Announcement

Collapse
No announcement yet.

Visa για Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Visa για Αυστραλία

    Γεια σας, είμαι η Νικολέτα και θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με τη visa που θα επιλέξω. Έχω ψάξει στο https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1 αλλά επειδή δε γνωρίζω πολλά πράγματα μου φαίνονται λίγο χαοτικά.
    Καταρχάς είμαι 25 χρονών έχω πτυχίο κοινωνικής εργασίας και έχω αποφασίσει να φύγω για Αυστραλία μαζί με το σύντροφό μου, ο οποίος είναι Αυστραλός υπήκοος καθώς γεννήθηκε εκεί.
    Θα ήθελα τη βοήθεια σας για το ποια visa να επιλέξω. Θα μπορούσα να βγάλω κάποια από τις βίζες εργασίας? Εάν ναι, ποια μου προτείνετε?
    Επίσης θα μπορούσα να κάνω από την Ελλάδα αίτηση για τη visa de facto relationship? Και εάν ναι, πώς μπορώ να αποδείξω ότι είμαστε μαζί πάνω από ένα χρόνο τη στιγμή που δε συγκατοικούμε τυπικά ώστε να έχουμε κοινά χαρτιά με τα ονόματα μας?
    Εάν έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη βίζα που δε γνωρίζω θα με βοηθήσει πολύ.
    Τέλος γνωρίζετε πόσο περίπου χρόνο θα πάρει να εγκριθεί η βίζα μου ώστε να μπορώ να ταξιδέψω?
    Είμαι στη διάθεση σας για τυχόν ερωτήσεις. Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου είναι πολύ χρήσιμη.
    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

    #2
    Εισαι ακριβως στην ιδια περιπτωση με την δικια μου . Εγω ειμαι υπηκοος κ φευγουμε σε λιγο καιρο με την γυναικα μου για Melbourne,θα κανουμε εναν πολιτικο γαμο εδω για να μας ερθουν πιο ευκολα τα πραγματα .... Σκεφτηκαμε να ερθει πρωτα η γυναικα μου με τουριστικη βιζα κ μετα να κανουμε εκει τον γαμο, αλλα αρκετη φασαρια κ εχτρα εξοδα για το τιποτα αυτο ...Η πιο ευκολη λυση για εμενα ειναι ο γαμος απο εδω κ να φυγεις με partner viza κανοντας απο εδω η απο εκει τα χαρτια ,εμεις θα τα κανουμε απο εκει για να μη καθηστερουμε , οι οποια κοστιζει κ 7000$ υποψην !!!! . Αν κανεις την διαδικασια με de facto relashionspip εχεις αρκετη φασαρια απο χαρτουρες κ αρκετο ρισκο για να αποδειξεις την σχεση σου κ περα απο αυτο απο τι στιγμη που πας εκει θα πρεπει να κανεις γαμο υποχρεωτικα μεσα σε ενα χρονο!!! ..Αν κατι παει στραβα χανεις κ τα λεφτα σου ! Για το χρονο που ρωτας αν κανεις απο εδω τα χαρτια σου θελει πολυ μεγαλη υπομονη ,,15-22 μηνες αναλογα ενω αν τα κανεις απο εκει εχει το ιδιο χρονο αναμονης απλα θα εχεις δικαιωμα να εργαστεις κανονικα . Της βιζες εργασιας που λες δεν της γνωριζω σχεδον καθολου αλλα πιστευω οτι ειναι περιττο να μπεις στην διαδικασια αυτη απο την στιγμη που ο συντροφος σου ειναι υπηκοος . Αν θες την γνωμη μου η καλητερη λυση ειναι ο γαμος με τον καλο σου (θελεις δε θελεις θα σε παντρεψουμε χαχα) κ να φυγεις με partner biza .

    Comment


      #3
      Εγώ έτσι κατάλαβα ότι δεν μπορούμε να στείλουμε με ταχυδρομείο τις αιτησης .... όλα γίνονται μόνο Ηλεκτρονικά ..... δελαδη δεν υπάρχει πια φόρμες pdf 40sp kai 47 sp για να τα σιμπληρωνουμε με το στηλο και να τα στείλουμε με ταχυδρομείο στο Βερολίνο.... θέλουν μόνο Ηλεκτρονικά ...... αλήθεια είναι ..... ποιος γνωρίζει κάτι ας μου απαντήσει....σας ευχαριστώ πολύ

      Comment


        #4
        Καλησπέρα παιδιά!
        Είμαι και εγώ στην ίδια κατάσταση. Θα πάω στην Αυστραλία για ένα χρόνο τον Αύγουστο του 2019. Δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τη γυναίκα μου. Τι βίζα να βγάλει και πότε να ξεκινήσει τη διαδικασία; Σε περίπτωση που βρει κάποια δουλειά εκεί τί γίνεται; Χρειάζεται διαφορετική βίζα; Επίσης με την ασφάλεια υγείας τι συμβαίνει; Για παράδειγμα αν μείνει έγκυος και πάμε στην Αυστραλία θα καλύπτεται απλά ως σύζυγος μου, εάν δεν έχει βρει κάποια δουλειά, επειδή θα εργάζομαι εγώ, για τα έξοδα των ιατρικών εξετάσεων, τοκετό κτλ?

        Ευχαριστώ!

        Comment


          #5
          Originally posted by Bezbozny View Post
          Καλησπέρα παιδιά!
          Είμαι και εγώ στην ίδια κατάσταση. Θα πάω στην Αυστραλία για ένα χρόνο τον Αύγουστο του 2019. Δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τη γυναίκα μου. Τι βίζα να βγάλει και πότε να ξεκινήσει τη διαδικασία; Σε περίπτωση που βρει κάποια δουλειά εκεί τί γίνεται; Χρειάζεται διαφορετική βίζα; Επίσης με την ασφάλεια υγείας τι συμβαίνει; Για παράδειγμα αν μείνει έγκυος και πάμε στην Αυστραλία θα καλύπτεται απλά ως σύζυγος μου, εάν δεν έχει βρει κάποια δουλειά, επειδή θα εργάζομαι εγώ, για τα έξοδα των ιατρικών εξετάσεων, τοκετό κτλ?

          Ευχαριστώ!
          Καλησπέρα
          Με τι βίζα θα έρθεις εσύ?
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            #6
            Δεν έχω ιδέα... Επειδή τώρα μου έγινε η πρόταση για δουλειά δε γνωρίζω τι ακριβώς γίνεται.. φαντάζομαι θα με καθοδηγήσουν...

            Comment


              #7
              Originally posted by Bezbozny View Post
              Δεν έχω ιδέα... Επειδή τώρα μου έγινε η πρόταση για δουλειά δε γνωρίζω τι ακριβώς γίνεται.. φαντάζομαι θα με καθοδηγήσουν...
              Πρόσεξε αν σας πουν με φοιτητική βίζα είναι ότι χειρότερο με 1/1000% να καταφέρει να μείνει ο ένας από τους δυο σας και 1/100.000% να μείνετε και οι δύο χωρίς να συμπεριλαμβάνω τα τεράστια έξοδα της σχολής για όσα χρόνια χρειαστεί και αν στο τέλος γίνει κάτι συν ότι αυτή η βίζα δίνει το δικαίωμα εργασίας μόνο για 20 ώρες την εβδομάδα.
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                #8
                Originally posted by jimathens View Post
                Πρόσεξε αν σας πουν με φοιτητική βίζα είναι ότι χειρότερο με 1/1000% να καταφέρει να μείνει ο ένας από τους δυο σας και 1/100.000% να μείνετε και οι δύο χωρίς να συμπεριλαμβάνω τα τεράστια έξοδα της σχολής για όσα χρόνια χρειαστεί και αν στο τέλος γίνει κάτι συν ότι αυτή η βίζα δίνει το δικαίωμα εργασίας μόνο για 20 ώρες την εβδομάδα.
                Ευχαριστώ για την απάντηση! Για κάποιο λόγο δεν μπορούσα να συνδεθώ στο site και να απαντήσω και αναγκάστηκα να φτιάξω καινούργιο λογαριασμό.
                Θα πάω με βίζα 407.
                Τώρα ξεκινάω να κάνω την αίτηση.
                Από ότι είδα χρειάζεται ασφάλεια υγείας? Έχω ιδιωτική ασφάλεια υγείας στην Ελλάδα για νοσηλεία σε νοσοκομεία και καλύπτει και για το εξωτερικό. Χρειάζεται να πάρω κάποια βεβαίωση από την ασφαλιστική μου εταιρία;

                Ευχαριστώ πολύ!

                Comment


                  #9
                  Originally posted by Bezboznyy View Post
                  Ευχαριστώ για την απάντηση! Για κάποιο λόγο δεν μπορούσα να συνδεθώ στο site και να απαντήσω και αναγκάστηκα να φτιάξω καινούργιο λογαριασμό.
                  Θα πάω με βίζα 407.
                  Τώρα ξεκινάω να κάνω την αίτηση.
                  Από ότι είδα χρειάζεται ασφάλεια υγείας? Έχω ιδιωτική ασφάλεια υγείας στην Ελλάδα για νοσηλεία σε νοσοκομεία και καλύπτει και για το εξωτερικό. Χρειάζεται να πάρω κάποια βεβαίωση από την ασφαλιστική μου εταιρία;

                  Ευχαριστώ πολύ!
                  Δεν σας καλυπτει η ασφάλεια απο Ελλαδα.Χρειαζεστε
                  OVHC ( Overseas Visitors Health Cover ).
                  Για να εκδοθεί η βιζα ,πρεπει να ασφαλιστείτε για οσο διαστημα θα ισχυει η βιζα σας ,σε καποιον απο τους πιο κατω Αυστραλιανούς παρόχους ιδιωτικης ασφάλειας υγειας που θα δείτε στο πρώτο link
                  Οσο γι αυτο που ειχατε ρωτησει σε παλαιοτερο σχολιο ,οι ασφάλειες εχουν waiting period 12 μηνών απο την ημερα της ασφαλισης ,για θεματα εγκυμοσύνης.




                  ( https://www.privatehealthcareaustral...-health-cover/ )

                  Last edited by vertigo; 12.01.2019, 01:31.
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by vertigo View Post
                    Δεν σας καλυπτει η ασφάλεια απο Ελλαδα.Χρειαζεστε
                    OVHC ( Overseas Visitors Health Cover ).
                    Για να εκδοθεί η βιζα ,πρεπει να ασφαλιστείτε για οσο διαστημα θα ισχυει η βιζα σας ,σε καποιον απο τους πιο κατω Αυστραλιανούς παρόχους ιδιωτικης ασφάλειας υγειας που θα δείτε στο πρώτο link
                    Οσο γι αυτο που ειχατε ρωτησει σε παλαιοτερο σχολιο ,οι ασφάλειες εχουν waiting period 12 μηνών απο την ημερα της ασφαλισης ,για θεματα εγκυμοσύνης.




                    ( https://www.privatehealthcareaustral...-health-cover/ )

                    https://immi.homeaffairs.gov.au/help...alth-insurance
                    Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

                    Έχετε καμία συγκεκριμένη ασφαλιστική να προτείνετε? Έμπλεξα λίγο κοιτώντας τα διάφορα sites και τις παροχές τιμές κτλ... Το μόνο σίγουρο είναι ότι, καθώς είμαστε και οι δύο υγιείς και σχετικά νέοι θα επιλέξουμε το βασικό πακέτο (ένας άλλος λόγος που θα επιλέξω ό,τι φτηνότερο είναι ότι η εθνική ασφαλιστική, στο πρόγραμμα που είμαστε, μας καλύπτει για οποιαδήποτε νοσοκομειακή νοσηλεία στην Αυστραλία για κόστη μέχρι 1 εκατομμύριο/ άτομο /πάθηση / έτος )

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by Bezboznyy View Post
                      Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

                      Έχετε καμία συγκεκριμένη ασφαλιστική να προτείνετε? Έμπλεξα λίγο κοιτώντας τα διάφορα sites και τις παροχές τιμές κτλ... Το μόνο σίγουρο είναι ότι, καθώς είμαστε και οι δύο υγιείς και σχετικά νέοι θα επιλέξουμε το βασικό πακέτο (ένας άλλος λόγος που θα επιλέξω ό,τι φτηνότερο είναι ότι η εθνική ασφαλιστική, στο πρόγραμμα που είμαστε, μας καλύπτει για οποιαδήποτε νοσοκομειακή νοσηλεία στην Αυστραλία για κόστη μέχρι 1 εκατομμύριο/ άτομο /πάθηση / έτος )
                      Δεν μπορω να σας προτείνω καποια ασφαλιστικη εταιρεία.
                      Αυτο που λέτε για την Εθνικη ,καλό θα ηταν να τους το αναφερετε οτι θα ειστε για καιρο στην Αυστραλια κι οχι για τουρισμο,παντως.
                      Τι ισχύει για όσους Έλληνες διαμένουν μόνιμα στο εξωτερικό αλλά θέλουν να έχουν ιδιωτική ασφάλιση στην Ελλάδα
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        #12
                        Σας ευχαριστώ για την απάντηση. προχώρησα κανονικά και έκανα μία ασφάλιση και ολοκλήρωσα την αίτηση για τη βίζα. Αυτό για την ιδιωτική ασφάλεια στην Ελλάδα το γνωρίζω και θα το αναφέρω όταν θα εγκριθεί η βίζα. Από ότι διαβάζω θέλει 2-3 μήνες για να εγκριθεί οπότε υπάρχει καιρός.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by Bezboznyy View Post
                          Σας ευχαριστώ για την απάντηση. προχώρησα κανονικά και έκανα μία ασφάλιση και ολοκλήρωσα την αίτηση για τη βίζα. Αυτό για την ιδιωτική ασφάλεια στην Ελλάδα το γνωρίζω και θα το αναφέρω όταν θα εγκριθεί η βίζα. Από ότι διαβάζω θέλει 2-3 μήνες για να εγκριθεί οπότε υπάρχει καιρός.
                          Πάντως ,το λεει καθαρα στο link που σας εβαλα στο προηγούμενο σχόλιο μου.Θα πρεπει να πληρωσετε εσεις και μετα να κανετε την διαδικασια με την Εθνικη.Δεν νομιζω οτι σας συμφερει κατι τετοιο ,οταν με ασφαλιση απο Αυστραλια ,ειστε καλυμμενος.
                          Η βιζα σας ,εχει συνηθως διαρκεια απο 6 μηνες ,ως δυο χρονια και ασφαλιση απο Αυστραλια ,ειναι το απαιτουμενο ,την οποια και κανατε και το καλυτερο.
                          Δημοσια ασφαλιση (οπως το medicare) ,που κάνει λόγο παρακατω ,δεν δικαιουστε κι αρα δεν θα ειναι μικρα τα ποσά ,που θα πρεπει να εξοφλησετε ,αν εσεις για καποιο λογο ,δεν χρησιμοποιησετε την ιδιωτικη ασφαλεια απο Αυστραλια.Και εφ οσον υποχρεωτικα ,θα εχετε ιδιωτικη ασφαλιση απο Αυστραλια ,δεν νομιζω να σας επιτρεψουν να μην την χρησιμοποιησετε.Υποθεση κανω ,δεν το γνωριζω.
                          Λογικα ,θα ξερουν με ποια βιζα ειστε ,οταν γινει πχ καποια εισαγωγη σε νοσκομειο και θα βλεπουν και την ασφαλεια απο Αυστραλια και μ αυτην θα γινει η εισαγωγη.
                          Αν το θεμα ειναι τυχον εγκυμοσυνη ,που ειχατε αναφερει ,σε παλιοτερο post ,τοτε υπαρχει περιοδος αναμονης 12 μηνων που δεν σας καλυπτει οπως σιγουρα ξερετε η ασφαλιστικη απο Αυστραλια κι αν σας καλυπτει η Εθνικη για τοκετο ,τοτε καταλαβαινω την χρηση της Εθνικης.Γραψατε πιο παλια ,οτι για ενα χρονο θα πατε .
                          Το παιδακι που θα γεννηθει ,θα παρει την ιδια με σας βιζα ,πραγμα που το πιθανότερο γνωριζετε.
                          Μόνο αν ηταν ο ενας απ τους δυο σας ,μονιμος κατοικος ή Αυστραλος υπηκοος ,θα επαιρνε κι αυτο Αυστραλιανη υπηκοοτητα με την γεννηση του.
                          Επισης ,θα γνωριζετε πια υποθετω ,οτι η συζυγος ,εχει δικαιωμα σε εργασια 40 ωρων ανα 14 ημερο-40 hours a fortnight.Το αναφερω ,γιατι ειχατε ρωτησει πιο παλια ,σχετικα.

                          «Σε κάθε περίπτωση, εάν κάποιος έχει αποφασίσει να ζήσει μόνιμα στο εξωτερικό το πλέον πρακτικό είναι να αποκτήσει μια ασφάλιση από τη χώρα κατοικίας του. Αυτό γιατί αφενός η διαδικασία αποζημίωσης από μια άλλη χώρα είναι σχεδόν πάντα απολογιστική (και απαιτείται μετάφραση και επικύρωση από προξενείο των παραστατικών), ενώ ΔΕΝ υπάρχουν καθημερινές παροχές όπως οι διαγνωστικές εξετάσεις και οι ιατρικές επισκέψεις.»
                          «Αναλυτικά η διαδικασία

                          Επιλέγουμε το καλύτερο θεραπευτήριο και γίνεται εισαγωγή
                          Ενημερώνουμε τον ασφαλιστικό σύμβουλο ή την ΕΘΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ στο 18189 (Δεν απαιτείται προέγκριση από γιατρό ή υπάλληλο όπως σε άλλες εταιρείες).
                          Εξοφλούμε το λογαριασμό των νοσηλίων στο νοσοκομείο. Καλό θα ήταν να χρησιμοποιηθεί και η Δημόσια ασφάλιση για ότι καλύπτει
                          Προσκομίζουμε στην ΕΘΝΙΚΗ τα πρωτότυπα τιμολόγια και τα παραστατικά της νοσηλείας
                          Η ΕΘΝΙΚΗ εκδίδει επιταγή για το ποσό που προβλέπει το συμβόλαιό μας
                          Τα απαραίτητα έγγραφα που χρειάζονται (όλα δίδονται από το νοσοκομείο)

                          Εισιτήριο και Εξιτήριο νοσοκομείου
                          Πρωτότυπα εξοφλημένα τιμολόγια και αποδείξεις που πληρώθηκαν
                          Κουπόνια από τυχόν φάρμακα
                          Ιστορικό νοσηλείας και γνωματεύσεις ιατρών
                          Βιβλιάριο υγείας
                          Τυχόν εξετάσεις που έγιναν στον ασθενή
                          Πόσο διάστημα χρειάζεται η αποζημίωση

                          Εφόσον συγκενρωθούν όλα τα απαραίτητα έγγραφα που αναφέρονται και δεν υπάρχουν άλλα θέματα, όπως ασάφειες στα τιμολόγια, αδικαιολόγητες χρεώσεις, μη εργάσιμες ημέρες και άλλα σχετικά, μπορούμε να υπολογίζουμε περίπου 15 ημέρες για την έκδοση της επιταγής. Αυτό φυσικά δεν είναι δεσμευτικό αλλά αυτό είναι ένα συνήθες διαστημα.

                          Σημαντικές πληροφορίες

                          Εάν η νοσηλεία γίνει στο εξωτερικό, τότε τα έγγραφα πρέπει να είναι μεταφρασμένα και επικυρωμένα από εκεί προξενείο»

                          Εύχομαι τα καλύτερα κι’ όλα να έρθουν όπως επιθυμείτε!
                          Last edited by vertigo; 04.02.2019, 17:20.
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment

                          Working...
                          X