομείο τις αιτησης .... όλα γίνονται μόνο Ηλεκτρονικά ..... δελαδη δεν υπάρχει πια φόρμες pdf 40sp kai 47 sp για να τα σιμπληρωνουμε με το στηλο και να τα στείλουμε με ταχυδρομείο στο Βερολίνο.... θέλουν μόνο Ηλεκτρονικά ...... αλήθεια είναι ..... ποιος γνωρίζει κάτι ας μου απαντήσει....σας ευχαριστώ πολύ

Καλησπέρα παιδιά!
    Είμαι και εγώ στην ίδια κατάσταση. Θα πάω στην Αυστραλία για ένα χρόνο τον Αύγουστο του 2019. Δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τη γυναίκα μου. Τι βίζα να βγάλει και πότε να ξεκινήσει τη διαδικασία; Σε περίπτωση που βρει κάποια δουλειά εκεί τί γίνεται; Χρειάζεται διαφορετική βίζα; Επίσης με την ασφάλεια υγείας τι συμβαίνει; Για παράδειγμα αν μείνει έγκυος και πάμε στην Αυστραλία θα καλύπτεται απλά ως σύζυγος μου, εάν δεν έχει βρει κάποια δουλειά, επειδή θα εργάζομαι εγώ, για τα έξοδα των ιατρικών εξετάσεων, τοκετό κτλ?

Ευχαριστώ!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bezbozny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά!
    Είμαι και εγώ στην ίδια κατάσταση. Θα πάω στην Αυστραλία για ένα χρόνο τον Αύγουστο του 2019. Δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τη γυναίκα μου. Τι βίζα να βγάλει και πότε να ξεκινήσει τη διαδικασία; Σε περίπτωση που βρει κάποια δουλειά εκεί τί γίνεται; Χρειάζεται διαφορετική βίζα; Επίσης με την ασφάλεια υγείας τι συμβαίνει; Για παράδειγμα αν μείνει έγκυος και πάμε στην Αυστραλία θα καλύπτεται απλά ως σύζυγος μου, εάν δεν έχει βρει κάποια δουλειά, επειδή θα εργάζομαι εγώ, για τα έξοδα των ιατρικών εξετάσεων, τοκετό κτλ?

Ευχαριστώ!
    Καλησπέρα
    Με τι βίζα θα έρθεις εσύ?
    Ενημερωτικά:
    1. Όποιος θέλει να διαβάσει πολλές πληροφορίες για την ζωή στην Αυστραλία: Εδώ...!!!
    2. Η Μετανάστευση μοιάζει σαν το Αγγούρι κ τρώγεται αναλόγως σε ποια κατηγορία ανήκει ο καθένας: Εδώ...!!!

Κανόνας:
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

Δεν έχω ιδέα... Επειδή τώρα μου έγινε η πρόταση για δουλειά δε γνωρίζω τι ακριβώς γίνεται.. φαντάζομαι θα με καθοδηγήσουν...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bezbozny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω ιδέα... Επειδή τώρα μου έγινε η πρόταση για δουλειά δε γνωρίζω τι ακριβώς γίνεται.. φαντάζομαι θα με καθοδηγήσουν...
    Πρόσεξε αν σας πουν με φοιτητική βίζα είναι ότι χειρότερο με 1/1000% να καταφέρει να μείνει ο ένας από τους δυο σας και 1/100.000% να μείνετε και οι δύο χωρίς να συμπεριλαμβάνω τα τεράστια έξοδα της σχολής για όσα χρόνια χρειαστεί και αν στο τέλος γίνει κάτι συν ότι αυτή η βίζα δίνει το δικαίωμα εργασίας μόνο για 20 ώρες την εβδομάδα.
    Ενημερωτικά:
    1. Όποιος θέλει να διαβάσει πολλές πληροφορίες για την ζωή στην Αυστραλία: Εδώ...!!!
    2. Η Μετανάστευση μοιάζει σαν το Αγγούρι κ τρώγεται αναλόγως σε ποια κατηγορία ανήκει ο καθένας: Εδώ...!!!

Κανόνας:
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like